Low Budget

spiroskt

New member
8 May 2009
53
Καλησπέρα σε όλους
Θα με ενδιέφερε η αγορά ενος Low budget συστήματος για το σαλόνι.
Αρχικά θέλω σύνδεση TV και PC για μουσική (θα χαιρόμουν αν είχε και ράδιοφωνο) και σε δευτερο χρόνο αγορά και σύνδεση πικαπ.'
Δεν το θέλω για πάρτυ, αλλά κύρια θα παίζει μουσική.
Είμαι μεταξύ ηχομπάρας (εως 300 ) είτε σταδιακή αγορά συστήματος με αρχή ενισχυτή στο ίδιο Budget (Denon vs Pioneer vs etc).
Φυσικά οπτικά και χωροταξικά θα ήταν πιο βολική η μπάρα, αλλά δεν ξέρω αν θα καλύψει τις ανάγκες.
Θα με βοηθούσατε πολύ με σχετικές προτάσεις είτε για την πρώτη λύση είτε για την δεύτερη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Αν το χτίσεις σταδιακά θα κερδίσεις φυσικά γιατί δεν θα έχει καμία σχέση με ηχομπάρα. Όμως για να ξεκινήσεις 300 ευρώ δεν φτάνουν. Φαντάζομαι θα θες τουλάχιστον και ένα ζευγάρι ηχεία για να ακούς τον ενισχυτή για αρχή.
 

spiroskt

New member
8 May 2009
53
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Ποιον προτείνεις για αρχή και Low budget? Ηχεία έχω κάτι μικρά για αρχή. μετά θα πάρω καλύτερα
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Ε στους low budget δεν έχει αντίπαλο η Denon κατά τη γνώμη μου. Παίρνεις τουλάχιστον κάτι που παίζει καθαρά. Θα σου λείψει το Phono βέβαια αλλά προσθέτεις ένα εξωτερικό αργότερα που θα είναι και καλύτερο.

Ποια είναι τα μικρά ηχεία που έχεις;
 

spiroskt

New member
8 May 2009
53
απο ενα ψευτο 5.1 LG που είχα κερδίσει σε κάποιον διαγωνισμό (ξερω ακούγεται σαν αστείο. πιθανόν να καούν με την πρώτη)
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Τότε επειδή το sub θα είναι παθητικό κατά πάσα πιθανότητα, δεν θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και εκ των πραγμάτων ούτε τα ηχεία καθώς θα είναι περιορισμένου φάσματος και δεν θα έχουν καθόλου μπάσο.
 

spiroskt

New member
8 May 2009
53
Οπότε αναγκαστικά πάω σε μπάρα (ή αν παίζει τπτ σε μεταχειρισμένο ;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Δεν νομίζω να μην μπορείς να δώσεις ξέρω γω 250 περίπου για έναν AV 5.1 και άλλα 200 π.χ. για ένα ζευγάρι ηχεία. Αλλιώς ναι, θα κοιτάξεις ηχομπάρα, που όμως δεν είναι και ό,τι καλύτερο.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
15,003
Αγιοι Αναργυροι
για πολυκαναλο ρωταει ο φιλοs ή για stereo? γιατι εγω δεν καταλαβα να πω την αληΘεια. εγραψε για συνδεση με tv και pc, αλλά για μουσικη. να βασιστουμε στο οτι ανοιξε το νημα στο audio/video ?
 

spiroskt

New member
8 May 2009
53
για πολυκαναλο ρωταει ο φιλοs ή για stereo? γιατι εγω δεν καταλαβα να πω την αληΘεια. εγραψε για συνδεση με tv και pc, αλλά για μουσικη. να βασιστουμε στο οτι ανοιξε το νημα στο audio/video ?

Καταρχήν με ενδιαφέρει η μουσική, αλλά έλεγα αφού θα μπει στο σαλόνι να εκμεταλευτώ και την τηλεόραση (Netfllix, Cosmote κτλ).
 

spiroskt

New member
8 May 2009
53
Επιρέψτε μου να επανέλθω λίγο.
Το Sony Soundbar HT-RT4 είναι απορριπτέο; επιπλέον η σύγκριση ενός 5.1 με σχετικά φθηνά ηχεία + εναν denon Denon AVR-X250BT vs ενα στερεοφονικό σύστημα Onkyo A-9010 θα έχει τόσο μεγάλη διαφορά υπερ του 5.1;
Ο χώρος που θα καλύψω δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλος.

Ευχαριστώ και πάλι
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Δεν είναι ακριβώς soundbar το Sony. Είναι όλα σε ένα μεταμφιεσμένο σε soundbar. Είναι σαν το LG που είχες πάνω κάτω, μπορεί και λίγο καλύτερο. Εννοείται ότι με Denon και σταδιακό χτίσιμο δεν θα έχει σχέση.

Το ερώτημα περί στέρεο ή όχι πρέπει να το δεις εσύ. Πάντως για τη χρήση που το θέλεις, θα είναι κρίμα να μην έχεις surround ήχο. Ειδικά στο Netflix και το PC.
 

spiroskt

New member
8 May 2009
53
Οπότε κλείνω στον X250Bt.
Για ηχεία κάποια πρόταση; Επίσης μπορώ να τα πάρω σταδιακά; πχ τα 3 μπροστικά πρώτα μετά τα πίσω κτλ. θα μπορώ να έχω στο ενδιάμεσο ικανοποιητικη χρήση(τουλάχιστον για μουσική;)
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Αυτό είναι το πλεονέκτημα του συστήματος με ξεχωριστά ηχεία και ενισχυτή. Μπορείς να προσθέσεις τα υπόλοιπα σταδιακά. Και εδώ πλεονεκτεί πάλι ο Denon που δίνει καλό bass management. Σε αυτή την εισαγωγική κατηγορία, το bass management σε άλλους είναι ανέκδοτο.
Ούτε διαχείριση για το LFE δεν έχουν καλά καλά, και ένα κοινό σημείο crossover για όλες τις ομάδες ηχείων. Ενώ παίζουν και βήματα μεγάλα στη ρύθμιση (π.χ. από τα 100Hz το επόμενο βήμα να είναι τα 150Hz κ.ο.κ). Τεσπα, αυτά θα τα δεις όταν με το καλό τον πάρεις.

Τα δύο εμπρός και το sub η επόμενη κίνηση για να έχεις τέλος πάντων στα γρήγορα το μεγάλο ποσοστό της κινηματογραφικής αίσθησης του χαμηλού. Μετά έρχονται τα υπόλοιπα που συμπληρώνουν το εντυπωσιακό του πράγματος.

Δεν είναι υποχρεωτική η σειρά ξέρεις. Άλλος αφήνει για κερασάκι στο τέλος το sub για να του έρθει περισσότερη έκπληξη στο τέλος.