LG B8 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

sakis44

Established Member
1 May 2008
144
Stuttgart
Πήγα την πήρα. Εικόνα σε 4Κ (νετφλιξ) είναι απλά απίστευτη. Έχω πάθει πλάκα. Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει τι πρέπει να ρυθμίσω ώστε να βγαίνει ο ήχος σε dolby atmos στη μπάρα?






--------------------------------------------------------------------------------------------

LG OLED B8 : 2018 generation panel by LG Display WOLED-CF design/architecture,bottom emission,100/120Hz panel με MCFI+Black Frame Insertion,4K UHD/QFHD,a7,webOS 4.0,HDR10,HLG,Dolby Vision,Advanced HDR by Technicolor .

65",55"


Reviews -test :

65"...[youtube.com - hdtvtest.co.uk]...LG 65B8PLA review...https://avclub.gr/forum/showthread....p-2018?p=1058177969&viewfull=1#post1058177969


55"...[rtings.com]...LG 55B8PUA review...https://avclub.gr/forum/showthread....p-2018?p=1058161597&viewfull=1#post1058161597

55"...[avcesar.com]...LG 55B8 test...https://avclub.gr/forum/showthread....p-2018?p=1058249975&viewfull=1#post1058249975

55"...[avforums.com]...LG 55B8 review...https://avclub.gr/forum/showthread....p-2018?p=1058213697&viewfull=1#post1058213697

55"...[hdtvpolska.com]...LG 55B8 test...https://avclub.gr/forum/showthread....p-2018?p=1058143968&viewfull=1#post1058143968

55"...[lesnumeriques.com]...LG 55B8 test...https://avclub.gr/forum/showthread....p-2018?p=1058170148&viewfull=1#post1058170148

55"...[prohardver.hu]...LG 55B8 test...https://avclub.gr/forum/showthread....p-2018?p=1058213697&viewfull=1#post1058213697

55"...[nl.hardware.info]... LG 55B8 review...https://nl.hardware.info/reviews/9213/lg-oled-b8-review-oled-voor-1099-euro

μετάφραση google nl to en



-LG B8 vs C8 review...https://avclub.gr/forum/showthread....p-2018?p=1058118319&viewfull=1#post1058118319

------------------------

LG 65B8PLA teardown

https://www.youtube.com/watch?v=9l6pZvrhYyY


-------------------------

Αρχικές τιμές στην ελληνική αγορά:...https://avclub.gr/forum/showthread....p-2018?p=1058112853&viewfull=1#post1058112853

65B8 : 3.799
55B8 : 2.499
 
Last edited by a moderator:

sakis44

Established Member
1 May 2008
144
Stuttgart
Απάντηση: Αγορά OLED εως 1600

Τελικά η LG OLED65B87LC μου βγήκε στο Saturn στα 1599 (έβαλα το λινκ για όποιον είναι γερμανία και ενδιαφέρεται)
Δίνουν την τηλεόραση με κουπόνι αξίας 200 για κάποια επόμενη αγορά, αλλά όταν πήγα στο ταμείο και τα έδωσα (νόμιζα ότι έπρεπε να τα ενεργοποιήσει) ή ταμίας δεν το κατάλαβε και μου τα εξαργύρωσε άμεσα :cool4:
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Re: Αγορά OLED εως 1600

Kαλορίζικη. Η ίδια τηλεόραση είναι μάλλον απλά με διαφορετική βάση
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,613
Αθηνα
Απάντηση: Αγορά OLED εως 1600

Xμμμμ, ενδιαφερον...
Aυτη την οποια ονομαζουν Β87 (δεν ξερω γιατι, αλλα υποψιαζομαι...) ειναι η Β7. Ενα χρονο παλιοτερο μοντελο απο την Β8 και χωρις επεξεργαστη α7 ή α9 (που αρχισαν νομιζω την επομενη χρονια). Αν κανω λαθος ας με διορθωσουν οι συμφορουμιτες. Το οτι αναφερουν λοιπον στη σελιδα τους τον επεξεργαστη α7 μου κανει μαλλον για παραπλανητικη διαφημιση και ισως θα πρεπει να το κοιταξεις! Δε γνωριζω καποιο μοντελο Β(κατι) που να ειχε αυτη τη βαση και να φορουσε τον α7. Και παλι, αν μου εχει διαφυγει κατι, ας με διορθωσει καποιος.

Βεβαια, για να μη σε αγχωσω αδικα σχετικα με την αγορα σου, να σου πω οτι ειναι μια εξαιρετικη τηλεοραση η οποια μαλιστα (σε αντιθεση με τις επομενες χρονιες) εχει τον ιδιο επεξεργαστη που ειχαν το 2017 οι ανωτερες σειρες της LG (ιδιο με G7, W7 πχ). Ειναι επισης σε παααρα πολυ καλη τιμη. Οποτε καλοθεατη και απολαυσε την αναλογως! Απο κει και περα, αν θες να το κυνηγησεις περαιτερω με το μαγαζι και την παραπλανητικη διαφημιση, ειναι δικαιωμα σου.

Αν ισχυουν παντως αυτα που γραφω (και το κανω με καθε επιφυλαξη μεχρι να επιβεβαιωθω) καποιος πρεπει να τους κυνηγησει!
 

sakis44

Established Member
1 May 2008
144
Stuttgart
Εχω πρόβλημα να δώσω ήχο Άτμος στην μπάρα. Έχω συνδέσει την TV από HDMI (ARC) στην μπάρα - Samsung HW-K950 - σε HDMI (ARC)
Στο ARC στις ρυθμίσεις της TV μπορώ να επιλέξω ανάμεσα σε Αυτόματο και PCM. Το έχω σε αυτόματο. Παρόλα αυτά το Νετφλιξ δεν δίνει ΑΤΜΟΣ στην μπάρα. Μόλις επιλέγω να παίξει ο ήχος απο τα ηχεία της TV, αλλάζει κατευθείαν η ένδειξη στην ταινία (πχ. Altered Carbon) se DOLBY VISION - ATMOS. Μόλις αλλάζω πάλι στην μπάρα, πάει σε Dolby VISION - 5.1
Έχω δοκιμάσει 3 διαφορετικά καλώδια HDMI. Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει.

Xμμμμ, ενδιαφερον...
Aυτη την οποια ονομαζουν Β87 (δεν ξερω γιατι, αλλα υποψιαζομαι...) ειναι η Β7. Ενα χρονο παλιοτερο μοντελο απο την Β8 και χωρις επεξεργαστη α7 ή α9 (που αρχισαν νομιζω την επομενη χρονια). Αν κανω λαθος ας με διορθωσουν οι συμφορουμιτες. Το οτι αναφερουν λοιπον στη σελιδα τους τον επεξεργαστη α7 μου κανει μαλλον για παραπλανητικη διαφημιση και ισως θα πρεπει να το κοιταξεις! Δε γνωριζω καποιο μοντελο Β(κατι) που να ειχε αυτη τη βαση και να φορουσε τον α7. Και παλι, αν μου εχει διαφυγει κατι, ας με διορθωσει καποιος.

Βεβαια, για να μη σε αγχωσω αδικα σχετικα με την αγορα σου, να σου πω οτι ειναι μια εξαιρετικη τηλεοραση η οποια μαλιστα (σε αντιθεση με τις επομενες χρονιες) εχει τον ιδιο επεξεργαστη που ειχαν το 2017 οι ανωτερες σειρες της LG (ιδιο με G7, W7 πχ). Ειναι επισης σε παααρα πολυ καλη τιμη. Οποτε καλοθεατη και απολαυσε την αναλογως! Απο κει και περα, αν θες να το κυνηγησεις περαιτερω με το μαγαζι και την παραπλανητικη διαφημιση, ειναι δικαιωμα σου.

Αν ισχυουν παντως αυτα που γραφω (και το κανω με καθε επιφυλαξη μεχρι να επιβεβαιωθω) καποιος πρεπει να τους κυνηγησει!

Στα specs του επίσημου σαιτ της LG αναφέρει ότι φοράει τον Α7.
 
Last edited by a moderator:

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Re: Απάντηση: Αγορά OLED εως 1600

Xμμμμ, ενδιαφερον...
Aυτη την οποια ονομαζουν Β87 (δεν ξερω γιατι, αλλα υποψιαζομαι...) ειναι η Β7. Ενα χρονο παλιοτερο μοντελο απο την Β8 και χωρις επεξεργαστη α7 ή α9 (που αρχισαν νομιζω την επομενη χρονια). Αν κανω λαθος ας με διορθωσουν οι συμφορουμιτες. Το οτι αναφερουν λοιπον στη σελιδα τους τον επεξεργαστη α7 μου κανει μαλλον για παραπλανητικη διαφημιση και ισως θα πρεπει να το κοιταξεις! Δε γνωριζω καποιο μοντελο Β(κατι) που να ειχε αυτη τη βαση και να φορουσε τον α7. Και παλι, αν μου εχει διαφυγει κατι, ας με διορθωσει καποιος.

Η Β8 είναι απλά είναι ειδικά μοντέλα σχεδιασμένα για τη Γερμανική αγορά για αυτό και οι μοναδικές ονομασίες. Η διαφορά τους με τις άλλες Β8 που κυκλοφορούν στην Ευρώπη είναι η ύπαρξη Dual-Triple-Tuner εξαιτίας της λειτουργίας καλωδιακών καναλιών στη Γερμανία. Δηλαδή Digital tuner are duplicated, so 2x satellite (DVB-S2), 2x cable (DVB-C) and 2x Terrestrial (DVB-T2). Η ύπαρξη διπλών tuner επιτρέπει την εγγραφή ενός καναλιού ενώ μπορείς να παρακολουθείς κάποιο άλλο.
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,613
Αθηνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Αγορά OLED εως 1600

Η Β8 είναι απλά είναι ειδικά μοντέλα σχεδιασμένα για τη Γερμανική αγορά για αυτό και οι μοναδικές ονομασίες. Η διαφορά τους με τις άλλες Β8 που κυκλοφορούν στην Ευρώπη είναι η ύπαρξη Dual-Triple-Tuner εξαιτίας της λειτουργίας καλωδιακών καναλιών στη Γερμανία. Δηλαδή Digital tuner are duplicated, so 2x satellite (DVB-S2), 2x cable (DVB-C) and 2x Terrestrial (DVB-T2). Η ύπαρξη διπλών tuner επιτρέπει την εγγραφή ενός καναλιού ενώ μπορείς να παρακολουθείς κάποιο άλλο.

Ετσι εξηγειται.
Γι'αυτο δεν την ειχαμε ξαναδει λοιπον...
Καλο αυτο και για το φιλο που την αγορασε.
Για αλλη μια φορα καλοθεατη!
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Εγώ τη δικιά μου (την 55άρα) την πήρα το Black Friday από public. Με τη γνωστή επέκταση εγγύησης 5ετίας.
Από θέματα ομοιομορφίας panel έχει κάποια, αλλά κομμάτια να γίνει. Η εικόνα είναι πολύ καλύτερη από μια VA.
Μόνο που στις αρχές της προηγούμενης εβδομάδας παρουσιάστηκε κολλημένο λευκό pixel. Το οποίο είναι άκρως ενοχλητικό. Φαίνεται συνέχεια. Και όταν λέω φαίνεται, εννοώ φαίνεται με το που ανοίγεις την εξώπορτα και μπαίνεις στο σπίτι. Από τα 5 μέτρα. Ακόμα και όταν η τηλεόραση είναι "σβηστή" και κάνει compensation cycles lol!. Γενικά είναι αρκετά ξενερωτικό. Την έχει παραλάβει από Πέμπτη το συνεργείο της LG εδώ Θεσσαλονίκη και είμαι σε αναμονή. Είδομεν...
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Όλα καλά τελικά. Παρασκευή λογικά παραλαμβάνω καινούργια TV :)

Ίσα που θα προλάβω να στρώσω το panel για το game of thrones

Αξιοσημείωτα θετικό το after sales της lg. Η όλη διαδικασία, πέραν της θετικής έκβασης κράτησε συνολικά λίγο πάνω από μια βδομάδα.
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,800
Αθήνα-Κέντρο
To HDR μου ,είναι σκοτεινό με τις σωστές ρυθμίσεις και χωρίς λεπτομέρειες.

Αν ενεργοποιήσω το Dynamic Tone Mapping η εικόνα ζωντανεύει αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι "σωστή".

Αντίθετα,το Dolby Vision είναι αρκετά φωτεινό και δεν έχω πρόβλημα.

Καμμιά συμβουλή..?
 

lak100

AVClub Enthusiast
26 December 2008
854
Re: Απάντηση: LG B8 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

To HDR μου ,είναι σκοτεινό με τις σωστές ρυθμίσεις και χωρίς λεπτομέρειες.

Αν ενεργοποιήσω το Dynamic Tone Mapping η εικόνα ζωντανεύει αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι "σωστή".

Αντίθετα,το Dolby Vision είναι αρκετά φωτεινό και δεν έχω πρόβλημα.

Καμμιά συμβουλή..?
Το dynamic tone mapping πρέπει να είναι ενεργό λ

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Το dynamic tone mapping πρέπει να είναι ενεργό λ

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Διαφωνώ φίλε μου. Το dynamic tone mapping αυξάνει ή μειώνει την καμπύλη tone mapping αναλύοντας καρέ καρέ την εικόνα. Κάνει πιο εντυπωσιακή μια ταινία με HDR π.χ. αλλά παρεμβαίνει αλλοιώνοντας το υλικό όπως έχει σχεδιαστεί. Ουσιαστικά δημιουργεί τεχνικά ένα πιο εντυπωσιακό HDR . Δεν είναι καλύτερα να βλέπουμε το υλικό όπως προορίζεται να το δούμε;
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Οντως το dynamic tone mapping κανει αυτο ακριβως που αναφερθηκε στο τελευταιο post.
Αν θες να δεις το υλικο οπως ακριβως το εφτιαξε ο σκηνοθετης, πρεπει να ειναι στο off.
Αυτο που προσπαθει να προσομοιωσει αναλυοντας καθε καρε, ειναι να δημιουργησει μια αισθηση σαν να ειχες υλικο με dynamic metadata και οχι static.
Για αυτο και ενδεχεται να ανεβοκατεβαζει φωτεινοτητα αναλογως τις σκηνες.

Αυτο δεν σημαινει ομως οτι αν σου αρεσει το αποτελεσμα που δινει σε καποιες ταινιες, δεν πρεπει να το κανεις χρηση.
Ειναι καθαρα θεμα γουστου αν θα το ενεργοποιησεις ή οχι.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Αν το υλικο σου φαινεται πολυ σκοτεινο, οπως αρκετοι θεατες αναφερουν για καποιους τιτλους Hdr, αν το dynamic mapping σε βοηθα να βλεπεις καλυτερα, γιατι οχι. ?
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: LG B8 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Αν το υλικο σου φαινεται πολυ σκοτεινο, οπως αρκετοι θεατες αναφερουν για καποιους τιτλους Hdr, αν το dynamic mapping σε βοηθα να βλεπεις καλυτερα, γιατι οχι. ?

η αληθεια ειναι οτι σε καποιες ταινιες hdr θελει μεχρι και την επιλογη μεσσαιο για να δεις λεπτομερειες.
εαν ανεβασεις φωτεινοτητα,χανεται το μαυρο και εχουμε ξεθωριασμα.
οποτε σε τετοιες περιπτωσεις,μοιαζει η μοναδικη λυση.
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,800
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Re: Απάντηση: LG B8 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

η αληθεια ειναι οτι σε καποιες ταινιες hdr θελει μεχρι και την επιλογη μεσσαιο για να δεις λεπτομερειες.
εαν ανεβασεις φωτεινοτητα,χανεται το μαυρο και εχουμε ξεθωριασμα.
οποτε σε τετοιες περιπτωσεις,μοιαζει η μοναδικη λυση.

Αυτό ακριβώς σκέφτομαι κι εγώ (αν και δεν έχει η Β8 επιλογή "μεσαίο" κλπ,έχει μόνο ενεργοποίηση/απενεργοποίηση)

Δοκίμασα την αύξηση της φωτεινότητας αλλά επέρχεται-όπως πολύ σωστά ανέφερες-ξεθώριασμα και απώλεια του μαύρου.

Οπότε το ενεργοποιώ σε σκοτεινά hdr.