Ψηφιοποίηση film Super 8mm, super16mm, 35mm, κασετών V2000

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Ψηφιοποίηση super8

Χαιρετώ,
Έχω τέσσερα φιλμάκια super8 που θέλω να ψηφιοποιήσω. Συνολικός χρόνος κάτω από μια ώρα. Ηλικίας 30-35 χρονών. Αποθηκευμένα σε ντουλάπι τόσα χρόνια… και στην πλαστική στρογγυλή τους θήκη ~ 7,6 cm .
Κάποτε είχαν περαστεί σε βιντεοκασέτα αλλά αυτή χάθηκε. Τότε το ’95 η δουλειά είχε γίνει με projector + camera. Και ήταν από τις ελάχιστες φορές που έχει χρησιμοποιηθεί το φιλμ.
Τι επιλογές έχω πρακτικά για την ψηφιοποίηση τους?
Θα μου κοστίσει ο κουκος?
Απαιτείται κάποιος χημικός ή άλλος καθαρισμός / προεργασία?

Κάθε βοήθεια δεκτή!
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,478
Εκεί ψηλά.....
Re: Ψηφιοποίηση super8

Αν το συστημα προβολης σου ειναι αψογο μπορεις να δοκιμασεις να βιντεοσκοπησεις την προβολη.

Αν οχι πρεπει να δοκιμασεις αλλου.

Παντως μην νομιζεις οτι γινονται τιποτα θεικες διεργασιες εξω.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: Ψηφιοποίηση super8

Όχι δεν έχω projector… τότε το ’95 είχε αναλάβει κάποιος που είχε εξοπλισμό. Ήταν φωτογράφος αλλά πάνε χρόνια και έχει πάρει σύνταξη – έχει αποσυρθεί.
Kosh, δε φαντάζομαι να έχεις projector?
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,478
Εκεί ψηλά.....
Re: Ψηφιοποίηση super8

Δεν εχω ρε μπαγασα.

Θα ρωτησω ομως αυριο στο συναφι μπας και εχει καποιος.
 

Photis

Supreme Member
4 July 2006
4,796
behind the camera
Re: Ψηφιοποίηση super8

Έχω προβολέα και μουβιόλα. Αν το φιλμ που έχεις είναι στα 18 καρέ τότε αν επιχειρήσεις να το τραβήξεις πρέπει να παίξεις με το shutter της κάμερας να βρεις πολλαπλάσιο του 18. Αλλιώς θα έχεις ένα μικρό αναβόσβημα της εικόνας από την διαφορά του frame rate. Ότι βοήθεια θες εδώ είμαι, αλλά μετά τις 15 λόγω του 48HFP που συμμετέχω αυτό το ΣΚ.
 

KDev

New member
30 June 2006
22
Re: Ψηφιοποίηση super8

Δοκίμασε εδώ
http://www.aylonproductions.gr
Το κόστος είναι αρκετα υψηλο αλλά είναι ο μόνος τρόπος για να έχεις μια ταινία αντίστοιχη της αρχικής. Κάνουν μεταφορα καρέ καρέ όπως γίνεται και με τις κινηματογραφικές ταινίες.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: Ψηφιοποίηση super8

Photis καλή συμμετοχή εύχομαι! Και πιθανότατα θα επικοινωνήσω μαζί σου.
KDev, θα επικοινωνήσω μαζί τους για τιμές.

Εντωμεταξύ στο ebay κυκλοφορούν κάποιοι οικονομικοί Projectors …αλλά αφενός δε στέλνουν Ελλάδα αφετέρου δε ξέρω πόσο δύσκολο θα είναι το μπλέξιμο – availability λάμπας κ.ο.κ.

Το καλό στην όλη υπόθεση είναι ότι δε βιάζομαι. Έχω χρόνο για να καταλήξω σε λύση.
Δεν γνωρίζω εάν είναι 18 καρέ.
 

Photis

Supreme Member
4 July 2006
4,796
behind the camera
Re: Ψηφιοποίηση super8

Αν κάνεις λίγο υπομονή μπορεί και να τα φτιάξουμε να παίζουν και HD.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Re: Ψηφιοποίηση super8

ρε παλληκάρια, έχω μια ΕΧ3 και super8 projector αλλα δεν έχω mirrorbox, πως να περάσω τα φιλμάκια μου? εαν προβάλω πάνω σε κάτι ημιδιάφανο παίζει?
 

Photis

Supreme Member
4 July 2006
4,796
behind the camera
Re: Ψηφιοποίηση super8

Εγώ το κάνω με απλή προβολή σε πολύ μικρό κάδρο (ώστε να έχω καλύτερο κοντράστ και φωτεινότητα), και λήψη αυτού του κάδρου σε video με τον μέγιστο τηλεφακό της κάμερας. 3 διαφορετικές λήψεις με εναλλακτικά διαφράγματα στον φακό, ώστε να πιάσουμε όλα τα στοπ του Super8 και καθαρίσαμε.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: Ψηφιοποίηση super8

Καθώς ο καιρός πέρναγε - και παράλληλα με το Thread εδώ - ο αδερφός μου εμπιστεύτηκε τη μεταφορά σε επαγγελματίες.
Πριν λίγο παρακολούθησα το dvd :)

Η ποιότητα στη μεταφορά είναι σίγουρα καλύτερη από ότι περίμενα! Υπάρχει μεν κόκκος και τα χρώματα είναι σχετικά υπερτονισμένα, αλλά σίγουρα πρόκειται για πολύ καλύτερη μεταφορά από αυτή που κάποτε είχε γίνει σε vhs μέσω projector & camera.
Η μεταφορά έγινε στο χώρο και με τον εξοπλισμό της aylon productions www.aylonproductions.gr και με αυτά που θα διαβάσετε θεωρώ ότι είναι πολύ καλή λύση για οποιονδήποτε θέλει να μεταφέρει κάποιο φιλμάκι για συναισθηματικούς λόγους.
Μου παραδόθηκαν dvd και avi, συνολικός χρόνος 4χ3 = 12 minutes video only. Έγινε και κάποιο post processing και τα αρχεία μου έχουν παραδοθεί ως 25 fps, stream bitrate 28795kbps.

Τα φιλμάκια σύμφωνα με τα λεγόμενά τους ήταν σε άσχημη κατάσταση και το μηχάνημα δούλεψε στα όρια του όπως μετέφεραν στον αδερφό μου.
Όλα αυτά για μόλις 70 ευρώ.
Η όλη αντιμετώπιση ήταν φιλικότατη και ένοιωθες ασφάλεια ότι άφηνες το υλικό σε έμπιστα χέρια.
 

astanapane

AVClub Enthusiast
21 September 2007
794
Χολαργός
Ψηφιοποίηση 8mm NTSC video tape από κάμερα

Αγαπητοί φίλοι, μήπως διαθέτει κάποιος βιντεοκάμερα NTSC 8mm απλή όχι Hi8. Θα ήθελα να μετατρέψω κάποιες παλιές κασσέτες που έχω και η κάμερα μου δεν λειτουργεί καθόλου.

Ευχαριστώ
 

thinredline

New member
15 October 2012
87
Ψηφιοποίηση ταινίας 35mm

Καλησπέρα.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος πόσο είναι το κόστος μετατροπής μιας ταινίας 35mm σε ψηφιακή μορφή.
Επίσης αν υπάρχει πρόβλημα με copyrights.
πχ. είδα στο εξωτερικό μια εταιρεία και έλεγε ότι πρέπει αυτός που έχει το φιλμ, να έχει και το copyright, αλλιώς δεν επιτρέπεται.
 

gk23

New member
29 January 2012
36
Re: Ψηφιοποίηση ταινίας 35mm

H χρέωση εξαρτάται από το μήκος αλλά και από το αν θες διορθώσεις (color correction, αφαίρεση γραμμών κλπ).
H διαδικασία που ζητάς κάποτε λεγόταν telecine. Ελπίζω να σε βοηθήσει κάπως στο γκουγκλάρισμα.
Σου στέλνω pm
 

thinredline

New member
15 October 2012
87
Re: Ψηφιοποίηση ταινίας 35mm

Ευχαριστώ για την απάντηση..
Είδα πχ ένα βίντεο στο youtube από ένα animation που λένε είναι μεταφερμένο από φιλμ 16mm, και νόμιζα ότι η διαδικασία θα είναι εύκολη (σα να γράφεις δηλαδή VHS σε DVD)
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Ψηφιοποίηση film 8mm

Εχω καποια καρουλια με φιλμ των 8mm και ψαχνω καποιον που να μπορει να τα ψηφιοποιήσει
Γνωρίζετε καποιο καταστημα που να αναλαμβάνει τετοιες εργασιες;
 

Attachments

  • WIN_20140208_175435.jpg
    WIN_20140208_175435.jpg
    103.6 KB · Views: 113

nikos313

New member
7 September 2012
97
Απάντηση: Ψηφιοποίηση film 8mm

Με ενδιαφέρει και εμένα. Έχω μια ταινία 8mm 3 λεπτών περίπου από το 1967.
 
Καλημέρα σε όλους

Είχα - εξακολουθώ να την έχω, παροπλισμένη βέβαια - μια κάμερα Canon 514XL-S Canosound, με την οποία έχω τραβήξει αρκετά (ίσως πάνω από 30) φιλμάκια Super 8mm των 4 λεπτών, τα οποία είναι και με ήχο, εκτός 2-3 που είναι silent. Αναζητώ εργαστήριο, που θα μπορούσε να τα ψηφιοποιήσει στην καλύτερη δυνατή ποιότητα (HD αν είναι δυνατόν), μαζί βέβαια με τον ήχο τους, ώστε να τα διασώσω γιατί περιέχουν στιγμές μεγάλης συναισθηματικής και προσωπικής ιστορικής σημασίας.

Ξέρουμε κάποιον και αν ναι, γνωρίζουμε σε τι κόστος γίνεται αυτό;

Ευχαριστώ.

Υ.Γ.:
Αν έχει υπάρξει παρόμοιο νήμα, ζητώ συγγνώμη, αλλά δεν το εντόπισα, για να ποστάρω εκεί.
 
Last edited by a moderator: