ARCAM DIVA A-80

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ΚΩΣΤΑΣ.Κ

New member
8 February 2019
8
ΙΩΑΝΝΙΝΑ
Θα ηθελα την γνωση σας για το αν αξιζει η αγορα του εν λογο ολοκληρωμενου ενισχυτη για τα υπαρχοντα παλαια μεν αλλα αριστα συντηρημενα ηχεια.
Αυτη την στιγμη οδηγουνται απο εναν YAMAHA A-S501.
ARCAM DIVA A-80 θα οδηγουσε αξιοπρεπως ενα ζευγος B&W DM640 150 watt 8ohm sensitivity 91db?

ευχαριστω και περιμενω τις απαντησεις σας

ΚΩΣΤΑΣ.Κ
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα.

Γιατί θέλεις να αλλάξεις ενισχυτή?
Τον Arcam θα τον πάρεις μεταχειρισμένο? είναι παλιό μοντέλο.
Ο Yamaha είναι 20watt επιπλέον στα 8Ω , οπότε μιλάμε για ''υποβάθμιση'' τουλάχιστον σε ικανότητα οδήγησης.
Από αλλαγή ''γεύσης'' στον ήχο δεν μπορώ να ξέρω.
 

ΚΩΣΤΑΣ.Κ

New member
8 February 2019
8
ΙΩΑΝΝΙΝΑ
Καλησπερα !
Ναι φιλε μου μεταχειρισμενο απο σερβις.
Απλα λογο κατασκευης του ARCAM με καλυτερα υλικα και καλυτερα ρευματα (οπως διαβαζω και στα διαφορα σαιτ )εχω την εντυπωση μηπως και εχει οπως ειπες καλυτερη ακουστικη εικονα ''γευση''.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Από μια ματιά που έριξα στο εσωτερικό τους δεν βλέπω γιατί ο Arcam έχει καλύτερα υλικά ούτε φαίνεται να έχει περισσότερο ρεύμα.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
αν είναι μονο για μπροστινά και αν ο arcam είναι σωστά επισκευασμένος ίσως...
εγώ θα τον έπαιρνα.
Χρησιμοποιούσα παλιότερα arcam αντί των 2 μπροστινών του av και ήταν σαφώς καλύτερος.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
εγω δεν Θα αλλαζα τον 501 με τον Arcam. αλλαγη "γευσηs" Θα`χει (λογο B&W) , αλλά μπορει να μην αρεσει στον φιλο. χώρια οτι Θα του λειψουν τα "γκαζια".
το ιδανικο Θα`ταν να δοκιμασει τον Arcam στο σπιτι του
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,812
Θεσσαλονίκη
Είχα τα ίδια ηχεία στην έκδοση i , λοιπόν με γιαμάχα δεν ταιριάζουν ψιλοτσιρίζουν και σε δυνατές εντάσεις μπερδεύουν τα μπάσα.Επίσης τα βατ του arcam είναι λίγα το ηχείο παρόλο που λέει 91 db κατεβαίνει στα 3,2 ωμ καλύτερα ένας εν/της στα 2*100 στα 8ωμ με αποθέματα στα 4ωμ αν τα τετραγωνικά ακρόασης δεν ξεπερνούν τα 30.Ένα ακόμη στοιχείο που τα ευνοεί τα b&w είναι ο εν/της να έχει αρκετό damping factor για να ελέγχει τα γούφερ καλύτερα.Εγώ θα κοιτούσα σε rotel για μετα/νο .