Philips PUS 8503 vs Philips PUS 7503

enigmatiko40

Senior Member
23 May 2010
443
Αθηνα
Καλησπερα σας. Οπως αναφερει και το θεμα που ανοιξα, ειμαι αναμεσα σε αυτες τις δυο τηλεορασεις σε 55 ιντσες. Εχω γνωση οτι εχουν βγει οι καινουριες 8504 και 7504 του 2019.
Λατρευω το Ambilight της Philips αφου ετυχε να δω ποδοσφαιρικο αγωνα μεσω Cosmote tv σε σπιτι φιλου. Οαση. Πραγματικα. ειχα την αισθηση οτι η τηλεοραση ηταν προεκταση στον τοιχο. Η τηλεοραση του ειναι τετραετιας 55 ιντσων. Στο θεμα μας. Εχω ερωτησεις.
Γιατι δεν ειναι τοσο επιφανεις οι τηλεορασεις της Philips, οπως ηταν καποτε που ανταγωνιζοντουσαν στα ισια πιστευω τις Sony και τις Samsung? Γιατι δεν υπαρχουν "ανοιχτες" (να παιζουν) σε καταστηματα αλλα μονο μετα απο παραγγελια?
Και στο forum δεν υποστηριζονται πολυ απο οσο εχω ψαξει. Μονο ο συμφορουμιτης Xavito εχει ανεβασει τις νεες τηλεορασεις απο την παρουσιαση της εταιριας.
Δεν υπαρχουν νηματα γενικα και ειναι κριμα γιατι πιστευω οτι αξιζει και σαν εικονα αλλα και σαν πρωτοτυπια με το Ambilight, Ambilux, Hue κ.ο.κ.
Πιστευω και ειναι προσωπικη μου θεση οτι ειναι πολυ αξιοπρεπεστατη η δυναμικη της σαν εταιρια και σαν ιστορια μεσα στα χρονια, ενω απο τοτε που την ανελαβε η TCL (αν δεν κανω λαθος το ονομα της εταιριας) εχει προσθεσει επιπλεον τεχνολογια-τεχνογνωσια, οπως καποια βηματα με πολυ δυνατους επεξεργαστες (Perfect P5) και με OLED κατηγοριες και πολλα αλλα καλουδια. Οπως και λεπτο στυλ και ομορφο design(προσωπικη θεση).
Απο οτι καταλαβατε εχω κανει περα απο τις δυο αυτες τηλεορασεις ως "versus", και μια γενικοτερη απορια που ειχα. Ομολογουμενως πολλοι φιλοι που θαυμαζουν καποιες "αρετες" της Philips να εχουν τις ιδιες ευλογες σκεψεις-αποριες.
Απο την αλλη μερια παιζει φυσικα και το managment των εταιριων που προωθει η καθε μια καταλληλα και δυναμικα τα προιοντα τους. Σιγουρα. Μπορει και ο λογος που ατονει σε managment να ειναι και ο λογος που δεν εχει τοση προβολη σε καταστηματα και σε καποια να λειπει σαν εταιρια εντελως. Φταιει αυτο?
Απο την αλλη πλευρα τεχνολογικα δεν ειναι η καινοτομα αλλα ουτε και η τελευταια. Ελαττωματα,φυσικα, υπαρχουν σε πολλες μεγαλες εταιριες εικονας και μαλιστα σε πολυ ακριβα μοντελα. Ουδεις τελειος. Η τεχνολογια δεν εχει τελος. Παντα θα βγαινει κατι καινοτομο.
Θα ηθελα, κυριως απο τους παλιοτερους, οσο το δυνατον μια πιο αντικειμενικη αποψη για την εταιρια της Philips.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Ουσιαστικά, δεν υφίσταται "κανονική" Philips στην αγορά από την κατάργηση των CRT και έπειτα...
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Νομίζω έχει δει ότι δεν έχει πολλά λεφτά το θέμα τηλεόραση και έχει δώσει βάρος σε άλλες περιοχές κυρίως ιατρικές και φωτισμού ...
 

enigmatiko40

Senior Member
23 May 2010
443
Αθηνα
Θεωρρω πως ειναι πολυ κριμα να αμελει τοσο πολυ ενα τοσο ευρυ φασμα τεχνολογιας οπως ειναι η Τηλεοραση. Αλλωστε στα αμεσως επομενα χρονια πιστευω πως η Τηλεοραση θα εχει καταφερει να εχει γινει ενας Η/Υ , φυσικα με ολες του τις "σταθερες" και κλασσικες αξιες που ηδη εχει ως Τηλεοραση. Αν και οπως προσθεσε ο Μιχαλης τα "ηνια" τεχνολογικα τα εχει αναλαβει αλλη εταιρια απο την Κινα (TCL) και εχει κρατησει το μεγαλο ονομα.
Αλλαγη υπαρχουσας διευθυνσης με σταθερη την αξια του μεγαλου ονοματος. Η καπως ετσι.
Τεχνογνωσιακα σε hardware η Philips εχει καινοτομησει-πρωτοτυπησει. Πιστευω πως δεν τα εχει παρατησει. Εχει περασει στην αγορα και με την OLED τεχνολογια.
Υποστηριζεται ως service παντως. Στο Ηρακλειο στην Μαρινου Αντυπα ειναι μια εταιρια που επισκευαζει Τηλεορασεις της Philips. Μαλιστα εχει πολυ καλες κριτικες και βαθμολογησεις.
Το ερωτημα μου ειναι ενα. Εγω θα παρω Philips οχι μονο σαν αντιδραση,δεν ειμαι αφελης, αλλα ειναι ενα ερωτημα και μια θλιψη εν μερει που μενει. Ενα γαμωτο. Ας εξηγησω γιατι. Γιατι την εχουν στην ακρη, στο περιθωριο, την στιγμη που προβαλουν κατα πολυ κατι JVC, F&U, HUYNDAI!!! σε πολλες μεγαλες αλυσιδες καταστηματων!!! Ολοι το ξερουμε πολυ καλα αυτο.
Καθαρα θεμα "πολιτικης" καταστηματων, κερδους, "κονσερβοποιησης" των μυαλων μας προς μια κινηση. Να ακολουθουμε τον ρου που μας χαραζουν σαν καλα προβατακια.
Χωρις θυμο. Χωρις αγανακτηση. Εγω θα περιμενω τα νεα μοντελα και θα προβω στην αγορα τησ Philips 55 ιντσων τηλεορασης μου με το υπεροχο Ambilight!!!
Αλλωστε δεν μπορουμε να αλλαξουμε και πολλα πραγματα. Εκτος απο τις επιλογες μας.
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Μια χαρά είναι οι τηλεοράσεις της Philips από μεσαία σειρά και μετά, ακόμη και μετά από την αγορά από την TP Vision και κακώς δεν προβάλλονται περισσότερο. Μια χαρά ποιότητα είναι και τα πάνελ που χρησιμοποιεί, ο δε Danny Tack που ηγείται του τμήματος τηλεοράσεων είναι μεγάλο γατόνι και πηγαίνει σταθερά το καράβι με προσεκτικές και μελετημένες κινήσεις. Σε upscaling τηλεοπτικού σήματος και κίνηση είναι καλύτερες IMHO από τις αντίστοιχες σειρές των Samsung, Lg. Εκεί που υστερούν είναι στο σμαρτ κομμάτι, κάποια κολλλήματα στο λειτουργικό τους και στην αργή αλλαγή καναλιών, ενώ και το θέμα του σέρβις είναι ασαφές. Το ambilight είναι μια μοναδική καινοτομία που άμα τη συνηθίσεις δύσκολα πας σε άλλη τηλεόραση, ενώ το ambilux είναι σκέτη ψυχεδέλεια. Τα καινούργια μοντέλα θα υποστηρίζουν Dolby Vision, ενώ από την επόμενη χρονιά μάλλον θα δούμε και hdmi 2.1.


 

enigmatiko40

Senior Member
23 May 2010
443
Αθηνα
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου και τις γνωσεις σου Στεργιο. TP-Vision τελικα και οχι TCL που λανθασμενα ανεφερα εγω πιο πανω.
Το Ambilux ειναι η απολυτη αισθηση του να κανεις τον τοιχο μια κινηματογραφικη αιθουσα!!! Το Ambilight δε, ενα σκαλι πιο κατω αλλα κι αυτο εντυπωσιακα μαγικο!!!
Θα περιμενω τις σειρες του 2019 με τον αριθμο "4"(PUS8504) στην τελικη σειρα αριθμου του καθε κωδικου, οπως περυσι ηταν το "3"(PUS8503). η αγορα θα γινει μεσα στις αρχες καλοκαιριου.
Σε ευχαριστω για την παραθεση σου Στεργιο. Οποιες αλλες πληροφοριες για την ελευση των νεων μοντελων χρονικα, ευπροσδεκτες. Στο Skroutz παντως δεν εχει εμφανιστει καμια ακομα.
 

ardbegui

Senior Member
18 February 2019
403
Να προσθέσω πως είναι καθαρά θέμα πολιτικής αλυσίδων. Η ίδια αλυσίδα καταστημάτων σε άλλη χώρα έχει με το κιλό τις Philips ανοιχτές για να δει ο πελάτης... συνεπώς ο νοών νοείτω.
 

enigmatiko40

Senior Member
23 May 2010
443
Αθηνα
Τιθεται καθαρα θεμα αντιπροσωπου ως επισημης στηριξης και management.
Οταν σε αλλες χωρες η Philips ως τηλεοπτικη αγορα πιανει θεση στην πρωτη πενταδα απο θεμα μαρκων κι εδω στην Ελλαδα την περναει και η Huyndai και η Hitachi τοτε τι να πεις.
Θεμα management απο στηριξη σε θεμα εταιριας-αντιπροσωπειας (δεν εχω εικονα προσωπικα στο ποιος ειναι ο βασικος εισαγωγεας και αντιπροσωπος), και παραλληλα θεμα επιλογης στον καθενα σε επιπεδο αγορας. Θεωρρω πως αρκετοι οιδημονες, που ασχολουνται με το θεμα Τηλεοραση, εχουν μια πολυ καλη και δυναμικη αποψη για την Philips.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
H Philips από το 2013 δεν έχει αντιπροσωπεία για τις τηλεοράσεις της στην Ελλάδα. H Philips Ιταλίας έχει αναλάβει την διανομή των τηλεοράσεων στη χώρα μας κατευθείαν προς στις αλυσίδες και στα καταστήματα.
 

enigmatiko40

Senior Member
23 May 2010
443
Αθηνα
Η Philips Ιταλιας κανει καποιες κινησεις ωστε να συμβαινει το αυτονοητο? Κερδη για την ιδια και παραλληλα υγιη ανταγωνισμο, οντας εχοντας στα χερια της μια πολυ δυναμικη Τηλεοραση, με ιστορια στο ονομα, με πρωτοποριακο hatdware αλλα και software κι ενα πολυ δυνατο χαρτι εναντι αλλων μετριων? Πιθανοτατα οχι. Ειναι πολυ μεγαλη κουβεντα. Μεγαλη συζητηση. Σιγουρα δεν μπορουμε να κανουμε κατι. Μονο την επιλογη. Την βουληση. Σε ευχαριστω για την απαντηση papasouzakias.