Sony AG9 vs XG95

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

wolfmandim

Established Member
4 September 2007
292
Ανω Γλυφάδα
Γεια χαρά σε όλους!
Σκοπεύω να προβώ σε αγορά 65άρας τηλεόρασης κι έχω κατασταλάξει στην Sony.
Aπό τον τίτλο καταλαβαίνετε που στοχεύω. Γνωρίζω τις τιμές τους και ξέρω την διαφορά τεχνολογίας μεταξύ τους.
Θα ήθελα την άποψή σας για να εμπεδώσω αν πραγματικά αξίζει να προτιμήσω το OLED μοντέλο με δεδομένα και τα προβλήματα που ενδεχομένως να εμφανίζει. Eίναι τόσο μεγάλη η διαφορά εικόνας μεταξύ τους; Δεν υπάρχουν ακόμα στις εκθέσεις για σύγκριση, κάποιοι όμως θα έχετε παρόμοια εμπειρία.

ΥΓ. Παρακολουθώ Netflix, ταινίες και σπορ κατά προτίμηση.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Κάθε χρόνο η τεχνολογία OLED ωριμάζει και βελτιώνεται. Τα φετινά μοντέλα όλων των εταιρειών που προσφέρουν OLED είναι βελτιωμένα σε σχέση με τα περσινά. Δηλαδή ακόμα μεγαλύτερη αντοχή στο image retention, αυξημένη φωτεινότητα, λιγότερο banding. Σε ποιότητα εικόνας δεν υπάρχει καλύτερη τεχνολογία από OLED.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Γεια χαρά σε όλους!
Σκοπεύω να προβώ σε αγορά 65άρας τηλεόρασης κι έχω κατασταλάξει στην Sony.
Aπό τον τίτλο καταλαβαίνετε που στοχεύω. Γνωρίζω τις τιμές τους και ξέρω την διαφορά τεχνολογίας μεταξύ τους.
Θα ήθελα την άποψή σας για να εμπεδώσω αν πραγματικά αξίζει να προτιμήσω το OLED μοντέλο με δεδομένα και τα προβλήματα που ενδεχομένως να εμφανίζει. Eίναι τόσο μεγάλη η διαφορά εικόνας μεταξύ τους; Δεν υπάρχουν ακόμα στις εκθέσεις για σύγκριση, κάποιοι όμως θα έχετε παρόμοια εμπειρία.

ΥΓ. Παρακολουθώ Netflix, ταινίες και σπορ κατά προτίμηση.

Δεν χρειάζεται να δεις αυτές τις 2 συγκεκριμένα σε έκθεση για να δεις την διαφορά που έχουν.
οποιαδήποτε oled αν δεις απέναντι σε μια καλή LCD απ όποια εταιρία και να είναι (αρκεί να ειναι VA) θα καταλάβεις την διαφορά.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Από την εμπειρία που είχα με τις προηγούμενες σειρές .
Ακόμη και στην κορυφαία LCD σειρά Z που έτυχε να την δω από κοντά .
Για μένα προσωπικά OLED .
Μην νομίζεις είναι τύχη να σου κάτσει καλό πάνελ και από LCD.

Καλύτερα όμως να το διαπιστώσεις και από κοντά .
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Γεια χαρά σε όλους!
Σκοπεύω να προβώ σε αγορά 65άρας τηλεόρασης κι έχω κατασταλάξει στην Sony.
Aπό τον τίτλο καταλαβαίνετε που στοχεύω. Γνωρίζω τις τιμές τους και ξέρω την διαφορά τεχνολογίας μεταξύ τους.
Θα ήθελα την άποψή σας για να εμπεδώσω αν πραγματικά αξίζει να προτιμήσω το OLED μοντέλο με δεδομένα και τα προβλήματα που ενδεχομένως να εμφανίζει. Eίναι τόσο μεγάλη η διαφορά εικόνας μεταξύ τους; Δεν υπάρχουν ακόμα στις εκθέσεις για σύγκριση, κάποιοι όμως θα έχετε παρόμοια εμπειρία.

ΥΓ. Παρακολουθώ Netflix, ταινίες και σπορ κατά προτίμηση.

Αν οι συνθήκες φωτισμού του χώρου σου δεν είναι με φουλ φωτισμό τότε OLED.Αν μπορέσεις να δείς σε συνθήκες σαν του χώρου σου OLED και LCD ,τότε θα είσαι σίγουρος τι να διαλέξεις.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Γενικά lcd αγοράζουμε όταν ξέρουμε ότι θα παίζει όλη μέρα σε background σαν παρέα η όταν είμαστε σε περιβάλλον με παρά πολύ φως όποτε θελουμε τα 1000nits που δίνουν οι ακριβές lcd
Επίσης OLED δεν αγοράζουμε όταν την θελουμε και για μόνιτορ υπολογιστή
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Αυτό το βίντεο δείχνει πως φαίνεται η OLED σε δωμάτιο με χαμηλό φωτισμό και πως φαίνεται όταν ανάψουν όλα τα φώτα.


 

wolfmandim

Established Member
4 September 2007
292
Ανω Γλυφάδα
Έχω ξεμείνει από τηλεόραση και πρέπει να κάνω μια καλή αγορά για τα επόμενα χρόνια.
Σίγουρα θα ήθελα να πάω σε OLED, μα το κακό είναι ότι δεν έχει καν ανακοινωθεί η ημερομηνία άφιξης της AG9.
Ξέρει κάποιος κάτι πάνω σ' αυτό;
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Sony AG9 Vs XG95

"Καλή αγορά" θα είναι και μια φθηνότερη, περσινή OLED... Για παράδειγμα, η 65" LG B8 προσφέρεται από αρκετά καταστήματα με λιγότερα από 1900 ευρώ.
 

wolfmandim

Established Member
4 September 2007
292
Ανω Γλυφάδα
Απάντηση: Sony AG9 Vs XG95

"Καλή αγορά" θα είναι και μια φθηνότερη, περσινή OLED... Για παράδειγμα, η 65" LG B8 προσφέρεται από αρκετά καταστήματα με λιγότερα από 1900 ευρώ.

Δεν αντιλέγω. Έχω όμως δει αρκετές μάρκες και τα χρώματα της Sony μου "κάθονται" καλύτερα (στα δικά μου μάτια πάντα). -bye-
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Sony AG9 Vs XG95

Δεν αντιλέγω. Έχω όμως δει αρκετές μάρκες και τα χρώματα της Sony μου "κάθονται" καλύτερα (στα δικά μου μάτια πάντα). -bye-

Ποια χρώματα; Σε LCD; Γιατί, οι OLED είναι, με λίγα λόγια, άλλο πράμα. :beatnik2: Άμα μπορείς, ρίξε μια ματιά στις LG OLED - και όχι μόνο - από κοντά και δοκίμασε να... παίξεις λίγο με τις ρυθμίσεις εικόνας. Ίσως σου "κάτσουν" και αυτές καλά, στο μάτι.
 

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Απάντηση: Sony AG9 Vs XG95

Ποια χρώματα; Σε LCD; Γιατί, οι OLED είναι, με λίγα λόγια, άλλο πράμα. :beatnik2: Άμα μπορείς, ρίξε μια ματιά στις LG OLED - και όχι μόνο - από κοντά και δοκίμασε να... παίξεις λίγο με τις ρυθμίσεις εικόνας. Ίσως σου "κάτσουν" και αυτές καλά, στο μάτι.

Πρόσφατα κάτοχος της LG B8. Προσωπικά μου φάνηκε καλύτερη αγορά και απ' την C8 της LG αλλά και απ' την AF8 την Sony. Ειδικά σε ποιότητα εικόνας αμφιβάλλω ότι θα διακρίνεις διαφορά. Αν την πετύχεις στα 1.900 η τιμή είναι εκπληκτική για 65άρα OLED. Όσο για την ποιότητα εικόνας πραγματικά θα μείνεις με ανοικτό το στόμα σε σχέση ακόμα και με τις καλύτερες LCD.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Όσο και να γράφουν εκεί έξω για τα περί φωτεινότητας υπάρχουν και οι μετρήσεις https://avclub.gr/forum/showthread.php/153672-Samsung-UE-KS7000-Reviews-%CE%95%CE%BD%CF%84%CF%85%CF%80%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%A3%CF%87%CF%8C%CE%BB%CE%B9%CE%B1/page4
Από εκεί και πέρα μιας και είμαι κάτοχος της sony LCDW815b δεν μου λείπει η φωτεινότητα στην AF8 .
Λεπτομέρεια στα σκοτεινά πλάνα ,άπειρος λόγο αντίθεσης ,βαθιά χρώματα ,μαύρο ,gaming ,ταινίες χρήση pc δεν υπάρχει κανένα μέτρο σύγκρισης με την καλύτερη LCD στην αγορά .
Όπως θεωρώ ότι στην Sony OLEDs έχει την καλύτερη επεξεργασία στο σήμα της digea -SD ,HD και κίνησης .
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Σε κανένα site δεν αναφέρoυν ημερομηνία. Αν θέλεις πάρε τηλέφωνο τη Sony Greece μήπως σου πούνε 2106782000, 800 4412 1496
 

wolfmandim

Established Member
4 September 2007
292
Ανω Γλυφάδα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Sony AG9 vs XG95

Στο sony.gr αναφέρει ότι θα είναι διαθέσιμη σύντομα και στο sony.de έχει ενδεικτικές αρχικές τιμές για την γερμανική αγορά.

Κάτι βλέπω να κυκλοφορεί στην Sony.gr με ενδεικτική τιμή στα 4100 ευρώ.
Δεν την βλέπω όμως σε κανένα κατάστημα.
 

wolfmandim

Established Member
4 September 2007
292
Ανω Γλυφάδα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Sony AG9 vs XG95

Κάτι βλέπω να κυκλοφορεί στην Sony.gr με ενδεικτική τιμή στα 4100 ευρώ.
Δεν την βλέπω όμως σε κανένα κατάστημα.

Την βλέπω σήμερα στην Sony Γλυφάδας (κατόπιν παραγγελίας).