Αγορά οθόνης για υπολογιστή - VA ή IPS;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

17 June 2006
9,768
Θα πάρω ένα μόνιτορ ακόμη 32 ιντσών για τον υπολογιστή μου για εργασία (ελάχιστο βίντεο, κυρίως word/excel και προγραμματισμός).
Έχω καταλήξει σε δύο συγκεκριμένα με σχεδόν ίδια τιμή. Η ανάλυση 2560x1440 μου είναι αρκετή. Δεν θέλω να ανέβω πολύ σε τιμή σε σχέση με αυτές.
- AOC Q3279VWFD8
- AOC Q3279VWF
Το πρώτο είναι ουσιαστικά η καινούργια έκδοση του δεύτερου. Η μόνη διαφορά είναι ο τύπος του πάνελ. Το παλιό έχει VA το καινούργιο έχει IPS. Από τεστ που είδα στο δίκτυο μπορεί το συγκεκριμένο IPS να ξεπεράσει αντίθεση 1400:1 που για τη συγκεκριμένη τεχνολογία είναι πολύ καλό. Το VA από την άλλη έχει 4000:1, όμως γράφουν για ghosting και προβλήματα από την γυαλιστερή επιφάνεια (το glossy είναι προβληματικό γιατί και το τωρινό 32αρι είναι VA / glossy).
Ποιο τύπο πάνελ θα προτείνατε για χρήση γραφείου;
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Πολύ καλό μοντέλο και απίστευτο vfm.

Εξαρτάται από τις συνθήκες φωτισμού και το τι προβάλλουν οι οθόνες.
Γενικά με φωτεινά θέματα και άπλετο φως ημέρας, θα έλεγα η IPS.
Για πιο σκοτεινά θέματα κ χαμηλό φωτισμό η VA δείχνει καλύτερα με μεγαλύτερο κοντραστ και Μαύρο όχι γκρί.

Οι VA έχουν ένα sweet spot θέασης πιο περιορισμένο από τις ΙPS και με μεγάλο μόνιτορ από κοντά θα έχεις διάφορες φωτεινότητας gamna k hue shift στα πλαγια, ανάλογα με την υλοποίηση.
Φυσικά για word k Excel δεν πειράζει .

Για μένα μεγαλύτερη σημασία έχει η επίστρωση , και για παραγωγικότητα πάντα επιλέγω την πιο matte .

Για ταινίες, σκοτάδι
και ελεγχόμενο φωτισμό
Οι glossy υπερτερούν.