AΠΟΣΤΑΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΗΧΕΙΩΝ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

marinico

New member
14 January 2019
99
Εχω ένα ζευγάρι Mordaunt Short MS-10i και λόγω διαμόρφωσης χώρου και γυναικείας παντόφλας θα αναγκαστώ να τα τοποθετήσω σε δύο γωνίες που απέχουν μεταξύ τους γύρω στα 3,5 μέτρα. Θα ακούω τίποτα ή θα πάνε χαμένα τα ηχειάκια?

System type2-way
Enclosure typeBass-reflex
Frequency response ± 3dB60 - 20000 Hz
Nominal impedance8 Ohm
Amplifier Requirements15 - 60 W
Sensitivity (2.83V/1m)88 dB
Tweeter25 mm (1 in.)
Woofer120 mm (5 in.)
Dimensions (H x W x D)305 x 185 x 235 mm / 12.01 x 7.28 x 9.25 in.
Weight4.3 kg / 9.46 lbs.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα.
Απλά θα ακούς μουσική τίποτα άλλο.
Αυτά είναι ηχεία για nearfield listening.
Πέρα από αυτό δεν θα έχεις μπάσο , στερεοφωνική εικόνα , σωστή απόκριση και ένταση.
 

marinico

New member
14 January 2019
99
Απάντηση: Re: AΠΟΣΤΑΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΗΧΕΙΩΝ

Oπότε ψάχνω για άλλη λύση. Παρόλα αυτά θα το δοκιμάσω και θα μεταφέρω εντυπώσεις. Ευχαριστώ.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Φυσικά δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.
Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η απόσταση.
Είναι πολύ μεγάλη στην πράξη θα είναι σαν να ακούς δύο ξεχωριστά ηχεία.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
Διάλεξε τουλάχιστον μιά θέση ακρόασης και στρίψε τα ηχεία ώστε να βλέπουν ακριβώς τη θέση αυτή.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
οπωs τα λενε τα παιδια!
mordaunt short... απο τιs μεγαλεs μου αγαπεs στα νεανικα χρονια.. στον Σταυρο τον Ταλουμη (hertz hifi στην Χαλκοκονδυλη) τα ακουσα πρωτη φορα και τα ερωτευτηκα!
 

marinico

New member
14 January 2019
99
Απάντηση: Re: AΠΟΣΤΑΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΗΧΕΙΩΝ

Σην εποχή τους (1996) θεωρούνταν πολύ καλά. Μου είχε κάνει εντύπωση οτι στο user manual είχε λίστα με συγκεκριμένους δίσκους αναφοράς ώστε να τα τεστάρεις. Γίνεται και τώρα αυτό? Πάντως μέχρι τώρα κελαιδούν απροβλημάτιστα.
 

Attachments

  • MordauntShort_MSS_e-3.jpg
    MordauntShort_MSS_e-3.jpg
    169.8 KB · Views: 183

dionisis

AVClub Enthusiast
23 February 2007
740
Θεσσαλονίκη
Το ξεθάβω γιατί έχω ενδεχομένως το ίδιο πρόβλημα. Το πρόβλημα του συμφορουμίτη θα μπορούσε να αντιμετωπιστεί σωστά με άλλα ηχεία;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Το ξεθάβω γιατί έχω ενδεχομένως το ίδιο πρόβλημα. Το πρόβλημα του συμφορουμίτη θα μπορούσε να αντιμετωπιστεί σωστά με άλλα ηχεία;
Ακριβως τα ιδια ηχεια και την ιδια αποσταση; Για σωστη στερεοφωνια θα πρεπει να τηρησεις τη συνθηκη αποστασης ακροασης ισης με αποσταση μεταξυ ηχειων, αυτο σημαινει 3,5 μετρα αποσταση ακροασης για ηχειο με πεντε ιντζες γουφερ, σχετικα χαμηλης ευαισθησιας και χαμηλης προσληψης ισχυος, οπως σου ειπαν ισα που θ ακους, αν αυτες ειναι οι απαιτησεις σου μενεις οπως εισαι, για παραπανω απαιτησεις χρειαζεσαι ηχειο με τουλαχιστον δεκαιντζο γουφερ η δυο οκταιντζα ή ξεχωριστο subwoofer.
 

dionisis

AVClub Enthusiast
23 February 2007
740
Θεσσαλονίκη
Ακριβως τα ιδια ηχεια και την ιδια αποσταση;
Βασικά επιθυμώ να αλλάξω το σύστημα μου (στην πραγματικότητα να στήσω σοβαρά για πρώτη φορά), κάτι που ευελπιστώ να μπορώ να ξεκινήσω από το Φθινόπωρο.

Ο κύριος χώρος μου είναι 5,80×5 με τα ηχεία τοποθετημενα στη μακρά πλευρά (αυτο δεν αλλάζει εκτός και αν κάνω ανακαίνιση) και μικρότερη απόσταση μεταξυ τους 3,50μ. (αυτό αλλάζει μόνο με μεταφορά ηχειων για την ακρόαση και μετά παλι πίσω στη θέση τους) ανάμεσα στα ηχεία υπάρχει βιβλιοθήκη και η θέση TV και συσκευών οπότε ψάχνω τρόπο να μην χρειάζεται να φέρνω τα ηχεια μπροστα από τη βιβλιοθήκη.

Η θέση ακρόασης με τα ηχεία σε απόσταση 3,5μ μεταξυ τους, είναι κορυφή τριγώνου με απόσταση από κάθε ηχειο 3,15/3,20μ (βία να βγει 3,30μ). Πίσω από τον καναπέ υπάρχει ένα μέτρο κενό και μετά τοίχος με άνοιγμα. Τώρα έχω έναν DENON pma-380 με ηχεία DALI Concept 2. Τα ηχεία απέχουν από τους πλαϊνούς τοίχους περίπου 1,15μ. και από τον πίσω τοίχο 0,5μ με αρκετό toe-in, ο άξονας τους τέμνεται μπροστά από τη θέση ακρόασης. Η φωνή κεντράρει καλά και κάποια χαμηλά όργανα τοποθετούνται κάπως στη σκηνή αλλά τα ψηλά είναι σχεδόν καρφωμένα στα ηχεία. Βάθος δεν υπάρχει μεγάλο αλλά η σκηνή δεν μου φαίνεται μπροστά από τα ηχεία. Το στήσιμο χωρίς toe-in που συστήνει η DALI προφανώς δεν αφορά τέτοια απόσταση μεταξύ των ηχείων.

Δεν παίζω σε πολύ υψηλές εντάσεις. Έχω κάποιο μπάσο αλλά δεν έχω αναφορά από άλλο σύστημα για να ξέρω πόσο μπάσο χάνω. Στα προηγούμενα σπίτια δεν είχα ασχοληθεί πολύ με την τοποθέτηση ηχείων οπότε βασικά τώρα έχω το καλύτερο αποτέλεσμα που έχω ακούσει. Με τα ηχεία μπροστά από τη βιβλιοθήκη και πιο κοντά μεταξύ τους είχα σαφώς καλύτερο αποτέλεσμα.

Διαβάζοντας διάφορα βλέπω ότι η σύσταση είναι για ισόπλευρο τρίγωνο ή έστω ισοσκελές με λίγο μικρότερη τη βάση. Η Audio Physic όμως είδα προτείνει ισόπλευρο ή ισοσκελές με τη βάση ελαφρώς μεγαλύτερη (επί 1,2 των σκελών). Υποθέτω ότι αν δεν χρησιμοποιησω sub θα πρέπει να κινηθώ σε λύσεις ηχείου δαπέδου π.χ. FOCAL Chora ή καλυτερα Aria (το 926 νομίζω θα είναι το ταβάνι του budget).

Τα ακούσματα κυρίως metal, classic rock, folk, country (διαπίστωσα δε ότι όσο πιο πολύ βελτίωνα τον ήχο τόσο περισσότερο ήθελα να ακούσω διαφορετικά πράγματα).