Αλλαγή βελόνας και κάτι ψιλά...

axrst

Established Member
18 November 2007
298
Καλησπέρα.

Στο γραφείο μου έχω ένα πικάπ DENON DP-300F για να ακούω τα παλιά μου βυνίλια. Δεν το πολυχρησιμοποιώ και δεν έχω και της προκοπής ενισχυτή/ηχεία εκεί (έναν SANSUI AU-X417R και κάτι παλιά NEC ηχεία). Πρόσφατα άρχισε να "θαμπώνει" ο ήχος τουλάχιστον σε κάποιους παλιούς δίσκους. Αναρωτιέμαι αν οι πιτσιρικάδες μου, το πείραξαν και έχει χτυπήσει καθόλου η βελόνα...

Θα ήθελα λοιπόν έτσι κι αλλιώς να πάρω μια νέα βελόνα. Τι έχετε να μου προτείνετε;

Επίσης έχουν σπάσει τα ποδαράκια του καλύματος που πιάνουν στο πλατό. Φαίνεται οτι οι μεντεσέδες είναι φορετοί κι αλλάζουν. Ξέρετε που θα μπορούσα να βρω ανταλλακτικά (από ίντερνετ αν γίνεται γιατι δεν είμαι κοντά στα "εμπορικά κέντρα").
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,962
Αγιοι Αναργυροι
1ον τσεκαρε αν η ακιδα εχει πιασει "μακα"
2ον πεs μαs τι κεφαλη εχει επανω
3ον εχει στραβωσει η βελονα τηs κεφαληs?
η σειρα των ερωτησεων επρεπε να`ναι 3,1,2
 

axrst

Established Member
18 November 2007
298
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Η βελόνα είχε στραβώσει παλιότερα. Την ίσιωσα κι έπαιζε καλά μέχρι πρόσφατα.

Η ακίδα είναι καθαρή. Όταν πιάνει σκόνες φαίνεται και την καθαρίζω.

Τέλος, η κεφαλή είναι η εργοστασιακή. Δεν έχω αλλάξει κάτι.

Από τότε που είχε στραβώσει η βελόνα ήθελα να την αλλάξω έτσι κι αλλιώς. Γι' αυτό και η τωρινή ερώτηση περι αλλαγής.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,962
Αγιοι Αναργυροι
νομιζω με μια ΑΤ γυρω στο 50ρικο εισαι οκ
οι υπαρχουσεs denon ειναι ακριβουτσικεs και δεν αξιζει για το υπολοιπο σετ
 

axrst

Established Member
18 November 2007
298
Ευχαριστώ.

Να ψάξω για την AT-VM95E λοιπόν; Υπάρχει σε Ελλάδα (internet) ή να κοιτάξω εξωτερικό;

Για τους μεντεσέδες που πιάνουν το «τζαμένιο» κάλυμμα, να ρωτήσω στην Denon?

Edit:
Είδα στο skroutz διάφορες βελόνες. Οι Denon που έχει εκεί δεν είναι ιδιαίτερα ακριβές. Μέχρι 80+ . Οι Audio-Technica όμως είναι άπειρες. Δεν υπάρχει ακριβώς η AT-VM95E αλλά κάποια AT-VMN95E στα 37 . Είναι διαφορετικές; Αυτή η μπλε στα 80 VMN-10CB τι λέει; Μέχρι εκεί μπορώ να δώσω. Αλλά πνίγηκα στις πολλές επιλογές :)
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,962
Αγιοι Αναργυροι
οπου βλεπειs N... σε ΑΤ ειναι η βελονα μονο!
υπαρχει και η κεφαλη να`σαι σιγουροs. παρε τηλ και Θα σου πουν
η μοναδικη φτηνη denon η DSN-84, μου ειναι αγνωστη. τιs αλλεs φτηνουλεs δεν τιs λεs