[Επίσημο] Huawei P30 / P30 Pro

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,091
Λιβαδειά

Huawei-P30-and-P30-Pro-Avclub-gr-01.jpg

Huawei-P30-and-P30-Pro-Avclub-gr-02.jpg

Huawei-P30-and-P30-Pro-Avclub-gr-03.jpg

Huawei-P30-and-P30-Pro-Avclub-gr-04.jpg

Huawei-P30-and-P30-Pro-Avclub-gr-10.jpg

Huawei-P30-and-P30-Pro-Avclub-gr-05.jpg

Huawei-P30-and-P30-Pro-Avclub-gr-06.jpg

Huawei-P30-and-P30-Pro-Avclub-gr-07.jpg

Huawei-P30-and-P30-Pro-Avclub-gr-08.jpg

Huawei-P30-and-P30-Pro-Avclub-gr-09.jpg

Huawei-P30-and-P30-Pro-Avclub-gr-11.jpg











 
Last edited:

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,091
Λιβαδειά
Specifications


Huawei-P30-and-P30-Pro-Avclub-gr.jpg


P30P30 PRO

Display
- 6.1 inches, OLED, FHD+ 2340 x 1080
- 16.7 million colours
- Wide Color Gamut (DCI-P3)
- 6.47 inches, OLED, FHD+ 2340 x 1080
- 16.7 million colours
- Wide Color Gamut (DCI-P3)

Processor
- Huawei Kirin 980 Octa-core Processor
- Dual NPUs (Neural-network Processing Unit)
- 2*Cortex-A76 Based 2.6GHz+ 2*Cortex-A76 Based 1.92GHz + 4*Cortex-A55 1.8GHz
- Huawei Kirin 980 Octa-core Processor
- Dual NPUs (Neural-network Processing Unit)
- 2*Cortex-A76 Based 2.6GHz+ 2*Cortex-A76 Based 1.92GHz + 4*Cortex-A55 1.8GHz
Memory- 6 / 128 GB
- 8 / 128 GB
- 6 / 128 GB
- 8 / 128 / 256 / 512 GB
Operating
System
- Android 9.0 Pie
- EMUI 9.1
- Android 9.0 Pie
- EMUI 9.1




Camera
Rear
- Leica Triple Camera:
- 40 MP (Wide Angle Lens, f/1.8 aperture)
- 16 MP (Ultra Wide Angle Lens, f/2.2 aperture)
- 8 MP (Telephoto, f/2.4 aperture,OIS)
- Supports autofocus (laser focus, phase focus, contrast focus)
- supports AIS (Huawei AI Image Stabilization).

- Video: 2160p@30fps / 1080p@60fps / 1080p@30fps (gyro-EIS) / 720p@960fps
- Leica Quad Camera:
- 40 MP (Wide Angle Lens, f/1.6 aperture,OIS)
- 20 MP (Ultra Wide Angle Lens, f/2.2 aperture)
- 8 MP (Telephoto, f/3.4 aperture,OIS)
- Huawei Time-of-Flight(TOF) Camera
- Supports Autofocus (laser focus, phase focus, contrast focus)
- Supports AIS (Huawei AI Image Stabilization).

- Video: 2160p@30fps / 1080p@60fps / 1080p@30fps (gyro-EIS) / 720p@960fps

Camera
Front
- 32 Megapixel
- f/2.0 aperture
- HDR
- Video 1080p @30fps
- 32 Megapixel
- f/2.0 aperture
- HDR
- Video 1080p @30fps


Connectivity
- Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (wave2), 2.4 GHz and 5 GHz
- NFC, Bluetooth 5.0, BLE, SBC, AAC, aptX, aptX HD, LDAC and HWA Audio
- Type-C USB 3.1 GEN1
- 3.5 mm earjack
- PC Data Synchronisation
- Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (wave2), 2.4 GHz and 5 GHz
- NFC, Bluetooth 5.0, BLE, SBC, AAC, aptX, aptX HD, LDAC and HWA Audio
- Type-C USB 3.1 GEN1
- Type-C earjack
- PC Data Synchronisation

Sensors
- Ambient Light Sensor / In-Screen Fingerprint Sensor
- Gyroscope / Compass / Proximity Sensor / Gravity Sensor
- Hall Sensor / Laser Sensor / Colour Temperature Sensor
- Ambient Light Sensor / In-Screen Fingerprint Sensor
- Gyroscope / Compass / Proximity / Gravity / Hall Sensor
- Infrared / Colour Temperature Sensor
Location- GPS / AGPS / Glonass / BeiDou / Galileo / QZSS- GPS / AGPS / Glonass / BeiDou / Galileo / QZSS
Audio- Dolby Atmos (Dolby Digital, Dolby Digital+, Dolby AC-4)- Dolby Atmos (Dolby Digital, Dolby Digital+, Dolby AC-4)
Battery- 3650mAh- 4200mAh
Charging- Fast battery charging 22.5W- Fast Battery charging 40W (70% in 30 min)
- Fast Wireless charging 15W
SIM card- Hybrid Dual SIM- Hybrid Dual SIM
Dust and Splash
Protection
- IP53

(Certified to be splash, water, and dust resistant)
- IP68

(Certified to be splash, water, and dust resistant up to 2m for 30 mins)




In the Box
- Phone
- Charger
- Type-C Cable
- 3.5 mm Headset
- TPU Protective Case (No in Western Europe and Northeast Europe)
- Quick Start Guide
- Eject Tool
- Warranty Card
- Phone
- Charger
- Type-C Cable
- Type-C Earphones
- TPU Protective Case (No in Western Europe and Northeast Europe)
- Quick Start Guide
- Eject Tool
- Warranty Card


Colour
- Breathing Crystal
- Aurora
- Black
- Pearl white
- Amber Sunrise
- Breathing Crystal
- Aurora
- Black
- Pearl white
- Amber Sunrise




Size
P30-Size.png
P30-pro-Size.png
SAR- Head: 0.53 W/kg
- Body: 0.54 W/kg
- Head: 0.79 W/kg
- Body: 0.64 W/kg
Support- Quick Start Guide [1.1mb]
- User Guide [17.2mb]
Web Page- Huawei P30- Huawei P30 Pro
Ημερομηνία Παρουσίασης- 26 Μαρτίου 2019
Επίσημη τιμή
στην Ελλάδα
- 128gb: 749 - 128gb: 949
- 256gb: 1049
 
Last edited:

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Re: SAR value

Νομίζω είναι πάρα πολύ χαμηλά ή εμένα μου φαίνεται;

Και εμενα χαμηλα μου φαινονται.
Απο την αλλη αν υπάρχει καποιος ειδικος τις τηλεπικοινωνίες και στα δίκτυα, αυτος ειναι η Huawei...
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,091
Λιβαδειά
Huawei Clear case


Πολύ καλή ποιότητα!! Δεν το περίμενα, καμία σχέση με του P20.
Και στην κάμερα δεν έχει εξόγκωμα όπως του P20.​

Τα άξιζε τα 9.90 (είναι σε προσφορά όλες η θήκες τις Huawei)


IMG-20190402-210147-620.jpg


IMG-20190402-210147-621.jpg


(Sent from Huawei P20 Pro)
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,686
Έχω το Pro από προχθές στα χέρια μου, σε αντικατάσταση του S7 Edge (καιρός ήταν). Αν δεν υπάρχει κάποια θεαματική τεχνολογική εξέλιξη (όπως, για να λέμε την αλήθεια, δεν έχει υπάρξει από τοτε που πήρα το S7) ή κάποιο κατασευαστικό ελάττωμα (όπως δεν υπήρξε στα 3 χρόνια συμβίωσης με το άψογο S7), εκτιμώ ότι θα με συντροφεύσει για αρκετό καιρό.

Κάμερα, σβελτάδα, αυτονομία, ταχυφόρτιση είναι αυτά που με έχουν εντυπωσιάσει σε πρώτη φάση. Το fingerprint sensor θέλει λίγο συνήθεια, αλλά είναι σίγουρα πιο γρήγορο από αυτό του S7. Το Emui το έχω ψιλοσυνηθίσει από το Xiaomi της γυναίκας μου και μ' αρέσει γενικά, αν εξαιρέσουμε τα μεγάλα εικονίδιά του, αλλά οκ, αυτά είναι ήσσονος σημασίας.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Σύμφωνα με δημοσιεύματα η OLED οθόνη του Huawei P30 κατασκευάζεται από τη Samsung ενώ η κυρτή OLED του P30 Pro κατασκευάζεται από τη BOE με κάποιες λιγες παρτίδες να προμηθεύει και η LG. Μέχρι σήμερα οι πωλήσεις του Huawei P30 ξεπερνούν κατά πολύ αυτές του P30 Pro.


http://en.thelec.kr/news/articleView.html?idxno=266
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,686
Το Emui το έχω ψιλοσυνηθίσει από το Xiaomi της γυναίκας μου και μ' αρέσει γενικά, αν εξαιρέσουμε τα μεγάλα εικονίδιά του, αλλά οκ, αυτά είναι ήσσονος σημασίας.

Να διορθώσω εδώ την "πατάτα" που έγραψα, μια και φυσικά το Emui του Hauwei και το Miui του Xiaomi είναι τελείως διαφορετικά πράγματα. Η αλήθεια είναι ότι αισθητικά το emui (του P30) υπολείπεται αρκετά του Miui.
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Μαζί με το s10 plus Qualcomm variant πέρασε από τα χέρια μου και το p30 pro για κάνα 3ημερο.

Ας αναφερθώ στα θετικά και αρνητικά που αποκομισα και μάλιστα σε ευθεία σύγκριση και με το s10 plus Qualcomm variant 512 ceramic.

Να αναφέρω ότι το το τελευταίο Huawei που δούλεψα ήταν το mate 10 pro από τότε δεν είχα αγγίξει Huawei.

Στα θετικά τα εξής

1. Εξαιρετική οθόνη σε όλα φωτεινότητα- χρώματα και μάλιστα πολύ καλύτερο λευκό σε σχέση με το Sammy.

Επίσης edge οθόνες είναι σχεδόν ίδιες σε καμπυλοτητα με το Sammy πράγμα θετικό.

Διότι στο mate 20 pro ήταν υπερβολικά κοφτη οι edge πλευρές και εδώ η Huawei με το 30αρι έπραξε σωστά που μείωσε καμπυλοτητα.

2. Μπαταρία βράχος πραγματικά 2 ημέρες σε μέτρια χρήση βγάζει άνετα και full χρήση θα καλύψει και τον πιο απαιτητικό.

Σε αναμονή τη νύχτα εξίσου άριστη απόδοση αφού σε flight mode έχανα μόνο 1-2% maximum.

Σχεδόν πανομοιοτητη με το Qualcomm s10 plus και Vivo Nex S που έχω πολλούς παραπάνω μήνες στην κατοχή μου για βασική συσκευή.

3. Από άποψη ντιζάιν και εργονομία-κράτημα χέρι μου άρεσε περισσότερο το 30αρι από την άποψη έχει σωστή θέση του power button και όχι την άκυρη θέση πάνω ψηλά θέση σε Sammy και επίσης μου άρεσε περισσότερο το mat αλουμίνιο περιμετρικά σε σχέση με το γυαλιστερό νικελ σε Sammy.

Σε πλάτη βέβαια το κεραμικό πιο premium αίσθηση σου αφήνει σε σχέση με το απλό γυαλί του Huawei.

4. Στα θετικά που επίσης μου άρεσε περισσότερο σε Huawei το notch δάκρυ που σίγουρα είναι πολύ πιο διακριτικό από τις 2 τρύπες σε Sammy που κάνουν άσχημα μπαμ ειδικά σε θέση βίντεο,φωτογραφίες,παιχνίδια.

Μάλιστα είναι και μικρότερο από το 6T πράγμα ακόμα θετικότερο.

Ανάμεσα στα 2 προτιμώ το 30αρι αλλά γενικά προτιμώ full screen οθόνη χωρίς το παραμικρό να παρεμβαίνει εντός οθόνης.

Είμαι ξεκάθαρα ενάντια και πολεμιος σε οτιδήποτε δρακουλοδοντες και τρύπες πάσης φύσεως μέγεθος και θέσης.

5. Το in display finger sensor δουλεύει πολύ αξιόπιστα και αποτελέσματικα και σε ταχύτητα ειδικά από κλειστή οθόνη είναι πιο γρήγορο σε σχέση με Sammy.

Σε θέματα ταχύτητας το θεωρώ εφαμμιλο με το Vivo dual display σχεδόν ακαριαίο ξεκλείδωμα.

Απλα όπως και σε Sammy κακιστα δεν δίνουν επιλογές σε διαφορετικα animation όπως έχει Vivo,Oneplus

Στα των επιδόσεων καμερων δεν θα αναφερθώ καθόλου διότι δεν είμαι απαιτητικός χρήστης σε αυτό το τομέα και ούτε αποτελεί top κριτήριο για εμένα.

Βέβαια αναγνωρίζω τα άλματα που έχει κάνει η Huawei εδώ και 1 χρόνο από το p20 pro και μετά και σίγουρα για πολλούς χρήστες η κάμερα θα ήταν από τους βασικούς λόγους αγοράς δικαιολογημενα.

Όσον αφορά στα αρνητικά σε επίπεδο hardware θεωρώ πρώτα την έλλειψη stereo speakers και δεύτερο την έλλειψη θύρας ακουστικών.

Από την άλλη στα θετικά η υπάρξη θύρας υπέρυθρων για το Huawei και ραδιόφωνο για το Qualcomm s10 plus.

Πάμε τώρα σε επίπεδο software που εκεί με χάλασαν περισσότερα πράγματα αν και σαφώς υπαρχουν και θετικά εννοείται.

Στα θετικα ότι EMIU στην 9.1 version είδα το μενού πιο απλοποιημενο και καλύτερα δομημένο με καλύτερη ταξινόμηση.

Επίσης σαφώς λιγότερο bloatware σε σχέση με Sammy ακόμα και σε σχέση με την Qualcomm variant που είχε κατ έκπληξη μου είχε πολύ λιγότερο σε σχέση με το exynos που είναι πιο βαρύ φορτωμένο με απλετη σαβούρα :p

Στα θετικά η προσθήκη third-party app notification σε AOD με πολύ καθυστέρηση από την άλλη βέβαια απόλυτη φτώχεια σε επίπεδο customization και λειτουργικοτητα AOD που η Sammy δεν έχει αντίπαλο.

Καλοδεχουμενο η προσθήκη double tap to wake που όμως η υλοποίηση του δεν είναι αξιόπιστη πολλές φορές τυχαινε να θέλω με την δεύτερη για να πιάσει ενώ αντίθετα σε Sammy λειτουργούσε υποδείγματα.

Στα αρνητικά και των 2 ότι κακιστα δεν λειτουργεί το double tap to sleep από home και lock screen και αντε πες από home βάζεις nova η άλλον launcher σε lock screen όμως δεν υπάρχει λύση.

Βάζουν που βάζουν ένα feature Ε ας το βάλουν ολοκληρωμένα όπως έχουν οι περισσότερες συσκευές που το ενσωματώνουν και όχι ημιτελές.

Στα αρνητικά Huawei ότι δεν μπορείς κατεβάζεις notification center από lock screen σε σχέση με Sammy.

Επίσης ότι δεν παρέχει διαχωρισμό ήχο κλήσεων από ήχο notification.

Ούτε καν ένα μαμημενο AOD on/off toggle σε notification center να βάλουν.

Απλά και πράγματα και λεπτομέρειες που όμως χαλάνε εμπειρία χρήσης.

Ούτε καν με nova gesture activities δεν με άφηνε να έχω πρόσβαση απευθείας σε AOD μου πέταγε μήνυμα access denied.

Από την άλλη στα θετικά Huawei το dynamic lock screen με το wallpaper magazine.

Είναι από τα feature που γουστάρω πολύ που τα έχουν οι περισσότεροι Κινέζοι.

Notification όλα άψογα δεν είχα το παραμικρό θέμα με όλα τα app άρα εδώ βήματα εμπρός έχει κάνει η Huawei σε σχέση με mate 10 pro που είχα θέματα.

Ούτε φυσικά κανένα θέμα σε διαχείριση multitasking και ram management.

Το theme store της Huawei αρκετά πιο φτωχό σε ποιότητα και ποικιλία θεμάτων σε σχέση με Sammy αν και σε σχέση πχ με Vivo,Oppo πολύ καλύτερο που είναι τέρμα παιδιαστικο σε σημείο μόνο custom theme να βάζεις αποκλειστικά.

Στα αρνητικά των 2 η έλλειψη off screen gesture που θεωρώ χρήσιμο feature να υπάρχει σε όλα τα Android skin και δυστυχώς βλέπω μόνο σε oneplus,Vivo,Oppo.

Αυτές οι εντυπώσεις-παρατηρήσεις από την σύντομη συμβίωση μου που όμως μου αρκεί για να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα.

Σίγουρα πρόκειται για 2 από τις κορυφαιες συσκευές στην αγορά και ανάλογα με το που δίνει ο καθένας προτεραιότητα και που δίνει το ανάλογο βάρος και φυσικά ανάλογα τα γούστα του επιλέγει το αντίστοιχο.

Αυτά από μένα που σίγουρα πιο θετική εντύπωση μου άφησε στο τέλος σε σχέση με το προ 2ετιας εμπειρία μου με mate 10 pro.

Εδώ άμεσα συγκριτικό μεταξύ των 2 συσκευών

1edbd1eb77878e96d99a312cc66a1684.jpg


4e7ccd49808486375e18d0ff94b08422.jpg


6cf66d1321f25d925acba6da8a9e74c1.jpg


036bdf8a7d7b30c2dc9092e566c261b3.jpg


e250988d8883c26c9b70ae074c44cbde.jpg





Sent from my iPad using Tapatalk
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
HUAWEI P30 Lite Dual + Δώρο το HUAWEI Band 3 Pro στα 379€ για προπαραγγελία από τον Γερμανό + 20% της αξίας του τηλεφώνου σε go4more πόντους με τη χρήση καρτών της Εθνικής Τράπεζας

https://www.germanos.gr/product/huawei-p30-lite-dual-doro-huawei-band-3-pro/20382729/


Ίδια προσφορά και στο Public με 20% επιστροφή με χρήση πιστωτικών και χρεωστικών καρτών Eurobank

https://www.public.gr/search/public/searchResultsSN.jsp?sn.q=p30+lite
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Ευχαριστούμε τον Alex για την αναλυτική σύγκριση S10 με P30 Pro , ομολογώ ότι μου είχε ξεφύγει τόσο καιρό και την είδα σήμερα.

Κρατάω το θέμα με το bloatware το οποίο το έχω αναφέρει και εγώ ότι το EMUI έχει πολύ λιγότερο απο το UI της Samsung με αποτέλεσμα σε μακροχρόνια χρήση να είναι εμφανώς πιο smooth τα κινητά των Κινέζων από των Κορεατών που γονατίζουν από την πολύ σαβούρα.