Πρόβλημα με τρίξιμο ηχείου (woofer)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

WolfRathmA

Senior Member
23 January 2008
684
Νίκαια
Γεια χαρά!

Έχω ένα ζευγάρι Magnat Monitor Supreme 202 και το ένα από τα δυο μου κάνει τριγμούς στις χαμηλές συχνότητες. Το ακούω δηλαδή σαν να γρυλίζει ένα πράγματα. Δεν το κάνει πάντα.

Αυτό διορθώνεται κάπως αν το πάω σε κάποιον μάστορα ή θα πρέπει να γίνει αντικατάσταση του woofer του με καινούριο; Τι μπορεί να φταίει;
 

WolfRathmA

Senior Member
23 January 2008
684
Νίκαια
μπορει να μην φταιει το woofer. κατι αλλο ισωs να ειναι χαλαρο. ο σωληναs του bass reflex εχει "μποσικα" ?

Σε ευχαριστώ καταρχάς για το reply σου.

Όχι δεν έχει μποσικα καθόλου.

Τράβηξα ένα βίντεο με το πρόβλημα. Θα παρατηρήσεις μόλις το πιέζω μέσα το ηχείο σταματάει. Ο ήχος έρχεται ακριβώς από το κέντρο.

https://youtu.be/RUHIhotwTDw
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
σαν τζιτζικι ακουγεται. (μπραβο για το βιντεο και την καλη ποιοτητα του ηχου του).
δεν μπορω να πω με σιγουρια οτι τριζει το πηνιο. το οτι πιεζεις το dust cup και σταματαει ειναι λογικο. παρε ενα αλενοκλειδο και βγαλε εξω το μεγαφωνο να δεις αν εκει που ενωνει η καλωδιωση ειναι ολα σταθερα; βαλτο και να παιξει παλι μπας και φανει το προβλημα.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Μήπως ο νηματοθέτης προτιμάει να το μεταφέρω στην DIY μήπως το δουν εκεί τα παιδιά
που ξέρουν καλύτερα?
 

aikon

Banned
13 February 2014
2,031
Το ζόρισες κάποια στιγμή ακούγοντας πολύ δυνατά, ή το εμφάνισε έτσι τυχαία.
 

WolfRathmA

Senior Member
23 January 2008
684
Νίκαια
Μήπως ο νηματοθέτης προτιμάει να το μεταφέρω στην DIY μήπως το δουν εκεί τα παιδιά
που ξέρουν καλύτερα?

Ναι φυσικά. Όπου είναι καλύτερα ας μεταφερθεί. Δεν ήξερα που να το βάλω εγώ.

Το ζόρισες κάποια στιγμή ακούγοντας πολύ δυνατά, ή το εμφάνισε έτσι τυχαία.


Στο συγκεκριμένο ζευγάρι είχα κάψει κάποια στιγμή τους πυκνωτές και δεν έπαιζαν τα tweeter. Τα είχα πάει αντιπροσωπία και μου τα έφτιαξαν. Μπορεί από τότε που είχα κάνει λάθος σε μια ρύθμιση στον ενισχυτή να είχε παρουσιαστεί το πρόβλημα, αλλά τώρα το παρατήρησα γιατί δεν μου το παρουσιάζει συνέχεια.

Θα το πάω πάλι αντιπροσωπία από βδομάδα να το δουν. Απλά έλεγα μήπως ήταν κάτι απλό και μπορούσα να το φτιάξω μόνος μου γιατί μου πέφτει λίγο μακριά η αντιπροσωπία.
 

WolfRathmA

Senior Member
23 January 2008
684
Νίκαια
Το πήγα σήμερα τελικά στο σέρβις και περιμένω την γνωμάτευση του τεχνικού.

Πιθανόν θα θέλει αλλαγή το μεγάφωνο, ελπίζω να με καλύψουν στην εγγύηση.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
σαν χαλαρωμένη βίδα ή κάτι που ακουμπάει στον κώνο ακούγεται
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Χμμμ, εγώ υποψιάζομαι σε αυτές τις περιπτώσεις ξεκεντραρισμένο πηνίο. Ίσως να είχε γίνει μαζί με την προηγούμενη βλάβη. Το πιο απλό θα ήταν να έχει σκιστεί το surround ή το dust cap αλλά δεν βλέπω κατι τέτοιο στο βίντεο.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Φιλος που ειχε την ιδια μαρκα ηχειου επαιζε μ εναν αναιμικο σε ρευματα ενισχυτη σε μεγαλες εντασεις και μετα απο δυο τρια off του ενισχυτη απο προστασια στην τεταρτη πηρε τα πηνια στο χερι, μηπως κανεις κι εσυ το ιδιο πραγμα;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

WolfRathmA

Senior Member
23 January 2008
684
Νίκαια
Φιλος που ειχε την ιδια μαρκα ηχειου επαιζε μ εναν αναιμικο σε ρευματα ενισχυτη σε μεγαλες εντασεις και μετα απο δυο τρια off του ενισχυτη απο προστασια στην τεταρτη πηρε τα πηνια στο χερι, μηπως κανεις κι εσυ το ιδιο πραγμα;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Όχι καμία σχέση. Δεν παίζω ποτέ στο τέρμα. Ο ενισχυτής μου είναι ένας ONKYO TX-NR555. Δεν ξέρω καν τι είναι αυτό το αναιμικό που λες. χαχαχα.

Μουσικούλα, ταινίες, παιχνίδια είναι η χρήση τους.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Όχι καμία σχέση. Δεν παίζω ποτέ στο τέρμα. Ο ενισχυτής μου είναι ένας ONKYO TX-NR555. Δεν ξέρω καν τι είναι αυτό το αναιμικό που λες. χαχαχα.

Μουσικούλα, ταινίες, παιχνίδια είναι η χρήση τους.
αναιμικο σε ρευματα εννοει ο Κωσταs
 

WolfRathmA

Senior Member
23 January 2008
684
Νίκαια
Καλησπέρα στην παρέα!

Το παρέλαβα το ηχείο σήμερα. Τελικά ήταν πηνίο όπως είχατε πει. Μου είπε πως "άρπαξε" κατά κάποιο τρόπο πολύ περίεργο.
 

peperr

AVClub Addicted Member
25 May 2011
1,532
Marathon Lake
Καλησπέρα σας
Έχω ένα ζυγάρι Wharfedale Diamond 9.5 και σε κάποιες συχνότητες παραμορφώνουν ελαφρώς. Μένω βόρεια προάστια Αθήνας, αν έχετε κάποιον τεχνικό να μου προτείνετε θα το εκτιμούσα δεόντως
Ευχαριστώ πολύ
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Καλησπέρα σας
Έχω ένα ζυγάρι Wharfedale Diamond 9.5 και σε κάποιες συχνότητες παραμορφώνουν ελαφρώς. Μένω βόρεια προάστια Αθήνας, αν έχετε κάποιον τεχνικό να μου προτείνετε θα το εκτιμούσα δεόντως
Ευχαριστώ πολύ

Πριν βιαστείς να μπεις σε έξοδα, δώσε παραπάνω πληροφορίες μήπως κάνεις κάτι εσύ λάθος κι αν επιβεβαιωθείς ότι φταίει το γούφερ τότε να βρούμε και τον τεχνικό.
 

peperr

AVClub Addicted Member
25 May 2011
1,532
Marathon Lake
Στις μεσαίες παραμορφώνουν ελαφρώς, τα βάζω παράλληλα με κάτι B&W που έχω και το καταλαβαίνεις αμέσως