Αγορά Wifi speakers για pc

jamesj

New member
12 January 2017
3
Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα τη γνώμη σας στην επιλογή ηχείων ή ηχείου μάλλον. Για την ώρα έχω 5" Fostex (τα PM 0.5d) για να ακούω μουσική από το pc μου, αλλά λόγω έλλειψης χώρου και επειδή τα καλώδια με ενοχλούν σκέφτομαι να τα αλλάξω με wifi ηχεία (αν υποστηρίζουν και bluetooth ακόμα καλύτερα) .

Από διάβασμα έχω εντοπίσει ως υποψήφια τα:
1. Klipsch Heritage Wireless Three
2. Sonos one (2nd gen)
3. Bang & Olufsen Beoplay m3
4. Bose SoundLink Revolve
5. Audio pro addon C5
6. Ηarman Κardon play and go 2

Τα 5 & 6 προσπαθώ να τα αποφύγω λόγω όγκου αλλά μπορεί να κάνω και παραχώρηση αν αξίζουν πολύ. Οπότε, θα ήθελα να ρωτήσω:
α. Σε σχέση με τα fostex θα είναι χειρότερη η ποιότητα του ήχου με κάποια από τα παραπάνω (πολύ ή λίγο);
β. Ποιό από τα παραπάνω ή τί άλλο θα προτείνατε, αν θα προτείνατε;

Το budget μάλλον θα πάει max 350.

Σας ευχαριστώ!
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,376
Πειραιας
Πιστευω οτι οποιο και να παρεις θα μεινεις ευχαριστημενος.
Εχω το ΗΚ και παιζει φανταστικα αλλα δεν εχει wifi.
Tωρα αν παιζουν καλυτερα απο το Fostex,ειναι δυσκολη απαντηση,γιατι πρεπει να γινει απευθειας συγκριση.
Χαωδεις διαφορες δεν θα υπαρχουν μεν (καποια θα υπερτερουν σε ενα σημειο καποια θα χανουν),αλλα σκεψου οτι τα Fostex ειναι δυο ηχεια και τα αλλα ολα σε ενα κουτι.
Πρεπει να κανεις μονο σου τις συγκρισεις , γιατι εσυ θα τα ακους.
Υπαρχουν καποια καναλια στο youtube οπου με ενα καλο ζευγαρι ακουστικα,μια ιδεα θα παρεις πως ηχει το καθενα.
Ριξε μια ματια εδω και θα βριες πολυ πραγμα!!
https://avclub.gr/forum/showthread.php/144028-Ηχεια-Νομαδικά-Bluetooth/page32
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,334
Αθήνα
Θα σου πρότεινα να δεις κάποιο που υποστηρίζει ανοιχτή πλατφόρμα, δηλαδή υποστηρίζεται το οικοσύστημά του από πολλούς κατασκευαστές, να έχει αληθινή Wi-Fi δειγματοληψία 192-24 χωρίς να κάνει downsampling και desktop app εκτός από εκείνη για τα smartphone.
Και να έχει τη δυνατότητα να στριμάρει και από αναλογική είσοδο. Πάντα πρακτικό αυτό.
Και αν ενσωματώνει και Bluetooth με aptX, ακόμα καλύτερα για έξτρα επιλογές.
Α, ναι. Και μια έξοδο για sub ίσως σου χρειαστεί αν ψάχνεις κάτι μικρό. Η έξοδος να εφαρμόζει φίλτρο high-pass και low-pass οπωσδήποτε.

Δηλαδή κοίταξε κάτι στην πλατφόρμα του DTS Play-Fi

Διάλεξε...

https://play-fi.com/products/
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,376
Πειραιας
Θα σου πρότεινα να δεις κάποιο που υποστηρίζει ανοιχτή πλατφόρμα, δηλαδή υποστηρίζεται το οικοσύστημά του από πολλούς κατασκευαστές, να έχει αληθινή Wi-Fi δειγματοληψία 192-24 χωρίς να κάνει downsampling και desktop app εκτός από εκείνη για τα smartphone.
Και να έχει τη δυνατότητα να στριμάρει και από αναλογική είσοδο. Πάντα πρακτικό αυτό.
Και αν ενσωματώνει και Bluetooth με aptX, ακόμα καλύτερα για έξτρα επιλογές.
Α, ναι. Και μια έξοδο για sub ίσως σου χρειαστεί αν ψάχνεις κάτι μικρό. Η έξοδος να εφαρμόζει φίλτρο high-pass και low-pass οπωσδήποτε.

Δηλαδή κοίταξε κάτι στην πλατφόρμα του DTS Play-Fi

Διάλεξε...

https://play-fi.com/products/
Υπαρχει τετοιο πραγμα με 350 ερω??
 

jamesj

New member
12 January 2017
3
Σας ευχαριστώ παιδιά, έχει πέσει μελέτη... νομίζω ότι και με ένα ηχείο θα είμαι ευχαριστημένος (γενικά έχω "καλόβολο" αυτί αφού κάποιες φορές ακούω από το ένα fostex και το απολαμβάνω κιόλας) αλλά δεν θέλω να ανέβω σε τιμή πολύ παραπάνω από το budget μου.

Χθες άκουσα τυχαία κάποια ΒΤ Marshall των 250 και ενώ δεν περίμενα να μου αρέσουν μου φάνηκαν ευχάριστα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,334
Αθήνα
Σας ευχαριστώ παιδιά, έχει πέσει μελέτη... νομίζω ότι και με ένα ηχείο θα είμαι ευχαριστημένος (γενικά έχω "καλόβολο" αυτί αφού κάποιες φορές ακούω από το ένα fostex και το απολαμβάνω κιόλας) αλλά δεν θέλω να ανέβω σε τιμή πολύ παραπάνω από το budget μου.

Χθες άκουσα τυχαία κάποια ΒΤ Marshall των 250 και ενώ δεν περίμενα να μου αρέσουν μου φάνηκαν ευχάριστα.

Το bluetooth δεν κάνει για τη δουλειά που θες.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,376
Πειραιας
Έχει και οικονομικά και ακριβά και ό,τι θέλεις βασικά. Ανάλογα τι θέλεις και τι features ψάχνεις.
Για πες τι θα έπαιρνες με ταβάνι το 300αρι?
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,376
Πειραιας
Χθες άκουσα τυχαία κάποια ΒΤ Marshall των 250 και ενώ δεν περίμενα να μου αρέσουν μου φάνηκαν ευχάριστα.
Τα Μάρσαλ παίζουν πολύ καλά αλλά ρίξε διάβασμα ,γιατί μερικά μοντέλα τους βγάζανε προβλήματα.
Αν θες bt και δεν έχει ενσωματωμένο το κομπιούτερ σου ,σου προτείνω να ρίξεις μια ματιά σε αυτό

https://www.e-shop.gr/logilink-bt0015-usb-bluetooth-v40-class1-micro-usb-20-adapter-p-PER.756418
Είναι aptx και με ένα bt ηχείο που έχει και αυτό aptx θα πάρεις καλό ήχο ,χωρίς να ταλαιπωρηθεις!
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Απλά αν εχεις συνηθίσει και σου αρέσει η flat μονιτορίλα των fostex (ειναι πεντακάθαρα τα ατιμα!) ,τοτε ολα αυτά που γράφεις ισως σε χαλάσουν λίγο.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,334
Αθήνα
Για πες τι θα έπαιρνες με ταβάνι το 300αρι?

3-4 Phorus να το έκανα και πολυζωνικό around the house. Και με τα ρέστα ένα Dot να του μιλάω και να το ελέγχει, όταν βαριέμαι να ακουμπάω το tablet. :p
 

jamesj

New member
12 January 2017
3
Re: Απάντηση: Αγορά Wifi speakers για pc

Απλά αν εχεις συνηθίσει και σου αρέσει η flat μονιτορίλα των fostex (ειναι πεντακάθαρα τα ατιμα!) ,τοτε ολα αυτά που γράφεις ισως σε χαλάσουν λίγο.
Να σου πω την αλήθεια, καλή η μονιτορίλα αλλά νομίζω ότι δεν θα με χαλάσει και κάτι πιο hifi (αρκεί να μην είναι multimedia ηχεία pc με υπερτονισμένες χαμηλές).