ΑΓΟΡΑ ΗΧΕΙΩΝ ΓΙΑ HOME CINEMA/ PROJECTOR MOVIES/GAMING

zanat0s

Established Member
24 May 2010
157
new zimbabwe
Καλήσπερα καιρό έχω να γράψω!

Θέλω σε πολλά την βοήθεια σας. Μετακομοίζουμε με την γύναικα μου και στο νέο σπίτι θα έχουμε ένα μεγαλό τετραγώνο σαλόνι όπου θα βάλουμε ένα decent home cinema. Εδώ θέλω την βοήθεια σας για το τι ηχεία (και πόσα να βάλω).

Τωρινή κατάσταση: 10 τετραγωνίκα με 75άρα οθόνη 4Κ! Τα ηχεία που είναι 5.2 της CRYSTAL AUDIO μοντέλα του 2007(έχουν βγάλει τα λεφτά τους) THX 2 κολώνες τριπλών θαλάμων και τα περιφεριακά. Τα woofer είναι 12".

Μελλοντική κατάσταση: 42 τετραγωνικά με την ίδια οθόνη και με προβολέα όμως. Τα ηχεία θα ήθελα να τα αλλάξω. Ο λόγος είναι ότι ναι μεν η γυναίκα μου έδωσε το πράσινο φώς αλλά ζήτησε τα ηχεία να μην είναι οι μουτσούνες που έχουμε τώρα.

Ερωτήσεις: Ποιά ηχεία θα προτείνατε και πόσα σύμφωνα με τους περιορισμούς που έχω!

Α: Τα περιφερειακά ηχεία θα κρεμάστουν πίσω κοντά στο οριζόντιο δοκάρι (δεν υπάρχει τοίχος που να κλείνει τον χώρο και τα καλώδια θα περάσουν μέσα από την ψευδοροφή
Β: τα μπροστά ηχεια κολώνες θα πρέπει να είναι διακριτικά εάν γίνεται
Γ: τα γούφερ θα μειωθούν σε 1 (πιστέυω 2 είναι πλεονασμός) και θα κρυφτούν με μια κατασκευή/τραπεζάκι

Τα θέλω μου
1: Τα ηχεία θα είναι για παρακολούθηση ταινιών και παιχνδιών
2: Τρελλαίνομαι για ΜΠΑΣΣΟ άρα το γούφερ είναι κάτι σημαντικό.

Τι να πάρω? σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και εάν χρειαστεί θα βάλω φωτογραφίες από τον χώρο!
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,413
Θεσσαλονίκη
Σίγουρα μια διαρρύθμιση θα βοηθούσε. Γενικά πάντως, ένα πραγματικά πλήρες σύστημα θα ήταν ένα 7.4.2. Δηλαδή εφτά ηχεία που θα είναι η μπροστινή τριάδα, τα surround και τα surround back, τέσσερα ηχεία atmos στο ταβάνι ή αλλιώς πάνω στα μπροστινά και τα surround back με ήχο προς το ταβάνι και δύο sub.
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Θα πας από 10τμ σε 42τμ και για αναβάθμιση θα μειώσεις αριθμό ηχείων και μέγεθος; Είναι κάπως αντιφατικό αυτό!