Μετρήσεις ΕΜΤ950 Direct Drive

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Εδώ 4 συλλήψεις που αφορούν στο ΠικΑπ μου ΕΜΤ950 Direct Drive. Θα ήθελα τις παρατηρήσεις/σχόλιά σας,δεδομένου ότι δεν έχω σχετική εμπειρία. Σε γενικές γραμμές μου μοιάζουν,πάντως, καλές
Στη 1η>Reference level σήμα 1kΗz του εν λόγω Δίσκου Τεστ .
2η>Το μοτέρ δουλεύει
3η>Το μοτέρ δουλεύει και Βραχίωνας+Κεφαλή "διαβάζει" μη διαμορφωμένο αυλάκι.(Silent groove)
4η>Τετράγωνο 370Hz 3:7 duty 3,54cm/s

PS. Η 4η δεν αφορά στον ίδιο δίσκο με τις πρώτες τρεις και όπως είναι φανερό προέρχεται από Παλμογράφο.
 

Attachments

  • Reference level 06.04.png
    Reference level 06.04.png
    39.3 KB · Views: 159
  • Motor only 06.4.png
    Motor only 06.4.png
    28.5 KB · Views: 159
  • Motor + Reading Silent groove 06.04.png
    Motor + Reading Silent groove 06.04.png
    29.5 KB · Views: 159
  • 950 square 30.3.png
    950 square 30.3.png
    43 KB · Views: 158

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Γεια σου Γιώργο.
Γιατί προσπαθείς να έχεις σύλληψη κάτω των 20Hz?
Είναι πολύ δύσκολο (έως ακατόρθωτο) να δεις αξιόπιστη μέτρηση κάτω των 20Hz, θα πρέπει και το hw να το υποστηρίζει σωστά και το λογισμικό να έχει ελεύθερο το φάσμα αυτό.
Στις μετρήσεις που έχεις πάντως το sw ξεκινά από τα 20Hz.
H 1η κατά τη γνώμη μου και δεδομένης της εισόδου του Q401, θέλει εξασθένιση...φαίνεται ότι στρεσάρεται το ADC του.
Στις λοιπές που προφανώς κοιτάς το φάσμα θορύβου στις χαμηλές συχνότητες, νομίζω είναι αρκετά καλό δεδομένου του μέσου.
Το τετράγωνο τέλος έχει στρογγυλεμένες γωνίες, θα έπρεπε να ήταν πιο σωστό. Εδώ να αναφέρω ότι έχεις φυσικά περιορίσει το BW του παλμογράφου σου, όπου εκτός των 20MHz που έχεις θέσει, έχεις και το probe στο 1Χ ... οπότε μάλλον κόβει κάπου στα 7-9MHz στο σύνολο.
Και πάλι όμως είναι υπεραρκετό δεδομένης της πολύ χαμηλής συχνότητας που μετράς (370Hz).
Το σήμα τετραγώνου με τι τρόπο έπαιξε στο πικάπ?
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Γεια σου Μανόλη
Θα προσπαθήσω να απαντήσω στα ερωτήματα όσο πιο καλά μπορώ
- "Γιατί προσπαθείς να έχεις σύλληψη κάτω των 20Hz"
- Η περιοχή γύρω των 10Hz είναι εκεί που πρέπει να συντονίζει βραχίωνας/κεφαλή και απ'ότι φαίνεται καλά τα πάει.
- H 1η κατά τη γνώμη μου και δεδομένης της εισόδου του Q401, θέλει εξασθένιση...
- Σ'αυτή τη μέτρηση δεν με ενδιέφερε η αρμονική παραμόρφωση,αλλά η στάθμη στο 1KΗz σαν Reference.
- Η όλη φιλοσοφία των μετρήσεων έγινε για να καταλάβω πού βρίσκεται ο θόρυβος των ηλεκτρονικών καθώς και η συμβολή του μοτέρ στο θόρυβο. Κατά γενική ομολογία το αποτέλεσμα μοιάζει εξαιρετικό και για κάποιους απίστευτο.
- Για το τετράγωνο τώρα..
Μη μπερδεύουμε μια γεννήτρια τετραγώνου με ένα πικάπ που το διαβάζει. Σκέψου...> Δίσκος>Κεφαλή ανάγνωσης>Βραχίωνας. Όλα μηχανικά μέρη.
Ο δίσκος τεστ του τετραγώνου είναι,κυρίως,για έλεγχο της "Absolute Polarity" των κεφαλών χάραξης των "Λάκερς" ***
Η όλη ιστορία έγινε,εκτός των άλλων,για να με βοηθήσει να αποφασίσω ποιο από τα δύο ΕΜΤ που απέμειναν θα κρατήσω, το 930 ή το 950 μιας και λίγο πολύ κοντά ακούγονται..αλλά δεν μετράνε το ίδιο.

ΥΓ1*** Να μου πεις ξέρουμε αν η κεφαλή κοπής ακολούθησε το "Πρότυπο";;; Όχι δεν ξέρουμε,ξέρουμε όμως πως η δική μας κεφαλή ανάγνωσης το ακολουθεί.
ΥΓ2. Όχι εύκολη απόφαση ποιό να κρατήσω
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Γεια σου Γιώργο.
Γιατί προσπαθείς να έχεις σύλληψη κάτω των 20Hz?
Είναι πολύ δύσκολο (έως ακατόρθωτο) να δεις αξιόπιστη μέτρηση κάτω των 20Hz, θα πρέπει και το hw να το υποστηρίζει σωστά και το λογισμικό να έχει ελεύθερο το φάσμα αυτό.
Στις μετρήσεις που έχεις πάντως το sw ξεκινά από τα 20Hz.
H 1η κατά τη γνώμη μου και δεδομένης της εισόδου του Q401, θέλει εξασθένιση...φαίνεται ότι στρεσάρεται το ADC του.
Στις λοιπές που προφανώς κοιτάς το φάσμα θορύβου στις χαμηλές συχνότητες, νομίζω είναι αρκετά καλό δεδομένου του μέσου.
Το τετράγωνο τέλος έχει στρογγυλεμένες γωνίες, θα έπρεπε να ήταν πιο σωστό. Εδώ να αναφέρω ότι έχεις φυσικά περιορίσει το BW του παλμογράφου σου, όπου εκτός των 20MHz που έχεις θέσει, έχεις και το probe στο 1Χ ... οπότε μάλλον κόβει κάπου στα 7-9MHz στο σύνολο.
Και πάλι όμως είναι υπεραρκετό δεδομένης της πολύ χαμηλής συχνότητας που μετράς (370Hz).
Το σήμα τετραγώνου με τι τρόπο έπαιξε στο πικάπ?

Μανόλη το τετράγωνο στο δίσκο είναι γραμμένο δίχως RIAA διαβασμένο όμως στο πικαπ με RIAA αν αυτή είναι η ουσία της ερώτησής σου.
 

dinos

Moderator
Staff member
17 June 2006
811
Πάτρα
Οι δικές μου παρατηρήσεις εστιάζονται στο ότι έχει χρησιμοποιηθεί A weight σε όλες τις μετρήσεις FFT.
Αυτό σημαίνει πως από το 1 ΚHz έως τα 6 ΚΗz η στάθμη είναι κοντά στην πραγματική τιμή,
αλλά στις χαμηλότερες συχνότητες η πτώση είναι έως -50db στα 10Hz και έως -10db στα 20ΚΗz.
Έτσι δικαιολογούνται οι πολύ καλές τιμές κυρίως στις χαμηλές συχνότητες.

Ενδεικτικά :
A-weighting
Hz dB
63 – 26.2
125 – 16.1
250 – 8.6
500 – 3.2
1k 0
2k + 1.2
4k + 1.0
8k – 1.1
16k – 6.6

Επίσης να σημειώσω πως αν θέλουμε στάθμη αναφοράς δεν πρέπει ο ADC να υπεροδηγείται
διότι οι αρμονικές επηρεάζουν την στάθμη του σήματος (τουλάχιστον όπως την μετράει ο ADC).

Τέλος τα τετράγωνα δεν δικαιολογούνται με τέτοιες κυματομορφές μετά από κύκλωμα RIAA
ενδεικτικά οι κυματομορφές σε τετράγωνο με παρόμοιο duty cycle είναι κάπως έτσι:

riaa.jpg

Κάτω είναι το τετράγωνο εισόδου και πάνω η έξοδος από τον προενισχυτή RIAA.
Μάλλον κάτι είναι λάθος.