Apple Pay (Ερωτήσεις - Βοήθεια - Γενικές πληροφορίες)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη

apple.com/gr/apple-pay




Η Ελλάδα είναι μεταξύ των χωρών που σύντομα θα λειτουργεί το Apple Pay σε συνεργασία με τις εγχώριες τράπεζες:

https://9to5mac.com/2019/03/27/apple-pay-european-countries/

ΥΓ. Το χρησιμοποιώ ήδη με πιστωτική άλλης χώρας και είναι εξαιρετικά βολικό, ειδικά μέσω του Apple Watch.
 
Last edited by a moderator:

chocbhed

Senior Member
26 August 2007
575
Re: Apple Pay σύντομα και στην Ελλάδα!

καλη εξελιξη αλλα για μενα θα ηταν προτιμοτερο να ανοιξει πρωτα εδω apple store.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Apple Pay σύντομα και στην Ελλάδα!

Εμένα μου γυάλισε η πιστωτικούλα που βγάζει η Apple. Περιμένω βέβαια να δω στην πράξη πως θα περπατήσει και τι θα παίζει με τα rewards.

Ενδιαφέρον όντως αλλά δεν νομίζω ποτε να έρθει Ελλάδα...
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Re: Apple Pay σύντομα και στην Ελλάδα!

Να μου συγχωρεθεί το off-topic, έτσι απλά για την κουβεντα, η Apple card ειναι με την goldman sachs. Επισης όσον αφορά την goldman sachs:

"As a result of its involvement in securitization during the subprime mortgage crisis, Goldman Sachs suffered during the 2007-2008 financial crisis, and received a $10 billion investment from the United States Department of the Treasury as part of the Troubled Asset Relief Program. "This resolution holds Goldman Sachs accountable for its serious misconduct in falsely assuring investors that securities it sold were backed by sound mortgages, when it knew that they were full of mortgages that were likely to fail", said Acting Associate Attorney General Stuart F. Delery in a statement."
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,130
Bratislava
Re: Apple Pay σύντομα και στην Ελλάδα!

Εβαλα σημερα μια καρτα της Edenred και ολα πηγαν καλα, τη χρησιμοποιησα κιολας χωρις προβλημα. Θα περασω και τις καρτες απο τις τραπεζες να δω κι εκει αν ολα πανε καλα.
 

dimitris777

AVClub Enthusiast
10 July 2008
1,006
Θεσσαλία
Re: Apple Pay σύντομα και στην Ελλάδα!

Δυστυχώς μέχρι στιγμής, δεν υποστηρίζεται απο τις Ελληνικές τράπεζες (όχι ότι πέφτω κι απ' τα σύννεφα..)
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,130
Bratislava
Re: Apple Pay σύντομα και στην Ελλάδα!

Οντως, δοκιμασα της Πειραιως και δεν... καμμια συστημικη δεν υποστηριζεται μαλλον.
 

nsamar

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,916
Washington, DC
Απάντηση: Re: Apple Pay σύντομα και στην Ελλάδα!

H πιστωτικούλα είναι τέλεια. Βγαίνει σε δευτερόλεπτα, και σου δίνει 2% επιστροφή σε καταναλωτικά έξοδα και 1% σε υπηρεσίες. Αυτά με μορφή Apple Cash. Χώρια που η κάρτα που σου στέλνουν στο σπίτι είναι μεταλλική οπότε δε θα γίνει κουρέλι στο 3μηνο πάνω.


Εμένα μου γυάλισε η πιστωτικούλα που βγάζει η Apple. Περιμένω βέβαια να δω στην πράξη πως θα περπατήσει και τι θα παίζει με τα rewards.
 
Re: Apple Pay σύντομα και στην Ελλάδα!

Νταξ, θα βγει καμία θήκη, φαντάζομαι 😋


Όπως λέει και στο άρθρο:

You're storing it wrong. :flipout:


Εν τω μεταξύ μάπα το καρπούζι από rewards, οπότε δε θα πάρω, ντιζαϊνάτες κάρτες έχουν κι άλλοι, και σου δίνουν και κάνα φράγκο πίσω.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Απάντηση: Apple Pay σύντομα και στην Ελλάδα!

Και έτσι ξαφνικά, αποκτούμε έμμεσα Apple Pay και για τις συστημικές ελληνικες τράπεζες μέσω του Curve!

https://www.imore.com/curve-finally-gets-apple-pay-support


Sent from my iPad using Tapatalk
Τάκη είσαι σίγουρος ότι θα δουλεύει και με κάρτες curve εκτός UK? Εχω πάρει curve εδώ και λίγους μήνες κυρίως γιατί ήλπιζα στο Google pay. Μετά όμως είδα ότι υποστηρίζεται μόνο για κάρτες curve που έχουν εκδοθεί για κατοίκους UK.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Apple Pay σύντομα και στην Ελλάδα!

Τάκη είσαι σίγουρος ότι θα δουλεύει και με κάρτες curve εκτός UK? Εχω πάρει curve εδώ και λίγους μήνες κυρίως γιατί ήλπιζα στο Google pay. Μετά όμως είδα ότι υποστηρίζεται μόνο για κάρτες curve που έχουν εκδοθεί για κατοίκους UK.

Ναι, παράγγειλα ήδη.