Panasonic G90, G95

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,551
Αν δεν είχε αυτό το ''τραγικό'' crop στο 4Κ βίντεο που ''μαστίζει'' τις περισσότερες Panasonic μηχανές θα ήταν super πρόταση, τώρα δυστυχώς την βλέπω του χρόνου να την βρίσκεις κανένα 500ευρω...Στα λεφτά της καλύτερα πιστεύω να πάρεις καμιά μεταχειρισμένη G9 ή με πολύ λιγότερα μια g80 που τις βρίσκεις σε πολύ χαμηλές τιμές, που είναι πάνω κάτω ίδια μηχανή και με μικρότερο Crop στο 4Κ βίντεο. Κρίμα, μπορούσε και καλύτερα η Panasonic πιστεύω.

Υ.Γ. Λίγο Of topic άλλα είναι η πρώτη φορά εδώ και χρόνια που οι περισσότερες μηχανές που βγήκαν τον τελευταίο χρόνο δεν με ''αγγίζουν'' και νιώθω ότι είναι λίγο-πολύ αναιμικά Updates....κρίμα
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,194
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Νέα Panasonic G90/95

Για την πληρότητα του νήματος βάζω και μια φωτό και τα βασικά specs της μηχανής. Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με την τοποθέτηση του Νίκου οτι οι εταιρίες μας σερβίρουν τον τελευταίο καιρό παρόμοια μοντέλα με τα προηγούμενα. Εδώ όμως υπάρχει μια δικαιολογία αφού έπρεπε το <φθηνό> WR σώμα της εταιρίας να φορέσει νέο αισθητήρα και να συμπληρωθεί με οτι άλλο έχει βγει ενδιάμεσα από ηλεκτρονικά καλούδια από την παλιότερη G85/85. Η αρχική τιμή είναι υψηλή αλλά όλοι ξέρουμε οτι θα ισσοροπησει πολύ πιο χαμηλά σύντομα.

Εδώ να αναφέρω και κάτι ακόμη. Η άμεση παρουσίαση νέου μοντέλου m43 μηχανής και νέου update φακού (που ήδη υπηρχε) εντός χρονοδιαγράμματος και λίγο μετά την παρουσίαση των S1/S1R, σβήνει κάθε υποψία για τις φήμες που είχαν διαρρεύσει για μετακίνηση της εταιρίας στο FF. H Panasonic δείχνει αποφασισμένη να κινηθεί δυναμικά και στις δύο κατηγορίες και σίγουρα έχει το μέγεθος να το πράξει και σωστά.

panasonic_4.jpg


20.3M pixel Live MOS sensor with no low pass filter
5-axis Dual I.S. 2, 5 steps of image stabilization
Unlimited 4K30p / Full HD Movies
V-log L is pre-installed
2.36 million dots organic EL LVF, finder magnification 0.74x
3.0 type vari-angle touch panel monitor
Dust and drip proof
Equipped with Wi-Fi and Bluetooth
Size: 130.4 x 93.5 x 77.4 mm
Weight: about 536 g
Japan release date: May 23, 2019
Kit: Body, high magnification zoom lens kit (overseas standard zoom kit is also available)

Μαζί ανακοινώθηκε και ο νέος 14-140 ΙΙ που θα έχει πιο καλή σταθεροποίηση Power OIS, πιο γρήγορο μοτέρ για να μπορεί να δουλεύει σωστά το DFD με τα πιο νέα μοντέλα G9/G90/GX9/GH5 και χωρίς να το έχω ψάξει ακόμη πιστευω οτι θα τον έβγαλε και WR (Splash and Dust-Resistance Design) όπως έκανε για όλη τη νέα σειρά ΙΙ ακόμη και των φθηνών ζουμ φακών (45-200,100-300). Αυτό είναι εξαιρετικη κίνηση από την Panasonic κατά την γνώμη μου, πιο σημαντική από την παρουσία νέας μηχανής.

panasonic_h_fsa14140_lumix_g_vario_14_140mm_1469487.jpg
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,330
Αθήνα
Απάντηση: Re: Νέα Panasonic G90/95

...δυστυχώς την βλέπω του χρόνου να την βρίσκεις κανένα 500ευρω...

...Εδώ όμως υπάρχει μια δικαιολογία αφού έπρεπε το <φθηνό> WR σώμα της εταιρίας να φορέσει νέο αισθητήρα και να συμπληρωθεί με οτι άλλο έχει βγει ενδιάμεσα από ηλεκτρονικά καλούδια από την παλιότερη G85/85...

Ε όχι και "δυστυχώς"! Του χρόνου λοιπόν θα "σπρώξουμε" τις παλιές μας (λέμε τώρα) για 1-2 κατοστάρικα, θα βάλουμε άλλα τρία και θα την πάρουμε την καινούρια με τα 20mp κ.λ.π.! :flipout:
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,551
Συμφωνώ Κώστα, πολύ σημαντικό ότι η Panasonic δείχνει να ενδιαφέρεται σοβαρά για το m4/3 και πολύ σημαντικό ότι βάζει και στους ''οικονομικούς'' φακούς προστασία από καιρικές συνθήκες, κάτι που δεν τον συνηθίζουν άλλοι κατασκευαστές.
Οσον αφορά το σώμα καλά έκανε και έβαλε τον νέο αισθητήρα και έκανε και βελτιώσεις /προσθήκες εξωτερικά στο σώμα κάτι που το έχουν κόψει πλέον οι εταιρίες και μας πασάρουν τα ίδια σώματα γενιά με γενιά.
Από την άλλη δεν ανακάλυψε και τον ''τροχό'' με την μηχανή αυτή η Panasonic, ένα κλασικό τυπικό update με τεχνολογία που έχει ήδη εδώ και χρόνια, έβαλε τόσα όσο να προστατέψει και τα μεγαλύτερα μοντέλα. Χοντρικά δεν είναι και κάποια τρομερή αναβάθμιση σε σχέση με την G80.
Την τιμή κλασικά για νέο μοντέλο την κρίνω υπερβολική, θα ισορροπήσει σε πιο λογικά επίπεδα μήνα με τον μήνα.
Γενικά η βιομηχανία των μηχανών έχει ρίξει στροφές, τυπικά Updates, ελάχιστες καινοτομίες, ελάχιστα νέα μοντέλα Value for money....

Υ.Γ. Για να πω και την κακία μου, η μηχανή αυτή πλασάρεται σαν video oriented, τώρα πόσο βίντεο friendly είναι με τόσο crop στο βίντεο 4Κ που πέρα από αυτό ρίχνει και την ποιότητα σε αυτό καθώς χρησιμοποιεί περίπου 1 ίντσα από τον αισθητήρα σε συνδυασμό με την προβληματική εστίαση σε βίντεο του DFD πραγματικά δεν ξέρω....
 
Last edited by a moderator:

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,194
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Νέα Panasonic G90/95

Το innovation στο m43 το τρέχει η OLYMPUS , η Πανυ απλά ακολουθεί αλλά κάνει πιο έξυπνες κινήσεις. Ειδικά τα update των φθηνών φακών σε WR είναι εξαιρετικη επιλογή και καλά θα κάνουν όλοι οι κατασκευαστές να παραδειγματιστούν και να ακολουθήσουν αφού στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά δεν βλέπουμε και τρομερές εξελίξεις.

Ειδικά για την Ελλάδα όπου θα υπάρξει σίγουρα η ανάγκη να χρησιμοποιηθεί μηχανή + βασικός φακός χειμώνα καλοκαίρι (ειδικά σε παραλία) θεωρώ οτι την πρόσβαση σε ένα στεγανό σετ δεν πρέπει να είναι επιλογή μόνο των φραγκάτων ή των επαγγελματιών.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,551
Re: Απάντηση: Re: Νέα Panasonic G90/95

Το innovation στο m43 το τρέχει η OLYMPUS , η Πανυ απλά ακολουθεί αλλά κάνει πιο έξυπνες κινήσεις. Ειδικά τα update των φθηνών φακών σε WR είναι εξαιρετικη επιλογή και καλά θα κάνουν όλοι οι κατασκευαστές να παραδειγματιστούν και να ακολουθήσουν αφού στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά δεν βλέπουμε και τρομερές εξελίξεις.

Ειδικά για την Ελλάδα όπου θα υπάρξει σίγουρα η ανάγκη να χρησιμοποιηθεί μηχανή + βασικός φακός χειμώνα καλοκαίρι (ειδικά σε παραλία) θεωρώ οτι την πρόσβαση σε ένα στεγανό σετ δεν πρέπει να είναι επιλογή μόνο των φραγκάτων ή των επαγγελματιών.

Συμφωνώ απόλυτα, αυτό που κάνει η Panasonic με τους φτηνούς φακούς και το WR είναι μοναδικό και της αξίζουν συγχαρητήρια!!! Το ζω έτσι και αλλιώς ''καθημερινά'' με τον Panasonic 12-60 τον φτηνό που έχει πάει σε χιόνια, παραλίες, βροχές κλπ. χωρίς να βγάλει κιχ.
Είναι λόγος πραγματικά να επιλέξεις Panasonic και μακάρι να ακολουθήσουν και άλλοι. Είναι κρίμα να βλέπεις WR μόνο σε πανάκριβους και ελιτίστικους φακούς.
Προσωπικά σε παραλίες, εκδρομές, ταξίδια, βόλτες, χιόνια κλπ. δεν πηγαίνω αν δεν έχω WR σετ ούτε για πλάκα. Για αυτό το λόγο μάλιστα προτιμώ παλιές ναυαρχίδες άλλα με προστασία WR παρά πιο νέα και φρέσκα σώματα που δεν αντέχουν.

Υ.Γ. Έχω μάλιστα και στα υπόψιν τον Panasonic 45-200 WR, είναι ένας φακός που αν τον βρω σε καλή τιμή θα τον χτυπήσω.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,551
Ενα αρθράκι από το Dpreview Που ουσιαστικά αναλύει αυτό που έγρψα παραπάνω στο υστερόγραφο, όσον αφορά το crop στο 4Κ βίντεο, χοντρικά ψιλοανεπίτρεπτο για τέτοια μηχανή, τέτοιου κόστους το 2019 να έχει τέτοιο σοβαρό θέμα με το Crop, δεν ανέφερε καν και το Dpreview Και το σοβαρό θέμα στην εστίαση του βίντεο. Έχει μέσα το αρθράκι και ένα πινακάκι που δείχνει τις διάφορες τεχνικές που χρησιμοποιούν οι κατασκευαστές για την παραγωγή του 4Κ βίντεο.
https://www.dpreview.com/opinion/5664582778/thinking-about-panasonic-lumix-dc-g95-for-video-read-this-first

Δυστυχώς άλλη μια χαμένη ευκαιρία από την Panasonic, προβλέπω από τώρα η μηχανή του χρόνου να είναι στα αζήτητα (όπως τώρα η g80) και να την βρίσκουμε κανένα 500αρι το πολύ.

Υ.Γ. Πραγματικά θα ήθελα πολύ να μιλήσω με κάποιο στέλεχος της Panasonic και να μου εξηγήσει την λογική και το κώλυμα που έχουν φάει πρώτον με την μόνο Contrast εστίαση που απλά δεν ''δουλεύει'' στο βίντεο και το χωρίς τέλος 4Κ crop που βάζουν σχεδόν σε όλες τις μηχανές τους εδώ και χρόνια.

Υ.Γ. Και για τον αισθητήρα που αναφέραμε πριν, μην ξεχνάμε ότι τον 20αρι αισθητήρα τον είχε και η gx8 που είχε βγει πριν την G80 άλλα για τους γνωστούς λόγους η Panasonic επέλεξε να χρησιμοποιήσει στην g80 τον 16αρι. Χοντρικά όπως βλέπω την G90 είναι μια μηχανή που έτσι έπρεπε να είναι εξαρχής πριν 3 χρόνια η G80.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,330
Αθήνα
Αυτό μάλλον δεν έχει ξανασυμβεί... Χθες βγήκε η ανακοίνωση στο Αμέρικα, σήμερα την πιάσαμε στα χέρια μας!!!

...Μπράβο στην Ελληνική αντιπροσωπεία που κατάφερε να έχει λειτουργικό κομμάτι στο περίπτερο της Photovision. Η αίσθηση είναι σαν μια λίιιγο μικρότερη G9, το γκρίπ έχει παχύνει λίγο σε σχέση με την προηγούμενη και έτσι βρήκαν χώρο να βάλουν κοντά στο κουμπί του κλείστρου τα τρία κλασσικά κουμάντα wb, iso και διόρθωση έκθεσης. Στο δικό μου χέρι κάθισε πολύ καλά, ποιοτική αίσθηση και γενικά οι θέσεις κουμπιών/διακοπτών μου ταιριάζει καλύτερα από της OMD-ΕΜ1 που έβαλα δίπλα της.

Δεν πρόλαβα να δω πολλά, υπήρχαν αρκετοί ενδιαφερόμενοι και ο χρόνος ήταν ελάχιστος, αλλά με τον lumix 12-60 εστιάζει σφαίρα χωρίς τον παραμικρό δισταγμό - για φωτογραφία μιλάμε, βίντεο δεν ξέρω...

Αν προλάβω αύριο θα την ξαναδώ και θα βάλω μια δική μου SD, παρά το ότι αυτά που είδα/κατέβασα από το dpreview μου φαίνονται 110% ίδια με της δικής μου GX9...
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,194
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Νέα Panasonic G90/95

Τιμή εισόδου αλμυρή

Body only: £899.99 / 1,075.00 (Ireland),
Camera plus 12-60mm lens: £1,079.99 / 1,290.00 / $1199
Camera plus 14-140mm lens: £1,259.99 / 1,505.00

Προστέθηκαν στα χαρακτηριστικά Live composite, oθόνη OLeD αλλά λείπει 6Κ , hires (pixelshift)
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,551
Με την G9 στα +200 περίπου, δεν νομίζω να περιμένουν πολλες πωλησεις.

Και λιγότερα, υπάρχουν μεταχειρισμένες σχεδόν καινούριες G9 κάτω από 1.000 ευρώ, και μην ξεχνάμε ότι αρκετός κόσμος πήρε την G9 από το Amazon πριν λίγο καιρό με cashback και του βγήκε κάτω από 800 ευρώ, έχω 1 γνωστό και εδώ στο forum 2-3 που την πήραν με αυτό τον τρόπο.
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,473
...αν αρχίζουμε και υπολογίζουμε και μεταχειρισμένες.... GH5 με 1000 ευρω, οπότε...
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,194
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
πραγματι η αρχική τιμή της G90 θεωρώ πως είναι υψηλή ειδικά αν συναγωνιστεί την G9. Καινούργιες οι 2 μηχανές στην Αγγλία έχουν διαφορά λιγότερο απο 200 ευρώ μιας και η G9 έχει βγει σε προσφορές και έχει υποστει μείωση η τιμή της (την βρίσκεις σώμα καινούργια γύρω στα 1200ευρώ). Εδώ οι διαφορές λογικά θα είναι πολύ μεγαλύτερες μιας και η G9 κρατάει τιμή στα καταστήματα. Λογικά θα σταματήσουν οι σουπερ προσφορές έξω στην G9 αν θέλουν να τρεξουν την μικρή με αυτή την τιμή και σταδιακά σε κανένα εξάμηνο όταν χαμηλώσει τιμή η G90 θα ακολουθήσει και η G9 .

Κατα τη γνώμη μου η διαφορά ανάμεσα στα 2 σώματα είναι σημαντική σε πολλά θέματα, η G9 είναι πλήρες μοντέλο με ελάχιστα μειονεκτήματα και ανώτερη σε : εργονομία (trackpad, κουμπιά), μικρή LCD επανω, ποιότητα - μεγεθος EVf, ποιότητα σώματος, διπλή κάρτα, μεγαλύτερη μπαταρία, 6kphoto, pixelshift, ταχύτητες συγχρονισμού φλας κ.α. μικρότερα. Στην πράξη είναι ένα σκαλί πάνω απο την ΕΜ1.2 που έχω σχεδόν σε όλα με εξαίρεση την υβριδική εστίαση. Αν δεν είχα τους καλούς 4/3 φακούς μου (που απαιτουν PDAF) και φλας Olympus (που δεν καλυπτουν ριπή με την G9) αυτή θα κράταγα για 1ο βασικό σώμα.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,330
Αθήνα
Για να λέμε τα πράγματα με τ' όνομά τους, αυτό που παρατηρώ εδώ και 1-1,5 χρόνο περίπου, είναι ότι ΌΛΕΣ οι εταιρείες κοστολογούν τα "μεσαία" μοντέλα τους στο χιλιάρικο +. Ότι κυκλοφόρησε στα 1000 "έκατσε" αρχικά: sony 6400, fuji xt30 κ.λ.π. Τώρα αν αυτό μας αρέσει, αν οι αγοραστές (ανά τον κόσμο) ανταποκρίνονται, αν φέρνει χρήμα στις εταιρείες, αν - αν - αν... ...Άγνωστο αλλά γενικά παρατηρώ και κάτι ακόμα: σχεδόν όλες οι εταιρείες άμεσα ή/και έμμεσα βγάζουν μια αρχική τιμή "στον Θεό", και "στο καπάκι" προσφορές με μειωμένη τιμή για "περιορισμένα κομμάτια" (πόσα άραγε?:flipout:), ή δώρα (grip, adapters... ), οπότε κάποιοι τρέχουν ανακουφισμένοι να προλάβουν!

Κλασσικά κόλπα marketing που κάποιοι σίγουρα έχετε διδαχθεί την πρώτη χρονιά στην σχολή...

Τέλος του off topic - συγνώμη αλλά μερικοί (δικαίως ίσως) μας θεωρούν -beep- :flipout:
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,551
Re: Απάντηση: Νέα Panasonic G90/95

πραγματι η αρχική τιμή της G90 θεωρώ πως είναι υψηλή ειδικά αν συναγωνιστεί την G9. Καινούργιες οι 2 μηχανές στην Αγγλία έχουν διαφορά λιγότερο απο 200 ευρώ μιας και η G9 έχει βγει σε προσφορές και έχει υποστει μείωση η τιμή της (την βρίσκεις σώμα καινούργια γύρω στα 1200ευρώ). Εδώ οι διαφορές λογικά θα είναι πολύ μεγαλύτερες μιας και η G9 κρατάει τιμή στα καταστήματα. Λογικά θα σταματήσουν οι σουπερ προσφορές έξω στην G9 αν θέλουν να τρεξουν την μικρή με αυτή την τιμή και σταδιακά σε κανένα εξάμηνο όταν χαμηλώσει τιμή η G90 θα ακολουθήσει και η G9 .

Κατα τη γνώμη μου η διαφορά ανάμεσα στα 2 σώματα είναι σημαντική σε πολλά θέματα, η G9 είναι πλήρες μοντέλο με ελάχιστα μειονεκτήματα και ανώτερη σε : εργονομία (trackpad, κουμπιά), μικρή LCD επανω, ποιότητα - μεγεθος EVf, ποιότητα σώματος, διπλή κάρτα, μεγαλύτερη μπαταρία, 6kphoto, pixelshift, ταχύτητες συγχρονισμού φλας κ.α. μικρότερα. Στην πράξη είναι ένα σκαλί πάνω απο την ΕΜ1.2 που έχω σχεδόν σε όλα με εξαίρεση την υβριδική εστίαση. Αν δεν είχα τους καλούς 4/3 φακούς μου (που απαιτουν PDAF) και φλας Olympus (που δεν καλυπτουν ριπή με την G9) αυτή θα κράταγα για 1ο βασικό σώμα.

Μην ξεχνάς Κώστα και το βίντεο που είναι μάλλον και το σημαντικότερο plus της G9 σε σχέση με την G90. Η G9 έχει 4Κ βίντεο με Full readout του αισθητήρα, ενώ η G90 crop και σημαντικό μάλιστα που περιορίζει το βίντεο σχεδόν σε 1 ίντσα από τον αισθητήρα.
Δεν το συζητάμε καν με 200 ακόμα και 300 ευρώ διαφορά αξίζει με τα χίλια η G9 σε σχέση με την G90, βάλε ότι αρκετοί την έχουν πάρει την G9 και σε τιμές αισθητά κάτω από 1.000 ευρώ (Amazon Κλπ.).
Χοντρικά η G90 έπρεπε να ξεκινάει στην Ευρώπη το σώμα κανένα 800αρι το πολύ και σύντομα και με Cashback να το έβρισκες κανένα 600αρι...εκει πάνω κάτω είναι μια λογική τιμή σύμφωνα με αυτά που προσφέρει και σύμφωνα με τον ανταγωνισμό (εσωτερικό και εξωτερικό).
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,551
Re: Απάντηση: Νέα Panasonic G90/95

Για να λέμε τα πράγματα με τ' όνομά τους, αυτό που παρατηρώ εδώ και 1-1,5 χρόνο περίπου, είναι ότι ΌΛΕΣ οι εταιρείες κοστολογούν τα "μεσαία" μοντέλα τους στο χιλιάρικο +. Ότι κυκλοφόρησε στα 1000 "έκατσε" αρχικά: sony 6400, fuji xt30 κ.λ.π. Τώρα αν αυτό μας αρέσει, αν οι αγοραστές (ανά τον κόσμο) ανταποκρίνονται, αν φέρνει χρήμα στις εταιρείες, αν - αν - αν... ...Άγνωστο αλλά γενικά παρατηρώ και κάτι ακόμα: σχεδόν όλες οι εταιρείες άμεσα ή/και έμμεσα βγάζουν μια αρχική τιμή "στον Θεό", και "στο καπάκι" προσφορές με μειωμένη τιμή για "περιορισμένα κομμάτια" (πόσα άραγε?:flipout:), ή δώρα (grip, adapters... ), οπότε κάποιοι τρέχουν ανακουφισμένοι να προλάβουν!

Κλασσικά κόλπα marketing που κάποιοι σίγουρα έχετε διδαχθεί την πρώτη χρονιά στην σχολή...

Τέλος του off topic - συγνώμη αλλά μερικοί (δικαίως ίσως) μας θεωρούν -beep- :flipout:

Ισχύει Δημήτρη και έτσι είναι, ούτε οι A6400/X-T30 αξίζουν στα 1.000 ευρώ που ζητάνε...σύντομα βέβαια μαζεύονται κάπως οι τιμές σε αυτά τα μεσαία μοντέλα. Στο θέμα μας τώρα θεωρώ ότι ελάχιστοι θα πάνε να σκάσουν σχεδόν 1.100 ευρώ για αυτή μηχανή, στην Ελλάδα δε πιστεύω ούτε ένας.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,551
Re: Απάντηση: Νέα Panasonic G90/95

...αν αρχίζουμε και υπολογίζουμε και μεταχειρισμένες.... GH5 με 1000 ευρω, οπότε...

Και όμως είναι και αυτό σημαντική λύση, όταν βρίσκεις σχεδόν καινούριες και με εγγύηση GH5 και G9 ίσως και κάτω από χιλιάρικο, τότε καταλαβαίνεις ότι δύσκολα θα περπατήσει η G90 με τα 1.080 ευρώ το σώμα.