Η κασσέτα ξανάρχεται

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ecodrifter

Supreme Member
27 January 2009
3,012
Μπορεί να γίνεται συζήτηση για τα μουσικα format από streaming, άϋλα, cds, την επανάκαμψη του βινυλίου,
όμως η κασσέτα δε μας άφησε ποτέ.
Πάντα βγαίνουν παραγωγές συνήθως περιορισμένες κυρίως λόγω χαμηλού κόστους, αλλά πρώτη φορά βλέπω τόσο εμπορική καλλιτέχνιδα
όπως η Bjork να επανακυκλοφορεί τα άλμπουμ της σε κασσέτα.

https://www.nme.com/news/music/bjor...bum-limited-edition-coloured-cassette-2461921

Έστω και αν πρόκειται για συλλεκτικά κομμάτια, κάτι λέει: νέα χιπστερομόδα (μακρυά από μας) ή στοχεύει σε νοσταλγία των 70s με 80s?
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,812
Θεσσαλονίκη
Εγώ εκείνες τις εποχές με φθηνά κασετόφωνα και κασέτες την έβγαζα δυστυχώς .Denon_dx1_90_c1.jpgkit-correia-correias-tape-jvc-td-w103-e-marantz-akai-sansui-D_NQ_NP_14231-MLB3634962424_012013-F.jpg
120 δρχ η normal και 180 η chrome :bigcry:
και η πρώτη του εμπορίου που αγόρασα 117590254.jpg
 

Attachments

  • 64177213.jpg
    64177213.jpg
    86.9 KB · Views: 80
  • 42939506.jpg
    42939506.jpg
    118 KB · Views: 81
Μαζεύω κι εγώ κασέτες από τα 16 μου (είμαι 19), και τις ακούω σε παλιά κασετόφωνα των παππούδων μου (αντίστοιχα και δίσκους στο πικάπ τους) ή σε ένα μικρό φτηνό κασετοφωνάκι μεγέθους παλάμης που έχω για να ψηφιοποιώ.
Με έχουν στείλει και ένα παλιό βαλιτσάκι του προπάππου μου με κασέτες, στις οποίες έχει ηπειρώτικα παραδοσιακά και δικές του ηχογραφήσεις από πανηγύρια στα Γιάννενα και από οικογενειακά τραπέζια. Αξία ανεκτίμητη και συναισθήματα άπειρα, όπως καταλαβαίνετε. Συν άλλες κασέτες θειάδων και οικογενειακών φίλων, κυρίως με παραδοσιακά.
Γράφω και κανα ηπειρώτικο παραδοσιακό σε κασέτα και το δίνω στην ηλικιωμένη θεία μου τα καλοκαίρια στα Γιάννενα, για να παίρνω και το χαρτζιλίκι μου
Πριν μια βδομάδα βρήκα σε εγκατελειμμένο σπίτι στη γειτονιά μου στα Χανιά πολλές κασέτες, τις μάζεψα και τις καθάρισα. Δεν ξέρω ακόμα πόση ζημιά έχουν πάθει με την υγρασία μέσα στο χορταριασμένο σπίτι. Βέβαια έχουν πολλή "σαβούρα" με λαϊκά και σκυλολαϊκό. Με κάποιες εξαιρέσεις. Ελπίζω να βρω κάτι αξιόλογο ή και σπάνιο.
Πάντως, έχω και πολλούς φίλους που μαζεύουν κυρίως δίσκους και ψάχνουν για πικάπια. Η κασέτα δεν έχει και πολλή πέραση σε σχέση με το βινύλιο βέβαια. Αλλά εννοείται πως τη γνωρίζουμε και την αγαπάμε!
3482968359ef12a901ca0d98368f9045.jpg
60a5ada9fd8d2752dfb6ba3598866a60.jpg


Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,785
Αθήνα με απόσπαση.
:a0210: γραμμένες απο μένα όμως, οι προεγραμμένες ήταν συνήθως......άστα να πάνε.
Συνήθιζα να αναφέρω ημερομηνία, deck, κεφαλή και πικάπ σε κάθε κασσέτα που έγραφα!

Πχ μια που έχω πρόχειρη, γραμμένη τότε (1-11-1985) σε ΑΚΑΙ gx-715d πικάπ Pioneer PL112D και κεφαλή Stanton 680.
 

Attachments

  • img005.jpg
    img005.jpg
    266.8 KB · Views: 99
Last edited:

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Re: Απάντηση: Η κασσέτα ξανάρχεται

:a0210: γραμμένες απο μένα όμως, οι προεγραμμένες ήταν συνήθως......άστα να πάνε.
Συνήθιζα να αναφέρω ημερομηνία, deck, κεφαλή και πικάπ σε κάθε κασσέτα που έγραφα!

Πχ μια που έχω πρόχειρη, γραμμένη τότε (1-11-1985) σε ΑΚΑΙ gx-715d πικάπ Pioneer PL112D και κεφαλή Stanton 680.

Παρομοίως..έγραφα στο καρτελάκι Πλατό/βραχίονα/κεφαλή και το εκάστοτε κασετόφωνο.

Έχω προεγραμμένη νομίζω κάποια με Ελληνικά,και αυτή του Grease...
https://images.search.yahoo.com/sea...0/6441815/il_570xN.309275139.jpg&action=click

Θα αναρτήσω ότι βρω, όπως επίσης θυμάμαι ότι σας υποσχέθηκα 45άρι Καραγκιόζη με Ευγένιο Σπαθάρη.

Oι κυκλοφορίες σε κασέτα ήταν άσχημες ποιοτικά,γι αυτό πολλοί προτιμούσαν να ντουμπλάρουν από δίσκο.
Ζητούσαν απ τους 'δισκοπώλες' να γράφουν σε μια κασέτα επώνυμης εταιρίας το δίσκο.

Οι memorex ήταν για κλάματα.

That's πρέπει να έχω ακόμα.

Κάποιες φορές βάζω ν ακούσω κάποια κασέτα από ραδιοφωνική εκπομπή ,έτσι για να θυμάμαι....εποχές.
Σαν την εποχή των Ολυμπιακών με τις αμέτρητες προτροπές για εθελοντισμό,τα δώρα μαζί με περιοδικά,το πλήθος των εντύπων περιοδικών και αναρωτιέμαι ..πως το 'φάγαμε' αυτό το στραπάτσο.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Αν καποιος εχει κασετες προεγγραμενες θα εχει ενδιαφερον να δουμε φωτο και ιστοριες...
ιστορια Θεs? ωs συνηΘωs το χαρτζιλικι πηγαινε σε κασετεs εταιριων με τιs φωτο απ`εξω και τα γνωστα.. 13-14 πρεπει να`μουν, μπαινω στο συνοικιακο δισκο-κασεταδικο και βλεπω μια προεγραμμενη -οπωs την λετε, με την φωτο μιαs τυπισσαs που Θα`κοβε ανασα και σημερα για πλακα... (τοτε πρεπει να ηταν η πρωτη φορα που ειδα στριγκακι και δεν ειχα καταλαβει τι καλυπτε)
ο τιτλοs του "αλμπουμ" ? sex for breakfast .. καηκαν τα σωΘικα μου Θυμαμαι. η προεφηβικη περιεργεια ηταν τεραστια! δεν αντεξα και το αγορασα και αs ηταν πιο ακριβο απο το breakfast in America!
τρεχω, το βαζω στο σπιτι και ..σοκ!! μία να ......βογκαει, με απαλη παραξενη μουσικη στο βαΘοs.. η απογοητευση τιτανια! τα λεφτα μου ελεγα μεσα μου και τι Θα το κανω αυτο το πραμα και που να το κρυψω... ποτέ δεν το ακουσα ολο, αλλά δεν το πεταγα ο κερατουκληs. καπου καπου το εβγαζα και χαζευα αυτο το πλασμα απ`εξω.
εφυγε και αυτη η κασετα, οπου και το breakfast in America και το crime of the century και ολεs οι αλλεs... :bigcry:
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
DSCN2617.jpg
[/url][/IMG]

Αυτή και μία του Βιολάρη,αλλά η δεύτερη σε κακή οπτική κατάσταση..έτσι πρόχειρα,λόγω κούρασης.

Sakkaris,γνωστός για τς κυκλοφορίες Spaggeti-Disco,όπως η παρούσα:Veghera -Various,με Savage και άλλες επιτυχίες 'μιξαρισμένη' από Έλληνα Dj της εποχής.
Έτος κυκλοφορίας 1983,την εποχή των πειρατικών,βλέπεται και το μαρκάρισμα ,που 'δηλώνει',ότι η δεύτερη πλευρά έχει ραδιοφωνικό 'ψωμί'.
Την άκουσα λίγο στο walkman ,μπασάτη για clubbing mood,ντίσκο ρυθμός,χορευτική διάθεση...του τότε.
Οι εγγραφές της συγκεκριμένης εταιρείας ήταν κάτω του μετρίου,επειδή είχα αρκετούς δίσκους με συλλογές (ότι χειρότερο δηλαδή), επίσης κυκλοφόρησε κάτι ρέγγε.
Το Εξώφυλλο δεν το βρήκα τέτοια ώρα.....
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Για εμένα που ξεκίνησα με κασέτες στην ουσία,την μεγαλύτερη χρησιμότητα του μέσου την έζησα όλη σχεδόν την δεκαετία του ´90 με τα περίφημα demos...Στέλναμε ωραία και καλά το γραμματακια μας με το αντίστοιχο χρηματικό αντίτιμο μέσα και μας έστελναν την κασέτα με το εξώφυλλό της κομπλέ,το οποίο τις περισσότερες φορές ήταν μιας κακής ποιότητας έγχρωμη κόπια..Από Βόλο και Πάτρα μέχρι Γαλλία και Τσεχία..Τα demos που μάζευα ήταν κυρίως από τον extreme χώρο (grind/death),αλλά υποθέτω το ίδιο γινόταν και παραέξω.

Ακόμα και τώρα όμως κάπως έτσι δουλεύει η φάση..Κυκλοφορεί πολύ υλικό σε κασέτα..Από τις επανεκδόσεις της floga records μέχρι τα προσωπικά demo που δουλεύουν με τον τροπο που δούλευαν..Από χέρι σε χέρι.

Όπως καταλαβαινετε,η κασέτα για μένα δεν αποτελεί μια γλυκιά ανάμνηση,αλλά πιστό συνοδοιπόρο στο όμορφο αυτό ταξίδι.

Παρακάτω δυο κασετουλες από την πιο πρόσφατη ιστορία του Ελληνικού underground...Friend Of Gods (math rock/metal) και Mr.booze (rock n roll/metal) ,με το ανάλογο backround. :)



P1030359.jpg
 

Nikos F

Supreme Member
19 June 2006
6,146
Αλιμος
αυτη εδω ειχε καλο ηχο αρκετες υψηλες..
Σε μια 90 αρα γυρω στα 81-82 ειχα γραψει floyd
για να ακουω καλοκαιρι με ενα στερεο φορητο..
ειπαμε λεμε και μικρες ιστοριες...
 

Attachments

  • 4645465736_13fdf88b6f.jpg
    4645465736_13fdf88b6f.jpg
    50.8 KB · Views: 83

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,584
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Eγω βασικα :rolleyes: .... περνουσα απ'εξω, δεν ειδα φως και .... εφυγα ....

Κατι disco ακουγα (Sammy Hagar, Don Felder, Riggs και για πολυ προχω .... Blue Oyster Cult)

Καμια σχεση με metal ! :proud:
 

ecodrifter

Supreme Member
27 January 2009
3,012
έφαγα τον κόσμο και βρήκα τις μοναδικές δυο που έχω στην κατοχή μου, εδω στο σπίτι.
Γραμμένες το 1997-1998, από τις τελευταίες.
Βλέπω Frontier, Revolutionary Army of Infant Jesus, Julian Cope, Sundial, Strobe, ωραία πράγματα

Οι παλιότερες βρίσκονται σε κάποια κούτα/ες στο πατρικό και επειδή ηχογραφούσα ραδιοφωνικές εκπομπές,
ίσως έχει διασωθεί και κασετα/ες με μέλος της κατηγορίας

Screenshot from 2019-04.jpg

τι 1969 συζητάμε ρε παιδιά?
βλέπω τι άκουγα το 1999 και μου φαίνεται οτι πέρασε αιώνας
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Να και μια που θα φέρει ρίγη συγκίνησης στις νταβανοπροκες που έχουν για αξεσουάρ οι πραγματικοι μπλακμεταλαδες.. :)
Η σύμπραξη της Hellenic Black Metal Scene όπως την λένε και στας ευρωπας..

Το αποτέλεσμα; Άξεστο και μονολιθικό..Όπως αρμόζει στην καταστα..

1994


https://en.wikipedia.org/wiki/Thou_Art_Lord

P1030372-001.jpg
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Αναμνήσεων συνέχεια..Την παρακάτω την έγραψα σε κάποιο δισκάδικο της Αλεξανδρούπολης κατά την διάρκεια της θητείας μου...Ήταν ότι είχε κυκλοφορήσει ο δίσκος. (Το μεγάλο κόλπο)..
Εκεί έμαθα ότι η Konica κυκλοφορεί και κασέτες
Η γραμματοσειρά εννοείται πως είναι δική μου. :)

P1030375.JPG