Στήσιμο 7.1-5.1.2

melaslog

New member
3 March 2013
10
Καλησπέρα σε όλους.
Θα τα ρωτήσω όλα μαζεμένα και θα τα λύνουμε σιγά σιγά!!!!!
Εχω αυτόν τον χώρο-σαλόνι (Σχέδιο). Κύριος λόγος: Ταινίες.
Πρόχειρο σχέδιο στο pc. Χοντρικά 5,7*4,7=27τμ
Θα αλλάξω λίγο την διαρρύθμιση και θέλω να καταλήξω σε τοποθέτηση όπως παρακάτω.
ΓŽΒ£ΓŽΒ±ΓŽΒ»ΓΕ’ΓŽΒ½ΓŽΒΉ.png
Η παρούσα κατάσταση είναι:
Pioneer 527- Roister Emphasis 25 μπροστά-Roister c5 κεντρικό και Jamo Graphic πίσω (Μαύροι κύκλοι).

Το σύστημα θα αναβαθμιστεί σιγά σιγά και θέλω την βοήθειά σας.
Κατά πρώτον στην τοποθέτηση των 2 επιπλέον περιφερειακών ηχείων προκειμένου να τραβήξω τα καλώδια.
Να επιλέξω: 1. Πίσω πλαινά (Κόκκινη κύκλοι) 2. Μπροστινά ψηλά (Πορτοκαλί κύκλοι - αυτά που γέρνουν προς τον θεατή) ή 3. Οροφής μπροστινά; (Γαλάζιοι κύκλοι - θα προτιμούσα να το αποφύγω)
Το σκεπτικό είναι να πάω σε 7.1 ή 5.1.2.

Η σειρά που σκέπτομαι είναι:
α. Καλωδίωση και στήσιμο όπως υπάρχουν τώρα (5.0)
β. Αλλαγή ενισχυτή σε Denon 1500 ή 2500 (αναλόγως προσφορών που θα βρω)
γ. Αλλαγή σετ ηχείων(Μάλλον Polk T50-30-15)
δ. Αγορά sub και των επιπλέον 2 περιφερειακών που θα είναι ή και αυτά Τ15 στην περίπτωση πλαινών ή "Δεν έχω ιδέα" στις άλλες 2 περιπτώσεις.

Το sub θα μπει κατω δεξιά μάλλον ή πάνω αριστερά.

@pleo!!!!! Τι λες;;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Γιώργος.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,597
Αθήνα
Εγώ λέω να πας σε 5.1.2 με ηχεία στο ταβάνι. Αμέσως επόμενη επιλογή 5.1.2 με front height και να αφήσεις το 7.1 με όλα κάτω. Είμαστε στην εποχή του 3D audio, καμπριολέ ήχο είχαμε παλιά... :smash:
 

melaslog

New member
3 March 2013
10
Ευχαριστώ Λεωνίδα.
Κι εγώ τις 2 πρώτες επιλογές σκεφτόμουν.
Για ρίξε καμία ιδέα για ηχεία ταβανιού και καμία για front. (κλείνω προς τα front περισσότερο.)
Τύπου Dali Alteco ή Τ15 πάλι με κλίση προς τον θεατή, εε;

Και η χαζή ερώτηση της ημέρας: Τι καλώδια; 2*1,5;; (Μαλακία είπα, εεε;)
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,597
Αθήνα
Αν υπάρχει επιλογή, καλύτερα να κλείνεις προς τα ταβανιασμένα. Φτιάχνουν πιο ωραία τον ηχητικό θόλο που ψάχνουμε. Με τη γνωστή λύση, ή τα Prime Elevation για καλύτερα ή με τα Alteco για οικονομία, εάν θέλεις η λύση να είναι αυτό που λένε flush (να μην εξέχει με βάση). Για τα Alteco θα πρέπει να ψάξεις να βρεις βάση για να τα βάλεις στο ταβάνι.

Βέβαια εδώ θα πρέπει να πούμε ότι όσο πιο "ίδια" είναι τα ηχεία που διαλέγουμε, τόσο πιο εύκολα είναι τα πράγματα π.χ. στην ισοστάθμιση. Η βασική αρχή είναι να ξεκινάμε με τις λιγότερες διαφορές.

Κατά τη γνώμη μου πάντως, για να έχεις αναβάθμιση στον ήχο σε σχέση με τα ηχεία που έχεις, η σειρά signature E είναι αυτή που πρέπει να κοιτάξεις. Η σειρά T είναι πολύ καλή στην εισαγωγική κατηγορία, δηλαδή για κάποιον που δεν έχει παρά μόνο μικρό budget και κοιτάζει να αποφύγει λύσεις τύπου Magnat, Taga και λοιπά.
 

melaslog

New member
3 March 2013
10
Μμμ, δυστυχώς δεν φτάνω στην σειρά signature E. Ξεφεύγω.
Το budget είναι προς το μικρό.

Καταλαβαίνω πως δεν θα έχει ουσιαστική αλλαγή από τα Roister σε Polk T.
Αν όχι, θα παραμείνω με τα Roisterάκια μου μέχρι νεωτέρας. (Θα ψάξω και για μεταχειρισμένα emphasis 5)
Με βλέπω με front height.

Καλωδιάκιααααα;;;; Αδιάφορο; Μην τα τραβήξω και μετά τραβάω τα αυτιά μου!!!!!!!!!

Btw: Μπήκα στο site the Πολκ και δηλώνοντας μέτριο σαλόνι και μέτριο budget μου πρότεινε ηχόμπαρα. Με τρόλαρε;;;;; χααχχαχα.

Ευχαριστώ και πάλι.
 

melaslog

New member
3 March 2013
10
Ευχαριστώ για όλα.

Καληνύχτα.

(Θα επανέλθω με την πρόοδο των εργασιών)
 

FastDriver

New member
5 October 2015
20
Τα font height δουλευουν καλα στο atmos; Βλέπεις διαφορα; γιατι το σκέφτομαι και εγω μιας και δεν υπάρχει δυνατότητα για ταβανι.. Τα δηλώνουμε κανονικά σαν front height στον denon να φανταστώ ε;