πάνε καλά αυτοί στο massdrop?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
βλέπω έχει λέει AKG K7XX στα 200 δολάρια

ποιός μαλέας θα πάει να πάρει akg κλώνο με 200 όταν ο Θωμάς το έχει 130?
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Πρώτον οι τιμές στις ΗΠΑ είναι διαφορετικές και αυτή είναι η
αγορά που κυρίως στοχεύουν και δεύτερον το AKG K7xx είναι κουρδισμένο
σαν το AKG K712 το οποίο έχει 230 .
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
Πρώτον οι τιμές στις ΗΠΑ είναι διαφορετικές και αυτή είναι η
αγορά που κυρίως στοχεύουν και δεύτερον το AKG K7xx είναι κουρδισμένο
σαν το AKG K712 το οποίο έχει 230 .

τι εννοείς οι τιμές είναι διαφορετικές?
είναι δηλαδή εκεί τα akg ακριβότερα από την ευρώπη?
και αυτό για το 712 δεν το αναφέρει πουθενά τουλάχιστον επίσημα.
Λέει ότι είναι το 702 με ...χρώμα.
Και 230 να έχει το 712 αν είναι 712 κανείς σώφρων δεν θα πάρει τον κλώνο για 230 όταν το mass κάνει 200.
Εγώ τουλάχιστον όχι.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Ρε παιδιά δεν διαβάζετε με προσοχή....
Παραθέτω λοιπόν-

"The highs were boosted by an innovative flat-wire voice coil, the mids were brought up to better balance the range, and the lows were jacked up by 3 dB for fully immersive sound imaging."

Δεν είναι κλώνος των 701/701 είναι διαφορετικό και αυτό πληρώνεις.
Σύμφωνα με τα reviews και το feedback είναι καλύτερα από τα αυθεντικά αν και αυτό είναι γούστο.

Επίσης -

''2-year warranty serviced by AKG''

Τα ακουστικά κατασκευάζονται από την AKG στο ίδιο εργοστάσιο που φτιάχνει τα 701/702.

Για αυτούς που βαριούνται να ψάξουν παραθέτω -

4. Same Build Quality & Manufacturing Process: The K7XX is built with the same quality and under the same manufacturing process as the rest of the 700-family. It’s made for audiophiles, and we know that everyone would expect no less.

--------
These seem to have a great price to performance ratio. Is it because the K7XX uses cheaper materials?
No.

--------
Where are these manufactured? How is the quality?
A common question that is asked is “where are these made?”. The entire 700-series family, including the K7XX, are produced in China. There is a misconception that AKG manufacturers their headphones in Austria and that there are still Austrian made 700-series available. As an additional point, even the K812 are now made in Slovakia (not Austria).
But the broader point is around production processes, quality control, and manufacturing tolerances. These are all principles and concepts that are geographically agnostic and instead depend on the manufacturer and the factory who are the ones who make the decision either to be detailed-oriented or to cut corners. AKG has a history of being the former and has consistently delivered. Lastly, there is a 2-year warranty on the K7XX.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
Ρε παιδιά δεν διαβάζετε με προσοχή....
Παραθέτω λοιπόν-

"The highs were boosted by an innovative flat-wire voice coil, the mids were brought up to better balance the range, and the lows were jacked up by 3 dB for fully immersive sound imaging."

Δεν είναι κλώνος των 701/701 είναι διαφορετικό και αυτό πληρώνεις.
Σύμφωνα με τα reviews και το feedback είναι καλύτερα από τα αυθεντικά αν και αυτό είναι γούστο.

Επίσης -

''2-year warranty serviced by AKG''

Τα ακουστικά κατασκευάζονται από την AKG στο ίδιο εργοστάσιο που φτιάχνει τα 701/702.

Για αυτούς που βαριούνται να ψάξουν παραθέτω -

4. Same Build Quality & Manufacturing Process: The K7XX is built with the same quality and under the same manufacturing process as the rest of the 700-family. It’s made for audiophiles, and we know that everyone would expect no less.

--------
These seem to have a great price to performance ratio. Is it because the K7XX uses cheaper materials?
No.

--------
Where are these manufactured? How is the quality?
A common question that is asked is “where are these made?”. The entire 700-series family, including the K7XX, are produced in China. There is a misconception that AKG manufacturers their headphones in Austria and that there are still Austrian made 700-series available. As an additional point, even the K812 are now made in Slovakia (not Austria).
But the broader point is around production processes, quality control, and manufacturing tolerances. These are all principles and concepts that are geographically agnostic and instead depend on the manufacturer and the factory who are the ones who make the decision either to be detailed-oriented or to cut corners. AKG has a history of being the former and has consistently delivered. Lastly, there is a 2-year warranty on the K7XX.

flat wire voice coil έχουν και τα 701 702.
Αναφορά για 712 δεν είδα.
Ούτε μου λεει κάτι το αόριστο highs were boosted κ.α.

θεωρώ (εγώ) ότι άλλο το ίδιο το προιόν και άλλο το massdrop made.
Αλλιώς στο κάτω κάτω το μεταπουλάς.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
Re: Απάντηση: πάνε καλά αυτοί στο massdrop?

Τα K701 μου παντως (2006) made in Austria γραφουν. Και θελουν και επισκευη, χανει επαφη το ενα.

αυτό δεν είναι προβλημα.
Λογικό είναι από την κακομεταχείριση.
Φέρτο να στο φτιάξω.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
flat wire voice coil έχουν και τα 701 702.
Αναφορά για 712 δεν είδα.
Ούτε μου λεει κάτι το αόριστο highs were boosted κ.α.

θεωρώ (εγώ) ότι άλλο το ίδιο το προιόν και άλλο το massdrop made.
Αλλιώς στο κάτω κάτω το μεταπουλάς.

Είναι άλλο ακουστικό , αν δεν μπορείς να το καταλάβεις τι άλλο να κάνω....

Massdrop made είναι τα προϊόντα που φτιάχνουν οι εταιρείες ειδικά για το massdrop και πάντα έχουν διαφορές
από τα αυθεντικά είτε μικρές όπως πχ το χρώμα ή ένα καλώδιο ή μεγάλες όπως πχ ολοκαίνουργια μοντέλα όπως το 58x.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
Είναι άλλο ακουστικό , αν δεν μπορείς να το καταλάβεις τι άλλο να κάνω....

Massdrop made είναι τα προϊόντα που φτιάχνουν οι εταιρείες ειδικά για το massdrop και πάντα έχουν διαφορές
από τα αυθεντικά είτε μικρές όπως πχ το χρώμα ή ένα καλώδιο ή μεγάλες όπως πχ ολοκαίνουργια μοντέλα όπως το 58x.

μπορώ μια χαρά.
απλά πασάρεται μέσω του 7ΧΧ ή 58Χ ως κανονικό. Τουλάχιστον στα λόγια. Στον τύπο όχι προφανώς.

είπα: άποψή μου. Τουλάχιστον εγώ σε τέτοιο drop δεν μπαίνω.
Και για άλλα δεν είχα θέμα.
απλά τα 7ΧΧ τα βρίσκω υπερτιμημένα, ενώ αντίθετα τα 58Χ ή τα 6ΧΧ τα βρίσκω πιό λογικά.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Θεωρητικά δεν είναι υπερτιμημένα διότι πολύ απλά είναι νέα βελτιωμένη έκδοση
η οποία έχει λύσει τα ''προβλήματα'' στο ήχο που είχε για πολύ κόσμο το αυθεντικό.
Είναι κάτι που δεν το βρίσκεις έξω , έχει ειδικό μοναδικό tuning διαφορετικό από όλα τα άλλα μοντέλα της οικογένειας.
Screen%20Shot%202016-02-25%20at%2011.21.53%20AM_1.png
[/URL][/IMG]

Screen%20Shot%202016-02-25%20at%2011.23.10%20AM_1.png
[/URL][/IMG]
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
εγω διαφορες δεν βλεπω.
που τουλαχιστον να μην οφειλονται στο τυχαιο δειγμα
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Τι λες καλε; το 702 εχει σαφως καλυτερη ομοιομορφια μεταξυ των δυο μοναδων χεχε :)

Κι εμένα το συγκεκριμένο drop αδιάφορο μου φαίνεται.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
εγω διαφορες δεν βλεπω.
που τουλαχιστον να μην οφειλονται στο τυχαιο δειγμα

Που να δεις αφού έβαλα λάθος μετρήσεις.

Τέλος πάντων σε γενικές γραμμές το AKG7xx είναι το Q701 το οποίο διαφέρει από το K702 με τα pads του K712.
Είναι διαφορετικό ακουστικό και ακούγεται διαφορετικά από το original.
Το αν αξίζει ή όχι το drop αυτό ας το κρίνει ο καθένας όπως νομίζει.

Αυτά.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
Που να δεις αφού έβαλα λάθος μετρήσεις.

Τέλος πάντων σε γενικές γραμμές το AKG7xx είναι το Q701 το οποίο διαφέρει από το K702 με τα pads του K712.
Είναι διαφορετικό ακουστικό και ακούγεται διαφορετικά από το original.
Το αν αξίζει ή όχι το drop αυτό ας το κρίνει ο καθένας όπως νομίζει.

Αυτά.

Κοίτα να δεις....
διάφορα πράγματα....
1. τα fr response που βγαίνουν στα innerfidelity κλπ δεν τα δίνω και πολλή βάση. Διότι βασίζονται σε ένα δείγμα στο 99% των περιπτώσεων. Και ξέρουμε καλά πως στις ψηλές συχνότες μπορούν να αλλάξουν άρδην τα χαντάκια και οι εξάρσεις. Μ αυτό εννοώ (και πιστεύω) ότι αν ο if είχε 5 δείγματα ή άλλαζε κατ ελάχιστο τον τρόπο που μέτρησε θα είχαμε άλλα αποτελέσματα.
2. Τα pads. Μεγάλη αμαρτία. Θεωρώ ότι τα σωτά pads είναι του κατασκευαστή. Εχω 5 ζευγάρια akg που μπορούν να ανταλλάξουν pads. Όταν τα αλλάζω γίνεται το έλα να δεις. Ιδίως αν βάλεις aftermarket βελούδινα κλπ
3. Κρίνω με τα αυτιά μου και με απόψεις ανθρώπων που εκτιμώ και γνωρίζω τις προτιμήσεις τους.
4. Επί του θέματος, το drop αυτό είναι λάθος, εξ ου και η πτώση των 40 δολαρίων. Αλλά αυτό το είπαμε ήδη