H πόρτα της κολάσεως...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Καλησπέρα σας και πάλι,

Θα ήθελα τη γνώμη σας για μια ακόμα φορά.
Αυτή τη στιγμή το μεγαλύτερο πρόβλημα του χώρου μου είναι μια πόρτα η οποία όχι μόνο τρίζει αλλά δονείται και παράγει
δυνατούς θορύβους οι οποίοι είναι εξαιρετικά ενοχλητικοί. Τόσο ώστε κάποιες φορές νομίζω ότι έχει χαλάσει κάποιο μεγάφωνο από τα ηχεία.
Φυσικά όλα αυτά οφείλονται στο μπάσο, το οποίο στη θέση ακρόασης δεν είναι υπερβολικό, φαίνεται όμως να <μαζεύεται>
στη θεση της πόρτας, και την χτυπάει, σαν έχει κάποιος βαριοπουλα.
Η πόρτα βρίσκεται σε ένα μικρό διαδρομακι που ενώνεται με τον ενιαίο στον οποίο είναι το σύστημα.
Έχω γεμίσει την επιφάνεια της πόρτας με πάνελ ακουστικό αφρό (accustic foam), έχω βάλει λαστιχενιο αεροστοπ στα σημεία που εφάπτεται με το κασαλικι, την έχω καλύψει ολόκληρη με κουβέρτα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.
Σκέφτομαι να αγοράσω χοντρό αφρολέξ ή κάποιο είδος πετροβαμβακα και να το κολλήσω πάνω στην πόρτα, και επίσης να βάλω πάνελ ακουστικό αφρό σε ολόκληρο το διαδρομακι.
Πιστεύετε ότι θα βοηθήσει; υπάρχει κάτι άλλο να δοκιμάσω;
Ευχαριστώ
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
και ενα σχεδιακι του χωρου. η προβληματικη πορτα ειναι αυτη με το κοκκινο βελος.
 

Attachments

  • YΓŽΒ ΓŽΕΈΓŽβ€œΓŽβ€’ΓŽβ„’ΓŽΕΈ HOME CINEMA2.png
    YΓŽΒ ΓŽΕΈΓŽβ€œΓŽβ€’ΓŽβ„’ΓŽΕΈ HOME CINEMA2.png
    13.7 KB · Views: 239

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
από το layout και μόνο, πρέπει να σου πω μπράβο. Την έσκισες τη γάτα!

Τώρα για την πόρτα, έχεις μιλήσει με κανένα επαγγελματία να σου προτείνει κάποια άλλη πόρτα σε νέο κάσωμα?

με παθητικές παρεμβάσεις το να λύσεις αυτό το θέμα μου φαντάζει προσωπικά πολύ haphazard. Αλλά σίγουρα θα χρειαζόταν σοβαρές βαρβάτες μπασοπαγίδες στο χώρο και κυρίως στο διάδρομο και όχι φύλλα αφρού πάνω στην πόρτα.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
από το layout και μόνο, πρέπει να σου πω μπράβο. Την έσκισες τη γάτα!
με τη βοήθεια του φόρουμ μόνο...

αλλαγή πόρτας σκεφτόμουν σαν τελευταια επιλογη. εχω δει στουντιο με διπλες πορτες, αλλα ξεφευγει το κοστος...
υπαρχει καποιο υλικο να κολλησω πανω στην πορτα που εχει ηχο - απορροφητικες ιδιοτητες, και που θα κανει την πορτα ποιο στιβαρη;
πανακριβες ειναι και οι ετοιμες μπασοπαγιδες. ψαχνω για diy αλλα και παλι δεν ξερω που πρεπει να μπουν. στο διαδρομο;
στις γωνιες; πανω στην πορτα;
στη θεση ακροασης το μπασο δεν ειναι υπερβολικο, για τα γουστα μου. στο διαδρομακι ομως ειναι σαν να εισαι μεσα σε τυμπανο που το χτυπανε...
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Λογικά αυτό που θα βοηθούσε θα ήταν αν μπορούσες να μετρήσεις εκεί στο διάδρομο ποιά είναι η συχνότητα που συντονίζει και δημιουργεί το peak και έφτιαχνες ένα συνηχητή από λεπτό mdf σε τελάρο στη συχνότητα αυτή. Θα έβγαινε κάτι του τύπου 2Χ2 αλλά έχεις χώρο και θα μπορούσες να το επενδύσεις και με καμία ταπετσαρία, κανένα σχέδιο κλπ και να γίνει και όμορφο. Αλλά δεν ξέρω προσωπικά να σε καθοδηγήσω για τον υπολογισμό του συνηχητή. Και για το κομμάτι των μετρήσεων θα χρειαζόσουν το rew που είναι δωρεάν πρόγραμμα αλλά και μικρόφωνο. Που το κλασσικό οικονομικό καλιμπραρισμένο usb umic-1 έχει γύρω στα 100 ευρώ. Εκτός αν το βρεις από κάποιο φίλο.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
ευχαριστω.
πηρα τηλεφωνο ανιψιό μουσικο που εχει φτιαξει δικο του στουντιο. πιστευει οτι ειτε ο διαδρομος δημηουργει ηχειο, είτε τα sub πρεπει να απομονωθουν απο το πατωμα. θα ερθει καποια στιγμη για να δει το χωρο.
αν σας αρεσει η μουσικουλα ειναι το παλικαρι με την κιθαρα (φαινεται και το sound treatment του στουντιο:
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Δε νομίζω να δεις διαφορετικό αποτέλεσμα. Και θες δύο τεμάχια. ένα τριαντάρι δηλαδή. Περίμενε τον ανηψιό να έρθει. Να δείτε σε ποιά συχνότητα και σε ποσα db αρχίζει να τρίζει και βλέπουμε.
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,812
Θεσσαλονίκη
Η πόρτα ενοχλεί μόνο όταν είναι κλειστή ή και όταν είναι ανοικτή;Δες ίσως και κάποια λύση πόρτας τύπου φυσούνα.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
μαλλον ξεχασα να αναφερω οτι ειναι η... εξωπορτα.:bang:
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
ηρθε ο ανιψιός και μαλλον τα πραγματα ειναι δυσκολα.
μεταφεραμε sub, τα βαλαμε πανω σε καρεκλες, βαλαμε κουρτινες στο διαδρομακι, βαλαμε κουβερτες στη πορτα, ολα χωρις αποτελεσμα.
η διαγνωση ηταν οτι φταιει ο χωρος. οι χαμηλες συχνοτητες <μαζεύονται> στο διαδρομακι, δονουν την πορτα η οποια μετατρεπεται σε ηχειο.
τα επομενα βηματα θα ειναι βαρια κουρτινα στο διαδρομακι, επενδυση πορτας και διαδρομου με κατι τετοιο https://www.praktiker.gr/p/oryktovamvakas-ecose-tp-116l-60x135cm-16-temaxion-85701 (μεσα σε υφασμα), ξανα audyssey, και βλεπουμε...
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Μιλάμε για χαμηλές συχνότητες, κουρτίνες και επενδύσεις στην πόρτα δεν θα κάνουν τπτ.

Φέρε κάποιον να κάνει μια σοβαρή μέτρηση και να σου προτείνει συγκεκριμένη λύση.

Δε νομίζω να τη βγάλεις φτηνά πάντως...

ΥΓ Θα δοκίμαζα πάντως να παίξω με τη θέση (ίσως και τον αριθμό / μείωση) των sub.

Μπορεί να καταφέρεις να πάρεις καλό μπάσο στη θέση ακρόασης χωρίς να φορτώσεις τόσο το χώρο (και άρα να ζορίζεις την πόρτα)

Λόγω πάντως της ιδιομορφίας του χώρου, θα κράταγα μικρό καλάθι
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
επειδη ψαχνω για ηχο-μονονοτικα υλικα, να ρωτησω ο πετροβαμβακας ειναι το ίδιο με τον ορυκτοβαμαβακα;
τι απο τα δυο ειναι καλυτερο για το θεμα της πορτας και για μερικες μπασοπαγιδες που θελω να φτιαξω;
υπαρχει καποιο λινκ για δω το προιον;

ευχαριστω
 

nickthegr

New member
2 August 2014
5
Πολύ καλό ηχομονωτικό υλικό είναι το μολύβι.
Ενδεικτικό προιόν το "PIOMBOLEN" (με μολύβι στην μέση του).
Άλλο υλικό είναι το "Ecorubber"* από βουλκανισμένο λάστιχο.
Τα προιόντα τα βρήκα με γρήγορο ψάξιμο και είναι αντίστοιχα με αυτά που είχαν χρησιμοποιηθεί στο παρελθόν για μόνωση σωλήνων, οπότε δεν ξέρω τι αποτέλεσμα θα έχει στην περίπτωση σου, με τον συντονισμό.
Δες πάντως και αυτή την κατηγορία υλικών.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk