[ Επίσημο ] Apple New AirPods

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
"..Τα νέα AirPods τα οποία ανακοινώθηκαν σήμερα διαθέτουν το νέο chip H1 το οποίο προσφέρει 50% μεγαλύτερη αυτονομία στις κλήσεις, ταχύτερους χρόνους σύνδεσης και την hands-free λειτουργία Hey Siri. Επιπροσθέτως, υπάρχει η επιλογή της θήκης με ασύρματη φόρτιση.."

https://tecky.eu/i-apple-anakoinose...i-to-h1-chip-kai-to-charaktiristiko-hey-siri/


https://www.apple.com/newsroom/2019...-wireless-headphones-are-getting-even-better/
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Μας είχαν πρήξει τόσους μήνες με φήμες για ένα σωρό αλλαγές (σε σχέση με τα υφιστάμενα) και τελικά στην ουσία τπτ...

PS αυτό το wireless charger θα το βγάλουν ποτέ τελικά; (θα έδινε και κάποιο νόημα στα νέα AirPods)
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Ποτέ δεν τα χώνεψα, και, όντας τα ίδια με πριν, εξακολουθώ. Πφφφ....

Εχουν καλυτερο ηχο από τα ενσύρματα και προφανώς ειναι και πιο βολικά
 
Πιθανόν, αλλά για μας τους ταξιδιάρηδες έπρεπε να βάλουν και ένα noise cancelling να γουστάρουμε. Αλλιώς θα κουβαλάω πάντα 2 ζευγάρια ακουστικά, οπότε το 2ο ας είναι καλύτερα τσάμπα. :D

ΥΓ: Επίσης, παραείναι μακρινάρια, εκτός κι αν το κεφάλι σου έχει ύψος μισό μέτρο.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Εγώ περίμενα το μαύρο χρώμα πάντως αλλά από ότι φαίνεται δεν θα το βγάλουν, φετος τουλάχιστον...
 
Ντροπή μου αλλά κύλησα. Αφορμή το ότι έτυχε 2-3 φορές σε μια βδομάδα να ψάχνω ακουστικά και να μην έχω κουβαλήσει τα γαϊδούρια Sony στην τσάντα, και να μπλέκομαι με καλώδια (που έχω ξεσυνηθίσει). Οπότε είπα δε γίνεται να'ναι όλοι τρελοί, ας τα δοκιμάσω.

Ωραία είναι, δε μπορώ να πω, δε βρήκα κάτι να με χαλάσει μέχρι τώρα, εκτός βέβαια απ'το γεγονός ότι σου πουλάνε wireless charging και, αφενός δε σου δίνουν έναν στοιχειώδη φορτιστή, αφετέρου δε δουλεύει αυτός του watch.

Ηχητικά θα έλεγα καλύτερα απ'τα κλασσικά του iPhone, αλλά παράλληλα και αισθητά* κάτω απ'τα Sony 1000XM2, που θα συνεχίσουν να με συντροφεύουν σε αεροπλάνα και βαπόρια. Φυσικά βέβαια πολύ πιο βολικά, τόσο στο πολύωρο φόρεμα όσο και στη χρήση/μεταφορά.

*παίζει πάντα και το θέμα της συνήθειας σ'αυτά
 

dimitris777

AVClub Enthusiast
10 July 2008
1,006
Θεσσαλία
Με γεια Maesrto! Λίγο πολύ όλοι έχουμε έναν ασύρματο φορτιστή πλέον.
Αυτό που θέλανε να κάνουν με το Airpower "βρωμούσε" απο καιρό..
Λάθος μεγάλο που το είχαν υποσχεθεί...
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Νταξ, με τα Sony προφανώς δεν μπορούν να συγκριθούν σε απόδοση (αλλά και ευχρηστία).

Το AirPower όντως βρωμουσε από την αρχή.

Έψαξα για εναλλακτική (διπλό, τουλάχιστον, σοβαρό κλπ) αλλά δεν βρήκα τίποτα που να μου γεμίζει το μάτι.

Γενικά, η ασύρματη φόρτιση δεν μου έχει γεμίσει το μάτι, γενικά.

Τελικά παρήγγειλα αυτό https://www.anker.com/products/variant/powerport-wireless-10/A2513011 , έτσι για να παίξω λίγο, να δω πως είναι (θέλει και power brick, δεν το δίνουν μαζι)
 
Με γεια Maesrto! Λίγο πολύ όλοι έχουμε έναν ασύρματο φορτιστή πλέον.
Αυτό που θέλανε να κάνουν με το Airpower "βρωμούσε" απο καιρό..
Λάθος μεγάλο που το είχαν υποσχεθεί...

Θαενκς! Εγώ να πω την αμαρτία μου ουδέποτε ασχολήθηκα με τα ασύρματα, περίμενα να βγει η σαχλαμάρα της Apple που τελικά αποδείχθηκε επιστημονική φαντασία. Τώρα με 3/3 (τηλέφωνο, ρολόι, airpods) νομίζω ήρθε η ώρα να πάρω κάτι.
 
Έψαξα για εναλλακτική (διπλό, τουλάχιστον, σοβαρό κλπ) αλλά δεν βρήκα τίποτα που να μου γεμίζει το μάτι.

Γενικά, η ασύρματη φόρτιση δεν μου έχει γεμίσει το μάτι, γενικά.

Τελικά παρήγγειλα αυτό https://www.anker.com/products/variant/powerport-wireless-10/A2513011 , έτσι για να παίξω λίγο, να δω πως είναι (θέλει και power brick, δεν το δίνουν μαζι)

Καλό φαίνεται, και με πάρα πολλά reviews (με ό,τι σημαίνει αυτό). Σαν brick φαντάζομαι παίρνεις αυτό εδώ;
 
Κυκλοφορεί κι αυτό απο την Nomad..

Κουκλί είναι δε λέω, αλλά να σου πω την αλήθεια έχω θορυβηθεί λίγο με την αποτυχία του Air Power.

Φαντάζομαι πως η Nomad σαν εταιρία δεν έχει περισσότερα resources ή καλύτερους μηχανικούς από την Apple, οπότε το γεγονός ότι η Apple του 1τρις εκτέθηκε δημόσια δηλώνοντας ότι δε μπορούσε να κάνει τη συσκευή της αρκετά ασφαλή, σημαίνει ότι κάτι τρέχει μ'αυτά.

Οπότε μάλλον για την ώρα θα προτιμήσω έναν απλό φορτιστή και όχι τριπλά simultaneous κλπ

Άσε που τα $140 τα λες και σοβαρά λεφτά για πειραματισμούς.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Το nomad το είχα δει κι εγώ αλλά λίγο η υψηλή τιμή, λίγο η μη διαθεσιμότητα (γενικά απ όταν ανακοινώθηκε ο θάνατος του AirPower όλα τα αντίστοιχα ξεπούλησαν) με έκαναν να μην ασχοληθώ παραπάνω.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Κουκλί είναι δε λέω, αλλά να σου πω την αλήθεια έχω θορυβηθεί λίγο με την αποτυχία του Air Power.

Φαντάζομαι πως η Nomad σαν εταιρία δεν έχει περισσότερα resources ή καλύτερους μηχανικούς από την Apple, οπότε το γεγονός ότι η Apple του 1τρις εκτέθηκε δημόσια δηλώνοντας ότι δε μπορούσε να κάνει τη συσκευή της αρκετά ασφαλή, σημαίνει ότι κάτι τρέχει μ'αυτά.

Οπότε μάλλον για την ώρα θα προτιμήσω έναν απλό φορτιστή και όχι τριπλά simultaneous κλπ

Άσε που τα $140 τα λες και σοβαρά λεφτά για πειραματισμούς.

Έχεις διαβάσει το ήθελε να κάνει η Apple? Ήθελε να το γεμίσει με πηνία έτσι ώστε να φορτίζει τη συσκευή όπου και να ακουμπήσει. Αυτό έχει τρία πηνία οπότε δεν έχει θέμα με τις θερμοκρασίες στον ίδιο βαθμό με την υλοποίηση της Apple