Τι λέτε αξίζει για άλλη μια χρονιά να αλλάξω τόσο σύντομα τηλεόραση;

Spyros1980

Senior Member
24 June 2014
484
Λοιπόν παιδιά να πω και εγώ την εμπειρία μου με της Oled..
Πήρα την πρώτη Oled το 2015 συγκεκριμένα την 930ν(1080p μοντέλο),άψογη τότε με αρκετό πρόβλημα στο image retention ειδικά σε παιχνίδια,Επίσης είχα θέμα στης στατικές εικόνες μου έριχνε υπερβολικά τον φωτισμό σε οτιδήποτε στατικό και μάλιστα δημιουργούσε περιμετρικά ένα μαύρο συννεφάκι!
Το 2017 πήρα την Ε7 τρομερή σε όλα!Είχα θέμα με λίγo Vertical banding και φαινόταν όταν έπαιζε κάτι σε γκρι σκοτεινό φόντο,Π.Χ στο 5% gray η αριστερή πλευρά έδειχνε πιο σκούρα από την δεξια και στο κέντρο της οθόνης κάθετα φαινόταν η γραμμή ορισμένες φορές και σε μη σκοτεινά πλάνα!
Το 2018 έκανα πάλι την αλλαγή και πήρα την Ε8!
Δεν είχα θέματα με banding απλά δεν έστελνε ήχο μεσο ARC!
Αντικατάσταση από LG με καινούργια!Τελικά το θέμα δεν ήταν της LG αφού και με την καινούργια το ARC δεν δούλευε!
Μετά από άπειρα πειράματα και ενώ δεν βρήκα λύση στο πρόβλημα μου την λύση την βρήκα σε κάτι τελευταίο που είχε γράψει στο εξωτερικό ένας..
Έβγαλα ένα ένα τα HDMI και άφησα μόνο το HDMI 1,2 και το ARC έτσι δούλευει πάντα χωρίς προβλήματα!!
Εάν κουμπωσω όλα τα HDMI 1,2,3,4 Το Arc δεν δουλεύει!!
Και πάνω που είπα φέτος δεν πρόκειται να αλλάξω σύντομα τηλεόραση γιατι έχω πέσει σε άψογο πάνελ,φέτος μου βγάζει η LG HDMI 2.1 με freesync input-lag 13ms και υποστήριξη 4κ στα 120ΗΖ!!
Έχω πριζωθει να ξανά αλλάξω για άλλη μια φορά τηλεόραση μόνο που τώρα φοβάμαι σε τι πάνελ θα πεσω!
Γιατί όπως και να έχει Oled χωρίς ίχνος banding όπως η δικιά μου δύσκολα να πετύχω πόσο μάλλον που τώρα για πρώτη φορά λέω να πάω σε 65αρα!
Από την άλλη εάν πουλήσω σε κάνα μήνα την Ε8 μου σίγουρα πάνω από 1100 δεν πρόκειται να πιάσω,Και εγώ την είχα πάρει 2580 συν 250 5ετη επέκταση εγγύησης!!
Εσείς τι λέτε αξίζει για άλλη μια χρονιά να αλλάξω τόσο σύντομα τηλεόραση;Ασχολούμαι αρκετά με gaming(xbox-x) και σε 1.5 χρόνο περίπου θα βγει και το επόμενο xbox..
 

tryf3

Senior Member
6 October 2017
390
Re: Όλα όσα πρέπει να γνωρίζω για το burn-in και τις OLED...

Λοιπόν παιδιά να πω και εγώ την εμπειρία μου με της Oled..
Πήρα την πρώτη Oled το 2015 συγκεκριμένα την 930ν(1080p μοντέλο),άψογη τότε με αρκετό πρόβλημα στο image retention ειδικά σε παιχνίδια,Επίσης είχα θέμα στης στατικές εικόνες μου έριχνε υπερβολικά τον φωτισμό σε οτιδήποτε στατικό και μάλιστα δημιουργούσε περιμετρικά ένα μαύρο συννεφάκι!
Το 2017 πήρα την Ε7 τρομερή σε όλα!Είχα θέμα με λίγo Vertical banding και φαινόταν όταν έπαιζε κάτι σε γκρι σκοτεινό φόντο,Π.Χ στο 5% gray η αριστερή πλευρά έδειχνε πιο σκούρα από την δεξια και στο κέντρο της οθόνης κάθετα φαινόταν η γραμμή ορισμένες φορές και σε μη σκοτεινά πλάνα!
Το 2018 έκανα πάλι την αλλαγή και πήρα την Ε8!
Δεν είχα θέματα με banding απλά δεν έστελνε ήχο μεσο ARC!
Αντικατάσταση από LG με καινούργια!Τελικά το θέμα δεν ήταν της LG αφού και με την καινούργια το ARC δεν δούλευε!
Μετά από άπειρα πειράματα και ενώ δεν βρήκα λύση στο πρόβλημα μου την λύση την βρήκα σε κάτι τελευταίο που είχε γράψει στο εξωτερικό ένας..
Έβγαλα ένα ένα τα HDMI και άφησα μόνο το HDMI 1,2 και το ARC έτσι δούλευει πάντα χωρίς προβλήματα!!
Εάν κουμπωσω όλα τα HDMI 1,2,3,4 Το Arc δεν δουλεύει!!
Και πάνω που είπα φέτος δεν πρόκειται να αλλάξω σύντομα τηλεόραση γιατι έχω πέσει σε άψογο πάνελ,φέτος μου βγάζει η LG HDMI 2.1 με freesync input-lag 13ms και υποστήριξη 4κ στα 120ΗΖ!!
Έχω πριζωθει να ξανά αλλάξω για άλλη μια φορά τηλεόραση μόνο που τώρα φοβάμαι σε τι πάνελ θα πεσω!
Γιατί όπως και να έχει Oled χωρίς ίχνος banding όπως η δικιά μου δύσκολα να πετύχω πόσο μάλλον που τώρα για πρώτη φορά λέω να πάω σε 65αρα!
Από την άλλη εάν πουλήσω σε κάνα μήνα την Ε8 μου σίγουρα πάνω από 1100 δεν πρόκειται να πιάσω,Και εγώ την είχα πάρει 2580 συν 250 5ετη επέκταση εγγύησης!!
Εσείς τι λέτε αξίζει για άλλη μια χρονιά να αλλάξω τόσο σύντομα τηλεόραση;Ασχολούμαι αρκετά με gaming(xbox-x) και σε 1.5 χρόνο περίπου θα βγει και το επόμενο xbox..
Αυτή η διαφορά στο gaming που λες θα είναι τόσο ορατή; Γιατί πέρα από αυτό οι καινούριες LG oled θα είναι μια από τα ίδια. Με τόσο καλό πάνελ όπως λες και τόσα λεφτά που έχεις δώσει εγώ δε θα το κουνούσα.

Στάλθηκε από το SM-T820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Spyros1980

Senior Member
24 June 2014
484
Re: Όλα όσα πρέπει να γνωρίζω για το burn-in και τις OLED...

Εντάξει οι διαφορές είναι λίγες.
13ms οι φετινές 21ms η Ε8
Το freesync που θα έχει υποτίθεται ότι είναι για τα "σπασίματα" της εικόνας σε γρήγορες σκηνές.Εγω που παίζω battlefield- και racing games δεν έχω μέχρι σήμερα κάποιο "σπασιμο" στα γραφικά!
Όσο για τα 120Hz που θα προσφέρουν οι φετινές μέσω HDMI oύτε αυτό πιστεύω να το δω,ακομα και στο επομενο xbox/ps5 ο στόχος από ότι διαβάζω θα είναι το 4κ στα 60frames.
Πάντως είμαι πολύ μπερδεμένος!από την μια λέω κρίμα τόσα λεφτά όλα αυτά τα χρόνια που αλλάζω της τηλεόρασεις σαν τα πουκάμισα από το 2011 μέχρι σήμερα,Και εννοείται τα λεφτά δεν μου περισσεύουν απλά μαζεύω,κάνω οικονομία όσο μπορώ και στο τέλος αλλαζω..
Από την άλλη είναι και οι 65 ίντσες που πρώτη φορά θέλω να πάω(απόσταση θέασης με κινούμενο καναπέ από 2.5 μπορεί να πάει και 3 με 3.5 μέτρα).
Βέβαια όλο αυτό έχει καταντήσει αρρώστια,κάθε χρόνο να αλλάζεις τηλεόραση δεν είναι φυσιολογικό φανταστείτε στην αρχή τσακωνομουν με την σύζυγό(έχει και ένα δικιο) τώρα απλά το έχει αποδεχτεί,Έχω καλό λέγειν και απλά δεν ασχολείται μαζί μου..
 

tryf3

Senior Member
6 October 2017
390
Re: Όλα όσα πρέπει να γνωρίζω για το burn-in και τις OLED...

Εντάξει οι διαφορές είναι λίγες.
13ms οι φετινές 21ms η Ε8
Το freesync που θα έχει υποτίθεται ότι είναι για τα "σπασίματα" της εικόνας σε γρήγορες σκηνές.Εγω που παίζω battlefield- και racing games δεν έχω μέχρι σήμερα κάποιο "σπασιμο" στα γραφικά!
Όσο για τα 120Hz που θα προσφέρουν οι φετινές μέσω HDMI oύτε αυτό πιστεύω να το δω,ακομα και στο επομενο xbox/ps5 ο στόχος από ότι διαβάζω θα είναι το 4κ στα 60frames.
Πάντως είμαι πολύ μπερδεμένος!από την μια λέω κρίμα τόσα λεφτά όλα αυτά τα χρόνια που αλλάζω της τηλεόρασεις σαν τα πουκάμισα από το 2011 μέχρι σήμερα,Και εννοείται τα λεφτά δεν μου περισσεύουν απλά μαζεύω,κάνω οικονομία όσο μπορώ και στο τέλος αλλαζω..
Από την άλλη είναι και οι 65 ίντσες που πρώτη φορά θέλω να πάω(απόσταση θέασης με κινούμενο καναπέ από 2.5 μπορεί να πάει και 3 με 3.5 μέτρα).
Βέβαια όλο αυτό έχει καταντήσει αρρώστια,κάθε χρόνο να αλλάζεις τηλεόραση δεν είναι φυσιολογικό φανταστείτε στην αρχή τσακωνομουν με την σύζυγό(έχει και ένα δικιο) τώρα απλά το έχει αποδεχτεί,Έχω καλό λέγειν και απλά δεν ασχολείται μαζί μου..
Αφού την έχεις πείσει είσαι ωραίος! Εγώ μάλλον δεν έχω τόσο καλό λέγειν.. Χεχε!

Στάλθηκε από το SM-T820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Spyros1980

Senior Member
24 June 2014
484
Δεν μπορείς να φανταστείς τι σκαρφιζομαι κάθε φορα!Όπως και να έχει έχω προετοιμαστεί κατάλληλα!
Κάνω από τώρα τα κονέ μου με τους διευθυντές από μεγαλοκαταστημα που κάθε χρόνο κάνω της αγορές μου για να πάρω την τηλεόραση όσο το δυνατόν καλύτερη τιμή!
Με βλέπω τελικά να μην κρατιέμαι για την 65αρα..
 

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Αν πας μια φορά σε OLED δεν νομίζω να υπάρχει επιστροφή καθώς μόνο τότε αντιλαμβάνεσαι την τεράστια διαφορά ποιότητας στην εικόνα. Τώρα εγώ σαν κάτοχος της 65" LG B8 θα σου πώ πως παρέα με την ποιότητα θα "παντρευτείς" και το banding. Να εύχεσαι να είναι όχι τόσο φανερό, σε εμένα είναι μια λεπτή κάθετη λωρίδα στα αριστερά του πάνελ που φαίνεται σε ημισκοτεινά πλάνα του 5-10% γκρί. Το υπόλοιπο "ελαφρύ" banding δεν φαίνεται πουθενά σε υλικό. Με ενοχλεί; Ναι βέβαια αλλά αμυδρά και βασικά σε μερικές ημισκοτεινές σκηνές και ειδικά σε κίνηση κάμερας. Αλλά δεν μπαίνω στην διαδικασία αλλαγής γιατί μπορεί και να πάρω χειρότερη και η ταλαιπρωρία ξεκάρφωνε από τοίχο και κάρφωνε δεν παλεύεται, οπότε επιλέγω να μην ασχολούμαι μέχρι να το ξεχάσω. Και επίσης όσο μεγαλώνει η ίντσα μεγαλώνει και στα μάτια μας το banding δυστυχώς. Για μένα αξίζει μόνο αν πας σε 65" και άνω.
 

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,492
Βέλγιο
Θα σου πρότεινα να παραμείνεις στη tv που έχεις αφού έχει καλό πάνελ και να περιμένεις 1-2 χρόνια ακόμα, δικαιολογόντας και στη γυναίκα σου ότι χαρήκατε την Tv για κάποια χρόνια.

Σε 2 χρόνια από τώρα, θα έκανα οικονομία και θα πήγαινα σε 77άρα OLED και όχι 65άρα.
 

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Είχα και εγώ θέμα με το ARC με την 65B7 και μετά από αρκετό διάβασμα στο internet ανακάλυψα ότι κάποιες συσκευές όταν τις συνδέσεις σε οποιοδήποτε HDMI μπλοκάρουν το ARC. Αυτό συνέβαινε με το receiver της καλωδιακής τελικά όπου το αφαίρεσα και δουλεύουν όλα κανονικά.
Και εγώ μπαίνω συχνά στον πειρασμό να την αλλάξω αλλα νομίζω ότι τελικά δεν αξίζει. Νομίζω αξίζει να το κανεις μονο αν θα πας σε μεγαλύτερο μέγεθος.
 

Spyros1980

Senior Member
24 June 2014
484
Αυτό με της 65αρες το φοβάμαι!Το ξέρω πως σε 65 ίντσες θα έχω περισσότερες πιθανότητες για banding!Και το κακο με έμενα είναι πως εάν δω κάτι στο πάνελ μετά χαλιέμαι ασχημα!Αυτός είναι και ο λόγος που το σκέφτομαι για αλλαγη!
Oι 65 ίντσες βέβαια είναι άλλη αίσθηση,Καλά για 77 που ανέφερε ένας φίλος πιο πάνω ξεφεύγει κατά πολύ η τιμή και την θεωρώ αρκετά μεγαλη..
Αυτό με το ARC για εμένα δουλεύει μόνο όταν έχω συνδέσει το HDMI 1,2 ταυτόχρονα!Εάν βάλω και HDMI 3,4 δεν δουλεύει..
Εάν δεν ήμουν gamer εννοείται θα έμενα στα αυγά μου..
 

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Για το ARC αυτή την στιγμή έχω συνδεδεμένα όλα τα HDMI και στην μια θύρα έχω και HDMI switch με άλλες 4 συσκευές. Στις διαφορες δοκιμες που έκανα ανακάλυψα εκτος απο το receiver και 2 HDMI switch που μου προκαλούσαν πρόβλημα. Θυμάμαι δοκίμαζα για μέρες και συσκευές αλλα και πολλά καλώδια μέχρι να το πετύχω.
Τώρα για το Banding αν δεις στον νήμα της B7 το έχω γράψει αρκετές φορες. Η δικη μου έχει αρκετό. Με ενοχλεί. Στις αρχές με ενοχλούσε περισσότερο. Τώρα έμαθα να ζω με αυτό.
 

Spyros1980

Senior Member
24 June 2014
484
Αυτό με το receiver δεν το έχω καταλάβει,δηλαδή τι έχει κανει;
Εγώ για παράδειγμα στο HDMI3 εχω βάλει ένα iptv και οπότε δεν βλέπω αγώνες γιατί για αυτό τον λόγο το έχω το βγάζω από πάνω για να έχω πρόσβαση στο ARC...
Όσο για την B7 σε πιστεύω τι να διαβάσω ακόμα και εγώ σε 55αρες στην Ε7 και ο κουμπάρος μου στην Β7 υπήρχε banding και εννοείται με ενοχλούσε!
Να φανταστείς στο menu του xbox είχα αλλάξει το φόντο του από γκρι που είναι σε άσπρο για να μην το βλέπω!
Γι'αυτό το σκέφτομαι δίπλα και τριπλά πριν πάρω την C9 γιατί κατά 80% banding θα έχει και μετά πάλι του χρόνου θα ψάχνομαι για αλλαγη!
 

zoglis78

New member
26 January 2010
31
ΑΡΓΟΣ
Μ' αρέσει αυτή η ψυχαναγκαστική ανάγκη να αναζητούμε το πιθανά καλύτερο!!!
Στην περίπτωσή σου θα πρότεινα να μείνεις στην E8 που έχεις και είσαι ευχαριστημένος με το panel της.
Δε σου λέω να μη διαβάζεις και να μη "τρώγεσαι" για νέα τηλεόραση, αλλά θα πρότεινα να ασχοληθείς, τουλάχιστον για φέτος, με τη βελτίωση του υπόλοιπου AV συστήματος ή να πας κανένα ταξίδι διακοπές!!!
Ο μόνο λόγος να την αλλάξεις θα ήτανε εάν είχε πρόβλημα ή εάν υπήρχε αλλαγή του χώρου διαβίωσης & ανάγκη για περισσότερες inches.
 

Spyros1980

Senior Member
24 June 2014
484
Αυτό με το ηχοσυστημα το σκέφτομαι εάν δεν παρω τελικά την τηλεοραση!
Και εξηγω:
Έχω από ενισχυτή τον φετινό marantz 5013
Ηχεια της Polk μπροστά τα TSX550T και πίσω surround της Polk εννοείται με το κεντρικό αλλά μου έχει ξεμείνει από το πάλιο μου 5.1 το subwoofer,εχω ένα crystal audio
Οπότε θέλω 1 sub και 2 ηχεία να τα βάλω ψηλά για atmos..
 

chris222

New member
21 February 2009
21
Καλησπερα. Ημουν και εγω να αγορασω oled φετος, αλλα ειδα ενος φιλου το θεμα με το banding και εκανα πισω προς το παρον. Πραγματικα με ενοχλει η παραμικρη «ανωμαλια» στην εικονα, ποσο μαλλον αν εχω σκασει 2000+. Ηθελα λοιπον να σας ρωτησω, ολες το εχουν; Δεν παιζει δηλ να βρεθει πανελ χωρις καθολου banding?
 

Tartufo

Established Member
28 February 2010
107
Αθήνα
Στην 910 είχα έντονο banding αλλά με τον καιρό δεν μ´ενοχλούσε.
Στην 65b7 που έχω τώρα δεν έχει καθόλου banding.
 

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Αυτό με το receiver δεν το έχω καταλάβει,δηλαδή τι έχει κανει;
Εγώ για παράδειγμα στο HDMI3 εχω βάλει ένα iptv και οπότε δεν βλέπω αγώνες γιατί για αυτό τον λόγο το έχω το βγάζω από πάνω για να έχω πρόσβαση στο ARC...

Κοίτα, στο HDMI2(arc) έχω συνδεδεμένο ένα Samsung Home Cinema και δουλεύει κάνω, παίρνω έξοδο ήχου στο Home cinema σε οτιδήποτε βλέπω και με το remote της TV να αλλάξω την ένταση στου Home Cinema.
Τώρα μόλις συνδέσω τον αποκωδικοποιητή της Cablenet(Είμαι Κύπρο) δεν δουλεύει, δεν παίρνω ήχο από το Home cinema από κανένα input,κανάλια κλπ. ακόμα και κλειστός να είναι ο αποκωδικοποιητής μονο που είναι συνδεδεμένος δεν δουλεύει το ARC. Το ιδιο συνβαίνει και με 2 αλλα HDMI switch που δοκίμασα.

Στην 910 είχα έντονο banding αλλά με τον καιρό δεν μ´ενοχλούσε.
Στην 65b7 που έχω τώρα δεν έχει καθόλου banding.

Καθόλου Banding στην B7 δεν έχω ξανά ακούσει.Είσαι πολύ τυχερός. Το έχεις δοκιμάσει στο 5%?
 

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,492
Βέλγιο
Η 77αρα c8 έχει ανά διαστήματα στο amazon.de 4200 ευρώ. Μην θεωρείς απίθανο σε 2 χρόνια από τώρα οι 77αρες αντίστοιχες oled να πέσουν κάτω από τα 4000. Θεωρώ στο κατάλληλο timing μπορεί κάποιος να πετύχει πολύ καλό deal σε αυτά τα μεγέθη, μιας και δεν φεύγουν εύκολα.

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk
 

Spyros1980

Senior Member
24 June 2014
484
Εντάξει ακόμα και μια καλή τιμή να πετύχω θεωρώ 77 ίντσες αρκετά μεγάλη τηλεόραση!Εγώ τώρα έχω απόσταση με τον καναπέ να μπορώ να τον πάω και στα 2μετρα κοντά αλλά και 3.5 μέτρα πίσω οπότε θεωρώ της 65 ίντσες το ιδανικότερο!
Τώρα βέβαια αυτά είναι γούστα σε άλλους αρέσουν οι τεράστιες διαστασεις..
 

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Εντάξει ακόμα και μια καλή τιμή να πετύχω θεωρώ 77 ίντσες αρκετά μεγάλη τηλεόραση!Εγώ τώρα έχω απόσταση με τον καναπέ να μπορώ να τον πάω και στα 2μετρα κοντά αλλά και 3.5 μέτρα πίσω οπότε θεωρώ της 65 ίντσες το ιδανικότερο!
Τώρα βέβαια αυτά είναι γούστα σε άλλους αρέσουν οι τεράστιες διαστασεις..

3.5 μετρα 65 ιντζές είναι λίγες. Εγώ είμαι στα 2 μετρα και θέλω μεγαλύτερη! -bye-