Διακοπή Sports Pack - Ποινή?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

YannisA

Supreme Member
22 January 2008
3,151
ΑΘΗΝΑ
Καλό μεσημέρι σ' όλους.
Γράφτηκα στην υπηρεσία Sports Pack τον Ιανουάριο 2016, αντί 25 μηνιαίως. Μου τοποθέτησαν τον εξοπλισμό κατά τα γνωστά και όλα καλά.
5 μήνες μετά (Ιούνιος 2016 και μετά), η συνδρομή έγινε 27,73 , λόγω των γνωστών μνημονιακών επιβαρύσνεων.
Έμεινα κατ' αυτό το τρόπο συνδομητής ως τον Απρίλιο 2018 (2χρόνια + 3μήνες) και θεωρώ πως είχε αποσβεστεί το κόστος του εξοπλισμού ως τότε.
Επικοινώνησα με Νόβα για να διακόψω. Μου αντιπρότειναν συνδρομή 21,90 το μήνα για 24 μήνες, πράγμα που δέχτηκα.

Ένα χρόνο μετά, δλδ τώρα (μερικές μέρες πριν), επικοινώνησα πάλι για να διακόψω λόγω οικονομικών δυσχεριών. Μου είπαν θα έχω ποινή 110 , επειδή υπολείπεται ακόμη ένας χρόνος συμβολαίου.
Δε καταλαβαίνω το νόημα μιας τέτοιας πολιτικής, τη στιγμή που έχει αποσβεστεί ο εξοπλισμός, κατά τα 2 πρώτα χρόνια συνδρομής μου.
Τη γνώμη σας ή/και εμπειρία σας, από παρόμοιες περιπτώσεις...
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Η ποινή προβλέπεται γιατί υπολόγιζαν ότι θα πάρουν τα χρήματα μπας και ξελασπώσουν από τα χρέη τους. Θέλεις να καταργήσεις μόνο το Sports Pack, ή όλη τη Nova;
 

YannisA

Supreme Member
22 January 2008
3,151
ΑΘΗΝΑ
Δεν είναι θέμα εξοπλισμού, αλλά θέμα δέσμευσης με αντάλλαγμα μια καλύτερη τιμή...

Είμαι συνδρομητής μόνο Sports Pack. Τίποτ' άλλο από Nova. Όσο για τα χρήματα που υπολόγισαν ότι θα πάρουν, ποιός ξέρει αν θα πληρωθεί αύριο?
 

group131

AVClub Enthusiast
20 June 2006
993
Ηράκλειο
Ναι κατανοητό. Αλλά όπως λες και εσύ πριν 1 χρόνο υπέγραψες μια σύμβαση για 2 χρόνια, η οποία ανέφερε την επίμαχη ρήτρα.
Όσο για το αβέβαιο της πληρωμής, ισχύει για όλους. Μπορείς προφανώς και να μην τους πληρώσεις, οπότε το αν θα τα κυνηγήσουν ή όχι θα είναι στην διακριτική τους ευχέρεια.
 

kataras

AVClub Enthusiast
18 October 2011
1,171
ρωτησε τους αν γινεται να υποβαθμιστει το πακετο σε νοβασταρτ με 10ευ.μηνιαιως για τους υπολοιπους 12 μηνες με ενα μικρο
τελος υποβαθμισης λογω οικονομικων δυσχερειων για να αποφυγεις ενοχλησεις απο διαφορες εισπρακτικες εταιρειες και επισης
του πιο πιθανου σεναριου να κινηθουν δικαστικα εναντιον σου πληρωνοντας στο τελος οτι οφειλεις στη νοβα συν τα δικαστικα εξοδα 500ευ
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
ρωτησε τους αν γινεται να υποβαθμιστει το πακετο σε νοβασταρτ με 10ευ.μηνιαιως για τους υπολοιπους 12 μηνες με ενα μικρο
τελος υποβαθμισης λογω οικονομικων δυσχερειων για να αποφυγεις ενοχλησεις απο διαφορες εισπρακτικες εταιρειες και επισης
του πιο πιθανου σεναριου να κινηθουν δικαστικα εναντιον σου πληρωνοντας στο τελος οτι οφειλεις στη νοβα συν τα δικαστικα εξοδα 500ευ

δεν νομιζω οτι μπορει να γινει υποβαθμιση χωρις πεναλτι.
ισως λιγο μικροτερο ποσο πεναλτι αλλα οχι ανεμακτα.
 

kataras

AVClub Enthusiast
18 October 2011
1,171
Re: Απάντηση: Διακοπή Sports Pack - Ποινή?

Ένα τέλος υποβάθμισης θα το πληρώσει όπως έγραψα
Το ζήτημα είναι αν δεχθεί η νόβα το δεκαευρω για ένα χρόνο ώστε να γλυτώσει ο συνδρομητής τα μισά χρηματα
 

YannisA

Supreme Member
22 January 2008
3,151
ΑΘΗΝΑ
Μου πρότειναν ακόμη και να μεταφέρω το υπόλοιπο του συμβολαίου μου σε άλλον, χωρίς επιπλέον έξοδα για μετεγκατάσταση του πιάτου και του δέκτη μου. Αλλά που να βρεθεί τώρα...