Πόσο καλά ακούτε?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
ανοίγω άλλο ένα θέμα σχετικά με τι τι ακούμε.
Προκαταβολικά μια δήλωση διότι δεν μου αρέσουν οι αντιπαραθέσεις.

1. Δεν είμαι γιατρός πολύ δεν περισσότερο ΩΡΛ.
2. Δεν θέλω να αποδείξω τίποτα.
3. Είναι κάτι που μπορεί να κάνει ο καθένας και να βγάλει τα συμπεράσματά του.
4. Πιθανότατα και το ίδιο το τεστ να μην σημαίνει επιστημονικά τίποτα.


Αυτό που θέλω να πω είναι ότι από μικρή ηλικία ασχολούμαι και με καίει το πόσο καλά ακούω από την πρώτη φορά που πήγα σε ΩΡΛ για καθαρισμό και έλεγχο ακοής.
Από πολύ πιό πριν άκουγα και ακούω το 90% ή και περισσότερο με ακουστικά.
Κάποτε άκουγα σε εκτεταμένο εύρος του ακουστικού φάσματος.
Σήμερα αν και περιορισμένα θα έλεγα ακόμα πάμε καλά.
Εδώ έχουμε μερικά ενδιαφέροντα τεστ ακοής.
Είναι σεταρισμένα με την λογική των κανονικών ακοογραμμάτων που γίνονται στους ΩΡΛ καθώς υποστηρίζεται ότι η σημερινή τεχνολογία επιτρέπει να γίνονται τα τεστ αυτά Online με δικά μας μηχανήματα που πλέον είναι προσιτά και έχουν προδιαγραφές "αρκετά" κοντά "?" στα πιστοποιημένα μηχανήματα των ΩΡΛ.
Παρενθετικά όταν πηγαίνω στον ΩΡΛ θεωρώ ότι δεν έχω ιδιαίτερη εκτίμηση για τον πιστοποιημένο αυτό εξοπλισμό, δηλαδή ποτέ δεν με έπεισε ότι μπορεί να αναπαράγει κάποιες συχνότητες καλύτερα από όσο μπορεί ένα λογισμικό με τον δικό μου εξοπλισμό (επαναλαμβάνω εδώ τα περι αντιπαραθέσεων, δηλώνω ξανά ότι είναι γνώμη μου, ΔΓ/ΔΑ) αλλά ο καθένας αποφασίζει για τον εαυτό του.


ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟ ΤΕΣΤ ΞΕΚΙΝΗΣΤΕ ΕΧΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΝΤΑΣΗ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΣΑΣ
ΣΕ ΜΙΑ ΧΑΜΗΛΗ ΣΤΑΘΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΑΝΕΒΑΖΕΤΕ ΑΡΓΟΤΕΡΑ.

Εδώ
https://mynoise.net/bestOnlineHearingTests.php
υπάρχουν ορισμένα πολύ καλά τεστ.
Ιδιαίτερα ενδιαφέροντα είναι τα 2 πρώτα (το δεύτερο απαιτεί να δώσεις στοιχεία νομίζω) και το 3ο καθώς είναι καλιμπραρισμένα.
Το πρόβλημα με τις δοκιμές ακοής είναι ότι πρέπει να γίνουν σε κατάλληλη στάθμη. Διότι πχ έναν ήχο στα 16khz μπορεί να μην τον ακούς σε χαμηλή στάθμη, αλλά τον ακούς όταν ανεβάσεις ένταση. Συνεπώς χρειάζεται να υπάρχει μια στάθμη έντασης αναφοράς. Αυτό το επιτυγχάνουν τα τεστ με την αναπαραγωγή του ήχου του τριψίματος των χεριών μπροστά στα μάτια σου και συγκρίνοντας με ένα αρχείο ήχου. Όταν ρυθμίσεις να είναι ίδια η ένταση προχωράς.
Επίσης υπάρχουν τεστ με σχετικό καλιμπράρισμα. Δηλαδή με βάση την φωνή ή τον θόρυβο του περιβάλλοντος.
Στο πρώτο λοιπόν τεστ δοκιμάζεις την ακοή σου στις συχνότητες 125, 250, 500, 1000, 2000, 4000, 8000 με βήματα 5db.
Βάλτε τα καλά σας ακουστικά και δοκιμάστε.
Πολύ ενδιαφέρον είναι το 6ο τεστ επίσης, που αν και χωρίς καλιμπράρισμα, μπορεί να σου δείξει τι καμπύλη επιτυγχάνεις χρησιμοποιώντας διαφορετικά ακουστικά. Ετσι μπορείς να δεις πχ ότι με το Χ ακουστικό πετυχαίνεις μια ομαλή καμπύλη απόκρισης, ενώ με το Ψ που ίσως θεωρείται καλύτερο και ακριβότερο πετυχαίνεις μια απόκριση με εξάρσεις.

Όλα τα τεστ είναι ενδιαφέροντα, κατα τη γνώμη μου (και από όσο διαβάζει κανείς στις σημειώσεις) αξιόπιστα, σοβαρά και χρήσιμα.
Φυσικά πάντα στο τέλος μπορούμε να επισκεφτούμε τον ΩΡΛ για καθαρά επιστημονική και όχι diy αντιμετώπιση του όποιου προβλήματός μας.
 
19 June 2006
35,671
Πολύ ενδιαφέρον, αλλά, μάλλον κάνω κάτι λάθος. Ρύθμισα την ένταση σύμφωνα με τις οδηγίες (τρίψιμο χεριού), φέρνοντάς το όσο πιο κοντά μπορούσα.

Κάνω αυτό το τεστ:

https://www.audiocheck.net/audiotests_frequencycheckhigh.php

που λέει test file, και ξεκινάω να ακούω τους τόνους από τα 15KHz και κάτω.

Κάνοντας όμως αυτό το τεστ:

https://www.audiocheck.net/testtones_perceptualsinesweep.php

στο sound file,

ακούω κανονικά όλη την διαβάθμιση. (20Hz - 20 KHz)

Τι κάνω λάθος?
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
απλά το δεύτερο είναι uncalibrated.
που σημαίνει μπορεί να το έχεις ξεκινήσει από δυνατή στάθμη όπου ακούγονται όλα απο όλους.


Ξεκινήστε με το 1 που είναι το πιό κατανοητό
Επίσης το 6 είναι πολύ χρήσιμο διότι ουσιαστικά φτιάχνεις και εξακριβώνεις μόνος σου την καμπύλη Fletcher-Munson.
Μετά κάντε τα άλλα.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
Είναι διαφορετικά τεστ.
Το καθένα έχει την δική του στάθμη. Φυσιολογικό, ιδίως με ψηφιακά αρχεία...
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
γιατι ολα τα τεστ πρεπει να γινονται με ακουστικα?
να εμπιστευτω τα HD450 & 480 που τα εχω απο τοτε που ημουν 22-23 ετων?
ή να εμπιστευτω τον av να τα οδηγησει μιαs και μονο ετσι γινεται σε μενα?
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
1. ένα καλό ζευγάρι ακουστικά της κατηγορίας έως 200 ευρώ έχει συνήθως πολύ καλύτερη απόκριση από ακόμα και καλά ηχεία
2. δεν μετράει ο παράγων χώρος με ακυρώσεις και αντανακλάσεις
3. απομόνωση από το περιβάλλον. Ο περιβάλλων χώρος ακόμα και ενός ήσυχου σπιτιού έχει 50db κατώφλι θορύβου. Για το λόγο αυτό προτιμώνται και τα κλειστού τύπου.
4. Εξασφαλίζεται ίδιο σήμα και για τα δυό αυτιά ασχετως κινήσεως κεφαλιού
5. τουλάχιστον αυτά χρησιμοποιούν και οι ΩΡΛ
πιθανόν και άλλοι λόγοι που δεν μπορώ να σκεφτώ τώρα
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
Καλό θα ήταν επίσης να αναφέρουμε ξανά τις καμπύλες Fletcher - Munson που απεικονίζουν την ευαισθησία του μέσου αυτιού στις συχνότητες συναρτήσει της έντασης.
Με το μπλε χρώμα είναι οι αρχικές και με το κόκκινο οι αναθεωρημένες.
Γενικά η εξήγηση του διαγράμματος είναι η εξής:
το αυτί δεν αντιλαμβάνεται με την ίδια ένταση όλες τις συχνότητες.
Εχει μια καλή ευαισθησία (αναφοράς) κοντά στους 1000 κύκλους και συνεπώς για κάθε καμπύλη η αναφορά της είναι εκεί.
Κάθε καμπύλη δείχνει την στάθμη (volume) σε db που απαιτείται για να ακούσει κάποιος μια συχνότητα το ίδιο δυνατά (equal loudness μετριέται σε phons ας πούμε αντίστοιχο του db) με την συχνότητα των 1000 κύκλων.
Βλέπουμε δηλαδή ξεκάθαρα ότι όταν ακούμε μουσική στο σπίτι σε μέτρια στάθμη πχ 60 db οι χαμηλές συχνότητες (100 κύκλοι) θέλουν ενίσχυση 20 db με την κόκκινη καμπύλη για να τους αντιληφθεί εξ ίσου το αυτί με τους 1000. Αντίστοιχα στους 10000 κύκλους χρειάζεται ενίσχυση 10db κοκ
Επίσης παρατηρούμε ότι το αυτί έχει μεγαλύτερη ευαισθησία στις συχνότητες 1500-5500 με κορυφή περίπου στους 3500 κύκλους.
Αυτα με λίγα λόγια σημαίνουν ότι σε χαμηλές εντάσεις χρειαζόμαστε ενίσχυση χαμηλών και υψηλών συχνοτήτων (loudness), ενώ όταν βλέπουμε αποκρίσεις συχνοτήτων με κοιλιά στους 3500 δεν σημαίνει ότι είναι κακό.
Φυσικά όταν ακούμε σε "φυσικές" εντάσεις όπως λέμε, δηλαδή 90 ή 100 ακόμα db η ευαισθησία του αυτιού μας είναι σχεδόν ομαλή προς το flat (σε γενικές γραμμές) και φυσικά εκεί δεν χρειάζεται Loudness.


1024px-Lindos4.svg.png
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
1. ένα καλό ζευγάρι ακουστικά της κατηγορίας έως 200 ευρώ έχει συνήθως πολύ καλύτερη απόκριση από ακόμα και καλά ηχεία
2. δεν μετράει ο παράγων χώρος με ακυρώσεις και αντανακλάσεις
3. απομόνωση από το περιβάλλον. Ο περιβάλλων χώρος ακόμα και ενός ήσυχου σπιτιού έχει 50db κατώφλι θορύβου. Για το λόγο αυτό προτιμώνται και τα κλειστού τύπου.
4. Εξασφαλίζεται ίδιο σήμα και για τα δυό αυτιά ασχετως κινήσεως κεφαλιού
5. τουλάχιστον αυτά χρησιμοποιούν και οι ΩΡΛ
πιθανόν και άλλοι λόγοι που δεν μπορώ να σκεφτώ τώρα
φτανουν αυτοι