Αναβάθμιση 4.4.2 σε νεώτερο

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ngavril

New member
9 June 2016
42
Αθήνα
Έχω ένα MLS ταμπλετ με λειτουργικό 4.4.2. Πρίν λίγες μέρες μια εφαρμογή που βασικά χρησιμοποιούσα απαιτεί λειτουργικό τουλάχιστον 5. Επικοινώνησα μαζι τους (είναι εφαρμογή με συνδρομή) , αλλά δεν υπάρχει λύση. Είναι εύκολή η αναβάθμιση ή μονόδρομος η αγορά νέου ? Οι γνώσεις μου στα android λίγες, αλλά στα windows ικανοποιητικές. Ευχαριστώ
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Δύσκολο. Πρέπει να βρεθεί custom ROM για το τάμπλετ σου, αφού ο κατασκευαστής δεν δίνει άλλο λογισμικό. Η custom ROM τότε θα είναι ανεπίσημη, φτιαγμένη από κάποιον ιδιώτη, οπότε δεν ξέρεις αν θα είναι σταθερή, χωρίς προβλήματα, ή ακόμα και χωρίς κινδύνους , πχ καταγραφής κτλ. Θα πρέπει να έχει δοκιμαστεί και να υπάρχουν αρκετά σχόλια από χρήστες που θα την βαθμολογούν.
Αλλά αυτό προϋποθέτει να υπάρχει συμβατή custom ROM, φτιαγμένη ειδικά για το μοντέλο σου, κάτι δύσκολο αφού φτιάχνονται custom ROMS για δημοφιλή μοντέλα. Και μάλλον απίθανο να έχει φτιαχτεί για ένα μοντέλο που κυκλοφορεί στην Ελλάδα, άντε και σε ορισμένες κοντινές ανατολικές χώρες.
Πιο πιθανό είναι να έχει φτιαχτεί για το αρχικό κινέζικο μοντέλο, αφού τα MLS και τα TURBO-X είναι εξελληνισμένα κινέζικα μοντέλα, που κυκλοφορούν και σε άλλες χώρες με διαφορετικό όνομα. Εκεί βέβαια υπάρχει ο κίνδυνος να σου βγει το τάμπλετ "κινέζικο", και να έχει μόνο αυτή την γλώσσα χρήσης. Αλλά και πάλι γενικά είναι δύσκολο να βρεθεί, συνήθως ασχολούνται να φτιάξουν custom ROMS για δημοφιλή brands.
Υπάρχουν εταιρίες που κατασκευάζουν καλές εναλλακτικές ROM, πιο σίγουρες από τις χειροποίητες custom ROM, όπως η Cyanogen και η Lineage, αλλά δεν νομίζω να έχουν φτιάξει για το μοντέλο σου.
Επίσης, η 4.4.2 πιάνει μικρό χώρο, από την 5 και πάνω ο χώρος που καταλαμβάνει το λογισμικό αυξάνει κατά πολύ, σχεδόν διπλασιάζεται, οπότε μπορεί να ξεμείνεις από διαθέσιμο χώρο, αν καταφέρεις βέβαια να βρεις ROM.
Αν βρεις, θα πρέπει μετά να κάνεις root το τάμπλετ σου για να αποκτήσεις όλα τα δικαιώματα και να μπορέσεις να αλλάξεις την ROM, να βρεις τρόπο να μπεις στο "κρυφό", ας πούμε, μενού για να κάνεις την αλλαγή, δηλαδή θέλει αρκετό διάβασμα. Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο.
 

ngavril

New member
9 June 2016
42
Αθήνα
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Εμπεριστατωμένη και κατανοητό δεν αξίζει τον κόπο και χρόνο!