NEO SURROUND

glilis

New member
19 March 2019
5
Καλησπέρα στην παρέα!!!

Μετά από αρκετά χρόνια (15+) με σύστημα 5.1 μου χάλασε ο ενισχυτής μου (Marrantz) και αποφάσισα να αλλάξω πλήρως το σύστημα μου με κάτι πιο προηγμένο (τα υπάρχοντα ηχεία - Celestion MP1 - μπορεί να γίνουν surround ηχεία ή να μεταφερθούν όλα σε κάποιο ΥΔ).

Οι αλλαγές θα γίνουν σταδιακά - σε βάθος έτους περίπου - με την ακόλουθη σειρά: ενισχυτής, ηχεία, projector (τώρα έχω μόνο τηλεόραση - 50" Plasma Vierra).

Από όσο μπορώ να αντιληφθώ, ένα σύστημα 7.1 ή 7.2 θα υπερκαλύψει τις τωρινές (5.1) αλλά και τις μελλοντικές ανάγκες του 35m2 σαλονιού μου.

Αρχικά σκεφτόμουνα να αγοράσω ένα Home Cinema ενισχυτή καθώς η χρήση του θα είναι 80% ταινίες κ 20% μουσική και το budget περιορισμένο για να ακολουθήσω την HiFi λογική του προενισχυτή με ξεχωριστό τελικό και βαρβάτα ηχεία (εκτός αν μετά τα σχόλιά σας καταλήξω σε καλά και δοκιμασμένα μεταχειρισμένα).

Συνολικό Budget (για όλα) κοντά στα 2k και στο μυαλό μου τα έχω χωρίσει σε 600 για ενισχυτή, 800 για ηχεία και μέχρι 600 για projector. Αν νομίζετε ότι θα πρέπει να είναι κάπως αλλιώς η αναλογία, οι απόψεις ευπρόσδεκτες.

Τέλος, επειδή έχω "χαθεί" από τον χώρο και δεν ξέρω τα νέα τεχνολογικά επιτεύγματα, συνεχίζει η λογική του παντρέματος ενισχυτή και ηχείων ή είναι εξίσου καλές οι λύσεις των πακέτων τύπου https://www.skroutz.gr/s/13816936/Onkyo-HT-S9800THX.html# ? (π.χ. εμένα η πιστοποίηση THX που έχει πάρει το συγκεκριμένο σύστημα-ηχεία μου φαίνεται κάτι εξωπραγματικό στην κατηγορία τιμής του)!!!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Το μόνο σίγουρο είναι ότι το σετάκι αυτό της Onkyo δεν κάνει.

Προτείνω AVR-X2500H ή για όσο το δυνατό περισσότερη οικονομία τον 1500Η και από ηχεία και sub... το βλέπεις.

Projector υποθέτω κάποιον οικονομικό 1080p.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Επί της ουσίας, η διαφορά στην ισχύ, σε πραγματικά φορτία, μεταξύ του 1500Η και του 2500Η είναι μικρή. Ωστόσο εγώ θα κοιτούσα κάποιες ευκολίες που προσφέρει ο 2500Η. Ενδεχομένως να τις θες. Δεύτερη έξοδο HDMI ας πούμε; Δεύτερη ζώνη από όλες τις πηγές;
Δεν ξέρω, πάντως οι ευκολίες έρχονται σε δεύτερη μοίρα αν πρόκειται να κάνουμε οικονομία για ένα καλύτερο ηχείο ή sub.

Μπες εδώ και σύγκρινε:
https://www.denon.gr/gr/product/homecinema/avreceiver

Σε ό,τι αφορά τα ηχεία, η γνώμη μου είναι να δεις σοβαρά τη σειρά Signature E της Polk που είναι εξαιρετικά ηχεία για τα χρήματά τους.
Δες και αυτό το νήμα με τις εντυπώσεις:
https://avclub.gr/forum/showthread.php/166917-Αναβαθμιση-home-cinema/page4

Βέβαια υπάρχει περίπτωση να υπερβείς το budget ελαφρώς.

Σε subwoofer, να ξέρεις ότι για κάτι καλό θα πρέπει να ανεβάσεις το όριο.

Για προβολέα επίσης, καλό είναι να λάβεις υπ' όψη την απόσταση θέασης σε σχέση με την εικόνα που θέλεις να έχεις. Θα σε βοηθήσει το throw ratio που αναγράφεται σε κάθε προβολέα. Γενικά με τον προβολέα θα πρέπει να δεις το θέμα της τοποθέτησης.

Throw ratio x Width = Throw distance.

Και κάποια ακόμα:
https://www.wikihow.com/Mount-a-Projector
 

glilis

New member
19 March 2019
5
Ευχαριστώ πολύ για τις ωραίες & χρήσιμες πληροφορίες.

... και εγώ κάτι τέτοιο σκεφτόμουνα (Denon 2500H) ή το RX-V685 ή το STR-DN1080 (τα τελευταία λόγω της μεγαλύτερης ισχύς). Δεν αποκλείω και το 1500H αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι ηχείο θα θέλεις να "ερεθίσεις" ή αν θα σου "χρειαστεί" - π.χ. σε κάποιο πάρτυ - η ισχύς σε δικάναλο ήχο.

Τώρα να φανταστώ τα 2 HDMI-out θα είναι χρήσιμα αν συνδέεις τηλεόραση και Projector μαζί. "Δεύτερη ζώνη από όλες τις πηγές" - τι εννοείς εδώ?

Προτεραιότητα για εμένα έχει ο ενισχυτής σίγουρα και στο μυαλό μου είναι η καρδιά του συστήματος.

Τα ηχεία θα τα δω σε δεύτερη μοίρα και παίζει το σενάριο σε αυτό το budget να πάρω μόνο 2 βασικά μπροστινά (μπορεί και κολώνες) και τα υπόλοιπα ηχεία που έχω να τα κάνω το υπόλοιπο 7.1 αρχικό μου ηχοσύστημα (4 MP1 για surround, κεντρικό και Sub που δεν θυμάμαι μοντέλα). Δηλαδή τα Signature E έχουν τόσο μεγάλες διαφορές από τα ηχεία τύπου Magnat 2002? Διάβασα στο link ότι το παλικάρι τα συνέκρινε με την προηγούμενη σειρά της Magnat και τα απογείωσε!!!

Projector ναι 1080p - και αυτό λίγο αργότερα. Αν και μου αρέσει η ιδέα του 4k, ξεφεύγουν σε τιμές και έτσι όπως νομίζω ότι θα είναι η αγορά δεν θα υπάρχουν πολλοί 4k τίτλοι ταινιών για να πεις ότι θα αποσβέσεις μία τέτοια αγορά. Ίσως σε μία 5ετία με 7ετία να το ξανασκεφτώ που θα έχουν πέσει και οι τιμές τους. Το σίγουρο είναι ότι θέλω 3D projector για την κινηματογραφική απόλαυση τέτοιων ταινιών.
 

destyl

New member
28 February 2018
44
Ηράκλειο Κρήτης
οντως ειμαι ενθουσιασμενος με το αποτελεσμα, τα μαγκνατ ειναι αρκετα λοου μπατζετ ηχεια, το δειχνει κ η τιμη τους, οταν ακουσα κ τα μεν κ τα δε, η διαφορα ηταν τεραστια, ήταν λες κ καθοταν καποιος μπροστα στα προηγουμενα ηχεια κ επαιζαν τοσο θολα.

Εννοειται αν εχεις τη δυνατοτητα να πας σε κολωνες μπροστα της σειρας signature e, απλα νομιζω θα ειναι ανομοιομορφο το αποτελεσμα αν δεν επιλεξεις κ το ιδιο κεντρικο