VERO 4K + Mini Review

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά, ασχολούμαι με το Kodi για πάρα πολλά χρόνια πλέον και έχει γίνει αναπόσπαστο μέλος της οικογένειας μου σαν το κεντρικό λογισμικό θέασης ταινιών, σειρών κλπ. Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν μπόρεσα ποτέ να μεταπηδήσω σε άλλες πλατφόρμες καθώς η ευκολία χρήσης του, το εξαιρετικό περιβάλλον διαχείρισης και πάνω απ’ όλα η απίστευτη κοινότητά του, στα μάτια μου το κάνουν μοναδικό. Ψάχνοντας λοιπόν την καλύτερη λύσης αναπαραγωγής Kodi και μετά από χρόνια χρησιμοποίησης των γνωστών Rpi ήθελα κάτι να υποστηρίζει 4Κ και βέβαια τουλάχιστον τα HD Formats ήχου απροβλημάτιστα. Όλα σχεδόν τα Android Media Players έχουν τα θεματάκια τους, άλλα λίγα άλλα περισσότερο, όλες σχεδόν οι καινούργιες Smart TV υποστηρίζουν NETFLIX, Prime σε 4Κ οπότε θεώρησα σωστό να μην κυνηγήσω και αυτά αφού τα έχω στην TV μου παρά μόνο τέλεια αναπαραγωγή με αυτόματη αλλαγή Refresh Rate σε όλα τα σύγχρονα Format εικόνας. Με την χρόνια ενασχόληση μου λοιπόν το πιο βασικά που έχω καταλάβει σε αυτές τις συσκευές είναι πως το σημαντικότερο πράγμα για την άψογη λειτουργία τους είναι το support. Οπότε μια συσκευή κατασκευασμένη με προδιαγραφές των ίδιων των προγραμματιστών του λειτουργικό μου έκανε ιδιαίτερα θελκτική. Οπότε και το αγόρασα απ’ το ομώνυμο κατάστημα του OSMC για το Vero μέσω Amazon Pay για όποιον ενδιαφέρεται. Η επικοινωνία ήταν εξαιρετικά και η συσκευή δεν έκανε παραπάνω από 7 μέρες να έρθει στα χέρια μου. Ορίστε λοιπόν.

Το Vero 4K + σχεδιάστηκε και κατασκευάστηκε από προγραμματιστές του OSMC (λειτουργικό του Vero 4K+ το οποίο δημιουργήθηκε το 2014 βασιζόμενο πάνω σε Debian πυρήνα Linux και βέβαια πάνω στο πολύ γνωστό πλέον Kodi) με την προοπτική οι χρήστες που θα χρησιμοποιήσουν το OSMC να έχουν την καλύτερη υποστήριξη αλλά και εμπειρία πάνω σε μια συγκεκριμένη πλατφόρμα υλικού. Αυτό έχει εξαιρετικά πλεονεκτήματα, κυρίως στην υποστήριξη, και γι’ αυτό ακριβώς τον λόγο η εταιρεία δίνει και 5 έτη εγγύηση συνεχών αναβαθμίσεων στο λειτουργικό της. Οι συγκεκριμένοι άνθρωποι που πλέον εμπορεύονται το Vero είναι χρόνια μέλη του Kodi Forum και είναι πάντα πρόθυμοι να απαντήσουν σε ότι ερωτήσεις τους γίνονται και μάλιστα με ταχύτητα (το λέω από εμπειρία).

To Vero 4K+ αν και ARM συσκευή λειτουργεί πλήρως σε 64bit περιβάλλον και έχει στην καρδιά του ένα τετραπύρηνο 1.6Ghz επεξεργαστή 2GB DDR3 εσωτερικής αλλά 16GB High Speed eMMC solid state εξωτερική μνήμη οι οποίες υπόσχονται εξαιρετική ταχύτητα στο λειτουργικό, στην μετακίνηση μεταξύ των επιλογών του λειτουργικού και βέβαια στο φόρτωμα των αγαπημένων εξωφύλλων κλπ του Kodi. Το μηχάνημα απ’ τα specs του δείχνει ότι μπορεί να χειριστεί άψογα 4Κ περιεχόμενο μέσω της μιας θύρας HDMI 2.0 με CEC (σημαντικό για τον χειρισμό του απ’ το κοντρόλ της TV) και βέβαια με τους νέους αλγόριθμους συμπίεσης H265/VP9 και HDR 10. Στον ήχο υποστηρίζει αναπαραγωγή αρχείων σε 7.1 κανάλια με passthrough όλων των γνωστών Format ήχου συμπεριλαμβανομένων και των HD Formats του ήχου (Dolby TrueHD, DTS-HD Master Audio, DTS:X, Dolby True HD και Dolby Atmos. Εκτός βέβαια απ’ την HDMI θύρα υπάρχει και η επιλογή της οπτικής αλλά και αναλογικής εξόδου.Στα ασύρματα πρότυπα διασύνδεσης υποστηρίζει συσκευές Bluetooth 4.0 και έχει και WIFI 802.11ac/n/g/b. Επιπρόσθετα φέρει και IR και RF δέκτη για το remote του, 2 X USB 2.0 ports, microSD card slot και βέβαια και μια Gigabit Ethernet θύρα.

Μικρές θετικές εντυπωσούλες: Διακριτικά μικρό το IR Receiver του με μικρό αυτοκολλητάκι να κολλήσει και στην TV όποιος το θέλει και να εξαφανιστεί, έχει μια μικρή βασούλα με αυτοκόλλητο για να μπορέσει να κολλήσει πίσω από κάποιο έπιπλο, TV κλπ. Έρχεται απευθείας με EU plug οπότε μην ανησυχείτε μην αποσταλεί με αγγλική υποδοχή. Τα παιδιά βλέπουν την χώρα προέλευσης και βάζουν τον αντίστοιχο μετασχηματιστή με την αντίστοιχη υποδοχή.

Κάποιες φώτο της συσκευούλας που είναι πάρα πολύ μικρή σε μέγεθος με ένα κομψό και ιδιαίτερα εύχρηστο Kodi Remote (επιτέλους).
AF1QipOrBzWdvgHUYCY8xXLZlQ7NdmPjqDW4XaHJhqOm

20190403_190734.jpg20190403_162249.jpg20190403_162200.jpg20190403_162039.jpg20190403_162101.jpg

Συνδέθηκε λοιπόν σφαίρα με το Synology NAS μου, έγιναν οι απαραίτητες αναβαθμίσεις και ξεκίνησε να φορτώνω διάφορα βίντεο. Μέχρι τώρα σε SDR δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Κάνω δοκιμές και με HDR υλικό σε συνεργασία με την LG B8 διότι βλέπω κάποια θεματάκια με το HDR Autoswitch. Επίσης δεν έχω καταφέρει ακόμα σε αρχεία HD Audio να περάσω ήχο μέσω οπτικής. Σε HDMI περνάει μια χαρά αλλά δυστυχώς δεν έχω 4Κ συμβατό ενισχυτή να περάσω και εικόνα και περιορίζομαι στην οπτική για ήχο. Για κάποιο λόγο δεν μου περνάει τον core ήχο του DTS-HD που λογικά θα έπρεπε να το κάνει αυτόματα. Ίδωμεν!




 

george0083

AVClub Enthusiast
23 May 2007
762
Πόσο κόστισε
Γιατί δεν πήγες σε shield που είναι μεν android αλλά δεν έχει τα κουλούρια τους.
Δοκίμασες να δεις αν σε mpc περνάει κανονικά hdr δηλαδή δέχεται σωστά τις πληροφορίες από το metadata
 

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Απάντηση: Re: VERO 4K + Mini Review

Πόσο κόστισε
Γιατί δεν πήγες σε shield που είναι μεν android αλλά δεν έχει τα κουλούρια τους.
Δοκίμασες να δεις αν σε mpc περνάει κανονικά hdr δηλαδή δέχεται σωστά τις πληροφορίες από το metadata

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω προλάβει να τεστάρω πολλά. Πολλοί το λύσανε με αλλαγή καλωδίου HDMI, άλλοι με αλλαγή θύρας HDMI στην TV. Θα πειραματιστώ και με τα δύο και θα ποστάρω. Το συγκεκριμένο μου πήγε 125 περίπου με τα μεταφορικά.

Μιλάμε για μηχάνημα το οποίο είναι σχεδιασμένο αποκλειστικά για KODI με πυρήνα Debian για το λειτουργικό του και με άπειρες δυνατότητες παραμετροποίησης παρέμβασης αποκλειστικά και μόνο για Kodi. Αυτά τα συγκεκριμένα και ειδικότερα τα θέματα υποστήριξης τα θεωρώ απείρως πιο σημαντικά από τους 2-4 πυρήνες παραπάνω, να έχει 4-6 Gb μνήμης αντί για δύο κλπ. Και μόνο να δείτε τιε πσρεμβάσεις που έχουν γίνει στον κώδικα του OSMC φέτος και την άμεση ανταπόκριση των παιδιών θα το καταλάβεται. Δύο προβλήματα που είχα με το καλημέρα χθες, μου τα έλυσε με PM ο ενας απ' τους δύο προγραμματιστές.
 

Νάσος Αγραφιώτης

AVClub Addicted Member
29 May 2007
1,399
Northwest
Διακριτικά μικρό το IR Receiver του με μικρό αυτοκολλητάκι να κολλήσει και στην TV όποιος το θέλει και να εξαφανιστεί, έχει μια μικρή βασούλα με αυτοκόλλητο για να μπορέσει να κολλήσει πίσω από κάποιο έπιπλο, TV κλπ.
Αυτά, δεν κατάλαβα ακριβώς, τι είναι;
 

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Το ΣΚ είχα μπόλικο χρόνο να ασχοληθώ με το μηχανάκι και μάλιστα όχι μόνος μου. Είχε έρθει και μέλος του φόρουμ που ήθελε να το δεί από κοντά. Τα συμπεράσματα είναι άκρως θετικά και αυτό που με έχει εκπλήξει ευχάριστα σχεδόν με όλα τα boxάκια της αγοράς που έχω δεί είναι πως παίζει τα πάντα εξαιρετικά και ειδικά 4Κ αρχεία με HDR τα παίζει όλα νερό χωρίς να βήχει "καθόλου". Επίσης περίμενα ότι θα είναι σημαντικά πιο αργό από PC αλλά ειδικά στην πλοήγηση στα μενού και στο φόρτωμα της βιβλιοθήκης είναι σφαιράτο. Προφανώς η μνήμη eMMC κάνει τη διαφορά. Η CEC λειτουργία του επίσης είναι κορυφαία αλλά και το remote το οποίο είναι εξαιρετικά μικρό, όμορφο και πλήρως παραμετροποιημενο για Kodi. Γενικά δεν νομίζω ότι πρέπει να υπάρχει καλύτερο Dedicated Kodi μηχανάκι και όποιος είναι φαν του Kodi νομίζω πως θα πρέπει να το έχει στην λίστα αγοράς του ψηλά.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Καλησπέρα και από μένα .
Με χρήση της HDMI έχουμε υποστήριξη HD codec ήχου στο Kodi?
 

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Απάντηση: Re: VERO 4K + Mini Review

Καλημέρα,
Έρχεται από ΕΕ ή έχουμε ντράβαλα με τελωνεία ;
Καμμιά φωτο των θυρών του ;;;
Ευχαριστώ !

Απολύτως κανένα πρόβλημα με τελωνείο, τουλάχιστον όσο η Αγγλία είναι στην Ευρ. Ένωση λολ...Μου ήρθε σε μια βδομάδα εμένα με Royal Mail και το παρέλαβα από ΕΛΤΑ.
 

Attachments

  • vero 1.jpg
    vero 1.jpg
    140 KB · Views: 200

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,242
Νεο Ψυχικο
Πολύ ενδιαφέρον. Γιατί εμένα μου βγαίνει 123 λίρες Αγγλίας χωρίς τα μεταφορικά. Ίσως επειδή δεν είμαι μέλος στην κοινότητα;
 

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Απάντηση: Re: VERO 4K + Mini Review

Πολύ ενδιαφέρον. Γιατί εμένα μου βγαίνει 123 λίρες Αγγλίας χωρίς τα μεταφορικά. Ίσως επειδή δεν είμαι μέλος στην κοινότητα;

Περίεργο. Εγώ το βλέπω 107,10 στο επίσημο store του. https://osmc.tv/store/. Μου πήγε 126,24 ακριβώς.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
Re: Απάντηση: Re: VERO 4K + Mini Review

Απολύτως κανένα πρόβλημα με τελωνείο, τουλάχιστον όσο η Αγγλία είναι στην Ευρ. Ένωση λολ...Μου ήρθε σε μια βδομάδα εμένα με Royal Mail και το παρέλαβα από ΕΛΤΑ.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και την φωτο !
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,242
Νεο Ψυχικο
Περίεργο. Εγώ το βλέπω 107,10 στο επίσημο store του. https://osmc.tv/store/. Μου πήγε 126,24 ακριβώς.

Πρόσθεσα συν 16 λίρες την τιμή του τηλεκοντρόλ. Περιέχεται στο player και απλά πωλείται ξεχωριστά; Αν ναι έκανα λάθος. Λέω να το τολμήσω.
 

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Πρόσθεσα συν 16 λίρες την τιμή του τηλεκοντρόλ. Περιέχεται στο player και απλά πωλείται ξεχωριστά; Αν ναι έκανα λάθος. Λέω να το τολμήσω.

Το κοντρόλ είναι μέσα στην συσκευασία. Αν χρησιμοποιείς Kodi δεν υπάρχει ρίσκο είναι
top αυτή την στιγμή. Εγώ καλύπτονται για You Tube, Netflix απ' την TV οπότε έψαχνα dedicated kodi player και πραγματικά είναι άριστο.
 

ligias

Established Member
30 November 2010
241
Ηλιούπολη
Καλησπέρα.
Πολύ καλή παρουσίαση.
Επειδή ενδιαφέρομαι για το συγκεκριμένο boxακι θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις.
1.Addons third part μπορεί να πάρει?
2.Μπορούμε να βάλουμε custom skin με δικές μας ρυθμίσεις ή κάποιο build?
3.Αναλογικό ήχο μπορεί να βγάλει?