[Επίσημο] iPad Air @2019

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
ipad_air__2019.jpg


Προ ολίγων ημερών παρουσίασε η Apple το νέο iPad του 2019, το οποίο στην ουσία καταργεί το τρέχον iPad Pro.
Προσφέρει ίδια 10.5" οθόνη, νέο επεξεργαστή A12 Bionic με Neural Engine, υποστήριξη Apple Pencil, με λίγο χαμηλότερη τιμή.


Περισσότερες πληροφορίες : https://www.apple.com/ipad-air/
 
Last edited by a moderator:

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Πέραν αυτού, το νέο pencil απαιτεί άλλο σχεδιασμό σασιου και το inductive charging data port, κάτι που θα ανέβαζε το κόστος παραγωγης.
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Πέραν αυτού, το νέο pencil απαιτεί άλλο σχεδιασμό σασιου και το inductive charging data port, κάτι που θα ανέβαζε το κόστος παραγωγης.

Εγω διαφορετικα το λεω ξεστοκαρισμα τεχνολογιας που εμεινε στο ραφι επειδη ηταν μεχρι τωρα μονο για prο συσκευες αλλα και υπερκοστολογημένη.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Εγω διαφορετικα το λεω ξεστοκαρισμα τεχνολογιας που εμεινε στο ραφι επειδη ηταν μεχρι τωρα μονο για prο συσκευες αλλα και υπερκοστολογημένη.

Εσύ μπορείς να το λες όπως θες, άλλος αποφασίζει :p

ΥΓ. Το νέο pencil με το παλιο έχουν ακριβώς τα ιδια χαρακτηριστικά εκτος του τρόπου φόρτισης.
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Εσύ μπορείς να το λες όπως θες, άλλος αποφασίζει :p

ΥΓ. Το νέο pencil με το παλιο έχουν ακριβώς τα ιδια χαρακτηριστικά εκτος του τρόπου φόρτισης.

εννοέιται αλλος αποφασιζει και ξερουμε γιατι ;)

Παντως δε τα λες και ιδια χαρακτηριστικά....

και μονο οτι αυτός ο ενεκδιηγητος τρόπος φορτισης λειπει, ειναι αρκετο! χαχαχαχα
apple-pencil-charging-100776129-large.jpg
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
ποτε το εχεις κανεις αυτο ρε Φρα ?
Εγω το εχω απο την αρχη το pencil, ποτε δεν το εχω φορτισει ετσι !

Μια χαρα ειναι, ακριβως ιδιο με το νεο σε δυνατοτητες και το βρισκεις και πολυ πιο φτηνα.... εχω χρησιμοποιησει και το νεοτερο, καμια διαφορα στη σχεδιαση και στο γραψιμο
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Αυτός ο τρόπος φόρτισης είναι για ανάγκη, αν ξεμείνεις ξαφνικά. Υπάρχει και ανταπτορας στη συσκευασία για σύνδεση με καλώδιο.
Φυσικά ο νέος τρόπος φόρτισης του pencil 2 είναι πιο κομψός και πρακτικός, αλλά επιβεβαιώνω πως τεχνικά είναι ακριβώς σαν το 1.
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
H APPL δε βγαζει κατι οταν δεν υπαρχει λογος. αρα για να βγει το 2 εχει πεσει δουλιτσα απο πισω και υπαρχουν αλλαγουλες κυριως εργονομικες. Για ποιο λογο λοιπον να κυκλοφορει ακομα το 1? κανουν χαρη στους "φτηνιαριδες" με τα απλα ipad για να εχουν και γραφιδες πουλωντας οτι δεν εφυγε ηδη. Σιγα το κοστος που θα ανέβαινε για τον τροπο φόρτισης, 10 - 20 ? στην αξια ακομα και των φθηνων ipad ειναι αστειο το ποσο. Ετσι κι αλλιως την γραφιδα την αγοράζεις εξτρα ;)

Επίσης δεν εχω βεβαια καταλαβει ακομα γιατι δεν ειναι συμβατα μεταξυ τους. δλδ αν εχω το pro για δουλεια και το νεο Mini σπιτι πρεπει να γεμισω με πενακια? αφου ειναι ιδια τεχνολογια.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Αφού δεν βγάζουν μόνο ένα μοντέλο είναι λογικό να κρατάνε το πιο νέο πενάκι στη πιο ακριβή σειρά τους.
Στο μόνο που συμφωνώ μαζί σου είναι η συμβατότητα μεταξύ τους
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Απάντηση: Re: [ Επίσημο ] iPad Air @ 2019

Αφού δεν βγάζουν μόνο ένα μοντέλο είναι λογικό να κρατάνε το πιο νέο πενάκι στη πιο ακριβή σειρά τους.
Στο μόνο που συμφωνώ μαζί σου είναι η συμβατότητα μεταξύ τους

Μα αφου το πληρωνω εξτρα το πενακι, να παρω οποιο θέλω! ποιος θα αγοραζε ομως το 1 αν μπορουσε να παρει το 2, ακομα και με αυτες τις μικρες αλλα ουσιαστικες βελτιώσεις?
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Απάντηση: Re: [ Επίσημο ] iPad Air @ 2019

Άρα το πρόβλημα είναι η συμβατότητα κατά κύριο λόγο.
Δεν διαφωνούμε...

Ναι δε διαφωνουμε!

ΥΣ απλα και η πολιτικη-αρμεγμα της AAPL δε λεει να αλλαξει ποτε και για κανενα λογο!
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Μιας και συζητήθηκε το θέμα του Pencil να πω ένα πρακτικό πρόβλημα:

Απ όσο ξέρω, δεν υπάρχει τρόπος να μπαίνει σε κάποιας μορφής standby με αποτέλεμα, όσο το Bluetooth του iPad είναι ανοικτό (συνήθως συνεχεία) να τρώει μπαταρία.

Αποτέλεσμα, ειδικά αν δεν το χρησιμοποιείς συχνά: Οταν το θες να το βρίσκεις με άδεια μπαταρία
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
απ οσο γνωριζω, αυτο συμβαινει οταν το εχεις πολυ κοντα στο ipad (το Pencil) ...οταν δεν ειναι πολυ κοντα μπαινει σε sleep mode.

Tουλαχιστον αυτο συμβαινει σε μενα (συνεβαινε για την ακριβεια, γιατι αυτη τη στιγμη δεν το εχω πια)....

Οταν το ειχα στη θηκη που ειχα για το ipad (που ειχε ειδικη θεση για το Pencil) αυτο συνεβαινε παντα.
Οταν δεν το ειχα εκει, δεν συνεβαινει.


ΥΓ... μιλαω για τη πρωτη εκδοση.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Λογικά θα συμβαίνει όσο είναι στην εμβέλεια του Bluetooth (που είναι μεγάλη).

Εγω το εχω συνηθως σε άλλο σημείου του σαλονιού (5-6 m μακρυά) και το βρίσκω παντα άδειο.