Φωτόμετρα - Light meters

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Ήθελα ένα, διάβασα καλά λόγια για το συγκεκριμένο μοντέλο και κυρίως η τιμή ήταν ακαταμάχητη (0.99 λίρες + αποστολή) οπότε το χτύπησα.

Πιό βαρύ απο ότι το περίμενα, αλλα πραγματικά πολύ γερή κατασκευή. Μεταλλική κατασκευη, φαίνεται να λειτουργεί κανονικά. Η βελόνα αντιδρά στο φώς, και οι δίσκοι των ρυθμίσεων γυρνάνε εύκολα. Δεν χρειάζεται μπαταρίες.


Μίας και κυκλοφορούσε πρίν την καθιέρωση των ASA ώς μονάδες μέτρησης τηε ευαισθησίας, χρησιμοποιεί δικές του μονάδες τις weston, αλλα υπάρχει πινακάκι αντιστοίχισης. Βασικά βάζεις το κοντινότερο προς τα κάτω στην ουσία. (100iso -> 80weston)


Έχει δίο πλευρές, μπροστά και πίσω. Μπροστά είναι η βελόνα και όλες πληροφορίες γενικότερα. Πίσω είναι το κύτταρο. Έχει ένα πορτάκι διάτρητο που το κλείνεις ή ανοίγεις ανάλογα αν θές να μετρήσεις χαμηλό ή δυνατό φωτισμό. Υπάρχει και κώνος για incident light μετρήσεις που μπαίνει στην ίδια θέση.

3311592057_c04f10faa7_b.jpg


3311589349_ff31663aa9_b.jpg


Οι μετρήσεις του φαίνεται να είναι σχετικά ακριβείς. Το σχετικά το λέω διότι τις παραπάνω τις έβγαλα με τις ρυθμίσεις που πρότεινε ο μετρητής. Μέτρησα (reflective metering) το άσπρο τραπέζι και μου έδωσε 1/40 σε f2.8 και 200iso. Και ήταν σωστή. Αλλά για το τραπέζι... Για να φανούν οι λεπτομέρεις του μετρητή έπρεπε στην μετατροπή του raw να δώσω 1-1,5 στοπ. Λογικό και αναμενόμενο (κατόπιν εορτής βεβαίως...) αφού έπρεπε να φροντίσω να βάλω το τραπέζι 2 στοπ πάνω απο το μέσο γκρί. Παρόλα αυτά θέλω να κάνω περισότερες δοκιμές πριν τον εμπιστευτώ για φίλμ.

Μέχρι να δικαιολογήσω στον εαυτό μου έναν ηλεκτρονικό μετρητή που κάνει και μετρήσεις φλας, ελπίζω να με βολέψει αυτός.

Και ξέχασα να πώ οτι με την ξεφτισμένη δερμάτινη θήκη του, δείχνει πολύ cool και ρετρό!

3311586089_b3b1fb9821_b.jpg
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Re: Weston Master II light meter

Ευχαριστώ παιδιά! Είναι τόσο όμορφος που και να μην δούλευε για διακοσμητικό και μόνο άξιζε! Έχω πάθει πλάκα γενικά με αυτά τα παλια αντικείμενα...
 

George C

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,718
Re: Weston Master II light meter

Πολύ ωραίο όντως.
Πράγματι τα παλιά ανικείμενα είναι κόλλημα....
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,974
Εκεί ψηλά.....
Re: Φωτό μέτρα - Light meters

Εχοντας αναδιαρθρωσει προσφατα την εργαλειοθηκη μου με ολα μου τα φωτομετρα/σποτομετρα και κελβινομετρα αυτο που λειπει απο την αγορα ειναι ενα κελβινομετρο που να διαβαζει σωστα και να ειναι φτιαγμενο για να το κανει αυτο τα led φωτα που αρχιζουν και κυριαρχουν στην αγορα.


Ειδικα τωρα με την ελευση των RGB led φωτιστικων σωματων ειμαστε σχεδον αοπλοι εναντι τους.



Ενας εξαιρετικος τροπος τσεκαρισματος των φωτιστικων πηγων και κατα ποσο αυτες εχουν ομαλο φασμα εκπομπης φωτος και δεν εχουν πολλες διακοπες και ανωμαλιες στο φασμα εκπομπης τους ειναι ενα μικρο παιχνιδακι που χρησιμοποιουν οι τεχνικοι των πολυτιμων λιθων το περιφημο spectrometre.

Κυκλοφορουν πολλα της πλακας οταν ερθει το δικο μου στα χερια μου θα μπορω να πω περισσοτερα.



zerivx26zd.jpg





υγ


Δεν θα ξεχασω ποτε μου οτι η αιτια ενασχολησης μου με την φωτογραφια ηταν το χαλασμενο builded in φωτομετρο της πρωτης μου Zenit E. Aναγκαστηκα τοτε να παρω ενα εξωτερικο φωτομετρο σεληνιου και απο διαβασμα σε διαβασμα για το πως το δουλευεις εγινα αρρωστακι με την φωτογραφια.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,325
Αθήνα
Απάντηση: Φωτό μέτρα - Light meters

Να μας πεις όταν παραλάβεις, είναι μάλλον το πιο ενδιαφέρον...
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,162
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Φωτό μέτρα - Light meters

Με ένα Minolta lightmeter V πριν χρόνια έμαθα τα βασικά για τη φωτομέτρηση. Με αυτό διαπίστωσα οτι φωτογραφικές μηχανές (ακόμη και οι σύγχρονες ψηφιακές) δεν δίνουν ακριβή μέτρηση στο θέμα σου γιατί μετρούν κυρίως το περιβάλλον φως σε αυτό και όχι τόσο το προσπίπτον.
Βέβαια τα σύγχρονα εργαλεία μέτρησης κάνουν πολύ περισσότερα όπως αναφέρει και αναλύει το αρχικό post που έβαλα.

Ναθαναηλ όταν παραλάβεις το σπεκτροσκόπιο κάνε μας μια παρουσίαση. Με ενδιαφέρει και εμένα πολύ.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,974
Εκεί ψηλά.....
Re: Φωτό μέτρα - Light meters

Eιναι χρησιμο ως προς την γνωση της πηγης του φωτος και του φασματος της.

Αλλα δεν δινει αλλες πληροφοριες οπως ενα κελβινομετρο που σου μετραει πως διορθωνεις ενας φως (με τι προσθηκες ζελατινων πχ)


Γεγονος ειναι οτι τα led φωτα αλλαζουν εντελως το τοπιο ειδικα τα φωτα RGB που στην ουσια στελνουν τις ζελατινες στο χρονοντουλαπο της ιστοριας.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,974
Εκεί ψηλά.....
Re: Απάντηση: Re: Ευρετήριο για την Αναλογική Φωτογραφία - Film

Πήρα σε δημοπρασία και παραλαμβάνω με Speedex σε λίγο ένα POLARIS SPD100 FLASH & EXPOSURE METER με την θηκούλα του, πέρνει μια μπαταρία ΑΑ, είναι σχετικά ελαφρύ και απλό στην λειτουργία του. Απλά για να υπάρχει, είναι αυτό


21NNRN7WD8L.jpg


To πιο κλασικο των κλασικων φωτομετρων χειρος ειναι το L-398A Studio Deluxe III που ακομα βγαινει οπως ηταν το παλιο σχεδον.


Αθανατο μετρο.....αν και ακριβο ακομα .


Παντως θα σας ελεγα αν θελετε κανα φωτομετρο να παρετε τηλεφωνο διαφορους αντιπροσωπους στην Ελλαδα ή και μαγαζια να ρωτησετε αν εχουν στοκ διαθεσιμο για ....σκοτωμα.


Ετσι οπως σας το λεω. Εχω δει φωτομετρα που κοστιζουν κανα 500αρικο και βαλε να ειναι ΧΡΟΝΙΑ σε ραφια και να ειναι στο οριο του πολυμερισμου του πλαστικου πλεον....απο το να τα πεταξουν ισως να βρουν την θεση τους σε καμια τσαντα κανενος φωτογραφου με γενναιες υποχωρησεις.