Ηχομπαρα/5.1 σε A/V ή τι?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

off_d

Established Member
7 September 2006
178
Πάτρα
Καλησπέρα. Έχω μια tv LG 55UH770v, ενα 5.1/ηχομπαρα Sony HT-RT3 κι ενα Wind Vision κουτάκι. Πάνω στη tv όλες οι HDMI (3) είναι πιασμένες από το android tv (wind vision), το Chromecast (που το χρειάζομαι γιατί έχω και google home mini το οποίο δε συνεργάζεται καλά με το built in chromecast του wind vision), κι ενα Intel NUC. Στο HDMI ARC έχω τη wind vision για ν ανοιγοκλεινει κτλ με την tv. Οπότε το Sony HT-RT3 το έχω με Optical. Το πρόβλημα είναι ότι δεν ανοίγει αυτόματα ούτε μπορώ να ελέγχω τον ήχο του από το χειριστήριο της wind ακριβώς επειδή είναι με Optical σύνδεση (οπότε κάθε φορά μπλέκω με 2 χειριστήρια μίνιμουμ κτλ). Τι επιλογές έχω? Έχω έναν Yamaha RX-V771 A/V που κάθεται αυτή τη στιγμή. Να τα πετάξω όλα εκεί πάνω ή θα τα φτύσουν τα ηχεία του Sony? Έτσι θα έχω κι επιλογή για DTS που δεν δίνει το HT-RT3. Ή αλλιώς τι μπορώ να κάνω?

Thanx.
 
πως θα συνδέσεις την ηχομπάρα με τον 771? Νομίζω ότι δε γίνεται.

Εγώ θα κοιτούσα προς κάποιο σοβαρό hdmi switch για να απελευθερώσω μια θύρα hdmi arc για το sony (μεγάλο σώσιμο το ένα χειριστήριο).

Πως σου φαίνεται η ht-rt3?
 

off_d

Established Member
7 September 2006
178
Πάτρα
Re: Απάντηση: Ηχομπαρα/5.1 σε A/V ή τι?

πως θα συνδέσεις την ηχομπάρα με τον 771? Νομίζω ότι δε γίνεται.

Εγώ θα κοιτούσα προς κάποιο σοβαρό hdmi switch για να απελευθερώσω μια θύρα hdmi arc για το sony (μεγάλο σώσιμο το ένα χειριστήριο).

Πως σου φαίνεται η ht-rt3?

Σκεφτόμουν μέσω HDMI IN και OUT στον A/V, όχι δλδ απευθείας τα ηχεία. Βέβαια κάπου πήρε το μάτι μου στο αμερικάνικο support του HT-RT3, επίσημη αναφορά για αλλαγή καλωδίων ώστε να μπορείς να τα συνδέσεις και σε receiver. Αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει λόγος... Το θέμα είναι ότι και με switch πάλι θα έχω θέμα με το άνοιγμα/κλείσιμο των συσκευών γιατί σημαίνει οτι θα βγει το Wind Vision απ το HDMI ARC που το έχω τώρα.

Για την ώρα, σαν απόδοση τουλάχιστον, μια χαρά μου ακούγεται για το μικρό δωμάτιο στο οποίο το έχω. Σημειωτέον επίσης ότι και τα πίσω ηχεία τα έχω σε διάταξη έμπροσθεν και έχουν μια χαρά απόδοση. Αν επίσης σκεφτείς ότι τα πήρα στη προσφορά των 149ευρώ, νομίζω για αυτόν ακριβώς το σκοπό (δλδ ηχόμπαρα) είναι αχτύπητο. Συν το ότι σε αυτά τα λεφτά σου δίνει και rear surround, ενώ σε αντίστοιχα λεφτά βρίσκεις κάτι LG και JBL μόνο ηχόμπαρα 2.1. Κρίμα πάντως που το HT4 έχει υποστήριξη DTS ενώ είναι ακριβώς το ίδιο hardware - και κυρίως κρίμα που η Sony δεν έχει βγάλει ένα firmware update να προσθέσει αυτή την υποστήριξη και στο 3. Το μόνο αρνητικό που βρίσκω είναι το fan που έχει το woofer. Όντως κάνει έντονο θόρυβο. Υπάρχει βίντεο που δείχνει πώς να βάλει ένα αθόρυβο ανεμιστηράκι ή και να το βγάλεις εντελώς αλλά σιγά μην κάτσω να μπλέξω.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Δε νομίζω ότι μπορεί να υπάρξει πρόταση. Μάλλον θα πρέπει να συνεχίσεις ως είσαι. Αν πεις ότι βάζεις τον avr θα χρειαστείς ενεργό woofer.