Βάψιμο μελαμίνης, κατασκευή οθόνης προτζεκτορα.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Καλησπέρα στα μαστόρια,

Ψάχνοντας στο διαδίκτυο, είδα ότι το του θέματος είναι εφικτό, με δύο τρόπους :

-γυαλοχάρτισμα με 150άρι / βελατούρα / εφαρμογή του χρώματος που θέλουμε

είτε

-χρώματα κιμωλίας

Το θέμα είναι αν όντως γίνεται (εννοώ με καλά αποτελέσματα και όχι ψευτο-μουτζούρωμα) ή είναι ψυχοβγάλσιμο άνευ λόγου ... Επισημαίνω ότι η συγκεκριμένη επιφάνεια, άπαξ και βαφτεί δεν θα ξανα-αγγιχθεί, εννοώ ότι δεν θα έχουμε θέματα φθοράς από χρήση, ακουμπήγματα, κλπ.)

Ευχαριστώ
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
Re: Βάψιμο μελαμίνης

η μελαμίνη δεν είναι γιαλιστερη ?
ποιός ο λόγος του γυαλόχαρτου?
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Re: Βάψιμο μελαμίνης

Είναι πολύ γυαλιστερή (παρότι αγόρασα ένα πάνελ ματ/σαγρέ) γι αυτό που την θέλω. προσπαθώ να την βάψω με απόλυτα ματ πλαστικό ...

Αυτά τα χρώματα κιμωλίας δεν τα ξέρω ... εννοώ αν βγάζεις αποτέλεσμα όπως με ένα καλό πλαστικό ...
 

enduras1

Moderator
Staff member
Re: Βάψιμο μελαμίνης

Το κακο ειναι που ειναι γυαλιστερη και αυτο αποτρέπει την προσφυση του νέου χρωματος πανω της.
Εγω θα σου προτεινα χρωματα κιμωλιας που ειναι και ματ!
Επισης κ εκει ισως θα βοηθησει ενα γυαλοχαρταρισμα.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
Re: Βάψιμο μελαμίνης

με την ίδια λογική και η λάκα δεν βάφεται?
 

KOSSTV

AVClub Fanatic
4 February 2015
11,756
Αθηνα
Απάντηση: Βάψιμο μελαμίνης

Υπαρχει τροπος να γινει με ματ πλαστικο αφου πρώτα περαστεί με το κατάλληλο ασταρι..
Ψάχνεις για υλικό που λέγεται wash primer της vitex...άμα διαβάσεις της ιδιότητες του θα καταλάβεις.

Η μελαμινη δεν έχει πόρους οπότε εκ φύσεως δεν μπορεί να κάνει πρόσφυση κάποιο χρώμα...γυαλοχαρταρισμα με 220+ μπορείς να κάνεις εαν θελεις χωρις να ειναι απαραιτητο πληρως,εγω θα το εκανα,για να κάνει ένα μικρό γρεζι για να πιάσει το άνωθεν υλικό..
Τα χρώματα κιμωλιας δεν τα γνωρίζω και δεν μπορώ να ξέρω εάν κάνουν σωστη προσφυση σε γυαλιστερη επιφανια..εαν ναι ισως πρεπει να τα δοκιμασω.
 

enduras1

Moderator
Staff member
Re: Βάψιμο μελαμίνης

Πολυ σωστα.
Εχει βγαλει η polyvine μια σειρα που προοριζεται για ανακαίνιση κουζινας και μπανιου και αποκλειστικα για βαφη πλακιδιων και μελαμινης χωρίς καμια προεργασια!
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Re: Βάψιμο μελαμίνης

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά

Στην περίπτωση μου, διαβάζοντας κάτι σχόλια σε ένα αυστραλιανό φόρουμ, πήρα ένα πάνελ μελαμίνης για χρήση ως προσωρινής οθόνης για τον προβολέα μου. Όμως δεν είμαι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα και μέχρι να έρθει η κανονική οθόνη μου, θέλω να βάψω σε άσπρο ματ την μελαμίνη.

Η χρήση χρωμάτων κιμωλίας (που υποθέτω θα έχει ένα ωραίο ματ και ολίγον satin φινίρισμα) υπάρχει περίπτωση να βγει μεγάλη πατάτα ή και μεγάλη επιτυχία.

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Σωφρον

Supreme Member
3 March 2008
4,978
Κορωπί
Απάντηση: Βάψιμο μελαμίνης

για δωσε λεπτομεριες για την υφη και το χρωμα της μελαμινης που πηρες, τι ελεγαν οι Αυστραλοι? για να εχω αποψη για σταθερη οθονη προτζεκτορα.
το ειχα σκεφτει κι εγω για μελαμινη ματ, λιγο μπεζ, αλλά δεν το προχωρησα
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Απάντηση: Re: Βάψιμο μελαμίνης

Ρε παιδιά, το χρώμα κιμωλίας πιάνει ακόμα και σε γυαλί, μην υποθέτετε.Και είναι και εξ'ορισμού ματ.

Πολυ σωστα.
Εχει βγαλει η polyvine μια σειρα που προοριζεται για ανακαίνιση κουζινας και μπανιου και αποκλειστικα για βαφη πλακιδιων και μελαμινης χωρίς καμια προεργασια!

Πως δουλευεται αυτο?
Γιατι διαβαζω οτι αναμιγνυεται με το χρωμα που θα βαψουμε κλπ. Δεν ειναι το ιδιο το χρωμα?
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Re: Απάντηση: Βάψιμο μελαμίνης

για δωσε λεπτομεριες για την υφη και το χρωμα της μελαμινης που πηρες, τι ελεγαν οι Αυστραλοι? για να εχω αποψη για σταθερη οθονη προτζεκτορα.
το ειχα σκεφτει κι εγω για μελαμινη ματ, λιγο μπεζ, αλλά δεν το προχωρησα

Οι Αυστραλοί έλεγαν μαλ@κιες, δυστυχώς...

Καλύτερα να πάρεις οκταρι φύλλο mdf και να το περάσεις τρία τέσσερα χέρια Benjamin Moore, BM 515.

Εμένα με έφαγε η τεμπελιά.

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Re: Απάντηση: Re: Βάψιμο μελαμίνης

Πως δουλευεται αυτο?
Γιατι διαβαζω οτι αναμιγνυεται με το χρωμα που θα βαψουμε κλπ. Δεν ειναι το ιδιο το χρωμα?
Αυτό είναι όντως ένας μετατροπέας σε χρώμα κιμωλίας, οιουδήποτε πλαστικού.

Ωστόσο, υπάρχουν και ετοιμα κανονικά χρώματα κιμωλίας.

Μπες στο σάιτ του Σμυρνιόπουλου, έχεις δεκάδες οδηγίες, πρακτικές, κλπ.

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Σωφρον

Supreme Member
3 March 2008
4,978
Κορωπί
Απάντηση: Βάψιμο μελαμίνης

το προβλημα με το 8αρι mdf ειναι οτι θα κανει κοιλια στις 120" ενω η μελαμινη οχι (ή οχι τοσο ευκολα). Θα πρεπει να ανεβεις σε παχος στο mdf και θελει βελατουρα τριψιμο ξανα βελατουρα τριψιμο και μετα χρωμα ... και θελει τελαρωμα
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Κοίτα, αν δεν θέλεις πολλές σκοτουρες, το γερμανικο αμαζον είναι γεμάτο με 120αρες οθόνες με όλα τα παρελκόμενα τοποθέτησης, στα περίπου 30-40 ευρώ...

Το 8αρι mdf αν βιδωθεί σε ίσιο τοίχο δεν θα έχει πρόβλημα...

Επίσης, υπάρχει και λύση με τελάρο με σφήνες και μπλακ άουτ ύφασμα κουρτίνας...

Έχει ειδικό νήμα στην κατηγορία των προβολέων με πολλές προτάσεις...



Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Σπύρο, μετά τη διόρθωση του τίτλου του νήματος έχω να προσθέσω μερικά πραγματάκια. Η επιφύλαξή μου πλέον για το αποτέλεσμα έχει να κάνει με το ότι το χρώμα κιμωλίας στεγνώνει τάχιστα, δε "μελώνει" καθόλου και σε μεγάλη επιφάνεια πρέπει να είσαι σούπερ προσεκτικός για να μην έχεις πινελιές και βουρτσιές. Με ρολό δεν έχω δοκιμάσει εφαρμογή. Αν παίζει να βαφτεί (λίγο αραιωμένο με νερό) με πιστόλι θα είναι ιδανικό.
Υγ
Το κερί το ξεχνάς απο πάνω, θα γυαλίσει ελαφρώς.
 
19 June 2006
35,671
Σπύρο, επειδή έχω δουλέψει και τα δύο (μελαμίνη, pvc), γνώμη μου είναι ότι το pvc είναι καλύτερο για την χρήση που θέλεις. Αφ' ενός είναι πολύ πιο ελαφρύ ειδικά για 120-130 ίντσες που ψάχνεις. Αφετέρου στρώνει/κάθεται καλύτερα το πλαστικό επάνω του. Πάρε 3άρι ή 5άρι και τελάρωσε. Γυαλοχάρτισε μετά το αστάρωμα χαλαρά και πέρασέ του δύο χεράκια Μπέντζαμιν. Job's done.