Streamer Raspberry Pi & DAC Allo Piano 2.1

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,618
Σκεφτομαι να φτιαξω εναν στριμερ ρασμπερι που να συνδιαζεται με ντακακι,επειδη τα leema xero μου ειναι σχετικα αδυναμα στις χαμηλες και ο xindac υβριδικος ολοκληρωμενος δεν εχει εξοδο για γουφερ,θα ταν καλη ιδεα λετε να χρησιμοποιησω ντακακι με εξοδο γουφερ,η λεω βλακειες και καλυτερα να βρω ενα sub που να χει εισοδους που συνδεονται με τις εξοδους ηχειων του ενισχυτη?(γνωριζω οτι ο συνδιασμος γουφερ ηχειων για μουσικη ειναι πονεμενη ιστορια,αλλα θελω να δοκιμασω)
Επισης εαν βαλω οθομη αφης θα χει επιπτωση στον ηχο?
Εαν συνδιασω με Κali θα εχω μεγαλη διαφορα στην αποδοση?
ευχαριστω εκ των προτερων
εδω οι προδοαγραφες του εν λογω ντακακιου
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
μπατζετ; συστημα; χωρος; αρχεια μουσικης;

θες να βαλεις woofer;γτ; δεν σου κανουν τα ηχεια;
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,618
Mπατζετ μεχρι 200ευρα,συστημα pc-emu 424-xindak 6200-leema xero,αρχεια μουσικης pcm,mp3 320,dsd,ναι τα ηχεια ενω ειναι εξαιρετικα ,στις χαμηλες εχουν προβλημα αφου ειναι πολυ μικρα..ο χωρος ειναι 12-13 τετραγωνικα..σκεφτομαι μηπως το εν λογω ντακακι θα με βοηθησει να ρυθμισω καλυτερα το γουφερ,ο ενισχυτης μου δεν εχει εξοδο για sub,σκεφτομαι για καποιο rel 8αρι 10 αρι μεταχειρισμενο...
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
8αρι 10 αρι σε 12τμ οικειακο χωρο;.....γτ να βαλεις παραπανω μπελα στο κεφαλι σου; Εξαλλου αυτο απαιτει αλλη διαδικασια...και χωρις μπασοπαγιδες κτλ δεν αξιζει θαρρω οπως το σκεφτεσαι.

Το ρασπερι σαν στρεαμερ ειναι μια χαρα.και με ενα 50αρι βαζεις κ ενα ifi ipower και εισαι καλα. Απο εκει και περα εαν δεν εχεις ντακ βαζεις και ενα χατ και για το συστημα σου πιστευω ειναι τιμιο.

Μπορεις να παιξεις και σε εξωτερικο ντακ αλλα υπολογιζε και ενα καλωδιο usb με οτι αυτο σημαινει το οποιο θα μπει σε μια οχι τοσο καλη θυρα usb.

Γενικα ενα ντακ βοηθαει σε ενα γουφερ; Γενικα βοηθαει αλλα σε αυτες τις τιμες και σε τετοια συστηματα μαλλον οχι οπως θα το φανταζεσαι.

Στην θεση σου για τα λεφτα που δινεις μαζι με τα λεωτα του sub και μιας δεν σ αρεσει το ηχειο σου....θα σκεφτομουν πολυ σοβαρα να τα αλλαζα. Αλλιως φιλε μου ζεις με οσα εχεις. Ισως καποιος πιο εμπειρος σου πει και μια γνωμη παραπανω.
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,618
Ευχαριστω πολυ,και ομως σε τετοιο μικρο χωρο τα χαμηλα του εν λογω δεν(στα 3 μετρα που ακουω),ομως σε μεσαιες ψηλες ειναι εξαιρετικο γι αυτο δεν το δινω,τον ενω λογω ντακ χατ που γραφω πιο πανω εχει dsp και κανει μεσω του volumio παραμετροποιηση ενος η δυο υπογουφερ(εχει δυο εξοδους για γουφερ),υπαρχει περιπτωση και να το μεταφερω αργοτερα σε μεγαλυτερο χωρο..
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,618
Kαποιο τροφοδοτικο που να ειναι στοιχειωδως καλο για την δεσποινις Kali που να μην ειναι ακριβο και να ειναι ετοιμο ,γιατι δεν σκαμπαζουμε απο τετοιου ειδους diy?5v-3a γραφει το manual
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Θα σου ελεγα ifi ipower αλλα ειναι 2,5α. Νομιζω οτι δεν τραβαει τοσο οταν παιζει μουσικη και δεν κανεις εργασιες! 60ε.

Κατι φθηνοτερο καλυτερο δεν εχει.εγω με αυτο παιζω,θα χρειαστεις ανταπτορα μικρου κοστους.