RIP Scott Walker

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,292
Αθήνα
...«Είδε κανείς έναν ιππότη να περνάει αυτόν το δρόμο; / Τον είδα να παίζει σκάκι με τον θάνατο χθες...»

...
Οι Άγγελοι της Τέφρας
Θα δώσουν πίσω τα πάθη σου
Ξανά και ξανά

Οι αχτίδες φωτός τους
Θα φτάσουν μέσα στο σκοτάδι
Και θα σ' αγγίξουν φίλε μου

Θα πετάξουν σε ένα χορό του νου
Και θα σε τυφλώσουν με φτερά
Τυλιγμένα στις φλόγες

Αν είσαι κάτω σε μια ηχώ
Ίσως θυμούνται
Το όνομα σου

Στο αδιάσπαστο σκοτάδι
Όπου αδειάζει η κενότητα
Μόνος

...
Έχεις ακολουθήσει πρότυπα
Και φευγαλέες αισθήσεις
Πολύ καιρό
...
- Angels of Ashes (Noel Scott Engel)​


Στους αγγέλους της ζωής μας, τους γήινους και τους επουράνιους...
Όντως «ένας μοναδικός και απαιτητικός τιτάνας στην πρώτη γραμμή της βρετανικής μουσικής». Καλό του ταξίδι!
 

ecodrifter

Supreme Member
27 January 2009
3,012
καλό του ταξίδι
από τις σπανιότατες περιπτώσεις καλλιτέχνη που η πορεία του ήταν γεμάτη εκπλήξεις.

πχ συγκρίνετε αυτό με τα παραπάνω βιντεο



και αν παρολαυτά ενδιαφέρεστε υπάρχει αναρτημένο στο youtube το εξαιρετικό ντοκυμανταιρ
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Re: Απάντηση: RIP Scott Walker

Το Σάββατο δεν ειχαμε τον λόγο του;

το θέμα είναι ότι για πολλούς μακαρίτες είχαμε το λόγο πάντα λίγες μέρες πριν, που έχω αρχίσει κι ανησυχώ...
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
Τι κρίμα... Άλλος ένας πριβέ μάγος που για λίγο φώτισε τα μοναχικά μας μονοπάτια τραβάει για τον μεγάλο δρόμο...

Δεν χρειαζόταν να αρέσει σε όλους... Άλλωστε δεν θα τον ένοιαζε κιόλας ... Για αυτό έβαζε τους γαϊδαράκους για να τους απομακρύνει τους ξέμπαρκους.

Όταν όμως άκουγες κάτι σαν το παρακάτω, ένοιωθες ότι επιτέλους ήρθε το φιλί που θα σε κάνει από βάτραχο πρίγκηπα...

https://youtu.be/zIJzTWk6bSw

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
th
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
RIP σε εναν πολύ σπουδαίο καλλιτέχνη, που απο ταλαντούχος τραγουδοποιός, εγινε αριστουργηματικός συνθέτης, σκοτεινός και ποιητικός.

Aπο το Tilt (1995) και μετά, οτι εβγάλε ειναι αριστούργημα, με κορυφαια του στιγμή το The Drift (2006).
Μουσική που την νιώθεις σε όλα τα κύτταρα του οργανισμού.
Μόλις ειδα οτι έβγαλε και 2 OST.


εξαιρετικό το ντοκυμαντερ Scott Walker 30th century man που ανέφερε και ο ecodrifter
must see για όλους.

Τι κρίμα... Άλλος ένας πριβέ μάγος που για λίγο φώτισε τα μοναχικά μας μονοπάτια τραβάει για τον μεγάλο δρόμο...

Δεν χρειαζόταν να αρέσει σε όλους... Άλλωστε δεν θα τον ένοιαζε κιόλας ... Για αυτό έβαζε τους γαϊδαράκους για να τους απομακρύνει τους ξέμπαρκους.

Όταν όμως άκουγες κάτι σαν το παρακάτω, ένοιωθες ότι επιτέλους ήρθε το φιλί που θα σε κάνει από βάτραχο πρίγκηπα...

https://youtu.be/zIJzTWk6bSw

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το συγκεκριμένο που έβαλες απο τα αγαπημένα μου γενικοτερα.

εδω εχει και εξαιρετικό video


και ένα σε συνεργασία με τους τρομοκράτες sunn Ο