Μπορώ να έχω ταυτόχρονα 2 γραμμές (A)DSL στο ίδιο σπίτι ;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Καλησπέρα σας!

Όπως λέει ο τίτλος το βασικό μου ερώτημα είναι: Στο ίδιο σπίτι είναι δυνατόν να έχω ταυτόχρονα και ανεξάρτητα δυο γραμμές internet?

Για παράδειγμα μια γραμμή internet από τη Forthnet και άλλη μια γραμμή internet από την Cosmote.Προφανώς δεν μιλάω (τουλάχιστον σε πρώτη φάση) για κάποιον συνδιασμό των δυο γραμμών.Αυτό που ρωτάω είναι αν γίνεται ας πούμε στο ένα μπριζάκι του τηλεφώνου να συνδέσω το router της cosmote και να έχω τη γραμμή της Cosmote και σε κάποιο άλλο μπριζάκι τηλεφώνου του σπιτιού να συνδέσω το router της Forthnet και να έχω τη γραμμή της Forthnet.
Το σπίτι προφανώς έχει κάμποσα μπριζάκια για τηλέφωνο σε διάφορα σημεία: Πώς θα γνωρίζω σε πιο μπριζάκι θα είναι καθεμία από τις δυο γραμμές internet?
Κάτι είχα ακούσει ότι θα πρέπει να ελεγχθεί κάποιο "boxακι" αν έχει υποδοχές...αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει αυτό!
Επίσης αν θα πρέπει οι γραμμές να συνδιαστούν πείτε μου σχετικά!

Ο λόγος που εξετάζω το ενδεχόμενο αν αξίζει να προχωρήσω σε ένα τέτοιο setup ,εφόσον φυσικά το setup αυτό είναι τεχνικά εφικτό, είναι διότι έχω ας πούμε κάποια σχετικά καλή τιμή για συνδιαστικό πακέτο nova 3play χωρίς δέσμευση πλέον,ενώ αν κόψω τη Forthnet γραμμή μου και συνεχίσω με σκέτο πακέτο nova cinema θα πρέπει να δίνω κάπου 27,50 ευρώ/μήνα μόνο για σκέτο nova cinema το οποίο θεωρώ πως είναι ασύμφορο!
Επίσης ένας ακόμα σημαντικός λόγος για αλλαγή είναι ότι αυτή τη στιγμή η Forthnet γραμμή μου σύμφωνα με το speedtest.net είναι σκάρτα 7 /1 Mbps και δυστυχώς εδώ δεν βλέπω σύντομα να πηγαίνουμε σε VDSL πόσο μάλλον για FTTH !
Γι αυτό σκεφτόμουν να πήγαινα στη λύση του cosmote speedbooster ώστε εκμεταλλευόμενος και το 4G σήμα της cosmote , να παίρνω έως DSL + 15 Mbps μετά τα πρώτα 100 GB τα οποία με τα κατεβάσματα που θέλω να κάνω θα φύγουν νερό!!

Μπορεί κάποιος να μου πει αν γίνεται αυτό που λέω και πως θα ξέρω από ποιες μπρίζες του σπιτιού έρχεται η κάθε γραμμή?

Όποια άλλη διευκρίνηση θέλετε να κάνω πείτε μου!

Σας ευχαριστώ!
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Μπορείς να έχεις τόσες γραμμές όσα είναι τα ζεύγοι καλωδίων που έρχονται στο διαμέρισμα.

Μπορεί να έρχονται από ένα ως τέσσερα ανάλογα το τι πέρασε ο κατασκευαστής.

Αν ανοίξεις την κεντρική μπρίζα θα δεις τι έρχεται από κάτω.

Αν έρχεται πάνω από ένα μπορείς να αλλάξεις το κεντρικό μπριζάκι με ένα διπλό και σε κάθε ένα να βάλεις από ένα router. Πρέπει και τα 2 να μπουν στον κεντρικό για να μην έχεις απώλειες.

Μετά ανάλογα από ποιο θα πάρεις την τηλεφωνία και το αν είναι voip και την υπόλοιπη καλωδίωση, θα πρέπει να δεις πως θα στείλεις το τηλέφωνο στις υπόλοιπες μπρίζες του σπιτιού.

Εγώ παλιά είχα μια OTE και μια NETONE έτσι.
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Επειδή δεν έχω ιδέα: Αυτή η κεντρική μπρίζα που μπορεί να είναι? Κάπου εκτός σπιτιού μιλάμε ή κάπου μέσα στο σπίτι? Μήπως θα πρέπει να ψάξω εκτός σπιτιού σε φρεάτιο σκαμμένο?
Επίσης το ρούτερ που ακριβώς το βάζουμε? Θα πρέπει να μπεί μετά το μπριζάκι/α αυτά που λέμε,με τι καλώδιο?Τώρα εγώ το έχω απλά σε μια τυχαία μπρίζα τηλεφώνου του σπιτιού.Μιλάω για μπρίζα τηλεφώνου RJ11 όπου συνδέεται το router με καλώδιο τηλεφώνου.

Συγνώμη απλά δεν έχω ιδέα πως να τα ψάξω όλα τα παραπάνω!
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Είναι μία από αυτές του σπιτιού. Σε πολυκατοικία συνήθως είναι αυτή κοντά στην είσοδο και στο θυροτηλέφωνο. Συνήθως όχι απαραίτητα.

Πρέπει να τις ανοίξεις όλες τις μπριζες και να βρεις αυτή που λογικά της ερχονται 2 ροές καλωδίων. Μία ροή από έξω και μία προς τις άλλες μπρίζες του σπιτιού.

Σε πολυκατοικία είσαι ? παλιά/νέα ?
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Φίλε k.m. σε ιδιόκτητο σπίτι είμαι μεζονέτα πάνω-κάτω,αλλά δυστυχώς δεν ξέρω τι ακριβώς έχει γίνει με τις καλωδιώσεις του σπιτιού.Σε διάφορα σημεία του σπιτιού υπάρχουν μπριζάκια RJ11 ,δηλαδή τα λεπτά αυτά που είναι για τηλέφωνο.Σε κάποιο από αυτά (τυχαία) έχω συνδέσει το router συνδέοντας το στο μπριζάκι του τηλεφώνου με απλό καλώδιο τηλεφώνου RJ11. Υπάρχουν και κάποια άλλα καλώδια περασμένα στο σπίτι τα οποία προς στιγμήν είναι σε αχρηστία (νομίζω...) οπότε να μη σε μπλέξω γιατί δεν γνωρίζω αν έχουν περαστεί για πρόβλεψη συναγερμού ή για internet σε διάφορα μέρη του σπιτιού!
Το σπίτι είναι σχετικά νέο του 2004 περίπου.
Ψάχνω μέσα στο σπίτι ή κάπου έξω από το σπίτι σε φρεάτιο για να βρω τα πολυπόθητα μπριζάκια?
Συγνώμη για την ασυνενοησία αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη!
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Μέσα στο σπίτι είναι όλα τα μπριζάκια. Τα ανοίγεις με προσοχή για να δεις τις καλωδιώσεις εσωτερικά. Αν δεν μπορείς μετά να βγάλεις άκρη ίσως θα πρέπει να φέρεις ηλεκτρολόγο για να σου πει τι γίνεται.

Είσαι σε μονοκατοικία αλλά μήπως έχεις δει κάπου στο κτήριο (μέσα στην είσοδο ίσως ή ακριβως έξω από αυτή) κάποιον πίνακα ΟΤΕ ? Λογικά όταν πρωτοέβαλες τηλέφωνο θα ήρθε εκεί ο τεχνικός για την σύνδεση.

Το καλώδιο του ΟΤΕ από το δρόμο έρχεται υπόγεια ή αναερια από κωλώνα ΟΤΕ ? (εξαρτάτε από την περιοχή που εισαι)

Αν το εντοπίσεις κάτι από αυτα ίσως καταλάβεις από που και πως μπαίνει στο κτήριο, και τι γίνεται μετά.