Πρόταση over ear ακουστικών

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

christosjr1

New member
25 January 2010
31
Καλημέρα στην ομάδα. Έφτασε η ώρα να πάρω ακουστικα και να αφήσω στην άκρη τα iems της Samsung by akg.
Τι ζηταω; closed over ear για να ακούω και στο σπίτι χωρίς παντόφλα, να μπορούν να παίξουν με το κινητό και το τάμπλετ και τον υπολογιστη (note 8, xperia z4 tablet).
Flac και ταινίες κυριως η χρήση τους και από είδη μουσικής μεγάλο εύρος. Από κλασσικά κομμάτια και ξενο ροκ μεταλ τζαζ μέχρι ελληνικό ποπ ροκ έντεχνο λαϊκό.
Μέγιστο ποσό 150

Μου έχουν κινήσει το ενδιαφέρον τα Sony mdr-1am2.
Παρακαλώ τα φώτα σας.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Σαν εναλλακτική των σονι δες και τα Audio Technica ATH-MSR7 στα 150€ στο γερμανικό αμαζον. Σίγουρα και τα δύο άριστες επιλογές.

Πάντως εγώ θα έπαιρνα τα takstar pro 82 από το γερμανικό αμαζον στα 75€ με ταχυδρομικά και τα ρέστα θα τα επένδυα σε dac/amp.

Πάντα μιλάω με το σκεπτικό πως δε θες φορητά ακουστικά αλλά ένα ζευγάρι για μέσα στο σπίτι.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Αν σου αρέσει η φιλοσοφία της AKG θα σου πρότεινα με ελάχιστα επιπλέον
χρήματα τα AKG K550 mkiii.
Αφού θα ακούς στο σπίτι να το ευχαριστηθείς τουλάχιστον.
Πέρα από τον πολύ καλό ήχο που όπως ξέρεις αυτό είναι και λίγο υποκειμενικό
είναι μακράν από τα πιο άνετα ακουστικά κλειστού τύπου για πολύωρες ακροάσεις
(πολύ βασικό αφού με τα κλειστά σε κάνα μισάωρο αρχίζει και ανάβει το αυτί σου!)
και έχουν με διαφορά την καλύτερη σκηνή από κλειστού τύπου ακουστικά εκτός των πανάκριβων
HD820 και κανά δύο ακόμη εξίσου ακριβών ακουστικών.
 

christosjr1

New member
25 January 2010
31
Καταρχήν Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Από ενίσχυση τι θα χρειαστούν? Ξερω τα Sony παίζουν τελεια με το κινητό αλλά τα άλλα 2?
 

christosjr1

New member
25 January 2010
31
Βάσει των review που διαβάζω τα K550 θα με καλύψουν πλήρως. Ερωτηση: που τα βρίσκω Ελλάδα τα mk3; με ενδιαφέρει το αποσπωμενο καλώδιο.
 

raindog

Established Member
22 June 2009
292
Πειραιάς
Χωρίς να έχω ακούσει όλα τα υπόλοιπα, να προσθέσω και τα senheiser 598cs τα οποία και έχω;
Είναι Amazon only edition, με 2 καλώδια 3μ μεγάλο καρφί και 1.2 μικρό καρφί με μικρόφωνο για κλήσεις) και από ότι βλέπω, η τιμή του ιταλικού αμαζον είναι στο budget σου

https://www.amazon.it/Sennheiser-HD-598-Cs-Cuffia-Posteriore/dp/B01JP436TS
 

christosjr1

New member
25 January 2010
31
Ουφ με μπερδεψατε.... ωραιο πράγμα η ποικιλία... θα προσπαθήσω να τα ακούσω και τα 598 αν και νομίζω τα akg μου κάνουν ένα κλικ.
 

raindog

Established Member
22 June 2009
292
Πειραιάς
Ουφ με μπερδεψατε.... ωραιο πράγμα η ποικιλία... θα προσπαθήσω να τα ακούσω και τα 598 αν και νομίζω τα akg μου κάνουν ένα κλικ.

Να τα ακούσεις λίγο δύσκολο... Αφού είναι senheiser/Amazon only edition. Δεν θα τα βρεις σε καταστήματα.

Τα έχω μόνιμα στο γραφείο, αν είσαι κάπου Μαρούσι...
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Ουφ με μπερδεψατε.... ωραιο πράγμα η ποικιλία... θα προσπαθήσω να τα ακούσω και τα 598 αν και νομίζω τα akg μου κάνουν ένα κλικ.

Τα 598cs λίγο πιο ζεστά στον ήχο και ευχάριστα , τα 550 λίγο πιο αναλυτικά και με ελαφρώς καλύτερη σκηνή και καλύτερη άνεση
όμως τα 598 έχουν καλύτερη εφαρμογή άρα και καλύτερη απομόνωση.
Και τα δύο ακουστικά είναι πολύ καλά , πολύ καλύτερα για τα λεφτά που πληρώνεις και από εδώ και πέρα είναι θέμα προσωπικού γούστου.
 

ddnk

Established Member
22 December 2009
177
Απλά να πω για τα akg k550 που είχα και εγώ ότι μάλλον προτιμούν μεγάλα κεφάλια!! Εγώ που είμαι... στενοκεφαλος δυσκολευομουν να βρω ιδανική θέση. Ίσως χρειαστεί να τα δοκιμάσεις κάπου πριν τα πάρεις.

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk