Προτασεις για Στησιμο Συστηματος

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

spyross

New member
4 January 2019
49
Καλησπέρα,

Μετά την αγορά της Sony 55AF8 ήρθε η σειρά του πως θα την υποστηρίξω ηχητικά.
Καταρχάς θα ήθελα να τονίσω ότι είμαι παντελώς ά-σ-χ-ε-τ-ο-ς!!

Αυτό που θα ήθελα είναι να φτιάξω ένα καλό σύστημα να παρακολουθώ ταινίες και netflix αλλά και να ακούω μουσική.
Επίσης
- θα με ενδιέφερε η ασύρματη επικοιωνία (τουλάχιστον για τα μακρινά ηχεία).
- απορίπτονται τα ηχεία στο ταβάνι γιατι το σπίτι είναι ψιλοτάβανο.
- το συστημα θα χτιστεί σιγά σιγά αρχίζοντας με εναν καλό ραδιοενισχυτή και μπροστινά ηχεία. Οπότε σαν αρχικό budget θα έλεγα τα 800 ευρώ

Θα ανεβάσω το απόγευμα ένα πρόχειρο σχέδιο το χώρου.
Τέλος, δεν θα ήθελα κάτι υπερβολικό με ..15 ηχεία και να τρίζουν τα θεμέλια του σπιτιού (το λεω λίγο υπερβολικά). Θέλω απλά δυνατό και κυρίως καθαρό ήχο.

Ευχαριστώ!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Βάλε το σχέδιο και βλέπουμε.

Ασύρματα, απλά τα ξεχνάς γιατί η τεχνολογία δίνει δυνατότητα μόνο για τα δύο surround και θα είναι και πανάκριβη λύση με ειδικά κι όλας ηχεία. Με τα ίδια χρήματα παίρνεις κάτι καλύτερο και έτσι κι αλλιώς το καλό το σύστημα αν θες να έχεις atmos κλπ, δεν μπορείς να το έχεις με ασύρματα ηχεία.

Μπορείς πάντως να δεις μια καλή και δυνατή ηχομπάρα με ασύρματα surround ηχεία σε αυτό το budget που θέτεις. Σε 5.1 εννοείται.
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Ξεκίνα με έναν Denon 1500 AVR (στα 480 ευρώ παίζει τώρα) και με τα υπολοιπα 320 αγοράζεις ένα (σχετικά) αξιοπρεπές ζεύγος μπροστινών ηχείων (main L/R). Με αυτά θα μπορείς να ακούς μουσική (δικάναλο στερεο). Και φυσικά ταινίες αλλά σε 2.0
Όμως για ταινίες σε 5.1, προσθέτεις στο μελλον ένα κεντρικό για τους διαλόγους, μετά τα πισινά για τα surround και μετά ένα σαμπακι. Με αυτή τη σειρά!

Αν ομως το μπατζετ σου περιορίζεται στα 800 και δεν σκοπεύεις να δαπανήσεις παραπάνω στο μέλλον, τότε η λύση που προτείνει ο Λεω είναι ό,τι καλύτερο.
Αλλά σε αυτή την περίπτωση η ποιότητα του ήχου δεν θα έχει καμία σχέση με το να στήσεις ένα ξεχωριστό (και φυσικά ακριβότερο) 5.1 σεταπ...
 

spyross

New member
4 January 2019
49
Απάντηση: Re: Προτασεις για Στησιμο Συστηματος

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις..
Νομιζω πως σε σχεση με την ηχομπαρα και τα 2 ηχεια θα προτιμουσα μια πιο "ολοκληρωμενη λύση".
Γενικα θέλω να φτιάξω ενα πολύ καλο συστημα χώρις ομως υπρβολες.
Ισως έκανα λαθος που εγραψα budget 800 ευρω... Η σωστη προταση ειναι βλεποντας και κανοντας.
Θελω να βαλω hi end εξοπλισμο, σε λογικα πλαισια παντα, και ας αργησει να ολοκληρωθει το project.
Αυτος ο εξοπλισμος θα αγοραστει μια φορα οποτε ας ειναι οσο καλος γινεται.
Ας ξεκινησω με ενα πολυ καλο ενισχυτη και τα μπροστινα ηχεια.. και σιγα σιγα χτιζω και τα υπολοιπα.


Ανεβαζω το προχειρο σχεδιο του χωρου. Αν θελετε καποια διευκρινηση μου λετε. Δεν ειναι παντως κατι φοβερο.
 

Attachments

  • saloni.jpg
    saloni.jpg
    31.6 KB · Views: 366

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Άρα λες ας πούμε να ξεκινήσεις με έναν καλό ενισχυτή, πχ Marantz SR7013 και ένα ζευγάρι ηχεία δαπέδου όπως τα KEF Q750 και στη συνέχεια να προσθέτεις από την ίδια σειρά μέχρι να φτάσεις να έχεις Dolby Atmos ας πούμε; Μια και έχουν ηχείο για να μπει επάνω στα ήδη υπάρχοντα, στον τοίχο ή στην οροφή για atmos έλεγα.

Ή πας σε κάτι πιο ακριβό; Ή σε κάτι πιο οικονομικό, για αρχή.

Γιατί ούτε αυτά είναι Hi-End εδώ που τα λέμε... .
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Μπορεί να πάει και στα 550 με τον 6013. ή ακόμα και στα 350 ίσως με κάποιο sub να προστίθεται άμεσα στο σεταπ. Τα ls50 με πολυκάναλο marantz τα έχεις ακούσει Λεωνίδα? Δικαιολογούν τα λεφτά τους σε σχέση με τη σειρά Q? Έχω την εντύπωση βάσει και του σχεδίου ότι θα αποτελούσαν πολύ καλή επιλογή για το φίλο αφού αν μπουν τα ηχεία σε βάσεις όπως τους πρέπει, το τρίγωνο που θα προκύψει θα είναι οριακά εκεί στα 2 μέτρα.
 

spyross

New member
4 January 2019
49
Απάντηση: Re: Προτασεις για Στησιμο Συστηματος

Ισως να μη γνωριζω ακριβως την έννοια του Hi-end και την ταξη μεγεθους budget για ενα τετοιο συστημα.

Εχω τρομαξει με καποια συστηματα που παιδια εχουν ανεβασει με 29 ηχεια, 4 subs, 15 περιφερειακα κτλ κτλ κτλ
Θελω το συστημα που θα φτιαξω να εχει πολυ καλο, καθαρο και δυνατο ηχο.. και οταν ολοκληρωθει να αποτελειται απο συνολικα 6-7 ηχεια max.
Δεν αναζητω την ΑΠΟΛΥΤΗ ηχητικη εμπειρια..

Ας βρουμε για αρχη εναν ενισχυτη και τα 2 μπροστινα ηχεια και συνεχιζουμε... αντε και το σαμπ...
Απλα οπως ειπα κ σε προηγουμενο ποστ ότι αγορασω αυτο θα ειναι! Τουλαχιστον για τα επομενα 4-5 χρονια.. οποτε δεν θελω ημιμετρα.

Σημειωση: Δυστυχως δεν υπαρχει δυνατοτητα για σκαψιμο τοιχου και περασμα καλωδιων.
 

destyl

New member
28 February 2018
44
Ηράκλειο Κρήτης
καλο θα ηταν να αναφερεις ενα χρηματικο ταβανι, γτ οι δυνατοτητες ειναι απεριοριστες... 2 ηχεια κ 1 ενισχυτη παιρνεις κ με 500 ευρω, παιρνεις κ 23000 ευρω... καταλαβαινεις ποιο θα ακουγεται καλυτερα!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Τα ls50 με πολυκάναλο marantz τα έχεις ακούσει Λεωνίδα? Δικαιολογούν τα λεφτά τους σε σχέση με τη σειρά Q? Έχω την εντύπωση βάσει και του σχεδίου ότι θα αποτελούσαν πολύ καλή επιλογή για το φίλο αφού αν μπουν τα ηχεία σε βάσεις όπως τους πρέπει, το τρίγωνο που θα προκύψει θα είναι οριακά εκεί στα 2 μέτρα.

Mε δικάναλο Marantz τα έχω ακούσει. Στη σειρά Q θα επέμεινα πάντως για τους λόγους ανάπτυξης του setup αργότερα όταν με το καλό θα βάλει atmos, γιατί θα βάλει είμαι σίγουρος. Είτε upfiring είτε height είτε ceiling.

Αλλά και για λόγους δυνατότητας πρόσληψης ισχύος όταν θα παίζουν σαν front με ή χωρίς sub. Δεν λέει να πηγαίνουν με τους ατμούς του SR7013 για παράδειγμα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Προτασεις για Στησιμο Συστηματος

Σημειωση: Δυστυχως δεν υπαρχει δυνατοτητα για σκαψιμο τοιχου και περασμα καλωδιων.

Δεν έχει σημασία, θα βάλεις κανάλια όπου μπορείς.

Αλήθεια όταν λες ψηλοτάβανο, πόσο ψηλοτάβανο εννοείς;
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Ο φίλος έχει αγοράσει την sony AF8 με την τεχνολογία Acoustic Surface με δυνατότητες παραμετροποίησης .
Σύμφωνα πάντα για τα λεφτά που διαθέτει θα έλεγα να προβεί στην αγορά ενός καλού sub μιας και με την συγκεκριμένη τεχνολογία η αγορά ηχόμπαρας είναι περιττή.
Στο μέλλον αν οι απαιτήσεις του ανέβουν μιας και στον πολυκάναλο ήχο ότι πληρώνεις παίρνεις να προβεί σε αναβάθμιση ,ενισχυτή AV ,τελικών και ηχείων ....Το καλό sub θα του έχει μείνει .
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Ναι μεν ο ήχος με το acoustic surface δεν έχει σχέση με τo ανέκδοτο που έχουν για ήχο οι συνηθισμένες TV, ωστόσο κι αυτές με τη σειρά τους ενέκδοτο ήχο έχουν σε σχέση με μια καλή ηχομπάρα πέριξ των 300ων ευρώ.

Όπως και να έχει η καλύτερη περίπτωση είναι ενισχυτής ΑV ηχεία και sub, όπου εκεί πραγματικά ο ήχος απογειώνεται και αφήνει πίσω του τα υπόλοιπα μακράν. Και αξίζει ακόμα κι αν το φτιάξεις σταδιακά.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Εννοείται ότι η καλύτερη περίπτωση είναι η αγορά ενός Av ηχείων sub κτλ .
Στην περίπτωση του φίλου Λεωνίδα το acoustic surface αυτό που του λείπει είναι το χαμηλό ...απλά με την προσθήκη ενός καλού sub ο ήχος μεταμορφώνεται .
Γενικώς πάντως ένα καλό sub θα το χρειαζόταν ακόμη και στην επιλογή ενός Av ενισχυτή .
Το καλό sub θα του έμενε όπως ακόμη όλα αυτά τα χρόνια επενδύουμε σε αγορά καλών τελικών ,ηχείων κτλ .
Σε κάθε περίπτωση οποία και αν είναι η επιλογή του θα είμαστε εδώ για να βοηθάμε .
 

spyross

New member
4 January 2019
49
Για να δούμε...
Το σπιτι παιδια το νοικιαζω κ μαλλον δεν με περνει για πολλες μοντες.. και το καναλι για να πω τη αληθεια δεν μου αρεσει οπτικα..
Ειναι ψιλοταβανο.. βασικα μεζονετα με εσωτερικο "μπαλκονι" ας πουμε κ στο σημειο που ειναι το σαλονι ειναι ανοιχτο απο πανω κ βλεπεις την στεγη.. (αααν καταλαβατε).
Νομιζω παμε καλυτερα για ενισχυτη av, σαμπ κ 2 μπροστινα ηχεια για να δεσουν με τη af8 και βλεπουμε.. μπορει μεχρι να ολοκληρωθει το προτζεκτ να εχω αλλαξει σπιτι και να εχω ..ταβανι λολ..
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Κοίτα, με τα νέα δεδομένα θα έλεγα άσε το πολυκαναλο. Στησε ένα καλό δικαναλο.
Εγώ προσωπικά το δικαναλο πιο πολύ το χαίρομαι. Μη βλέπεις που με βάλανε εδώ στη Σιβηρία... Οπότε μη νομίζεις ότι μιλαω απαξιωτικά. Δες για rotel (ή classe) με b&w, naim με focal, pmc με bryston, zingali με leben κλπ . Ε, και με 15000 το κλείσαμε :) μπα... χρειάζεται budget. Και για να το βγαλεις καλα θα κάνεις να βγεις σε μαγαζι(α) και να ακούσεις συστήματα διαφόρων τιμών να δεις τι θέλεις.

Εκτός αν ακους 80% ταινίες και μπουζουκσιδικα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Εεεε με τόσες πια πηγές που είναι διαθέσιμες για immersive experience αξίζει πια να στήσει immersive σύστημα, συνεπώς για Home Cinema θα πάει.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Εννοείται ότι η καλύτερη περίπτωση είναι η αγορά ενός Av ηχείων sub κτλ .
Στην περίπτωση του φίλου Λεωνίδα το acoustic surface αυτό που του λείπει είναι το χαμηλό ...απλά με την προσθήκη ενός καλού sub ο ήχος μεταμορφώνεται .
Γενικώς πάντως ένα καλό sub θα το χρειαζόταν ακόμη και στην επιλογή ενός Av ενισχυτή .
Το καλό sub θα του έμενε όπως ακόμη όλα αυτά τα χρόνια επενδύουμε σε αγορά καλών τελικών ,ηχείων κτλ .
Σε κάθε περίπτωση οποία και αν είναι η επιλογή του θα είμαστε εδώ για να βοηθάμε .

Είναι και το ψευδοsurround που δεν προσφέρει η τεχνολογία αυτή που αναφέρεις και το έχουν οι ηχομπάρες.

Πάντως σε γενικές γραμμές συμφωνώ. Σύστημα πολυκάναλο με ξεχωριστά κομμάτια χρειάζεται να φτιάξει.
 

spyross

New member
4 January 2019
49
upfiring, ceiling, immersive, δικαναλος/πολυκαναλος.. τι φαση;
να αρχισω το διαβασμα ή θελετε να μου πειτε εσεις 2-3 λογια; κυριως για την διαφορα δικαναλος/πολυκαναλος.

Να κανουμε μια ανακεφαλαιωση;
Απο χρηση νομιζω τα κλασσικα:
Χρήση tv: 30% Ταινιες, 40% netflix, 20% nova, 10% ps3
Χρηση audio: bluetooth, mp3, youtube απο tv, radio απο ενισχυτη.
Θα στηθει σταδιακα με αρχή τα μπροστινα ηχεια... με budget για αυτα 1000+- 200
Σε δευτερο σταδιο θα μπουν περιφερειακα ηχεια με budget προς το παρων αγνωστο.
Θελω δυνατο και καθαρο ηχο οσο μου επιτρεπει το παραπανω budget.
 

destyl

New member
28 February 2018
44
Ηράκλειο Κρήτης
ένας δικάναλος ενισχυτη οπως λεει κ η λεξη βγαζει ήχο σε 2 κανάλια, αρα 2 ηχεια, αρα θα παρουμε μεχρι stereo ηχο.
Στον πολυκάναλο θα συνδεσεις πανω κ τα περιφεριακα ηχεια ωστε να παρεις τον surround ηχο των ταινιων.
Τωρα εφοσον σε ενδιαφερει κ η μουσικη κ εχεις σκοπο να αναβαθμιζεις τον ηχο σου σιγα σιγα, εγω θα πηγαινα στον marantz sr5013 κ μιας κ εχω αποκομισει τις καλυτερες εμπειριες απο τα ηχεια μου θα πήγαινα ειτε στα Polk s20e ή ακομα καλυτερα αν μπορουσα να βαλω δαπεδου s50e
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Για να μην μπερδεύεσαι και καλά κάνεις, και σύμφωνα με το χώρο σου θα χρειαστείς για έναν ενισχυτή με ισχύ και καθαρό ήχο κάτι σαν τον Marantz SR5013 και ηχεία τα S55e και σιγά σιγά να χτίσεις γύρω του. Μπορείς βέβαια να κάνεις οικονομία και να δεις τα S50e, η σειρά αυτή λόγω powerport αποδίδει καλά ακόμα και στα μικρότερα μοντέλα της και έχει μπάσο ενώ όλη η σειρά έχει εξαιρετικά καθαρό ήχο για την κατηγορία τιμής της.

Θα μπορούσε άραγε να πάει ανάποδα κάπως; Δηλαδή για οικονομία έναν Denon 2500H και τα S55e για τα δύο εμπρός; Η γνώμη μου είναι ότι θα μπορούσε ωστόσο δεν θα έχεις το ίδιο καθαρό ήχο και στη συνέχεια όταν θα το στήσεις με περισσότερα ηχεία, ούτε την ίδια ισχύ.
Έχουν αρκετή διαφορά τόσο στα τελικά στάδια ο SR5013 με τον X2500H όσο και στην προενίσχυση λόγω HDAM του πρώτου.