Πρόβλημα με DVB-T modulator σε cosmote tv και LG TV

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

neo1983

New member
3 April 2019
1
Καλημέρα παιδιά ανοίγω αυτό το θέμα έτσι ώστε να μου δώσετε τα φώτα σας στα παρακάτω προβλήματα.

Εχω το παρακάτω modulator : https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1nXBuHuySBuNjy1zdq6xPxFXaP/HDMI-ASK-HDMI-To-RF-COAX-Modulator-DVB-T-Digital-Signal-Modulator-HDEX0011M1-Full-HD-1080P.jpg


πρόβλημα 1 : Σε cosmote tv Βλέπω την εικόνα με το λογότυπο της cosmote με την ένδειξη εκκίνηση δέκτη και από κάτω γυρίζει ο κύκλος με τις κουκκίδες που γυρίζουν. μόλις πάει να δείξει κανάλι χάνεται το σήμα ( TV no SignaL ). έχω δοκιμάσει όλες τις πιθανές ρυθμίσεις όσο αν αφορά την ανάλυση από το δέκτη. πάντα παίρνω no signal.

πρόβλημα 2 : με άλλο ίδιο modulator (εχω βάλει 4) δίνω εικόνα απο ds player σε 2 LCD tv sony , 2 led tv samsung , 2 led tv LG . 6 τηλεοράσεις δηλαδη .
αυτο που αντιμετωπίζω ειναι οτι μόνο στις LG η εικόνα καθε 20 δευτερόλεπτα χάνεται μαυρίζει και επανέρχεται στις υπόλοιπες παίζει κανονικά.
 

sakisvele

New member
21 January 2009
91
Να τα πάρουμε απο την αρχή..
Στο 1ο ερώτημα δεν βλέπεις γιατί;
Τι ρυθμίσεις εχεις;
Στο πλάι βλεπω έχει κάτι διακόπτες;
Δεν μπορω να καταλάβω πως το ρυθμίσεις..
 

sakisvele

New member
21 January 2009
91
Δεν βλέπεις ΟΤΕ - Νόβα απλά γιατί δεν υποστηρίζει το προτοκολο αποκωδικοποίησηςMPEG-4 AVC/H.264 Baseline Profile Level 4.0 για να δωσει εικόνα Full HD ανάλυσης (1920x1080p).
Οπότε γύρνα τον πίσω ..
Αλλες πηγές εικόνας τις υποστηρίζει. Επειτα το αντιλαμβάνεσε απο την έναρξη του δέκτη με το λογότυπο.. Οταν μπει στο μενού ..κλειδώνει το σήμα και δεν μπορεί να το αποδώσει.
Κρίμα ποιος αλήθεια στο πρότεινε;
 

JohnnyPatra

New member
20 October 2010
34
Το προβλημα1 το εχω κι εγω!! Με lgtv μοντελο 2022 και modulator τον edision mini!
Αλλα να πω οτι πριν καιρο επαιζε κανονικα!
Αρα κτ πατηθηκε καταλαθος κ αλλαξε κατι και δεν πΑιζει!
Τι μπορει να εγινε;