Bleeding dse κλπ να τη στείλω;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Vamire

New member
1 January 2011
72
Λέω να τη στείλω στο service της lg για επισκευή ή αντικατάσταση. Αλλά για να μη τη στείλω τζάμπα είπα να τραβήξω 2-3ης φωτογραφίες για να μου πείτε και εσείς αν είναι αποδεκτό το πάνελ ή χρίζει προς αντικατάσταση/επισκευή.
Οι φωτογραφίες είναι τραβηγμένες μια με μέγιστη έκθεση,μια με μεσαία και μια με ελάχιστη. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι πάνω αριστερά και κάτω δεξιά το αμέσως επόμενο τα οποία φαίνονται και στις 3ης φωτό.
Τι λέτε να τη στείλω ή τζάμπα ο κόπος και το 50αρικο;
7e1ecd32b9c0068da70d2da470f525c5.jpg
24c646f9323ae256a5b8de004b36651d.jpg
37a18f8720f9b4b626bb070a9ea1f6ba.jpg


Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Να μιλησεις μαζι τους και να στειλεις τις φωτογραφιες αλλα γιατι 50αρικο;
 

Vamire

New member
1 January 2011
72
Έτσι μου είχαν πει. 50 σε περίπτωση που δεν υπάρχει πρόβλημα. φωτογραφίες που να στείλω; Σε email στο site τους; Μου είχαν πει τηλεφωνικά πως δεν φαίνεται το πρόβλημα στις φωτό και πρέπει να περάσει από το service.. δεν είχα μπει καν στη διαδικασία όταν έλαβα τέτοια απάντηση..
Εσύ πως την βλέπεις τη tv μιας και έχεις εμπειρία. Θα την φτιάξουν;

Να πω πως παίζω κάτω από 50% τη φωτεινότητα της αλλά και πάλι φαίνονται. Ειδικά το πάνω αριστερά. Μόνο αν το κατεβάσω στο 15% δείχνει καλύτερα αλλά το hdr κλπ πάει απατο... Sj810v είναι η tv btw.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 

Vamire

New member
1 January 2011
72
Καλώς θα κοιτάξω να τους στείλω με φωτογραφίες και θα ενημερώσω. Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Η συγκεκριμένη τηλεοράση έχει πάνελ IPS Edge LED και ως ένα βαθμό αυτό που βλέπεις είναι φυσιολογικό για αυτό του είδους το πάνελ. Η τηλεόραση όμως είναι μοντέλο του 2017. Από την αρχή έπαιζε έτσι ή τώρα παρουσιάστηκε το πρόβλημα;
 

Vamire

New member
1 January 2011
72
Η τηλεόραση αγοράστηκε σχεδόν ένα χρόνο πρίν 10 μήνες ή 11.
Εξαρχής είχε θέμα αλλά πιστεύω πως επιδεινώθηκε ειδικά πάνω αριστερά έχει μεγαλώσει το bleeding της και έχει υψηλό ips glow σε εκείνο το σημείο που πρίν δεν το είχε.

Βασικά αυτό είναι και το μεγαλύτερο πρόβλημα πάνω αριστερά οι άλλες 3ης γωνίες έχουν απλά bleeding ενώ η πάνω αριστερά με το glow της φτάνει σχεδόν στη μέση της οθόνης.

Έχω ελπίδες;

Επίσης δεν υπάρχει κάποιος οδηγός για να το φτιάξω μόνος μου;
Μου κάνει εντύπωση που δεν υπάρχει τίποτα στο ίντερνετ πέρα από κάτι χαζά βίντεο που λένε για μασάζ και κάτι άλλες πατέντες που οι μισοί λένε πως κάνει δουλειά ενώ άλλοι όχι.
Αποτι καταλαβαίνω είναι πως δεν έχουν βάλει σωστά τα led ευθυγραμμισμένα ή μπορώ να λέω και χαζομάρες.. πάντως δεν βρίσκω τίποτα στο ίντερνετ για fix του προβλήματος πέρα από καμένα led..



Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 

Vamire

New member
1 January 2011
72
Όπως και να έχει δεν θέλω να μπαίνω στη διαδικασία χάνοντας την εγγύηση...αλλά από την άλλη ποια εγγύηση αν δεν κάνουν αντικατάσταση ή επισκευή σε ελαττωματικό πανελ. Θα τους στείλω email σήμερα και βλέπουμε.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Δοκίμασε τη Μείωση τοπικού φωτισμού LED (LED Local Dimming) χαμηλό ή απενεργοποιημένο. Μπορείς επίσης να χαμηλώσεις το Backlight, Contrast και brightness αν τα έχεις σε υψηλά επίπεδα και δες αν βελτιώνεται το φαινόμενο. Επίσης απενεργοποίησε οποιαδήποτε βελτιωτικά όπως Dynamic Contrast, Super Resolution, Edge Enhancer. Επίσης δοκίμασε να βάλεις το τελευταίο firmware. Υπάρχει νέο με ημερομηνία 11/4 www.lg.com/gr/support/support-product/lg-49SJ810V
 

Vamire

New member
1 January 2011
72
Τα έχω δοκιμάσει όλα αυτά. Ναι μεν το πρόβλημα κρύβεται κάπως αλλά δεν παύει να είναι εκεί. Το local dimming βοηθάει αρκετά όταν είναι ενεργοποιημένο.


Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Από τη στιγμή που το πρόβλημα επιδεινώθηκε τότε μπορείς να υποστηρίξεις ότι η τηλεόραση έχει βλάβη και να απαιτήσεις επισκευή ή καινούργιο μοντέλο.
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Εγω εστειλα για την δικια μου φωτογραφιες πηρα σημερα τηλεφωνο γιατι μου απαντησαν στο email που εστειλα με τις φωτογραφιες και περιμενω κουριερ να ερθει να την παρει να τους την παει.

Εχω θεμα εδω που εχω και εγω προβλημα dirty screen effect για δευτερη φορα μεσα σε ενα χρονο.

https://avclub.gr/forum/showthread.php/162909-DSE-που-δεν-μπορω-να-το-φωτογραφισω/page2
 

Vamire

New member
1 January 2011
72
Τους έστειλα χθες σήμερα μου απάντησαν να στείλω διεύθυνση για να έρθει τεχνικός κάτι που παλιά δεν μου το είχαν πει. Το θέμα είναι πως εγώ θα απουσιάζω τα πρωινά αυτή την εβδομάδα οπότε θα τους απαντήσω αύριο για να πάει προς Δευτέρα.

Dse όλες έχουν λίγο ή πολύ...οκ ενοχλητικό αλλά όχι όπως το bleeding ή το banding.
Βασικα τώρα που ξανά βλέπω την φωτό σου είναι σαν σκιά banding και έντονο.

Θα ενημερώσω για την εξέλιξη μου.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 

Vamire

New member
1 January 2011
72
Τους έστειλα σήμερα τη διεύθυνση μου και περιμένω απάντηση.
Βλέπω πως έχει και κάποια χνουδακια εσωτερικά το πάνελ παρατηρώντας το. :/

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Η τηλεόρασή σου φίλε έχει πρόβλημα και αν το χειριστείς σωστά πας για πιστωτικό και στην χειρότερη αντικατάσταση panel. Απο σένα εξαρτάται.........
 

Vamire

New member
1 January 2011
72
Ευχαριστώ. Σήμερα μου απάντησαν.



Αγαπητέ κύριε Τ.

Σχετικά με το αναφερόμενο σύμπτωμα, σας προτείνουμε να απενεργοποιήσετε την λειτουργία εξοικονόμησης ενέργειας του προϊόντος:*

Ρυθμίσεις -> όλες οι ρυθμίσεις -> Εικόνα -> Εξοικονόμηση ενέργειας -> Απενεργοποίηση*

Εάν το πρόβλημα παραμείνει, παρακαλούμε να επικοινωνήσετε και πάλι μαζί μας ώστε να προγραμματίσουμε το ραντεβού που σας εξυπηρετεί.*


Τους απάντησα πως δεν διορθώνεται με το παραπάνω τρόπο + για το dse.

Εδώ είμαι να σας "ενοχλήσω" και πάλι αν χρειαστεί.

Δεν έχω μιλήσει με τα mediamarkt. Θα δω πως θα το χειριστεί η μαμά lg το θέμα.

Το μόνο που φοβάμαι είναι μη κάνει τζάμπα βόλτες η tv. Έχω διαβάσει πως βάζουν κάτι μουφα βιντεάκια και δεν αναγνωρίζουν το πρόβλημα πολλές φορές.

Ο Θεός βοηθός. Θα επανέλθω.


Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 

Sir Teraflop

New member
8 July 2018
74
Πρόσεξε μην σου σκάσει ο "γνωστός" << τεχνικός>> (μεταφορέας στην πραγματικότητα) από το "γνωστό" service και σε πείσει να του δείξεις το "πρόβλημα...". Αυτός έκανε μασάζ στο pixel που είχα κολλημένο με το βρωμερό του δάχτυλο, μέχρι που να συνέλθω από το σοκ αυτού που έβλεπα και να του φωνάξω τι κάνεις εκεί ρε???!!!!!!!! λες και αν ξεκόλλαγε το Pixel έτσι θα την κρατούσα, ή δεν το δοκίμασα ο ίδιος με πανάκι microfiber.

Κάντην πακέτο μόνος σου με προσοχή και μην τους αφήσεις καν να στην ακουμπήσουν. Είναι τόσο προσεχτικοί που ξεχάσαν το καλώδιο τροφοδοσίας, στο προσεχτικό πακετάρισμά τους. Όχι ότι δεν θα είχαν άλλο, αλλά είναι ενδεικτικό της "προσεκτικής δουλειάς" τους.

Το service είναι legit - τα βλέπει αυτά πράγματα.

Το ζήτημα είναι κατά πόσο έχουν οδηγίες από την LG για το "φυσιολογικό" και το πως αυτό περιγράφεται στο handbook τους.
 

Vamire

New member
1 January 2011
72
Τους ρώτησα αν θα πρέπει να τη πακετάρω και αν θα είμαι καλυμμένος κατά τη μεταφορά της/παραλαβή της με έγγραφο.

Θα δούμε στη πορεία που θα καταλήξει η υπόθεση.. η λαλακια είναι πως μιλάνε και για χρέωση αν την βγάλουν μη ελαττωματική.


Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk