Άνα κάτρανα φράτα!

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Ακύρωσαν την συναυλία της μεγαλύτερης μπάντας στην Ελλάδα και μια από της κορυφαίες παγκοσμίως στον χωρο..
Κάποτε θυμάμαι είχαν ρωτήσει τον Θοδωρή Μανίκα για το αν θα μπορούσε κάποιος από Ελλάδα να κάνει διεθνή καριέρα και είχε απαντήσει ότι μόνο οι Rotting Christ είναι ικανοι για κάτι τέτοιο..

Το νέο τους άλμπουμ ετσιμπηθει (sic) σε βινυλιαρα και εξεσκιθει (ξανά sic) στις ακροάσεις...
Ελπίζω μόνο να μην μου στείλει κάνεις τα όργανα που υπηρετούν την τάξη των εκλεκτών που διαφεντεύουν τον τόπο εδώ στο... Ιρανισταν ..

https://www.iefimerida.gr/news/4854...st-kai-toy-aggelaka-ti-leei-o-dimarhos-patras
 
Last edited by a moderator:

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Re: Χριστιανοταλιμπαν

Και αλήθεια λέω. :))


IMG_20190226_002909_022-01.jpeg

Μάλλον τους ενόχλησε η διασκευή στον Καζαντζάκη ..Αφορισμενος και αυτός..
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,712
Αθηνα
Oλα καλως καμωμενα...

http://www.topontiki.gr/article/314...w97kRjPYTpLoSrYetLQmgk4#.XIznBxJviIY.facebook

«Ήταν απολύτως σωστή και επιβεβλημένη η ματαίωση της συναυλίας του μουσικού συγκροτήματος με την ονομασία "Σάπιος Χριστός" γιατί η πραγματοποίησή της θα προσέβαλε βάναυσα την πίστη όλων των χριστιανών της πόλης. Σε καμμία δε περίπτωση η άποψή μας αυτή δεν θα πρέπει να χαρακτηριστεί ως θρησκευτική μισαλλοδοξία ή ακροδεξιά απόκλιση. Θα ήταν ίδια η θέση μας και για κάθε εκδήλωση που θα έβαζε με ανάλογο τρόπο απέναντί της οποιαδήποτε θρησκεία.

ΑΝΔΡΕΑΣ ΜΑΖΑΡΑΚΗΣ
ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΝΟ.Δ.Ε. Ν.Δ. ΑΧΑΪΑΣ»
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Εν τω μεταξύ στα τέλη των '90's στην Πάτρα έπαιξαν οι Mayhem με τα φιλαράκια μου τους Unholy Throne .(συντοπίτες)..Οι R.C μπροστά τους γράφουν σενάρια για την μάγια την Μέλισσα ...Τελικά ο Πελετιδης κάνει κουμάντο στην Πάτρα η ο Νικολακόπουλος με τον Μαζαράκη;

Τώρα βέβαια άλλαξαν τα δεδομένα...Οι κουκουεδες κάνουν νταραβερια στις εκδηλώσεις τους με τους Going Through αφού δεν τους καταδεχεται κανείς άλλος (πόσο πιο κάτω) και οι δεξιοι-ακροδεξιοι ακυρώνουν συναυλίες με τις ευλογίες της "προοδευτικής μας κυβερνησαρας...Πάντως με την ματαίωση της συναυλίας του Αγγελακα μόνο που δεν πέταξαν από την χαρά τους...

Τελικά ο Τζιμακος ο Πανούσης είχε δίκιο σε όλα όσα έλεγε ...

Ας γιορτάσουμε λοιπόν την ελευθερία του λόγου ,της έκφρασης κλπ κλπ..Μουφες δλδ για τηλεορασοπληκτους.


ΥΓ...Τώρα μου ήρθε η ιστορία με το πώς πήρε το όνομα της μια από τις σπουδαιότερες μπάντες της εγχώριας σκηνής...Αναφέρομαι στους Lost Bodies...Τους είχαν στριμωξει κάτι κουκουεδες στο λιμάνι και πάνω που ετοιμάζονταν να τους πετάξουν στην θάλασσα ,πετάχτηκε ένας από αυτούς λέγοντας: αφήστε τους ρε..δεν βλέπετε ..χαμένα κορμιά είναι... :))

Τα "χαμένα κορμιά" στην πορεία δημιούργησαν ένα ολάκερο σύμπαν από εμπνευσμένες μελωδίες ενώ τα "αχαστα κορμιά" θα άπλωσαν τις τροφαντες τους κοιλίες σε κάποια θεσουλα συστημενοι για τους "αγώνες" και τις "αγαθοεργίες" τους..

Την καλύτερη Ελλάδα που ονειρεύονταν παλιά κάποια διαφημιστικά σποτ δεν την θέλουμε απλά...Είναι εδώ ,σε όλο της το μεγαλείο..
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Κάπου εδώ θα πρέπει να σας αφήσω γιατί υποψιαζομαι ότι κάνω ζημιά στο πολιτιστικό τμήμα του φόρουμ που δεν έχει κατά πως φαίνεται τέτοιες έννοιες.


Buenas tardes.
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,712
Αθηνα
Απάντηση: Re: Άνα κάτρανα φράτα!

Εν τω μεταξύ στα τέλη των '90's στην Πάτρα έπαιξαν οι Mayhem με τα φιλαράκια μου τους Unholy Throne .(συντοπίτες)..Οι R.C μπροστά τους γράφουν σενάρια για την μάγια την Μέλισσα ...Τελικά ο Πελετιδης κάνει κουμάντο στην Πάτρα η ο Νικολακόπουλος με τον Μαζαράκη;

Τώρα βέβαια άλλαξαν τα δεδομένα...Οι κουκουεδες κάνουν νταραβερια στις εκδηλώσεις τους με τους Going Through αφού δεν τους καταδεχεται κανείς άλλος (πόσο πιο κάτω) και οι δεξιοι-ακροδεξιοι ακυρώνουν συναυλίες με τις ευλογίες της "προοδευτικής μας κυβερνησαρας...

Δεν ξερω τι λες εσυ, αλλα η εκκλησια μας ανησυχει για το ακριβως αντιθετο, λεει...

[h=1]Ο ΣΥΡΙΖΑ καταργεί την καθύβριση των Θείων από τον Ποινικό Κώδικα[/h]
https://www.ekklisiaonline.gr/nea/o-syriza-katargi-tin-kathyvrisi-ton-thion-apo-ton-piniko-kodika/
 
14 December 2006
4,265
Ενημερώθηκα Σπύρο, είδα και την συνεντευξη τους.
"ολες οι θρησκείες σάπιες είναι"..είπαν
καλύτερα,
μακάρι να κάνουν ακόμα μεγαλύτερη διεθνή καριέρα τώρα....
 
17 June 2009
3,594
Λένε, πως η Τέχνη είναι βλάσφημη.
Εγώ λέω πως απλά κάποιες φορές μας παρουσιάζεται μ' αυτή τη δηλητηριώδη ομορφιά που κρύβουν μέσα τους τα Άσματα του Μαλντορόρ,
εκθαμβωτική σαν Αποκάλυψη όσων υπήρχαν πριν από Αυτή και όσων θα μείνουν μετά από Αυτή, σε εξυψώνει στούς αιθέρες όπως ο άγγελος σε ανεβάζει στα ειρηνικά ύψη του καλού και ξάφνου,
μια πνοή σε στρέφει στις ιλιγγιώδεις αβύσσους του κακού...

[….. Στη ζωή μου δεν είδα τίποτ’ άλλο, και δεν κάνω εξαίρεση ούτε έναν, παρά ηλίθιος, με χαρακτηριστικό τους γνώρισμα τους λειψούς ώμους κι αμέτρητους,
ν’ αποκτηνώνουν τους συνανθρώπους τους και να διαφθείρουν με κάθε τρόπο τις ψυχές τους.
Και το κίνητρο σ’ ετούτες τις ενέργειές τους αυτοί το ονομάζουν: «δόξα».
Βλέποντας αυτά, θέλησα να γελάσω με τον τρόπο που γελάν κι’ οι άλλοι, μα, από έλλειψη συνήθειας, αυτό το αλλόκοτο μαϊμούδισμα, στάθηκε αδύνατο.
Σ’ ένα λεπίδι μ’ ακονισμένη κόψη στήριξα τις ελπίδες μου, σκίζοντας τις σάρκες μου στα σημεία που σμίγουν τα χείλη.
Προς στιγμή νόμισα ότι το πέτυχα, αλλά είχα γελαστεί. Κείνο που πήρα στην αρχή ανάμεσα στα αίματα για γέλιο, ήταν λάθος.
Κάνοντας τη σύγκριση, είδα πως οι άνθρωποι δεν είχαν το γέλιο το δικό μου. Δεν είχα καταφέρει, ούτε και τότε να γελάσω.
Κι έτσι, μέσα σε κείνο τον καθρέφτη που έψαχνα να βρω το γέλιο, απόλαυσα το κατακρεουργημένο στόμα μου, από την ίδια μου τη θέληση.
Είδα ανθρώπους, με κεφάλια απαίσια και μάτια τρομερά χωμένα μέσα στις σκοτεινές κόγχες, να είναι σκληρότεροι από το βράχο και πιο αλύγιστοι απ’ το ατσάλι.
Τους είδα να ξεπερνούν τη θηριωδία του καρχαρία, την αυθάδεια της νιότης, την ακράτητη μανία των κακούργων, τις προδοσίες του υποκριτή……
και τόση η φρίκη κι αδικία είχαν αυτά που γένναγε το σάπιο τους μυαλό, που έκαναν και το Θεό να θλίβεται….]

*απόσπασμα από το Πρώτο Άσμα
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Δεν έχω σφαιρική ιδέα των τεχνών επειδη μερικές φορές νοιώθω οτι τις παρακολουθώ από παρακαμερα και είναι κάτι που μου έχει μείνει από τα εφηβικά μου χρόνια όταν έβγαινα αλλαγή στο μπάσκετ και παρακολουθουσα τον αγώνα πίσω απο την μπασκετα..Και θα το συστηνα ανεπιφυλακτα σε κάποιον που θέλει να παρακολουθησει σοβαρά το άθλημα...
Υπάρχουν καλλιτέχνες που θέλουν να τα κάνουν όλα ίσιωμα πάντως..Άπειρα τα παραδείγματα..Το πιο χαρακτηριστικο είναι εκείνο των σχιζοματηδων Zeni Geva όπου προκάλεσαν στο Total Castration και έκαναν τα στραβά μάτια αργότερα με τα out of focus συρματοπλεγματα που έστησαν..Δεν το χρειάστηκαν άλλο..Μίλησε η μουσική τους..Τρελή μπάντα που κάποτε είχαν πει γι´αυτους σε έναν Ήχο του '93 αν θυμάμαι καλά,ότι συνδυάζει τους King Crimson με τους Autopsy.Κάτι σαν διασταύρωση ..Μου επεσαν τα αυτια όταν το διάβασα,αλλά τους ακροασθηκα αρκετά χρόνια μετά αφού το κατέγραψα στο πίσω μέρος του μυαλού.. ..Ήχος Δωρικός και άφθαρτος,σαν αντιήρωας σε σελίδες της Marvel...
Θα σου πρότεινα το επόμενο,το Desire For Agony του '93 που έχει καλύτερη παραγωγή και είναι πιο συμμαζεμένο αλλά και κλειστοφοβικό ταυτόχρονα..
Αν το ακούσεις μάλλον θα διαπιστώσεις ότι το σοκ το παθαίνει ένας ακροατής με την ακρόαση του εκάστοτε δίσκου και όχι με το περιεχόμενο του εξωφύλλου και το όνομα της μπάντας.


Τις ιδιες ακρότητες αλλά με διακριτικοτερο τρόπο μας επιφύλαξε ο David Pajo από το Drug City με το βαθύ slocerιζον απόφθεγμα που ώρες ώρες νιώθεις πως ανασαίνει σε εκείνο το μισάωρο ντοκιμαντέρ του Lightnin' Hopkins για το κλάμα που ρίχνουν οι νέγροι ,μέχρι να πουν εκείνο το γαμοτραγουδο (υπάρχουν και στην δική μας παράδοση) εκτός μικρόφωνου και μακριά από τα χνώτα του λευκού κοινού που επιτρεπόταν εμμέσως πλην σαφώς να τους ακούσει...
Ειναι πολλά η τέχνη,αλλά και τίποτα..Ο Χαρρυ Κλυνν έλεγε πως είναι εύκολη η μίμηση,αρκεί να έχεις μάθει να ακούς...Όπου μίμηση βάλε μύηση και είσαι μέσα..
Ετούτος πήρε τα παραμύθια της γιαγιάς για να το συνοψίσουμε και τα έκανε σταγόνες που απαρτίζουν την ροή του γνωστού βασανιστηριου ,έβαλε πόρνες σε προσευχές και γενικά τους άλλαξε τον αδόξαστο.
Το αποτέλεσμα είναι τουλάχιστον καθηλωτικο στο σύνολό του παρολη την lofi παραγωγή του τα Jitter του και πως άλλο διαλο τα λένε.

Πήγε και μπασταρδεψε θούριο που έχει ξεστομίσει ο Cash ο κακουργαρος..Τι να του πεις; Ούτε ιερό,ούτε όσιο.. :))

Δώσε βάση..


Έτσι λοιπόν και εμείς..Όσο θα μας ψάχνουν πίσω από πενταλφες και τους δαίμονες του Goetia ,θα κρυβόμαστε στην άκρη της βελόνας που στάζει ποίηση.
Έστω και μπασταρδεμενη..

 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,667
Πολωνία: Ιερείς έκαψαν βιβλία του «Χάρι Πότερ», φυλαχτά και αγαλματίδια για να καταπολεμήσουν «τη μαγεία και τον αποκρυφισμό»

2635130.jpg


και hello kity ομπρελες...:BDBDG54:
αυτην τι θα την κανανε δηλαδη?
πισσα και πουπουλα και μετα στην πυρα..
δεν παμε καλαααα ρεεεεεεε
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
πισσα και πουπουλα και μετα στην πυρα..
δεν παμε καλαααα ρεεεεεεε

To επικίνδυνο της υπόθεσης είναι το παρακάτω που ξεστόμισε ένας ...'χρήστης'.

-Άλλοι όμως ενέκριναν την πρωτοβουλία των ιερέων. «Ξεφορτωθείτε ό,τι δυσαρεστεί τον Θεό και θα δείτε πώς θα αλλάξει η ζωή σας», έγραψε ένας άλλος χρήστης.
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,712
Αθηνα
Απάντηση: Re: Άνα κάτρανα φράτα!

To επικίνδυνο της υπόθεσης είναι το παρακάτω που ξεστόμισε ένας ...'χρήστης'.

-Άλλοι όμως ενέκριναν την πρωτοβουλία των ιερέων. «Ξεφορτωθείτε ό,τι δυσαρεστεί τον Θεό και θα δείτε πώς θα αλλάξει η ζωή σας», έγραψε ένας άλλος χρήστης.

Αυτος πρεπει οντως να ηταν χρηστης... :Banane0:
 

aikon

Banned
13 February 2014
2,031
Τι χαλιέσαι βρε φίλε πόσο χρονών είσαι; Αυτά είναι για παιδάκια 17 χρονών συν τις άλλοις μια κοπελίτσα που άκουγε κάτι τέτοια χωρίς Χριστούς και Παναγίες και με μπόλικο hell την βρήκαν με μια κουκούλα νεκρή πριν κάτι μέρες ακόμα ερευνούν αν αυτοκτόνησε ή την αυτοκτόνησαν. Αυτά τα ξεπερνάμε μετά τα 18-19 αλλιώς γίνεται ασθένεια, σήμερα δούλευα με ένα τέτοιο σαραντάρη του έμειναν οι τρύπες στα αυτιά από τα σκουλαρίκια και τα κατσιασμένα τατου.....
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Όσο και να είμαι σαν τους άλλους που καίνε βιβλία και τον Χάρη τον πότη,δεν είμαι... :)

Βέβαια αν έβαζαν κάνα σκουλαρίκι και έκαναν κανένα τατού στην κρίσιμη ηλικία,θα κατέληγαν πιο νορμάλ..
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,840
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Re: Άνα κάτρανα φράτα!

Τι χαλιέσαι βρε φίλε πόσο χρονών είσαι; Αυτά είναι για παιδάκια 17 χρονών συν τις άλλοις μια κοπελίτσα που άκουγε κάτι τέτοια χωρίς Χριστούς και Παναγίες και με μπόλικο hell την βρήκαν με μια κουκούλα νεκρή πριν κάτι μέρες ακόμα ερευνούν αν αυτοκτόνησε ή την αυτοκτόνησαν. Αυτά τα ξεπερνάμε μετά τα 18-19 αλλιώς γίνεται ασθένεια, σήμερα δούλευα με ένα τέτοιο σαραντάρη του έμειναν οι τρύπες στα αυτιά από τα σκουλαρίκια και τα κατσιασμένα τατου.....

:flipout::flipout::flipout:

θεικό και τόσο εύστοχο σχόλιο!!!

Υποκλίνομαι (και είμαι πάνω από σαράντα...:))
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,667
Όσο και να είμαι σαν τους άλλους που καίνε βιβλία και τον Χάρη τον πότη,δεν είμαι... :)

Βέβαια αν έβαζαν κάνα σκουλαρίκι και έκαναν κανένα τατού στην κρίσιμη ηλικία,θα κατέληγαν πιο νορμάλ..

:grinning-smiley-043