Επιλογή φθηνού προβολέα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

gekampo

New member
24 November 2015
19
Καλησπέρα κι από εμένα. Παρακολουθώ τακτικά το φόρουμ για να μαθαίνω, αλλά γράφω λίγες φορές, συνήθως ζητώντας συμβουλές. Ενδιαφέρομαι για αγορά φθηνού, έως 100 προβολέα. Θα είναι για την κρεβατοκάμαρα, υπάρχει κενός τοίχος ακριβώς μπροστά από το κρεββάτι, ο προβολέας όμως θα είναι στο πλάι σε κάποιο κομοδίνο. Έχω δει αυτον: DBPOWER Mini Projector, 176" Display 1080P Full HD LED Movie Projector, 50,000 Hours Lamp Life Home Theater Video Projector with HDMI Cable, Compatible with USB SD VGA AV TV Laptop Game (White), στο Amazon με εντυπωσιακές κριτικές. Τι λέτε για την αγορά του συγκεκριμένου και για αυτό που σκέφτομαι να κάνω. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Αυτο το 176" (ιντσες) πολυ ψαρωτικο, λογικο αν σκεφτεις οτι τους διαφημιζουν με φωτεινοτητα 2000-2500 lumens.

Βεβαια η αληθεια ειναι τοσο μακρια, οσο ο γαλαξιας της ανδρομεδας.


Το τι εικονα θα δεις σε φως και ποιοτητα θα στα πει το παρακατω review ενος παρομοιου προβολεα.

http://www.projectorjunkies.com/cl720-mini-review-αξίζει-να-αγοράζω-κινέζικο-led-projector/

Να θυμασαι οτι οι προβολεις πρεπει να ειναι ακριβως απεναντι απο εκει που θα προβαλλουν. Στο πλαι, θα δημιουργησουν εικονα τραπεζιο.
Επισης αναλογως του Offset του φακου, θα δημιουργησουν παλι τραπεζοειδη εικονα αν τοποθετηθουν σε λαθος υψος.

Για αυτο χρειαζονται αληθινοι προβολεις, (οχι σαν το παραπανω) οπου διαθετουν lens shift στο φακο τους ωστε να μετατοπιζουν την εικονα τους μεσα σε ενα ευλογο ευρος, ωστε να μπορουν να τοποθετηθουν και λιγο παρακεντρα.

Επισης αυτα τα κινεζοπροβολακια, μαλλον δεν εχουν ελεγχο zoom. Για να βγαλεις το καδρο εικονας που θες, θα πρεπει πηγαινοφερνεις προς-πισω τον προβολεα.

Στην προκειμενη περιπτωση του παραπανω, αν μπει στον τοιχο που θα ειναι το μαξιλαρι του κρεβατιου, θα ειναι σιγουρα 2-3 μετρα απο τον τοιχο, οποτε θα ανοιξει αρκετες ιντσες και η εικονα του θα ειναι εντελως καντηλι.

Υπαρχει και ανοιγμενο θεμα με κινεζικους LED προβολεις, οπου εχει γινει κουβεντα.

https://avclub.gr/forum/showthread....E5%E6%E9%EA%EF%F2+%F0%F1%EF%E2%EF%EB%E5%E1%F2
 

gekampo

New member
24 November 2015
19
Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και τη διάθεσή σου. Το ξέρω ότι υπάρχει και το νήμα που ανέφερες αλλά δεν ήξερα που ήταν προτιμότερο να ρωτήσω. Καταλαβαίνω αυτά που λες, αλλά η οροφή είναι αυστηρά τα 100 . Τελικά μάλλον αυτό σκέφτομαι: WiFi Projector, iBosi Cheng Portable Mini LCD Video Projector Full HD 1080P LED Home Theater Projector with HDMI/ USB/ VGA/ AV Input for Smartphones PC Laptop Gaming Devices, λόγω ασύρματου δικτύου. Και η ουσιαστική ερώτηση είναι αυτόν ή καλύτερα τίποτα τουλάχιστον για τώρα και να κρατήσω τα χρήματα για κάποια άλλη ανάγκη/επιθυμία;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Εχω δει απο κοντα 3-4 παρομοια "γκατζετακια" κι η αποψη μου δεν αλλαζει, πεταμενα λεφτα.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Και ο δευτερος προβολεας μια απο τα ιδια και με αναλυση 800Χ 480.
Πολυ μικρη αναλυση, κακη εικονα, λιγη φωτεινοτητα, γενικα ολο το συνολο μαζι με την ποιοτητα υλικων, πεταμενα λεφτα.

Και απο εμενα, ειτε αξιοποιησε τα αλλου, ειτε παρε εν καιρο εναν μεταχειρισμενο κανονικο προβολεα με 2-3 κατοσταρικα.
Ακομα και DLP data προβολεα να παρεις, καλυτερα θα βλεπεις απο αυτα τα κινεζικα μαραφετακια.
 

gekampo

New member
24 November 2015
19
Κατάλαβα, σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Εις το επανιδείν όταν οι δυνατότητες και οι ανάγκες επιτρέπουν την αγορά ενός πραγματικού προτζεκτορα.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Καταλαβαινω οτι απογοητευτηκες αλλα απ το να το μετανιωσεις για πεταμενα λεφτα καλυτερα ετσι, εχε στο νου σου για κατι μτχ. με 300 ευρω μπορεις να βρεις κατι αξιολογο.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

gekampo

New member
24 November 2015
19
Είναι καλύτερα να απογοητευτώ πριν με τα λεφτά στην τσέπη, έχοντας μάθει από τη γνώση των άλλων, παρά μετά την αγορά, μαθαίνοντας με το σκληρό τρόπο από τα λάθη μου. Και πάλι ευχαριστώ πραγματικά.
 
17 June 2006
3,031
Απάντηση: Re: Επιλογή φθηνού προβολέα

Εχω δει απο κοντα 3-4 παρομοια "γκατζετακια" κι η αποψη μου δεν αλλαζει, πεταμενα λεφτα.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Συμφωνώ απόλυτα.
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,811
Θεσσαλονίκη
Είναι καλύτερα να απογοητευτώ πριν με τα λεφτά στην τσέπη, έχοντας μάθει από τη γνώση των άλλων, παρά μετά την αγορά, μαθαίνοντας με το σκληρό τρόπο από τα λάθη μου. Και πάλι ευχαριστώ πραγματικά.


μεγάλη σοφία ότι έγραψες :SFGSFGSF:
 

Alex1001

New member
24 April 2010
17
εγώ έχω πάρει αυτόν τον κινέζικο 720d tv προβολέα εδώ και 2 χρόνια μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές γιατί έκανα με 120e την δουλειά μου ικανοποιητικά! οι γνώμες άλλων γνωστών που είδαν την εικόνα ήταν θετικές.. έχω κάνει αρκετή χρήση και δεν μπορώ να πω ότι έκλαψα τα χρήματα μου το αντίθετο θα έλεγα! σίγουρα όμως όποιος αναζητεί την πολύ καλή ποιότητα δεν θα πληρώσει 100e αλλά κατά πολύ παραπάνω και σε επώνυμη μάρκα..