Απο μεγάλα ηχεία σε Compact?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

13 March 2007
683
Βόλος
Καλημέρα φίλοι και φίλες,

Θα ήθελα τις πολύτιμη γνώμη και γνώση σας πάνω στο θέμα ποιότητας ήχου / ακουστικής σε απόδοση και ευκολία.

Αυτή την στιγμή έχω ενα μικρό home theater με μπροστά ηχεία Wharfedale 8.4 και κεντρικό ενα ομορφούλι B&W. Ενισχυτής είναι ενας συνηθισμένος lower-end ίσως , Pioneer VSX-420 , τα πίσω ηχεία είναι περισσευμένα απο ενα Onkyo 5.1 που είχα ενώ Sub παίζει ένα όμορφο επίσης Magnat 200A (αν θυμαμαι καλά).

Επειδή συμβαίνει ακόμα να μην έχω τακτοποιηθεί σε κάποιο σπίτι μόνιμα , και επειδή πάντα με ενδιέφερε η ιδέα ενώς αποδοτικού compact συστήματος, κατα καιρούς κοιτάω τις εξελιξεις σε μικρές υλοποιήσεις / νέα συστήματα μικρότερου μεγέθους. Προς το παρών πάντως έχω ξεγράψει παντελώς τα soundbars , δεν εχω δει κάποιο που να μου "γεμιζει" το μάτι.

Αν πω οτι θέλω να ειμαι πιο "compact" , και να μην έχω τα Wharfedale 8.4 και το B&W μπροστά , αλλά κάτι σαν τα Μ1 της B&W... πόσο ξεφεύγουμε απο απόδοση; Δηλαδή τι διαφορά θα ακούσω; Δυστηχώς δεν έχω ακούσει ποτέ παρόμοια ηχεία οπότε δε ξέρω καν τι να περιμένω, φαντάζομαι μονο οτι θα έχουν λιγότερο "σώμα" και "βάθος". Δε συζητάω για τα περιφερειακά μου , σίγουρα θα ηταν πολυ καλύτερα αν ήταν M1 :p

Επίσης αν όχι M1, τι λέτε για κάτι σαν Monitor Audio Mass 10;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!
 

TeoAdam

New member
11 December 2018
58
Πατρα
Καλησπερα φιλε,

πριν απο 2 χρόνια εψαχνα να βρω τέτοιο συστημα για το εξοχικο μου.
ειχα ακουσει τα παρακάτω τα οποία έπεζαν εξαιρετικά για την χρήση που τα ήθελα :

B&W M1
KEF E305

Κατέλειξα στο KEF λογο τιμής και μόνο μιας και τα 2 μου άρεσαν το ίδιο.
 
13 March 2007
683
Βόλος
Καλησπέρα, χμμμ ναι γενικά ακούω πολύ καλές κριτικές , και θα κοιτάξω και τα KEF... αλλα
το ερώτημα ειναι πως κρατάνε κόντρα σε κάτι "μεγαλούτσικό" όπως αυτά που έχω;
 
13 March 2007
683
Βόλος
Καλημέρα,

Πάντως νοιώθω οτι για να μην έχει απαντήσει κάνας "γερόλυκος" μέχρι τώρα , μάλλον δεν είναι καλή ιδέα απο πλευρά ποιότητας ήχου ... :D
 
13 March 2007
683
Βόλος
Πολυ στεναχωρημένος που δεν μου απάντησε κανας γερόλυκος, γιατι ξαναγύρισα σε αυτό το θέμα!
Τώρα επιπλέον σκέφτομαι και κάτι σε πιο compact ενισχυτές όπως ο Marantz NR1608!

Αν έχει κανείς καμιά πρόταση/ιδέα είμαι όλος αυτιά! ή μάτια ή bytes, ότι ειναι τεσπά :D
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Επίσης μου διαφεύγει κάτι ή αυτό είναι ΤΡΟΜΕΡΗ τιμή;

https://www.cosse.de/unterhaltungse...cher/10076/kef-e-305-5.1-heimkinosystem-weiss

(δε ξερω αν στελνει βεβαια)

Αυτό το σετάκι είναι σούπερ αφού θες να σαι πιο κόμπακτ, θα σου πω κάτι κι ίσως σου φανεί παράδοξο αλλά παίζει και το σενάριο, ηχητικά να είσαι καλύτερα σε σχέση με το παρόν γιατί είναι η αλήθεια έχεις παντρέψει 3 διφορετικές μάρκες οπότε η ομοιογένεια έχει πάει περίπατο. Αν μάλιστα σκεφτείς να αλλάξεις κι ενισχυτή με κάτι σε denon που στην κατηγορία που είναι ο 420 θα έχεις καλύτερη ισοστάθμιση και ήχο γενικά τελικά θα είσαι πιο κόμπακτ και με αναβαθμισμένο ήχο.
Τώρα σε τι χώρο είσαι;
 
13 March 2007
683
Βόλος
Αυτό το σετάκι είναι σούπερ αφού θες να σαι πιο κόμπακτ, θα σου πω κάτι κι ίσως σου φανεί παράδοξο αλλά παίζει και το σενάριο, ηχητικά να είσαι καλύτερα σε σχέση με το παρόν γιατί είναι η αλήθεια έχεις παντρέψει 3 διφορετικές μάρκες οπότε η ομοιογένεια έχει πάει περίπατο. Αν μάλιστα σκεφτείς να αλλάξεις κι ενισχυτή με κάτι σε denon που στην κατηγορία που είναι ο 420 θα έχεις καλύτερη ισοστάθμιση και ήχο γενικά τελικά θα είσαι πιο κόμπακτ και με αναβαθμισμένο ήχο.
Τώρα σε τι χώρο είσαι;

Μπορείς να δεις εδώ...
https://avclub.gr/forum/showthread.php/166166-Νεο-σπίτι-νέο-home-cinema-(με-ολντ-παρτς)

Αλλά σε 6 μήνες δε ξέρω που θα είμαι εξού και το "κομπακτ" :D
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μπορείς να δεις εδώ...
https://avclub.gr/forum/showthread.php/166166-Νεο-σπίτι-νέο-home-cinema-(με-ολντ-παρτς)

Αλλά σε 6 μήνες δε ξέρω που θα είμαι εξού και το "κομπακτ" :D

Α ναι βρε τώρα θυμήθηκα, ωραίος χώρος αλλά τι φοβάσαι μήπως πας σε ακόμα μικρότερο; Μην πας πολύ απλά, βρες κάτι να σου ταιριάζει.
 
13 March 2007
683
Βόλος
Να πω την αλήθεια σκέφτομαι λίγο και τα περα-δώθε, αλλο 4 κουτιά άλλο 1 :D
Αλλά έχω μεγάλη απορία να δω ή μαλλον να ακούσω για τι διαφορές μιλάμε...
 
13 March 2007
683
Βόλος
Μια που το είπα μια που αυξήθηκε η τιμή του. Τέλεια :(
uZQbd02
uZQbd02.png