περί μπαταριών φορητών dap/dac/amp

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kojak111

Established Member
9 March 2012
153
Αθηνα
Δεν έχω βρει κάποιο παρόμοιο νήμα... ας μου υποδείξει ο συντονιστής αν υπάρχει.

Οι μπαταρίες όλων αυτων των φορητών dap/dac/amp που διαθέτουμε πως πρέπει να τις διαχειριζόμαστε για να έχουμε όσο το δυνατόν
μεγαλύτερη διάρκεια ζωής...
Χρήση μέχρι το 2%-5% της μπαταρίας (οταν υπάρχει ένδειξη) και μετά πλήρη φόρτιση ;

Ένα idsd nano που έχω μόνιμα συνδεδεμένο με laptop δεν πρέπει να έχει "αδειάσει" ποτέ η μπαταρία του εδώ και ένα χρόνο που το έχω γιατί το ανοίγω
πάντα μετά το άνοιγμα του laptop. Ενδείκνυται να το ανοίγω πριν το laptop για να χρησιμοποιεί τη δική του μπαταρία μέχρι να αποφορτιστεί τελείως ;

Γενικά ενδείκνυται η σχεδόν πλήρης αποφόρτιση της μπαταρίας και μετά η πλήρης φόρτιση της (οπως πχ κάνουμε με τα κινητά) ;

Εκτός και αν όλα τα dap/dac/amp δεν χρησιμοποιούν τον ίδιο τύπο μπαταρίας οπότε πρέπει να έχουν και διαφορετικό χειρισμό...
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Εχει εδω αρκετό υλικό : https://batteryuniversity.com/learn/article/how_to_prolong_lithium_based_batteries
Φαντάζομαι σε μπαταρίες λιθίου αναφέρεσαι . Η γενική ιδέα είναι να μην την φορτίζεις τέρμα , δλδ 4.2 V και να μην την αφήνεις να κλατάρει στα 3.0 V . Προφανώς παίζουν και άλλοι παράγοντες όπως ρευμα φόρτισης , ποιότητας κατασκευής .

Στα λαπτοπ πχ παλιότερα τουλάχιστον η κοινή πρακτική ήταν να βγάζουμε απο πάνω την μπαταρία εφόσον δουλεύουμε ρεύμα , είτε γιατί παράλληλα φόρτιζε μόνιμα , είτε γιατί δούλευε απο μπαταρία και την ξετίναζε . Την αφηνεις φορτισμένη στο ντουλάπι και μια φορά στις δεκα μέρες πχ την εβαζες να αδείασει μέχρι πχ το 40 % . Πλέον βέβαια σε ένα λαπτοπ που ήρθε στα χέρια μου δεν καταφέρα να βρω απο που βγαινει η μπαταρία , αν βγαίνει τελικά .
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Δε θα απασχολούσα το μυαλό μου με την "υγεία" της μπαταρίας του nano καθώς έχει την πιο κοινή μπαταρία που υπάρχει στην αγορά, τη βρίσκεις σε όλα τα καταστήματα μοντελισμού που έχουν drones, τηλεκατευθυνόμενα κτλ με τιμή γύρω στα 10€.
 

kojak111

Established Member
9 March 2012
153
Αθηνα
Re: Απάντηση: περί μπαταριών φορητών dap/dac/amp

Ok!
Kαι στα φορητά dap & amp η μπαταρία τους είναι το ίδιο εύκολα αντικαταστάσιμη ;
Άν όχι , δεν πρέπει να προσέχουμε την "ζωή" της ;
Πως γίνεται αυτό ; Περιμένοντας σχεδόν να αποφορτιστεί πριν την φορτίσουμε πλήρως ;