Αδυναμία λήψης Eutelsat 10°E

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

drspiros

AVClub Addicted Member
Προσπαθώ να κάνω λήψη του συγκεκριμένου δορυφόρου με πιάτο του 1,25m και δεν μου κλειδώνει τίποτα, ούτε καν οι συχνότητες με ψηλό SR. Εν τω μεταξύ ο διπλανός δορυφόρος στις 9°E έχει σήμα 99%! Έχετε καμιά ιδέα;
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Αν προσπαθήσεις να κάνεις σκαναρισμα στις συχνότητες του με το LNB από της 9Ε για δες τι θα σου κατεβάσει?

Μια μοίρα διαφορά είναι δύσκολο έως ακατόρθωτο να την λάβεις παράκεντρα με αλλο LNB.
 

drspiros

AVClub Addicted Member
Το πιάτο έχω τη δυνατότητα να το κινήσω χειροκίνητα, οπότε δεν χρησιμοποιώ παράκεντρο. Δοκίμασα και κεντραρισμένο στις 9° και ελαφρώς πιο ανατολικά, ώστε να πέσει στις 10°.
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Ελαφρώς πιο Ανατολικα θες από της 9 μοίρες ελαφρώς πιο κάτω και ελαφρώς περιστροφή στο skew του Lnb. Αν συνεχίζεις να μην κάνεις λήψη δοκίμασε με άλλο LNB.
 

cyclades

Senior Member
10 March 2012
336
Αν το κεντρο σου ειναι 9Ε και κανεις blind skan λογικα θα σου κλειδωσει και οτι κοντινο βρει , αρα και πολλες απο 10Ε...
Οποτε κρατας τις ΤΡ που θελεις , διαγραφεις οτι δεν δου κανει ,μαζι και ολα τα καναλια και κανεις νεο ψαξιμο με τις σωστες ΤΡ
και για τους δυο δορυφορους.
 

drspiros

AVClub Addicted Member
Τελικά τον πέτυχα με αυτή την τελευταία συχνότητα! Μου κατέβασε εύκολα μετά όλες τις συχνότητες με μικρό SR ενώ περιέργως η συχνότητα 11222 δεν μου δίνει καθόλου σήμα! Ευχαριστώ, φίλοι!