Αξίζει η αγορά;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Phillip_K

New member
26 January 2007
56
Καλημέρα σε όλους. Όπως αναγράφεται και στον τίτλο προβληματίζομαι για την αγορά δικάναλου ενισχυτή. Για να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή είμαι κάτοχος ενος Yamaha RX-V671 με ηχεία Roister Emphasis 25. Επειδή πλεον δεν ασχολούμε και πολύ με ταινίες αποφάσισα να παω σε καθαρά δικάναλο ενισχυτή.
Έχω σχεδόν καταλήξει στον Yamaha A-S501. Στην αρχή κοιταζα τον s201 αλλά τελικά η διαφορά της τιμής δεν νομίζω να δικαιολογεί την απουσία DAC και ψηφιακών εισόδων που έχει ο 501. Η απορία μου είναι αν αξίζει η μετάβαση σε έναν δικάναλο αυτής της τάξεως τιμής και απόδοσης σε σχέση με τον ενισχυτή που έχω, καθώς οι κριτικές που έχει πάρει και στο στερεοφωνικό κομμάτι είναι πολύ καλές. Θα ήθελα πάρα πολύ να ακούσω την άποψή σας. Ο χώρος ακρόασης είναι περίπου 30τ.μ. χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις σε ένταση. Οι μουσικές που θα παίζουν είναι jazz, rock, hip-hop. Το budget δυστυχώς δεν μπορεί να ανέβει παραπάνω για να έβλεπα λύσεις του τύπου Marantz, Nad ή Cambridge Audio.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
διλημμα.. μικρο μοντελο ο δικαναλος. δεν μπορεις να τον ακουσεις καπου με παρομοια εστω ηχεια; να παρεις μια ιδεα για τα ρευματα του.
 

Phillip_K

New member
26 January 2007
56
διλημμα.. μικρο μοντελο ο δικαναλος. δεν μπορεις να τον ακουσεις καπου με παρομοια εστω ηχεια; να παρεις μια ιδεα για τα ρευματα του.

Δυστυχώς όχι.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Στα χαρτιά οι ενισχυτές έχουν σε δικάναλο την ίδια έξοδο στα 8ohm.
Ο 501 όμως έχει σαφώς χαμηλότερη παραμόρφωση και ενδεχομένως λόγω
βέλτιστης σχεδίασης για δικάναλο να έχει περισσότερο ρεύμα με καλύτερο damping factor.
Δεν είναι σίγουρο ότι θα ακούσεις διαφορές που να δικαιολογούν την αλλαγή.
 

Phillip_K

New member
26 January 2007
56
Ευχαριστώ πολύ. Μάλλον θα ήταν καλύτερα επομένως να περιμένω μήπως μπορέσω να πάω σε κάτι καλύτερο-ποιοτικότερο αργότερα.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Ευχαριστώ πολύ. Μάλλον θα ήταν καλύτερα επομένως να περιμένω μήπως μπορέσω να πάω σε κάτι καλύτερο-ποιοτικότερο αργότερα.
νομιζω αυτο ειναι το καλυτερο που εχειs να κάνειs. και κοτσαρειs το sub οπωs και να`χει που λεει και ο Frag πιο πανω..
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Χωρίς να ξέρω πόσο κάνει ο 501 αλλά με αντίστοιχο budget προσωπικά θα κοιτούσα την αγορά ενός καλοδουλεμενου μεταχειρισμένου ενισχυτή...συχνά πυκνά προκύπτουν ευκαιρίες έως και 50 % της αρχικής τιμής και στις περισσότερες περιπτώσεις οι κάτοχοι παρέχουν τη δυνατότητα ακρόασης στο χώρο του υποψήφιου αγοραστή
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Χωρίς να ξέρω πόσο κάνει ο 501 αλλά με αντίστοιχο budget προσωπικά θα κοιτούσα την αγορά ενός καλοδουλεμενου μεταχειρισμένου ενισχυτή...συχνά πυκνά προκύπτουν ευκαιρίες έως και 50 % της αρχικής τιμής και στις περισσότερες περιπτώσεις οι κάτοχοι παρέχουν τη δυνατότητα ακρόασης στο χώρο του υποψήφιου αγοραστή
στα 300 ευρω περιπου ειναι ο 501. οποτε εχειs πολυ δικιο σ`αυτο που λεs!
 

Phillip_K

New member
26 January 2007
56
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σας. Αν και θα κοιτάζω και το ενδεχόμενο του μεταχειρισμένου θα ήθελα την γνώμη σας αν μπορέσω να πάω κάποια στιγμή σε κάτι ακριβότερο του τύπου Marantz PM6006, εκεί ισχύουν τα ίδια;
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Να κάνω μία ερώτηση? Για ποιο λόγο θέλεις να αλλάξεις ενισχυτή? Πιστεύεις πως τα ηχεία σου μπορούν να δώσουν κάτι περισσότερο από αυτό που παίρνεις τώρα? Νιώθεις πως δεν οδηγούνται σωστά? Αυτή τη στιγμή έχεις 5.1 με 4 roister emphasis 25 ή μόνο μπροστά έχεις 2?


Τελικά έκανα περισσότερες από μία ερωτήσεις χε χε. Πάντως έχω ήδη απάντηση στο ερώτημά σου, ΟΧΙ δεν αξίζει να δώσεις χρήματα για έναν 2καναλο ίδιας κατηγορίας, δε θα δεις ουσιαστική διαφορά.
Αν ο πολυκάναλος έχει έξοδο για τελικό θα σου πρότεινα να πας προς τα εκεί, εάν και εφόσον βέβαια πιστεύεις πως σου λείπει "γκάζι" στο σύστημα. Φυσικά θα κρατούσα το sub και θα πρόσθετα έναν επαγγελματικό 2καναλο τελικό. Το πιθανότερο όμως είναι να μην άλλαζα τίποτα.
 

Phillip_K

New member
26 January 2007
56
Re: Απάντηση: Αξίζει η αγορά;

Ok. Γι' αυτό ρωτάω γιατί δεν είμαι και κανένας expert. Είχα την εντύπωση πως ένας δικαναλος έστω και σε αυτή την κατηγορία τιμής, είναι καλύτερος-ποιοτικοτερος στο στερεοφωνικό κομμάτι από έναν πολυκάναλο αντίστοιχης τιμής. Καταλαβαίνω ότι σημαντικό ρόλο παίζουν τα ηχεία. Δεν είναι θέμα "γκαζιων". Είναι θέμα πώς το αντιλαμβάνεται το αυτί (το δικό μου τουλάχιστον που δεν έχει και πολλές αναφορές). Για παράδειγμα πρόσφατα άλλαξα την μαμά κεφαλή του rega που έχω σε ortofon 2m red και αμέσως κατάλαβα διαφορά. Ή έτσι νομίζω τουλάχιστον. Κάτι τέτοιο φανταζομουν και με τον ενισχυτή. Σας ευχαριστώ και πάλι και συγνώμη για το πρήξιμο.
 

Phillip_K

New member
26 January 2007
56
Re: Απάντηση: Αξίζει η αγορά;

Α και για να απαντήσω στην ερώτησή σου έχω τα 2 μπροστινά roister και το κεντρικό (roister emphasis c5). τα πίσω είναι κάτι απλά sony.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Βρες κανένα Harman Kardon 3770 ή 3700 αν θες σοβαρή οδήγηση και ποιοτικό ήχο με λίγα χρήματα. Ο 6006 o Marantz, πολύ καλός αλλά λίγα τα watt αν τα χρειαστείς.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Καλησπέρα,επειδη τα εχω τα συγκεκριμενα ηχεια για να παιξουν σωστα θελουνε ρευμα!!! καλη επιλογή είναι να βρεις ένα δικαναλο της ταξης 80 watt αλλα να εχει ικανα αποθεματα ισχυος στα 4 ωμ . Αρα η βρίσκεις μτχ προ-τελικο rotel/nad αλλα και σε ολοκληρωμένους την πιο μεγαλη σειρα σε rotel/yamaxa/ nad/
 

Phillip_K

New member
26 January 2007
56
Καλησπέρα και πάλι. Επανέρχομαι (μετά από 2 μήνες σχεδόν) για τις εξελίξεις. Τελικά αλλάξανε -σχεδόν- τα πάντα. Αγοράστηκε ο Marantz PM6006, το CD Player της Marantz μια και υπάρχει μια αρκετά μεγάλη συλλογή από CD, καθώς και τα Q Acoustics 3050i. Τώρα είμαι σε αναζήτηση αντικατάστασης του phono stage. Aυτή την στιγμή υπάρχει το Behringer PP400 και σκέφτομαι την αγορά είτε του Schiit Mani είτε του Rega Fono MM MK3. Παρακαλώ για τις απόψεις σας.
 

mirage

Senior Member
2 March 2008
390
Αθήνα συνήθως...
Mεγειά σου κατ αρχάς ,εύχομαι καλοάκουστα. Ο Μarantz δεν έχει ενσωματωμένο phono? Aν ναι το δοκίμασες και δεν σε ικανοποιεί?
Νομίζω ότι μια χαρά θα είσαι .
Αν θες οπωσδήποτε κάποιο από αυτά θα διάλεγα το Rega ... αλλά -IMHO- πολλά τα χρήματα -αναλογικά- που θέλεις να δώσεις για phono.
 

Phillip_K

New member
26 January 2007
56
καλημέρα. Ευχαριστώ πολύ. Η αλήθεια είναι ότι το πικάπ συνδέθηκε απευθείας στο Behringer και όχι στον ενισχυτή. Θα το λάβω υπόψη αυτό που αναφέρεις σχετικά με την αναλογία των χρημάτων.