Ποντίκι ή γραφίδα γραφιστικής

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

thankin

Supreme Member
17 April 2009
5,923
thessaloniki
Ξεκίνησα να επεξεργάζομαι φωτογραφίες για κατάλογο προϊόντων και για να δημιουργήσω λευκό background μέσω του auto mask στο photolab απαιτούνται πολλές κινήσεις ακριβείας με το ποντίκι και ταλαιπωρουμε αρκετά για την ώρα.
Τι ποντίκι να πάρω που θα με βοηθήσει στις μικροκινησεις ?
Ένα πρόβλημα επιπλέον που έχω είναι ότι είμαι αριστερόχειρας . Δεν θέλω όμως ποντίκι αποκλειστικότητα για εμένα γιατί το δουλεύει και η σύζυγος. Αλλά σίγουρα δεν θελω τα κλασικά ποντικια που είναι εργονομικά για δεξιόχειρες γιατί δεν θα μπορώ να τα δουλέψω.

Τι μπάτζετ ποντίκι μου προτείνετε;

Μήπως γραφίδα ; Η γραφίδα απαιτεί και δικό της ειδικό pad?

Στάλθηκε από το MI PAD 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Επειδή, λόγω δουλειάς, έχω δοκιμάσει τα πάντα.. Ξέχνα οτιδήποτε τρίτου κατασκευαστή! Μόνο Wacom.

Αν τώρα δε μπορείς να πας ψηλά, παρε αυτήν την Wacom , την έχω κι εγώ σαν δεύτερη για on the go... Στον φορητό..μια χαρά είναι, και οικονομική.

https://www.msystems.gr/index.php?category=2215&product=23836


Μην πάρεις τις small σαν μέγεθος, είναι πολύ μικρές...
Μόνο αυτή που σου είπα.



Sent from my SM-T830 using Tapatalk
 

thankin

Supreme Member
17 April 2009
5,923
thessaloniki
Επειδή δεν το γνωρίζω το θέμα. Γραφίδα χωρίς degitizer υφίσταται? Αυτές που βλέπω να πουλιούνται χωριστά είναι απλά ως ανταλλακτικά φτου σετ?

Στάλθηκε από το MI PAD 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thankin

Supreme Member
17 April 2009
5,923
thessaloniki
Πάρε το ποντίκι.
Δλδ θεωρείς ότι κάποια φθηνότερη γραφίδα δεν θα με βοηθήσει; Ήδη σήμερα που κράτησα πολλές ώρες το ποντίκι κάνοντας επαναλαμβανόμενες κινήσεις ακριβείας νιώθω πιασμένο το χέρι μου .

Στάλθηκε από το MI PAD 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Απάντηση: Re: Ποντίκι ή γραφίδα γραφιστικής

Επειδή, λόγω δουλειάς, έχω δοκιμάσει τα πάντα.. Ξέχνα οτιδήποτε τρίτου κατασκευαστή! Μόνο Wacom.

Αν τώρα δε μπορείς να πας ψηλά, παρε αυτήν την Wacom , την έχω κι εγώ σαν δεύτερη για on the go... Στον φορητό..μια χαρά είναι, και οικονομική.

https://www.msystems.gr/index.php?category=2215&product=23836


Μην πάρεις τις small σαν μέγεθος, είναι πολύ μικρές...
Μόνο αυτή που σου είπα.



Sent from my SM-T830 using Tapatalk

σωστος! τα gestures και κουμπια του intuos ισως ειναι υπερβολη για την περιπτωση εδω, το One ακουγεται καλυτερη λυση.
 

thankin

Supreme Member
17 April 2009
5,923
thessaloniki
Αυτά που δεν είναι bt υποχρεωτικά η ταμπλέτα είναι πάντα συνδεδεμένη με τον υπολογιστή ενώ στα bt δεν είναι απαραίτητη η σύνδεση με το καλώδιο;
Τα small γιατί δεν προτείνονται? Λόγω μικρής επιφάνειας δεν βολεύουν στην κάλυψη όλης της οθόνης?
Το ρωτάω γιατί και ο χώρος στο γραφείο μου λόγω και παρουσίας εκτυπωτη δεν είναι μεγάλος και φοβάμαι μην δεν βολεύει χωταταξικα

Στάλθηκε από το MI PAD 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
μακρια απο τα small για γραφειο, αυτα ειναι κυριως για φορητους .
Δεν βολευουν γιατι η παραμικρη κινηση στη γραφιδα μεταφραζεται σε πολυ μεγαλη στην οθονη, με αποτελεσμα μικρη ακριβεια και πολλα νευρα!

το Medium που σου ειπα δεν ειναι πολυ μεγαλο...ειναι οσο πρεπει για μικρους χωρους.

Ακομα και στο φορητο αυτο παιρνω παντα μαζι μου.


το bt επισης ξενα το, εχει (εστω και μικρο) lag και δεν προτεινεται για τετοια χρηση.

Το μονο καλο ασυρματο ειναι καποια μοντελα της wacom που εχουν συνδεση 2.4Ghz, αλλα ειναι μεγαλα και ακριβα!
 

thankin

Supreme Member
17 April 2009
5,923
thessaloniki
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και το ξεκαθάρισμα. Τωρα σκέφτηκα την σύνδεση μικρής επιφάνειας με την 22αρα οθόνη του υπολογιστή ,λίγο θα κουνάς την γραφίδα και θα φεύγει πολύ στην οθόνη....

Στάλθηκε από το MI PAD 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Apollwn

Banned
11 January 2014
5,281
Αθήνα
Πιστεύω και με το μικρο Wacom θα κάνεις δουλειά, στο μεσαίο που έχω του έχω ορίσει το 1/4 της επιφάνειας για την 27αρα οθόνη μου, αν το αφήσεις ως έχει το χέρι κουράζετε να τρέχει περιφερειακά.
Σημαντικό είναι να ξέρεις ότι θα δουλεύεις ταυτόχρονα και το πληκτρολόγιο συν ότι για σωστή χρήση το γραφείο σου να έχει το σωστό ύψος να ευθυγραμμίζεται με τον αγκώνα σου.... όχι πιο ψηλό η χαμηλό.
Μήνες τώρα εργάζομαι με το Razer mouse και μόνο, πιο αργά μα με άριστα αποτελέσματα.
 

thankin

Supreme Member
17 April 2009
5,923
thessaloniki
Θα το τσεκαρω. Γιατί αλήθεια είναι ότι στο photolab δουλεύω σε φουλ ζουμ και ουσιαστικά οι κινήσεις που κάνω εστιάζονται σε μια επιφάνεια γύρω στις 12 ιντσες για να έχω ακρίβεια. Βέβαια εγώ έχω 21.5 οθόνη όχι 27 άρα που έχεις εσύ. Οπότε τελικά μήπως μου κάνει δουλειά και το μικρό;

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thankin

Supreme Member
17 April 2009
5,923
thessaloniki
Πολυ βοηθητικο το βιντεο ειδικα για να κατονοησω την διαφορα γραφιδας ποντικιου. Με το ποντικι σε 10-12εκ διαγωνιο καλυπτω ολη την οθονη με την γραφιδα σε φουλ οθονη.
Το small βγαζει διαγωνιο ~18'' το medium ~25''. Δλδ σιγουρα αν παρω το μεγαλυτερο θα το δουλεψω σε τμημα οθονης , απλα με προβληματιζει οτι μικρες κινησεις θα εχουν μεγαλες μετατοπισεις στην οθονη και ισως δυσκολευτω στην ακριβεια οπως υποθηκε πιο πανω.

Οποτε κλεινω καλυτερα προς την medium που μπορω να την μικρηνω παρα στην μικρη που δεν μεγαλωνει.

Στο one pen τα δυο πλαινα κουμπακια ρυθμιζονται ως undo και δεξι κλικ όπως σε αυτό του παραπανω βιντεο σωστα?

Επισης ο αγκωνας ειναι σε σωστο υψος σε σχεση με το γραφειο , ισως ελαχιστα ψηλοτερα, το θεμα ειναι οτι ο αγκωνας δεν ακουμπα σωστα στο γραφειο ,ακουμπα ο πυχης κατα 3/4 και ο αγκωνας ειναι στον αερα....
 

Apollwn

Banned
11 January 2014
5,281
Αθήνα
Γενικά είναι δύσκολη η προσαρμογή από ποντίκι σε ταμπλετ. Για να ανταμειφτείς θέλει υπομονή υπομονή πολύ υπομονή, στο τέλος θα πεις χαλάλι ναι τώρα επεξεργάζομαι κι μάλιστα σε χρόνους απίστευτους.
... τα πλαϊνά τα ρυθμίζεις κατά βούληση σε συντομεύσεις.
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Η γραφίδα δεν αντικαθιστά για ολες τις δουλειές ένα ποντίκι, αλλά μπορεί. Οι Wacom έχουν pen mode για 1:1 mapping η mouse mode, που μικρή κίνηση στο χέρι μεταφράζεται σε μεγάλη στην οθόνη.
Αλλά εκεί όπου χρειάζεται ακρίβεια και πολύωρη χρήση, η γραφίδα υπερτερεί, έχει φυσική κλίση ο καρπός και μεγαλύτερο έλεγχο.
Θα συνιστούσα όπως προτάθηκε μέγεθος ταμπλέτας Α5 και πανω.