Αλλαγή ενισχυτή

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

achillesgk

AVClub Addicted Member
19 September 2009
1,577
Αυτή τη στιγμή έχω τον τιμιότατο harman kardon avr142, που έως τώρα με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο. Τα ηχεία που έχω είναι τα μπροστινά roister emphasis 25 (140 w rms ,92 db ευαισθησια , 6 oh), μεσαίο c5, και πίσω τα 5. (sub yamaha)
Θεωρώ ότι έχει έρθει τοπ πλήρωμα του χρόνου για τον ενισχυτή οπότε κοιτάζω για κάποιον με dolby atmos κτλ
Σκέφτομαι τον denon avr-x1500 που έχει σχετικά καλή τιμή (331 ευρώ με μεταφορικά από amazon.de). Με υπέρβαση μπορώ να φτάσω τον 2500. Τι λέτε?
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Καλά το σκέφτεσαι. Σε αυτή την κατηγορία τιμής είναι ότι καλύτερο. Τις προάλλες σε αντίστοιχο μη.α είχε αναφερθεί ότι ο 1500 είναι πολύ κοντά στον 2500 σε επιδόσεις. Οπότε και πιο συμφέρων. Εκτός αν φτάσεις στον 3500.
 

destyl

New member
28 February 2018
44
Ηράκλειο Κρήτης
Εκτος κ αν μπορεις κ θελεις να κανεις χρηση της zone 2 με τελικο με τα preouts του 2400-2500, εγω θα επαιρνα τον 1500. Απλα θα κοιτουσα τα ελληνικα καταστηματα, προτιμω να εχω το κεφαλι μου ησυχο αν κατσει μια στραβη κ χρειαστει να γινει χρηση της εγγυησης
 

achillesgk

AVClub Addicted Member
19 September 2009
1,577
Τον 2400 θέλω να τον αποκλείσω λόγω θερμοκρασιών που από όσα διαβάζω στον 2500 λύθηκαν. Δεν με πειράζει να τον πάρω από Amazon, που έτσι κ αλλιώς από μόνο του αποτελεί εγγύηση.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Τον 2400 θέλω να τον αποκλείσω λόγω θερμοκρασιών που από όσα διαβάζω στον 2500 λύθηκαν. Δεν με πειράζει να τον πάρω από Amazon, που έτσι κ αλλιώς από μόνο του αποτελεί εγγύηση.

Πηγή;
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Είναι γεγονός πάντως ότι η αύξηση χωρητικότητας των πυκνωτών φέρνει καλά αποτελέσματα αυτό στην πράξη σημαίνει περισσότερα στιγμιαία ρεύματα .
Είναι μια πάγια τακτική που χρησιμοποιούν ΚΑΙ στην DIY κοινότητα με ακόμη πιο ποιοτικούς πυκνωτές .
Απλά οι κατασκευαστές δεν το κάνουν για να μπορέσουν να συγκρατήσουν το κόστος κατασκευής στην χαμηλή κατηγορία τιμής .
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Το ίδιο λέει και η Denon στη γιαπωνέζικη σελίδα της.

High performance
custom capacitor
The block capacitor of the power supply part carries two custom capacitors of 12,000 uF which raised the 20% capacity from AVR-X2400H. More room for high volume playback with multi-channels, and improved power supply stability. It further refines the heavy and crisp sound.


Με τη θερμοκρασία περιμένω να δω κάποια πηγή, αλλά μάλλον θα πρόκειται για κάποιο "εγγυημένο" review από το Amazon, προφανώς κάποιου που δεν γνωρίζει πως να ρυθμίσει τον ενισχυτή του να παίζει σε αντίστοιχα φορτία εμπέδησης και που και πως να ανακατευθύνει τις ενεργοβόρες συχνότητες.
Συνηθισμένα πράγματα. Θα του τα πει όλα το Amazon προφανώς.

Μεγάλη υπόθεση τα ρεύματα τα στιγμιαία και ευτυχώς οι Γιαπωνέζοι το ψάχνουν πολύ. Τώρα τελευταία διάβαζα για την παράλληλη BTL λειτουργία που έχει το νέο Micro Hi-Fi της Marantz MCR-612. 8 ενισχυτές έχει μέσα του... .
 

achillesgk

AVClub Addicted Member
19 September 2009
1,577
Δεν υπάρχει επίσημη πηγή, απλά σχόλια σε διάφορα φόρουμ. Όπως είπα αν αξίζει τη διαφορά ο 2500 από τον 1500 και τον 2400, δεν έχω πρόβλημα να πάω σε εκείνον.
 

corfu

AVClub Addicted Member
20 October 2006
1,377
ΚΕΡΚΥΡΑ
Ερώτηση ο 1500 υποστηρίζει DTS HD MA ? Γιατί δεν βλέπω να το αναφερει. Στο σάιτ την εταιρίας γράφει DTS X
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Καλησπέρα φιλε μου τα ιδια ηχεια εχουμε !:guitarist:στη θεση σου θα κοιταζα τον 2500 γιατι δινει 95 βατ και θα οδηγει τα ηχεια πιο ανετα ! βλέπεις το ρευματακι τους τον θελουν και ας είναι ευαίσθητα!-bye-
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Χωρίς να το κοιτάξω τα αποκλείω να υπάρχει ενισχυτής που να υποστηρίζει dtsx και όχι dts ma.
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Απάντηση: Re: Αλλαγή ενισχυτή

Ερώτηση ο 1500 υποστηρίζει DTS HD MA ? Γιατί δεν βλέπω να το αναφερει. Στο σάιτ την εταιρίας γράφει DTS X

Ναι υποστηρίζει κανονικά, το λέω ως κάτοχος.....
 

corfu

AVClub Addicted Member
20 October 2006
1,377
ΚΕΡΚΥΡΑ
Re: Απάντηση: Re: Αλλαγή ενισχυτή

Ναι υποστηρίζει κανονικά, το λέω ως κάτοχος.....


Σκέπτομαι και εγώ να πάρω τον 1500 καινούριο από Amazon στα 330. Είναι καλή επιλογή? Τα ηχεία μου είναι τα crystal audio TX-T2 SE τα δυο μπροστά και το κεντρικό.

Ποια ηχεία προτείνετε για πίσω? και για να κάνω atmos θα πρέπει να αλλάξω όλα τα ηχεία και να αγοράσω νέα ηχεία?
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Υπερβολή θα ηταν να σου πει κάποιος να τα αλλαξεις ολα. Ισχυει μεν, αλλα σε συστηματα με υψηλες απαιτησεις και αναλογα βαλαντια.
 

corfu

AVClub Addicted Member
20 October 2006
1,377
ΚΕΡΚΥΡΑ
B27357A5-06D4-4571-87CA-A90A1C9F65E1.jpg
Δεν ξέρω αν πρέπει να ανοίξω νέο θέμα η να συνεχίσουμε εδώ. Αυτή την στιγμή ο χώρος μου είναι dedicate και μπροστά και κεντρικό έχω τα crystal audio TX-T2 SE. Ενισχυτή αν δεν μου προτείνεται κάποιον άλλον καλύτερο μάλλον θα πάρω τον denon 1500, τι και ποσά ηχεία ακόμα προτείνετε για atmos? Επίσης επειδή ο χώρος είναι λίγο στενός για τα περιφερειακά ηχεία θα ήθελα να είναι όσο πιο minimal γίνεται σε διαστάσεις και να τοποθετηθούν στους τοίχους....
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Ε, καλύτεροι υπάρχουν να σου προτείνουμε. Πολλοί. Ας πούμε ο 3500 με το πληρες audyssey xt32. Ή καποιος marantz σειρα 6 και πανω. Και για μένα και ο nad t758v3... Με dirac live. Μα και σαν 7καναλος ο 1500 δεν ξέρω αν μπορεί να σε καλύψει για σωστό και πλήρες atmos σε dedicated χωρο. Δε χρειάζεσαι μια τετράδα ψηλά και μια επταδα χαμηλα; για atmos πολλοί ψωνίζουν μικρά της jbl. Αν θες το απόλυτο πας για ίδια σειρά παντού. Και κατά προτίμηση ακόμα και τα front να είναι βάσης ίδια με τα surround και τα atmos. Ε, προφανώς δεν παίζει με τη λογική αυτή το "μικρά ατμος".
 

corfu

AVClub Addicted Member
20 October 2006
1,377
ΚΕΡΚΥΡΑ
Καλήμερα , όταν έγραψα για ενίσχυση αν δεν μου προτείνετε κάποιον καλύτερο , εννοούσα κοντά στην ίδια κατηγορία τιμής. Ο 1500 από Amazon κάνει 330 ευρώ. Άντε να ανέβω αλλά 200 και να φτάσω στα 500 - 550 αν υπάρχει κάποιος πολύ καλύτερος που να αξίζει....

Για Atmos αν κατάλαβα καλά , εκτός από τα 2 ακόμα για πίσω που χρειάζομαι πρέπει να πάρω αλλά 4 για ταβάνι?

Αυτό είναι το μικρο της Jbl? https://www.skroutz.gr/s/401842/JBL-Control-23.html
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Για να βαλεις πάνω από 2 ηχεία Atmos θα πρεπεινα πάρεις ενισχυτή που να υποστηρίζει 9.1/11.1 κανάλια επεξεργασιας. Σε marantz είναι οι σειρές από 6000 και πάνω και σε denon απο 4000 και πάνω και ο καινούριος 3600h οι οποίοι ξεκινάνε συνήθως από 1000 .Αλλιώς περιορίζεσαι σε 7κάναλο και διάταξη 5.2.2. Πάντως αφού έχεις dedicated room αξίζει να κάνεις την υπέρβαση και ας ολοκληρώσεις και πιο αργά το σύστημα.