Τηλεόραση 43''

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Angeldust

New member
27 December 2007
53
Καλησπέρα,

ψάχνω εδώ και 3 μέρες αλλά δεν μπορώ να καταλήξω οπότε κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη.

Χαρακτηριστικά να είναι smart και να έχει δορυφορικό δέκτη και ότι άλλο ευπρόσδεκτο :firstprize:
Μέχρι 43'' λόγω χώρου (δεν χωράει μεγαλύτερη εκεί που θα μπεί:furious3: )

Τιμή ταβάνι τα 400 αν και έχω φτάσει να κοιτάω και την
[h=1]LG 43UK6950 στα 440 (η οποία νόμιζα ότι έχει το magic remote της LG αλλα όταν ρώτησα σε κατάστημα μου είπαν όχι, ισχύει;)[/h]άλλες που έχω δει είναι
Hitachi 43HE4000 στα 260
LG 43UK6xxx χωρίς να έχω καταλήξει σε κάποιο συγκεκριμένη από 323 η 6200
Samsung UE43NU7090 στα 340

Ευχαριστώ!
 

Angeldust

New member
27 December 2007
53
Re: Αγορά τηλεόρασης max 43''

530 views και ούτε μια πρόταση;

weird... :grandpa:
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Όλες σχεδόν οι τηλεοράσεις στις 43" έχουν είτε IPS είτε PLS πάνελ που σημαίνει ότι το μαύρο φαίνεται λίγο ξασπρισμένο αλλά έχουν καλές γωνίες θέασης. Η LG 43UK6950 από αυτές που έχεις δει είναι η καλύτερα εξοπλισμένη αφου διαθέτει δορυφορικό δέκτη, bluetooth, το καλύτερο ίσως smart Web OS 4.0,το καλύτερο media player, υποστήριξη ήχου DTS, και διαθέτει το magic control AN-MR18, όπως γράφει στην επίσημη ιστοσελίδα της www.lg.com/uk/tvs/lg-43UK6950PLB. Εκτός και αν κάποια μαγαζιά κάνουν τίποτα περίεργα και το αφαιρούν για να το πουλάνε ξεχωριστά.
 

Angeldust

New member
27 December 2007
53
...διαθέτει το magic control AN-MR18, όπως γράφει στην επίσημη ιστοσελίδα της www.lg.com/uk/tvs/lg-43UK6950PLB. Εκτός και αν κάποια μαγαζιά κάνουν τίποτα περίεργα και το αφαιρούν για να το πουλάνε ξεχωριστά.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. 2 ερωτήσεις πάνω στην συγκεκριμένη.

1. Τι διαφορά έχει με κάποιο φτηνότερο μοντέλο εκτος από το remote πχ 6750 ή 6300
2. Στην ελληνική σελίδα https://www.lg.com/gr/televisions/lg-43UK6950PLB λέει στις τεχνικές προδιαγραφές -> smart tv

"Magic Remote Control
Ready (Απαιτείται η αγορά του LG Magic Remote)"

άρα στην Ελλάδα δεν είναι μέσα το magic remote;

Ευχαριστώ!
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Αν πας στο www.lg.com/gr/televisions/lg-43UK6950PLB στα αξεσουάρ θα δεις Remote MR18. Άρα περιλαμβάνεται.Και δεν είναι λογικό σε άλλες χώρες να υπάρχει και στην Ελλάδα να μην υπάρχει. Για τις διαφορές με τα άλλα μοντέλα είναι στο μεταλικό φινίρισμα, το DTS Virtual:X, και το magic remote.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Καλησπέρα,

ψάχνω εδώ και 3 μέρες αλλά δεν μπορώ να καταλήξω οπότε κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη.

Χαρακτηριστικά να είναι smart και να έχει δορυφορικό δέκτη και ότι άλλο ευπρόσδεκτο :firstprize:
Μέχρι 43'' λόγω χώρου (δεν χωράει μεγαλύτερη εκεί που θα μπεί:furious3: )

Τιμή ταβάνι τα 400 αν και έχω φτάσει να κοιτάω και την
LG 43UK6950 στα 440 (η οποία νόμιζα ότι έχει το magic remote της LG αλλα όταν ρώτησα σε κατάστημα μου είπαν όχι, ισχύει;)

άλλες που έχω δει είναι
Hitachi 43HE4000 στα 260
LG 43UK6xxx χωρίς να έχω καταλήξει σε κάποιο συγκεκριμένη από 323 η 6200
Samsung UE43NU7090 στα 340

Ευχαριστώ!


Απόσταση/θέση θέασης,κύρια χρήση (ταινίες,αθλητικά,gaming,digeα κλπ),συνθήκες φωτισμού περιβάλλοντος;
 

Angeldust

New member
27 December 2007
53
Απόσταση/θέση θέασης,κύρια χρήση (ταινίες,αθλητικά,gaming,digeα κλπ),συνθήκες φωτισμού περιβάλλοντος;

Κύρια χρήση ταινίες και ολίγον digea
Θέση στην ευθεία και απόσταση 40''-43'' γιατί δεν χωράει μεγαλύτερη!
Συνθήκες φωτισμού σκοτεινές, είναι για κρεβατοκάμαρα.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Κύρια χρήση ταινίες και ολίγον digea
Θέση στην ευθεία και απόσταση 40''-43'' γιατί δεν χωράει μεγαλύτερη!
Συνθήκες φωτισμού σκοτεινές, είναι για κρεβατοκάμαρα.

Στα της εικόνας ,για την χρήση που περιγράφεις και αν είσαι απαιτητικός,μια LCD tv με VA panel είναι η καλύτερη επιλογή,λόγω μεγαλύτερης αντίθεσης ,καλύτερου μαύρου,περισσότερων διαβαθμίσεων στα σκοτεινά πλάνα.

Τέτοιες με VA panel είναι οι 43" σε Samsung ,αλλά μπορεί οι ίδιες να βγαίνουν και με PLS panel ,τουλάχιστον είναι true 4K UHD (χαρακτηριστικά εικόνας σαν IPS,μέτρια αντίθεση,γκρι μαύρα κλπ).
Tο ότι βγαίνουν και με VA και με PLS λέγεται panel lottery.

Σημ: οι Samsung δεν υποστηρίζουν από USB αναπαραγωγή DTS ήχου και DivX codecs.