Πρόβλημα με μεταφορά αρχείων από εξ.σκληρό δίσκο

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kraspyr

New member
29 September 2015
13
Εχω το εξης προβλημα: οταν μεταφερω αρχεια απο εξωτερικο σκληρο δισκο στο PC, ξεκινα η μετακινηση αλλά μετα απο λιγο σταματαει και ετσι δεν μπορω να μετακινησω τιποτα. Μπορω ομως να μεταφερω κανονικα αρχεια απο το PC στο σκληρο. Επισης πολλες φορες ο υπολογιστης δεν αναγνωριζει εξωτερ. δισκους και στικακια. Σημειωτεον χρησιμοποιω usb hub και εκαι πανω βαζω σκλ.δισκο και στικακια. Τι μπορει να φταιει;
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Και μετά δοκίμασε κι ένα άλλο καλώδιο.
Δεν κάνω πλάκα, το έχω πάθει με προβληματικό καλώδιο. Στην αντιγραφή προς τον σκληρό δουλεύει λόγω της αργής ταχύτητας γραψίματος, αλλά στην μεταφορά προς το πισί δεν προλαβαίνει λόγω των λαθών!
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,787
Θεσσαλονίκη
Ενας αλλος λογος προβληματικης συνδεδης ειναι οι κολλησεις της πλακετας της θυρας USB.
Σε τετραπλη μπροστινη εισοδο USB του υπολογιστη μου, επειδη υπηρχαν προβληματα
στη συνδεση, ανοιξα την πλακετα και οι μισες κολλησεις των pins ηταν διαλυμενες.
Για την ιστορια οι θυρες αποκατασταθηκαν κολλωντας τα pins με καλωδιακια απ'ευθειας
στην κεντρικη κλεμα της πλακετας.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Ναι, κι αυτό είναι πολύ πιθανή αιτία. Δοκίμασε τις πίσω θύρες, αν τα συνδέεις μπροστά.
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
ο εξωτερικός δίσκος από που παίρνει ρεύμα, από την USB ή από δικό του τροφοδοτικό;