Αγορά νέας Τηλεόρασης εκτός από Samsung

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Paris2018

AVClub Enthusiast
16 September 2018
1,089
Καλησπέρα στην παρέα. Μετά το Γολγοθά που πέρασα με την προβληματική μου Ks7000 49" και την εξυπηρετηση( ο Θεός να την κανει) της Samsung Hellas δικαιώθηκα από το κατάστημα που μου την έβγαλε Doa και έλαβα πιστωτικό 857 ευρώ. Δυστυχώς οι επιλογές πλέον ελαχιστοποιουνται καθώς όπως υποσχέθηκα στη Samsung και στον εαυτό μου δε αυτούς δεν ξαναδινω ούτε μισό ευρώ. Έτσι οι επιλογές μου είναι δύο, η εξής μια. Sony Xf9005 55".Ειχα στο μυαλό μου για λίγες μέρες την b8 αλλά τώρα την ξανανεβασαν πολύ και αγγίζει τα 1800 ευρώ ενώ η Sony τα 1400 από 1250 που είχε πριν λίγες μέρες. Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση από τους φίλους; Η θέαση αφορά digea, Novasports, ταινίες και σειρές κυρίως απο νετφλιξ και αρκετό gaming απο xbox one s. Η απόσταση είναι από 1.80 έως 2.50 και δεν με ενδιαφέρει καθόλου η γωνία θέασης καθώς καθόμαστε ακριβώς απέναντι. Επίσης κατά προτίμηση λόγω και των άλλων συσκευών αλλά και της αισθητικής του χώρου προτιμώ συσκευή με νίκελ η γκρι φινίρισμα. Θέλω φυσικά να είναι 100 herz το πάνελ και να έχει εικόνα εφάμιλλη με την Ks7000.Το μπάτζετ μου είναι μάξιμουμ 1400 και αυτό με πολύ ζόρι. Ευχαριστώ για την ανάγνωση του μηνύματος μου και περιμένω γνώμες.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά νέας τηλεόρασης, εκτός από Samsung

Εφόσον υπάρχει συγκεκριμένο budget και περιορισμός καταστήματος, δεν υφίσταται ουσιαστικά δίλημμα... Παίρνεις τη φθηνότερη.
 

Paris2018

AVClub Enthusiast
16 September 2018
1,089
Να προσθέσω μόνο σε ότι αφορά τη γωνία θέασης ότι έχω ένα μικρό φόβο σε ότι έχει να κάνει με τον κάθετο άξονα καθώς λόγω της σύνθεσης το μινιμουμ ύψος που θα ξεκινάει η συσκευή είναι 55 πόντοι. Προφανώς εξαιτίας του μεγαλύτερου μεγέθους από την σαρανταεννιαρα το κέντρο της τηλεόρασης δεν θα είναι ακριβώς στα μάτια μας αλλά λίγο παραπάνω. Εγώ δεν έχω πρόβλημα αφού είμαι 1.95 και πριν ήμουν λίγο πιο ψηλά, αλλά για τη σύζυγό μου ίσως είναι θέμα.
 

Paris2018

AVClub Enthusiast
16 September 2018
1,089
Απάντηση: Αγορά νέας τηλεόρασης, εκτός από Samsung

Γεια σου φίλε. Τη φθηνότερη από τις δύο που ανέφερα εννοείς;
 

Paris2018

AVClub Enthusiast
16 September 2018
1,089
Άραγε να πήγαινα στην 70αρα 8305 που είναι η μοναδική που έχει va panel? Φοβάμαι πως σε αυτήν την απόσταση τα κανάλια της digea θα είναι χάλια και θα μου βγουν τα μάτια έξω.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά νέας τηλεόρασης, εκτός από Samsung

Τη φθηνότερη εκ των δύο. Επίσης, η διαφορά στο ύψος, ανάμεσα σε 49" και 55", δεν είναι μεγάλη. Τέλος, αν υπάρχει δυνατότητα να περιμένεις για χρησιμοποίηση της πίστωσης, ίσως πετύχεις καλύτερη τιμή, στα δύο μοντέλα που αναφέρθηκαν στην αρχή ή άλλα.
 

Paris2018

AVClub Enthusiast
16 September 2018
1,089
Απάντηση: Αγορά νέας τηλεόρασης, εκτός από Samsung

Ευχαριστώ πολύ Μιχάλη. Είδα ότι το rtings έκανε review την xg 9005 του 19.Υπαρχει περίπτωση να έρθει αμεσα στην Ελλάδα και έτσι να ξεστοκαρουν τις xf? Χρονικό περιθώριο έχω δέκα μέρες αλλά δεν την πολυπαλευω να αντέξω τόσες μέρες ακόμα χωρίς τηλεόραση.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά νέας τηλεόρασης, εκτός από Samsung

Είναι νωρίς για ξεστοκάρισμα (περσινών μοντέλων).
 

Paris2018

AVClub Enthusiast
16 September 2018
1,089
Thanks φίλε. Για την εβδομηνταρα την 8305 τι γνώμη έχεις; Κάποιος άλλος να μου πει; Θα στραβωθω με τα χαζοκαναλα; Ψηνομαι άσχημα αν συμφωνήσει και η κυρία.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523

Paris2018

AVClub Enthusiast
16 September 2018
1,089
Ναι για αυτή λέω. Στο rtings έχει μέτριες κριτικές και με τρομάζει το μέγεθος. Άσε που το κέντρο της θα πάει πολύ πιο ψηλά από τα μάτια μας αφού αναγκαστικα θα τοποθετηθεί εκεί που ήταν και η παλιά λόγω περιορισμού του επίπλου. Επίσης δεν έχει καθόλου local dimming με ότι μπορεί να συνεπάγεται αυτό για blooming κλπ. Καμία άλλη που να έχει va πάνελ 100 hz και να μην είναι Samsung? Τόσο πολύ έχουν περιοριστεί οι επιλογές μας πια;
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Re: Απάντηση: Αγορά νέας Τηλεόρασης εκτός από Samsung

Thanks φίλε. Για την εβδομηνταρα την 8305 τι γνώμη έχεις; Κάποιος άλλος να μου πει; Θα στραβωθω με τα χαζοκαναλα;

Δε θα στραβωθείς απλώς θα βλέπεις πιξέλιασμα και αρκετές ατέλειες.

Για σήμα ανάλυσης Standard Dedinition και με συμπίεση η 70" δεν είναι η καλύτερη επιλογή για μια απόσταση πιο κοντά από τα 3μ-3.5μ.

Αν όμως το σήμα είναι HD ή καλύτερο και θες κινηματογραφική αίσθηση (ταινίες,σειρές σήμα υψηλής ποιότητας) τότε ναι.

Βέβαια για την απόσταση που αναφέρεις, από 1.80 έως 2.50, είναι μεγάλη θεωρώ.

Για το 1,80μ για 49XF9005 είσαι.

DiU23DFU8AAq3a8.jpg
 

waroo

AVClub Addicted Member
20 April 2012
1,696
αν είσαι λίγο ψείρας, η συγκεκριμένη 70αρα στο 1,80 δε θα σου αρέσει από πλευράς εικόνας....
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Re: Απάντηση: Αγορά νέας τηλεόρασης, εκτός από Samsung

Ευχαριστώ πολύ Μιχάλη. Είδα ότι το rtings έκανε review την xg 9005 του 19.Υπαρχει περίπτωση να έρθει αμεσα στην Ελλάδα και έτσι να ξεστοκαρουν τις xf? Χρονικό περιθώριο έχω δέκα μέρες αλλά δεν την πολυπαλευω να αντέξω τόσες μέρες ακόμα χωρίς τηλεόραση.

Η XF9005 συνεχίζει για το 2019.
 

Paris2018

AVClub Enthusiast
16 September 2018
1,089
1259 ευρώ σήμερα η Xf9005. Την έκλεισα και αύριο θα πάω να την πάρω. Ξέρουμε κανέναν που κάνει calibration?
 

tryf3

Senior Member
6 October 2017
390
Η καλύτερη επιλογή για va panel. Σου εύχομαι να την ευχαριστηθείς. Για αρχή δοκίμασε τις ρυθμίσεις του rtings. Έχοντας ως βαση αυτό μπορείς να παίξεις λίγο και τις φέτος όπως σου αρέσει.

Στάλθηκε από το SM-T820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk