Αγορά 43αρας

sotarts

New member
20 March 2019
7
Καλημέρα σε όλους!
Ως νέο μέλος θα ήθελα να πω ένα ευχαριστώ σε όλους στο φόρουμ γιατί από τις συζητήσεις σας έμαθα πολλά για τις τηλεοράσεις που αγνοούσα. Πραγματικά είχα μείνει πολύ πίσω από τις εξελίξεις καθώς έχω ξεμείνει με μια sony 32' fhd 12ετίας. Έλεγα να προχωρήσω στην αγορά νέας τηλεόρασης αλλά με έναν σημαντικό περιορισμό. Λόγω επίπλου δεν μπορώ να φύγω σε μήκος πάνω από τα 1,03 μέτρα οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να πάω σε 43'.
Η χρήση της θα είναι Nova-Digea, και κυρίως αθλητικά-Netflix. Το μπάτζετ μέχρι 550-600 και εννοείται και όσο πιο φθηνά τόσο καλύτερα. Ο χώρος είναι καλά φωτιζόμενος, η απόσταση θέασης τα 2 μέτρα και με γωνίες θέασης περίπου έως 30 μοίρες για το άτομο που θα κάθεται στην άκρη του καναπέ.
Το έχω πάρει απόφαση ότι μάλλον θα πρέπει να συμβιβαστώ και με ips αλλά το πρόβλημα μου είναι τα αθλητικά. Σε τηλεόραση 49αρα Toshiba φίλου που παρακολουθούσα αγώνα από την ίδια απόσταση με έπιασε μια μικρή ζαλάδα. Ήταν ιδέα μου ή φταίει το 60αρι σε hz πάνελ; Θα πρέπει να πάω σε 120hz; και όχι τίποτα άλλο αλλά στις ίντσες που ψάχνω υπάρχει μόνο μια σόνυ στα 850 . Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι σημαντική ή όχι η 5ετής εγγύηση.
Θα ήθελα λοιπόν την βοήθειά σας για το τι να επιλέξω.
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά 43άρας

Καλωσόρισες. Δηλαδή, θα τοποθετηθεί σε εσοχή η τηλεόραση ή πάνω σε έπιπλο, με πλάτος περίπου ένα μέτρο; Εφόσον ισχύει η δεύτερη περίπτωση, καλύτερα να δεις για 50".
 

sotarts

New member
20 March 2019
7
Η τηλεόραση θα μπει σε ένα χώρο ανάμεσα σε ντουλαπάκια που έχουν απόσταση μεταξύ τους 1.03 μέτρα. Δηλ από δεξιά προς τα αριστερά έχω περιθώριο 1.03 μέτρα. Από Πανω δεν εχω θεμα.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά 43άρας

Αν υπάρχει (σχετικά) αρκετό βάθος, πιθανώς να μπορείς να τοποθετήσεις κάποια 48", ίσως και κάποια 50" (με πλάτος περίπου 110 εκατοστά). Όμως, θα πρέπει να δοκιμάσεις, αν είναι δυνατό αυτό, με ένα χαρτόνι ή κάποιον άλλον τρόπο. Εφόσον η γωνία θέασης αυξάνεται κυρίως από την μια πλευρά του καναπέ, τότε θα πρέπει να δώσεις ελαφριά κλίση, μέχρι να χωρέσει στον χώρο του, προς την πλευρά αυτή. Επίσης, μάλλον θα είναι πιο βολική, για εσένα, μια τηλεόραση με κεντρική βάση (σταθερή βάση, αφού οι περιστρεφόμενες δυστυχώς έχουν εκλείψει από την αγορά τα τελευταία χρόνια). Τέλος, καλό θα είναι να δεις διάφορες τηλεοράσεις από κοντά, για να ελέγξεις τουλάχιστον τις γωνίες θέασης τους.
 

sotarts

New member
20 March 2019
7
Απάντηση: Αγορά 43άρας

Αν υπάρχει (σχετικά) αρκετό βάθος, πιθανώς να μπορείς να τοποθετήσεις κάποια 48", ίσως και κάποια 50" (με πλάτος περίπου 110 εκατοστά). Όμως, θα πρέπει να δοκιμάσεις, αν είναι δυνατό αυτό, με ένα χαρτόνι ή κάποιον άλλον τρόπο. Εφόσον η γωνία θέασης αυξάνεται κυρίως από την μια πλευρά του καναπέ, τότε θα πρέπει να δώσεις ελαφριά κλίση, μέχρι να χωρέσει στον χώρο του, προς την πλευρά αυτή. Επίσης, μάλλον θα είναι πιο βολική, για εσένα, μια τηλεόραση με κεντρική βάση (σταθερή βάση, αφού οι περιστρεφόμενες δυστυχώς έχουν εκλείψει από την αγορά τα τελευταία χρόνια). Τέλος, καλό θα είναι να δεις διάφορες τηλεοράσεις από κοντά, για να ελέγξεις τουλάχιστον τις γωνίες θέασης τους.

και μονο στην ιδέα κόντεψε να με χωρίσει η γυνάικα μου. Και έχει δίκιο. Η τηλεόραση είναι απέναντι απο τον καναπέ και θα δείχνει άσχημα η τηλεόραση σε γωνία. Ασε που δεν πρέπει να χωράει κιόλας. Οπότε 43´ αυστηρά.
Καμια πρόταση τελικά;
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά 43άρας

Μάλλον λύσεις από Samsung και Sony, που είναι εντός budget. Οι 43" LG έχουν σίγουρα IPS panels. Επιπλέον, είναι απίθανο να πετύχεις κάποια με 100 Hz ρυθμό ανανέωσης. Απλά να τονίσω ότι οι 43" είναι πολύ λίγες για HD υλικό στα δύο μέτρα, πόσο μάλλον για 4Κ.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523

sotarts

New member
20 March 2019
7
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Θα το ψάξω λίγο και θα επανέλθω. Ασε που μου μπήκε στο μυαλό να κάνουμε και μια αλλαγή στο έπιπλο